HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 54 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Konečně jsem Artuše viděl.
Hned na začátek - líbil se mi a moc.

K Artušovské legendě se postavil čelem, původní motiv Artuše jako Římana je celkem hodnověrný a dokonce několikrát i podepřený o "dobové" prameny. Ovšem co je dobový pramen u události staých 12 století, že. Takže legenda se povedla. Co mi vyloženě nesedělo bylo to že rytíři jsou Srmati. To je asi jediné celkéem méně uvěřitelné.

S těma vratama je to fakt záhada :) Místy naivní scénář a "Bayovské" záběry (Myslím tím Michaela Bye - Pearl Horbor, Skála Bad Boys). Ale nad takovéto styly americké produkce je potřeba se povznést. Samozřejmě hudbu dělal Hans Zimmer a je to další z jeho hrdinských soundtracků. Tím jak ho všichni napodobují tajk už je to trochu ohrané, ale Zimmer umí a třeba Badelta (Piráti Karibiku) strká do kapsy, alespoň ve filmovém projevu. Až uslyším CD tak se o tom zmíním.

Sylvaen se pozastavuje nad tím proč jsou Artušovi jezdci nazýváni Rytíři. Za 1. je tu ta zpropadená legenda která mluví o Artušovi a jeho rytířích! 2. hezky o tom mluví Elleshar na Czech DnD (alesoň tuším že to je on). Jízda byla po staletí a už v době říma výsadou "šlechty". A z římských jezdců se vyvinuly postupem času středověcí rytíři. Elleshar to obhajuje následovně:

Římští jezdci (equites - je to i v latinsko/českém slovníku překládáno jako rytíř) byla složka armády pocházející z nobility a tudíž měli dost možností zastávat vysoké uřední funkce a z tohoto vzoru to asi později vyvstalo. Slovo rytíř samo o sobě tuším pochází z německého Ritter (mimochodem, víte, že -r Paladin je taky německý výraz pro rytíře?) ve vztahu se slovem Reiter - jezdec. Prostě jezdit na koni v boji si mohla dovolit jen šlechta, pro je to stejné. I ve francouzštině je analogie, chevalier je nyní sice hlavně rytíř, ale znamená to i jezdec (nebo spíš koňák, cheval = kůň), z toho máme slova cavalier a cavalry v angličtině a jako název rytířského kodexu chivalry.

Zbraně a zbroje. Všechny zbraně a zbroje jsou naprosto vyhovující až na 3 věci: kvůly ratingu i slušnosti nemohly být piktové nazí! Dovolil bych si pochybovat o lucích skládaných jak byly ukázány ve filmu, ale tomuto nerozumím. A o třetí věci, o kuši jsem si myslel že tam být nemůže, ale může, teď jsem si to ověřil v Encyklopedii zbraní a zbroje.

Ve výsledku u filmu jsem se bavil, navíc rytířské příběhy mám rád, stejně jako podobnou (i když naivní) stavbu příběhu. Když to tak vemu tak jsou to Slzy slunce posunuté do hlubbokého středověku.

Herce kteří jsou v tomto filmu mám také moc rád - samozřejmě v prvé řadě Keiru. Ioan Gruffud (Hornblower??), Clive Owen (Bourne Identity) patří k mým oblíbencům, stejně jako Till Schweiger (Driven) - všem doporučuji Klepání na nebeskou bránu a všemu jasně vévodil Stellan Skalsgard (doufám že se tak píše) jako anonymní král sasů (jestli se nepletu tak by to měl bád Eirik Bloodax) :)

Kdo se chcete bavit u pseudohistorického filmu s reálnou výpravou a povznesete se nad zákonitosti americké (hlavně pak Bruckhaiemrovsko-heroické) produkce budete se výtečně bavit. Protože je se na co dívat.


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zaujímavé... vôbec som si nevšimol, že sa tu táto diskusia takto búrlivo rozvinula... blbá blava. :)

Takže idem na vec. 8)

Klišé: všetko má svoju hranicu. Nevravím, existujú filmy, ktoré su plné klišé a sú zábavné. Tie sa nesnažia tváriť vážne. Ak si chcem pozrieť stupídny film a baviť sa, pustím si Kill Bill (alebo Pitch Black, ktorý som konečne práve zhliadol a je to skvelá hlúposť). Artuš sa tvári ako seriózny historický film a pritom je natočený ako obyčajné americké béčko. Je mi ľúto... A povzniesť sa nad to nemienim. Nepozerám filmy preto, aby som sa povznášal nad veci, ktoré sa mi nepáčia. Pozerám filmy preto, aby som sa odreagoval a bavil. Keď ma film núti, aby som každú chvíľu škrípal zubami a doslova sa cítil trápne za toho smieška, čo spomalene a amatérsky máva mečom, nebavím sa.

História: tu sa ako vždy veľmi nemám ku čomu vyjadriť, keďže ako som už písal, na toto expert nie som, no rád by som podotkol, že mám v poslednom čase pocit, ako by nás experti na filmové efekty z Holywoodu tak trochu ťahali za nos. Príliš veľa ohňa, príliš veľa masových scén, príliš veľa pompéznosti. V živote ma nik nepresvedčí, že boje v staroveku (trója) a stredoveku (artuš), prebiehali tak, ako ich zobrazili oni. Kľudne teraz vytaste svoje encyklopedické vedomosti a citujte historické knihy. Neverím a basta fidli. :)

Rytieri: jedna z mála svetlých stránok filmu. Robili si srandu zo sexu a chválili sa svojimi "nástrojmi". Kiež by takých rytierov bolo viac. :)

Kritika: podľa mňa, ak za film vyhodím sto korún v kine, mám právo vyjadriť sa, prečo sa mi nepáčil. Kupíl som si produkt a kritizujem ho. Na Artuša som bol poctivo v kine a teraz to ľutujem. Prečo by som nemohol?

Zhrnutie: bol to silne komerčný film vyrátany na efekty, ktorý obsahoval všetko, čo milujú dnešné pánom prsťenov zmagorené masy. (super presná lukostreľba, kvazi elfské oblečky, všetky populárne spôsoby boja - každá hlavná postava mala iný, hromadné bitky, barbarov, rytierov, akúsi smiešnu odvolávku na starú legendu, ktorú pozná každý a veľa, veľa monumentálnosti a pátosu)

Nu, kameňujte ma. :ikonka20:

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nevím proč by sme tě mely kamenovat. To neznamená že můj názor je jediný. Recenze - nebo názor na film je zcela subjektivní, stejně jako tvůj - tobě se to nelíbilo, mě jo ( i když se přiznávám že mě taky místy něco pěkně nasralo). Kill Bill je hovadina nebeská a ten film už v životě nechcic vidět. Taková slátanina nemá obdoby. Vidíš a to je můj názor :) A Chronicles of Riddick part One: Pitch Black je super!

K historické věrnosti bitev - to je těžký - (já se dokonce splet o pár století) kdo ti řekne jestli se tkahle bojovalo nebo ne? Nikdo. Proto také nemluvím o bitvách, ale o vybavení a to celkem šlo. BTW pletu se, není to o piktech, ale samozřejmě o Britonech v řádcích na hoře :( TRAPAS.

Kliše, patos - bohužel to k americké produkcy patří. Pokud chci vidět takový film, tak to musím zkousnout, co jiného :( To ještě neznamená že se mi to musí líbit.

Zhrnutie s tebou Annune naprosto souhlasím až na pár věcí - kde si sebral elfí oblečky? Hromadné bitvy jsou základem takového filmu, a každý zkušený válečník bude mít svůj styl boje, ne?


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Erkenbrand napísal:
AKo tie zbrane su aj podla mna dost diskutabilne.. najme tie mini Trebuchety, kuse, a tie brnenia a najme Legola.. ehm.. Lancelotov boj s dvoma mecmi.. :P

ale ako to ako boli vykresleni rytieri sa mi pacilo lebo to konecne bolo podla pravdy..
o com maju ludia casto zkreslene predstavy su prave rytiery..
Rytiery boli Prasata (to velke P tam ma svoj vyznam :) ) to si treba uvedomit..
casto boli oni vandalmi.. mozno je to silne slovo ale boli mozno daco take ako dnes Skini.

Olaff oprav ma ak je to spatne..

Trebuchety vymslely dávno ve starověku řekové, jistý Aristoteles, ale jak se dostaly k ritonům a jejich druidům?
Kuše je také dosta stará zbraň, ovšem tady byla taková dost složitá na tu dobu. Proč by nemohl Lancelot bojovat s dvěma Gladiusy? Proč vlastně všichni používáte jako vzor Pána prstenů . Dva meče můžeme vidět třeba v Lancelotovi, meč a sekeru v Dračím srdci tedy filmech před LOTRem? Má to své výhody a cvičený šermíř s výbornou koordinací pohybů dva meče zvládne

Rytíři, mš se taky líbili ale tvůj celkový názor na VŠECHNY rytíře se mi nelíbí :)


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
História: tu sa ako vždy veľmi nemám ku čomu vyjadriť, keďže ako som už písal, na toto expert nie som, no rád by som podotkol, že mám v poslednom čase pocit, ako by nás experti na filmové efekty z Holywoodu tak trochu ťahali za nos. Príliš veľa ohňa, príliš veľa masových scén, príliš veľa pompéznosti. V živote ma nik nepresvedčí, že boje v staroveku (trója) a stredoveku (artuš), prebiehali tak, ako ich zobrazili oni. Kľudne teraz vytaste svoje encyklopedické vedomosti a citujte historické knihy. Neverím a basta fidli. :)


Nikto netvrdi ze to tak naozaj bolo. Ale ty by si sa naozaj chcel radsej divat na film, v ktorom by Artus bol priemernym vodcom jedneho z kmenov, Kamelot predstavovala drevena budova so slamenou strechou, Merlin by bol miestny staresina, v ktorom by najvetsia bitka vypadala tak, ze by proti sebe nastupili armady v pocte max. par stoviek pesiakov a niekolko jazdcov a bojovalo sa v nej primitivnymi zbranami???

Ja teda nerozoznam ci niekto mava mecom amatersky alebo profesionalne a kludne autorom odpustim, ze pribeh aj realie prikraslili. Ja sa do kina chodim bavit nie vzdelavat a preto je pre mna dolezite, aby film dobre vypadal a nie aby do bodky zodpovedal skutocnosti.

Inak to co pises v zhrnuti je presne to co od tohto typu filmu ocakavam a preto sa dost tesim ze ho dnes vecer uvidim :)


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Ja teda nerozoznam ci niekto mava mecom amatersky alebo profesionalne a kludne autorom odpustim, ze pribeh aj realie prikraslili. Ja sa do kina chodim bavit nie vzdelavat a preto je pre mna dolezite, aby film dobre vypadal a nie aby do bodky zodpovedal skutocnosti.

Inak to co pises v zhrnuti je presne to co od tohto typu filmu ocakavam a preto sa dost tesim ze ho dnes vecer uvidim :)


Prěsne.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No prave som sa vratil z kina a okrem hereckych vykonov, ktore boli dost nevyrazne nemam moc co by som tomu filmu vytkol.

Inak s povodnou legendou ma toho pramalo spolocne a tym ze ho clovek porovnava s tym "ako to malo byt" si podla mna iba pokazi zazitok. Ale ked film hodnotim bez porovnavania, mozem povedat ze bol dost dobry :)


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
No prave som sa vratil z kina a okrem hereckych vykonov, ktore boli dost nevyrazne nemam moc co by som tomu filmu vytkol.

Inak s povodnou legendou ma toho pramalo spolocne a tym ze ho clovek porovnava s tym "ako to malo byt" si podla mna iba pokazi zazitok. Ale ked film hodnotim bez porovnavania, mozem povedat ze bol dost dobry :)

Jo jo. Ká mám tu výhodu že všichni herce patří mezi mé oblíbené a zrovna Artuš mi tam sednul. I když se o nějaké herectví mluvit moc nedá. Ty jsi hodný, ty jsi drsný, ty jsi takový a on onaký a nic navíc!


Hore
 Profil  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No dobrej film.Někde jsem četla jak se všichni rozčilují jak to není podle legendy.Podle jaké legendy ptám se?Legend existuje asi 25 těch oficiálních.Takže podle jaké?Zajímavé je také to že cizoložnici paní G si přidali křesťanští mnši jako důkaz jak jsou ženy posedlé ďáblem.O tisíc let nejméně později.Každý kdo příběh zaznamenával si něco přidal nebo ubral jak doba žádala nikdo nedokáže říct jak to bylo doopravdy a jestli to hlvně vůbec bylyčiny pouze jednoho krále.Filmová skutečnost je líbivá. Já osobně nestojím o skutečnost.To byla špína,smrad nemoci a smrt v mládí.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nezostava mi nez suhlasit :? 8)


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ayaki napísal:
No dobrej film.Někde jsem četla jak se všichni rozčilují jak to není podle legendy.Podle jaké legendy ptám se?Legend existuje asi 25 těch oficiálních.Takže podle jaké?Zajímavé je také to že cizoložnici paní G si přidali křesťanští mnši jako důkaz jak jsou ženy posedlé ďáblem.O tisíc let nejméně později.Každý kdo příběh zaznamenával si něco přidal nebo ubral jak doba žádala nikdo nedokáže říct jak to bylo doopravdy a jestli to hlvně vůbec bylyčiny pouze jednoho krále.Filmová skutečnost je líbivá. Já osobně nestojím o skutečnost.To byla špína,smrad nemoci a smrt v mládí.

Nezbývá nic jiného než souhlasit


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 14.08.2004
Príspevky: 103
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ked sa chcete bavit a je vam jedno, ci sa nejaky film verne drzi pramenov, chodte na nejaku akcnu strielacku s Arnoldom v hlavnej ulohe. Kua, to ked sa nieco hrdo nazyva "historicky velkofilm", tak by som si v tom tu historiu prosil. Niekde tu som cital, ze skuseny sermiar by s 2 gladiusmi natrel kohokolvek. Blbost. Ako sermira mozem zodpovedne vyhlasit, ze gladius bez stitu bol naprd. Kratky a prilis lahky, dalo sa s nim len bodat...

Ja osobne by som si radsej pozrel flm, kde kamelot je drevena buda so slamenou strechou, kde sa bije medzi sebou len 500 chlapkov, kde je merlin staresina, lebo sa to drzi historie a ta je v takomto filme prvorada. Inak je to fantasy a este k tomu dost blbe... Videl niekto film Galsky kral s Lambertom v ulohe Vercignetorixa??? To je fim podla mojho gusta, realny a pritom dost vymakany. To dosvedci, ze aj vo filme, ktory je akcny mozu byt historicke realie... Tot vse z mojej strany

_________________
"Lidé se mi svěřují. Rádi si se mnou povídají."


Hore
 Profil  

Ugly Retarded Homo

Založený: 05.09.2004
Príspevky: 1321
Body: 5
Bydlisko: Zvolen
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no..som to videl..celkom dobre sa to pozeralo,no infarktoval som pri klasickom filmovom boji,t.j. "zly" sa zazenie a neudrie,no pocka,kym ho "dobry" prebodne skor...
a mam dojem,ze zase spravili to,co v Panovi Prstenov...aby sa feministky neozyvali,nasilu tam narvali zensku postavu /neviem ako vam,ale ja som po PP znenavidel Arwen a mohla byt akokolvek krasna...mimochodom,mne sa nepacila :roll: /

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Carabas: chodim aj na Arnolda :lol:

Inak ak mi na tom filme nieco vadilo tak nie historicke nepresnosti ale absolutny nedostatok nasilia. Je fakt smutne co vsetko su producenti ochotni urobit s filmom len aby dostal lepsi rating v americkych kinach. Ved v celom filme som nevidel hadam ani kvapku krvi :? A uplne najviac ma dostala scena, v ktorej barbar znasilnoval vidiecanku, a to tym stylom, ze na nej lezal pricom obaja boli obleceni :twisted:


Hore
 Profil ICQ  

Ugly Retarded Homo

Založený: 05.09.2004
Príspevky: 1321
Body: 5
Bydlisko: Zvolen
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hehe...no chapes..museli to spravit,aby sa na to mohloist do kina a aby zarobili,co bolo hlavne...
inak ti strani barbari...saxovia to boli???ti bojovali uplne holi...tie saty boli zbytocne..i ked mne nevadili,nemam zaujem sledovat holych chlapov :oops:

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 54 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun