HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 21 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bratislavafilm (SR, 2006-2009)

Bra-ti-slava, neni jako vino, neni jako kava...

Slovensky Paľp Fiction s dorazom na slovensky v dobrom i zlom zmysle. Stava sa uz folklorom natacat filmy o mestach (za vsetky Paris, je'taime, ci Tokio) a dostalo sa i na Bratislavu. Ukazat atmosferu Bratislav (ci Petrzalky) , drsnej, drsnej a drsnej, co mozno usudit uz i z drsneho hip-hopoveho soundtracku od Hajtkovica a prislusneho kolektivu. Tak ako ine filmy o mestach sa zvolil sa klasicky postup: mnozstvo roznorodych postav s (drsnymi) mikropribehmi, ktore sa vzajomne prepletaju, stretavaju a minaju.

Atmosfere ustupuje aj scenar. Hoci v takom Love Actually (podobny styl, Londyn) ma kazda postava kratky, ale zapamatatelny pribeh, tuto su charaktery len nacrtnute, naznacene, vyseknute zo zivota a je na divakovi, ci to ospravedlni v mene drsnej atmosfery, alebo sa zacne poburovat, ze vlastne to dohromady pribehovo nedava az taky zmysel, resp. ze je to len v vsetko v mene atmosfery ako takej. Caro postav potom stoji vyslovene na konkretnych hercov. Plejada od "ludi ulice" az po hrdinov SND posobi paradoxnym dojmom. Niektori ludia z ulice su velmi autenticki (az na hranici dokumentu), inde zase napodiv trha usi pridrziavanie sa predpisanych dialogov a "skolene herectvo" (v inom ohlade klasicky neprehliadnutelny R. Roth, ktoremu sa [vymazane] da uverit len tazko). Kompromisom su samozrejme pravi a roduverni Bratislavcania, ktori si pustia hubu na spacir a len vtedy to ma gule (Batthany a Fialova.) Tomu zodpovedaju aj niektore sceny - autentika (kadejake kluby, Aupark a iny bratislavsky kolorit) voci scenam, ktore posobia vykonstruovane (uvodna a zaverecna scena), hoci scena s taxikarom tesne pred koncom mala na slovenske pomery velke gule a atmosferu.

Film u mna balansuje na pomedzi medzi genialitou a hrozovladou slovenskeho filmoveho priemyslu. Samozrejme netaji sa tym, ze je to cista nezavislacina a nieco mi nahovara, ze cely film sa podarilo dokoncit len zazrakom. Na druhej strane (chvalyhodny) pokus o uvedenie do distribucie. Na jednej strane sotva hodina desat, na druhej strane dostatok na to, aby "pribeh" neskoncil vatou a zaroven rozpoctovo neskrachoval, Multiplex vs uvodne dojmy "kde je logo STV2". Pomer 4:3 a amaterska kamera s hroznou zrnitostou voci ozivujucim veciam ako flashbacky, prestrihy a celkovo sposob prace, kde kameraman nedrzi nastroj prvy raz.

Chvala patri nezavislym ludom za evidentnu snahu pri stvoreni filmu a ked sa to tak vezme, v istych ohladoch to poraza niektore ine hrdinsky a maniakalne sa tvariace slovenske filmy. Hoci mimoslovaci asi zacnu vytykat vsetky technicke a scenaristicke veci, lebo sa s filmom nestotoznia, my, narod holubici a vulgarizujuci si tam najdeme daco svoje.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sa inac divim, ze sa ti to pozdavalo, lebo prave od teba by som cakal kritiku slovniku!

Ja by som len dodal, ze sa mi vcelku pacila realistickost. Ani tak nie pomerov v Petrzalke - skutocne si nemyslim, zeby to bolo az tak hrozne geto. Skor dialogy mi prisli menej strojene a afektovane ako v mnohych inych slovenskych filmoch ci serialoch. Hlavne v castiach, kde sa chalani z ulice rozpravaju medzi sebou, sa snazili.

Banana ako mafiana, ci Fialovu ako cocaine addict samozrejme nemozno brat vazne, takze ja som to bral ako prijemnu, familiarnu tragikomediu (sak ked clovek vidi pomaly svoj panelak v zabere), a je to fajn prestrih medzi "Polcas rozpadu", "Zeny mojho muza", "Bathory", panelaky ordinacie etc...

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Mladý díler drog, taxikár, mafián - traja hrdinovia


jess, tajpeci co kazdy den stretnes na ulici zahrst. prudko uveritelne veci

z mladych perspektivnych odbornikov/nicok na nic sme presli k dilerom, taxikarom a mafianom avsak nemame tarantina aby tomu dal nejaky rozmer.
najprv som si povedal, alef chvali, kuknem na nete vocem to je ze mozno si pozrem slovensky film...
ale tie recenzie, jak zla telenovela hehe
ach jaj :_(

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A s tym slovnikom: napr. mne vobec nevadili ti chalani na chodniku, ktory vymazávali rychlostou 20 pps [vymazane sa sekundu], lebo proste tak sa hovori. Paradoxne mi skor prekazal Kostelny v prvej scene, ktory trpel tym slovenskym "a potom som vzal toho kykymora a kydou som mu naraznikom cez prirodzenie". To iste mi vadil Roth, lebo on uz je pravy hrdina SND a ta artikulacia nejde dohromady s [mazanim].

Samozrejme, cela ta atmo je stavana na postojoch bratislavskeho hiphopu, kde si musim navliect T72ku, aby som isiel vyniest smeti a tomu je prihodeny aj diler, aj, taxikar, aj mafian.

V recenziach tomu vycitali vehementne tie mikropribehy, ktore boli nacrtnute a vyhucane do stratena, tot velka pravda, na druhej strane oproti telenovelam to malo plus soundtrack, plus autentiku, plus ta kamera. (Citujem prisediaceho "Vytiahni ISO na 1600, v postprodukcii nahrad cierny sum modrym.")

U mna to ale taha velmi hore to, ze su to zjavne mladi chalani, ktori to spravili ako hop alebo trop amatersky film, a nie Studio Koliba, ktore sa snazi prezentovat telenovely / ako megacool filmy, ktore su spasou slovenskej kultury.

Trufam by som si povedat, ze Bratislavafilm > Tango s komarmi, ale samozrejme som biased, lebo Bratislava.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Boli sme vcera na Bratislavafilme. Atmosfericky velmi dobre a celkovo sa mi to pacilo. Fialova rozhodne podala zivotny vykon - keby bol cely film len o nej, vobec by mu to neubralo na kvalite (skor naopak). Niektore pasaze mi prisli zbytocne (chlapik mlatiaci chudaka baseballovou palkou) ci prilis filmove (v zmysle, ze narusali onoho "dokumentarneho" ducha) - napriklad zrazenie zenskej na konci. Ako drobne negativum vnimam skutocnost, ze vsetci mladeznici vo filme vyzerali mojim stareckym ociam rovnako, nevedel som ich dobre rozlisit - napriklad som bol presvedceny, ze chlapik ktoremu bola prebrata frajerka rovna sa chlapik, ktoreho mati bola bita fotrom... a pritom vysvitlo, ze su to dve rozlicne postavy (kedze jeden skoncil dobity na chodniku, druhy v base za "jablkovy tabak").

Dalsia vec, ktora ma zaraza (a ako rodeneho bratislavcana trochu mrzi) je, ze zatial vsetky kinematograficke reprezentacie BA vykresluju mesto iba v cisto negativnom svetle.

Inak ale film hodnotim pozitivne.

edit: Na rozdiel od napr. Alefa vobec nemam doje, ze by pribehy jednotlivych postav boli neuzavrete, iba nacrtnute a vyhucane do stratena.

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Temer uplne s Peekayom suhlasim. Ono s tym zanrom je trochu (globalny) problem, ked sa film hra na ovela monumentalnejsiu vec, ktorou naozaj je (tym trpela aj Bathorycka, ktora chcel byt brutalny velkofilm, ale co ked v bojovych scenach je pat komparzistov.).

S tou zbytocnostou scen mi to presne pride ake, ze pokial nema postava zmysluplny scenar, tak sa to vypcha vecami, ktore pridu na um, ale samy o sebe nedavaju velky zmysel. (Mame mafiana? Sak nech umlati niekoho.)

S negativnym dojmom, no, azda sa raz dockame, Bratislava, ťa milujem s romantickymi scenami zo Slavina.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mne to prislo hodne nepresvedcive (az na jedneho-dvoch), telefonaty boli velmi zjavne zmixovane dodatocne, kedze doslova jedna strana mlela o voze, druha o koze.
To, co to chcelo asi vykrelist (drsne podvetie a stratenych teenagerov, ktori su na okraji priepasti) mi to prislo prilis malo realisticke a herecky odflaknute (aka 1000 nadavok za minutu nerovna sa drsnost).
Ak to malo byt vazne, tak obsadenie Banana a Fialovej tomu velmi nepomohlo, ak to mala byt komedia, tak tomu nepomohli ti ostatni.

Plus, ako sa vyjadrovali pritomni nemenovani Petrzalcania "Zase som sa o sebe nieco dozvedel." a "WTF?"

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
S negativnym dojmom, no, azda sa raz dockame, Bratislava, ťa milujem s romantickymi scenami zo Slavina.


imho Blava slzam neveri (jemne inspirovane inou klasikou) by nebolo zle... viem si predstavit aj nejaku scenu na slavine
lenze ak by to bolo spred 89 roku, nechcem videt ziadne dalsie disidentske, protikomunisticke alebo s nejakym hlbokym posolstvom a najma trapne...
ak po roku 89, tak to zas bude dpc tematika mafie, strasnej subkultury (popkultury) a tak... imo treba pajcnut Moskvu a spravit neco normalne bez hlbokej nadstandardnej myslienky, ktora sa zvrhne v hovno.

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vskutku suhlasim, ze to by musel vzniknut scenar, ktory necerpa zo ziadneho underundergroundu
a) necerpa z protikomunistickeho undergroundu a nostalgie, kde treba ukazat, ako dobre a ako zle sa zilo
b) necerpa z kvazidrsnosti Bratislavy, kde treba ukazat, ze bez AK47 ani nevystupuj z vlaku.

Samotari boli zamerany na konkretnu subkulturu, ktora sa tam nasla, alebo nie.
Paris (?) stal na dobre postavenom scenari, kde sa navesala horda postav.
Love Actually stala na horde postav, kde kazda mala dostatocnu charakterizaciu a mala slavneho herca a bol to romanticky film. (Ale tam robil scenar Richard Curtis, certifikovana britska zena).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ono da sa na subkulturu, pokial ju nestrapnis.
u rapu je problem, ze horko tazko to mozes nazvat subkultura...

proste nieco normalne o normalnych ludoch a normalnych problemoch a normalnom zivote.
a aj do toho vies zakomponovat zlozite temy (zbrucha si spominam na par filmov) a da sa to aj nestrapnit.

natocme film :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Rap ma asi ten problem, ze sa ludia delia na dve skupiny
a) ti, ktori mu fandia
b) ti, ktori sa smeju jeho idiotskym textom, strasnym pozam, wannabe drsnosti.

To je potom tazke spravit nieco, co uspokoji aj fanusikov a presne, nestrapni a neukaze, ze "omg, to su idioti".

Citácia:
natocme film

No, to ale by som musel najprv dokoncit rozplanovane projekty Divadla pod stolom.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
o rape ( :twisted: ) sa nebavme, imo mimo temy (a mimo ameriky ci francuzka kazda rapova tematika sux a lot v kinematografii... )
myslim tiez, ze rap automaticky neznechuti film ani nie-fanusikom stylu.

dokonci a natocime : ))

asi som narocny divak :(
o to viac prekvapi, ze sa mi pacil rambo IV :lol:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ono s filmami zalezi, ze na co sa film hra, a cim je. Mne sa velmi pacil Shoot 'em Up, lebo vsetci vedeli, ze ideme robit Bckovy film, vsetci si toho boli vedomi, vsetci sa obsadili do takych roli, ake im sadli, a uzili si to aj tvorcovia aj divaci. (Chcete strielacku? Dame vam strielacku.)

Ak film nie je práve umenie pre umenie, tak i tak moze dodat kus zabavy.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
to urcite :)
clovek si rad pozrie aj hovadinu uplnu ked je to tak brane z oboch stran...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

holografický odraz
Obrázok používateľa

Založený: 16.06.2005
Príspevky: 3754
Body: 132
Bydlisko: urban space
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ten film sa odohrával aj inde ako v petržalke?


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 21 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun