HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Janosik - pravdiva historia (Polsko + SR + CR)

,,Galeria, nie film."

Slovenska kinematografia sa vzmaha a zjavne zije, aj ked si niekedy musi pomahat vykopavanim mrtvol. Janosik je druhy "slovensky" velkofilm v poslednom case a nevyhne sa porovnavaniu s Bathoryckou.

Oproti nej je vsak ovela komornejsi. Necakajte obrovske (kvazi) megasceny a epicke suboje s tiahlym komparzom. Kamera Martina Strbu sa sustreduje na uzavrete sceny s malym poctom postav a vyuziva hlavne detaily. Nevaha sa pustit aj do obcasnych experimentov, ktore su ozivujuce (hoci za cenu vykradania hollywoodskych akcnakov) a snazi sa byt "na mieste". Uvodna scena so subojom vyuziva vhodne prostredie, synchronizaciu a filmarsku zrucnost a vyvolava akciu s velkym V. Skoda, ze ostatne uz nie su ani take napinave, ani take prepracovane.

Zasluzime si aj vhodny soundtrack (hoci paradoxne Pokoj v dusi je "folklornejsi") a standardne neurazlive herecke vykony. Zasluzime si aj nadhernu prirodu, Velku i Malu Fatru, drevenice, a Sulovske vrchy. Ale zasluzime si aj obcasny hrozny dabing, a najvacsiu pliagu slovenskych filmov, ktorou je -- nemusite hadat -- scenar.

Scenar akosi pozabudol na zakladnu vec, ktora drzi divaka v napati, a to je dejova linka a prepracovane postavy. Stostyridsat minut je vyplnenych trojminutovymi scenami, ktore vsak nie su takmer vobec prepojene. Hoci su samy o sebe vizualne prepracovane a ukazuju criepok zo "zivota" zbojnikov, dohromady su sta prehliadka obrazov v galerii. Malby mozu byt nakreslene najvacsimi majstrami... ibaze v nazve mame historiu a historia znamena pribeh. Janosik je akcny hrdina --chcem vidiet dej -- lenze ten prehliadkou obrazov neziskam. Vyse dve hodiny obdivovania vsak vedu k nude, pretoze v galerii mate moznost preskocit menej impresivny obraz, tuto vsak nie.

Kam zmizol? Tazko povedat, ale mozno vypozorovat, ze v ziadnej zo scen nevidiet konflikt, ktory by budil napatie. Prichodzi hajdusi prebehnu dedinou, Janosik im ujde do lesa, aby tesne pred zaverom trojminutoveho obrazu z neho vybehol a ulavene poznamenal, ze "usli sme im". My si mozeme odciarknut, ze "sme videli hajduchov nutnych pre zbojnicky filme." To iste sa tyka i hereckych celebrit - kazda sa zjavi na obraze v galerii, aby potom nenavratne zmizla. Tragediou je nevyuzitie potencialu, ktory existuje - to z coho mozno vytrieskat konflikt, je prejdene kratkou dramou (lebo 3 minuty nepustia) pripadne dialogom. Huncaga a Janosik, ktory mohol byt nadhernym priebeznym vnutrodruzinnym sporom, je nacaty a vyrieseny v piatich minutach. Janosik rozprava o tom, ako stratil pistol a potrebuje novu, ale do oci bijuci napad na scenu, v ktorej ju naozaj strati, nie je natoceny. Cechovova puska nie je - nepresahuje jeden obraz-scenu.

Jednym z mala prepojeni scen je samotna postava Janosika, lenze... ten opat nema ziadny konflikt, necini ziadne rozhodnutia, je sam sebe ikonou, ktora svojou len svojou pritomnostou dava na znamost, ze to nie je pribeh o inom zbojnikovi. Vezie sa na drevenej plti plavajucej obrazmi, je "ovcou, ktorej zivot spociva v zboji a naslednom zaveseni na hak". Kedze nema ziadne konflitky, nema ani co hrat a teda si vystaci so svojim ludovym kalpakom a valaskou pri boce. Paradoxne postava Uhorcika je ta, ktora nuti Janosika do akcie, ktora je predobrazom jeho rozhodnuti, ktora zanho robi rozhodnutia, ktora je dokonca charizmatickejsia, ale... toto nie je film o Uhorcikovi.

Cely Janosik teda speje k "nudnej historii" a nadhernej prehliadke obrazov s ,,na skle malovanymi" postavami. Ibaze ta prehliadka trva az prilis dlho.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nekonci sa to tym: "slobodaaaaaaaaa" ?

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nie, konci sa to titulkami.

Ked visis na haku, tazko budes nieco blacat.

Ten film vobec nie je akcny, ale vobec, ziadny Patriot, dovody vyssie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
skoda. prave na akcnost som sa tesil.
takze dalsia nudna sracka
mozno ju daju na buducorocny ComicsSalon

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Nevaha sa pustit aj do obcasnych experimentov, ktore su ozivujuce (hoci za cenu vykradania hollywoodskych akcnakov) a snazi sa byt "na mieste".


Nech vykradaju, nech sa naucia. Vsetko lepsie nez 70's kamera na stative v jednom uhle, v jednej vzdialenosti ktora u nas stale funguje.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
najviac epic moment celeho filmu je

Citácia:
"kde má čuráčika?"


to uz som vazne nevydrzal a zacal sa rehlit na cele kino, inak suhlasim s tymto

Citácia:
Treba v prvom rade povedat, ze cely Janosikov pribeh je v podstate skromny. Zverbovali ho, vykupili z armady, zacal zbijat, nieco porozdaval chudobnym, chytili ho a zavesili. Je treba riadny kumšt, aby ste o tom dokazali putavo rozpravat viac nez dve hodiny. Ten kumšt sa žial nedostavil. Scenaristka sa asi chytala slamiek, pouzila vela vedlajsich nepodstatných príbehov, kamera detto, len aby to bol 140-minutovy "velkofilm". Cele to na mna posobilo ako sled casti serialu o Janosikovi. Ucelenost a hlbka mi chybala.Mimochodom kamera...par velmi peknych zaberov by sa naslo. Ale zvysok, a to hovorim aspon o dvoch tretinach filmu, sa niesol v otrasnom ultradetailnom astmatickom zachvate. Mozno som sedel blizko platna (ale asi nie) ale vkuse boli cez cele platno polovice tvari protagonistov, vsetko v "modernej" roztrasenej dokumentarnej kamere... Niekto sa chcel inspirovat Vojakom Ryanom, ale tu sa mi zdalo, ze sa kameraman hercov objektivom doslova dotyka v kazdom druhom zabere... Dalsia divna vec: ano, eroticke sceny su teraz "trendy"...ale pri Janosikovi mi tolko erotickych scen prislo uplne umele a nezvrusujuce. Podobne je to s dalsou "trendy" zalezitostou, a to naturalisticke zobrazenie násilia. Niekto sa zas chcel inspirovat Braveheartom alebo co. Odrezane penisy novorodencov a vizualizacia napichovania na hak mi prislo ako past na oko. Vata, vata... Na druhu stranu ocenujem, ze tvorcovia dali priestor na zobrazovanie starych slovenskych tradicii a zvykov, ocenujem vypravu a kostymi, ktore boli ozaj na minimalne europskej urovni. Velmi solidne zaklady na normalny, komercne uspesny film. Ale tu su len sami umelci s umeleckymi ambiciami a umeleckymi temami. Ved zarobit na seba nemusia z listkov ale stacia dotacie z nasich dani...ups, uz som mimo temu:-) Herecke vykony boli slusne. Len skoda, ze tam okrem Jiracka a Martinku dostali ostatne postavy priestor len par minut... (a tak som sa tesil na moju platonicku lasku Pauhofovu:-) ) Inak ozaj nemame tolko dobrych hercov, aby si v slovenskom velofilme o slovenskom hrdinovi zahrali len styria ci piati slovaci? celkovo by som noveho Janosika hodnotil ako precenovane dielo s nevyuzitym potencialom...skoda.


a alefo by to mohol cele splitnut do vlastnej temy...ehm

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will napísal:
alef0 napísal:
Nevaha sa pustit aj do obcasnych experimentov, ktore su ozivujuce (hoci za cenu vykradania hollywoodskych akcnakov) a snazi sa byt "na mieste".


Nech vykradaju, nech sa naucia. Vsetko lepsie nez 70's kamera na stative v jednom uhle, v jednej vzdialenosti ktora u nas stale funguje.

Urcite, ale to Strba dosiahol (napr. zaber cez terc, vyborne, uvodna scena, uz som spominal)

Inak ano, zhodujem sa s batrflajovym recenzentom, ucelenost a "sled casti" presne zodpovedaju mojej metafore o galerii, proste "casti" ale bez deja.

Moderna roztrasena kamera nebola vzdy, ale stalo sa - to je ale kompenzacia za sceny, kde je "dnu" v scene (rucna kamera), mne to az tak nevadilo.

Erotische sceny su presne z checklistu, Janosik bez Anicky je ako Janosik bez valasky..

Priestor postav detto.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Princezná hostincová, retired
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 1303
Body: 3
Bydlisko: Munich
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no neviem, mňa ten film zabil v momente ako padlo slovo "cikáčik"...
Spoiler! :
A z tej voskovej tváričky tej bábiky. A potom samozrejme ako ho nakonci nabodávali na hák a mučili, nejako mi prišlo nevoľno z toho.

_________________
"Now I will believe that there are unicorns..."
--William Shakespeare; The Tempest


Hore
 Profil ICQ Facebook  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun