HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Ďalšia
Autor Správa

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Asenath napísal:
1.no je sadsilence ma pravdu vela veci zachovalo a sa cudujem,ale mnoho ludi ani netusi ze vela zvykov ma pohansky povod...
2.a ze kazdy "slovan" je nacek a tak ,toto ma mrzi:((((


1. málo vecí sa zachovalo... nevravím o pohanstve ako takom, ale o slovanskom pohanstve... to sa fakt malo zachovalo...
BTW: ŠECKY krestanské patláky majú pohanský základ :twisted: ... aj samotné krestanstvo...
2. no... keby nebola Slovenská pospolitosť a podobné hnusné srandy čo to podporujú, tak fajn...
nie, ne každý je nácek... ale je ich dost :cry:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 24.02.2005
Príspevky: 29
Body: 5
Bydlisko: île des fées

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ZRudi T.M. Hein napísal:
1. málo vecí sa zachovalo... nevravím o pohanstve ako takom, ale o slovanskom pohanstve... to sa fakt malo zachovalo...
BTW: ŠECKY krestanské patláky majú pohanský základ :twisted: ... aj samotné krestanstvo...
2. no... keby nebola Slovenská pospolitosť a podobné hnusné srandy čo to podporujú, tak fajn...
nie, ne každý je nácek... ale je ich dost :cry:


1. njo to ze hovoris o slovanskom som pochopila: :) no jo zachovalo sa toho strasne malo ale ani zaujem ludi neni moc velky v porovnanim napr. s tou keltskou... ale je pravda ze preco by ich to aj dnes malo zaujimat ze? :? njo aj s krestanstvom je to tak,ale "oni" to netusia, nevedia, nechcu tusit alebo nechcu vediet:))))
2. a toto bolo o tom ze "Slovenska pospolitost a ine hnusne srandy" nech si podporuju co chcu a ludia by mali byt natolko inteligentny aby si utvorili vlastny zdravy nazor (aka vtipna veta :lol: :lol: ) a nie podla nich:) som chcela povedat len tolko ze na to ze s tym robia take svinstvo by sa nemalo prihliadat pri tvoreni si nazoru na slovanov ako na kulturu a historiu:)


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ZRudi T.M. Hein napísal:
ano. ale slovanské toho nieje aňi ň

Žiadna kultúra nie je úplne čistá (dobre niektoré osamotené kmene). Všetky vyspelejšie kultúry sa stretávali so svojimi susedmi (či už mierovo, či vojensky) a vždy sa ovplyvňovali. A zachovali sa aj nejaké slovanské prvky.

ZRudi T.M. Hein napísal:
Corwin napísal:
Slovanské mýty ...

a ešte? hm... lebo toto viem aj ja... le nič k tomu neviem. ani neviem, čo je cudzí import. tým menej, čo je ece upravené kresťanmi


Čo všetko je cuzdí import ťažko povedať. No nie všetko. Ono totiž to ovplyvňovanie kultúr neznamená len kopírovanie, ale aj učenie sa, pozmeňovanie, či dopĺňanie. Napr. Perun, je spájaní s indickým bohom menom Indra ale aj s Thorom, či Taramisom. Začas sa na niektorých územiach uplatňoval zákon Sati. Taktiež polykefalizmus - mnohohlavstvo. U nás draci, či boh triglav a v indii tiež mnohohlavoví démoni. Kult vajca - symbol života, v Indii z vajca vznikol človek (niektoré mýty aj u Egypťanov - z vajca vznikol Re). Pôvodne bol na svete praoceán aj podľa našich mýtov, ak aj u iných. A zeminu z dna priniesol diabol (démon). Niektoré veci museli pozmeniť, keďže niečo hovorí, že diabol stvoril človeka a boh mu dal dušu. Slnko prirovnávané k vševidiacemu oku (tu ma napadá LOTR :) ).
Kresťanstvo muselo prebrať niektoré veci, aby sa tu ujalo. Napr. štedrý deň bol pôvodne sviatkom zimného slnovratu, kedy sa vykonávali magické úkony a robila rituálna hostina na zabezpečenie prosperity v ďalšom období. Veľká noc u nás sviatok jary, života. U židov pôvodne súvisela s jarným telením dobytka v čase usadenia sa kmeňov v období žatvy, až neskôr sa pozmenila. Atď.
Čo naviac? O niečom viem, no nie zas moc, zdroje sa zháňajú ťažko. O niečom nie je ani v iných rozšírených mýtoch (napr. Grécka Mantikora - vieme ako vyzerala, je v pár bojoch, ale vieme o nej niečo viac?). Nejaké zaujímavosti, napr. vodníkom sa obetovávali tmavosfarbené kone, kravy a ovce. Koňská hlava sa dávala do priehrad, aby ich nezničil. Pohrebné úkony ako zastavenie hodín, zakrytie zrkadla, stráž pri mŕtvom, pálenie sviečok - niekde to boli normálne úkony, aby sa pomohlo duši mŕtveho, inde to malo špecifickejšie prvky, aby sa z mŕtveho nestal upír. Ak dačo, tak PM.


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Asenath napísal:
1. njo to ze hovoris o slovanskom som pochopila: :) no jo zachovalo sa toho strasne malo ale ani zaujem ludi neni moc velky v porovnanim napr. s tou keltskou... ale je pravda ze preco by ich to aj dnes malo zaujimat ze? :? njo aj s krestanstvom je to tak,ale "oni" to netusia, nevedia, nechcu tusit alebo nechcu vediet:))))
2. a toto bolo o tom ze "Slovenska pospolitost a ine hnusne srandy" nech si podporuju co chcu a ludia by mali byt natolko inteligentny aby si utvorili vlastny zdravy nazor (aka vtipna veta :lol: :lol: ) a nie podla nich:) som chcela povedat len tolko ze na to ze s tym robia take svinstvo by sa nemalo prihliadat pri tvoreni si nazoru na slovanov ako na kulturu a historiu:)


1. :lol: ...hehe... preto sa 3/4 šermiarov a podobných trepú na Baltine- KELTSKÝ sviatok jary...uprostred európy, kde žaden kelt už 1500rokov ani nepáchol, ale dobre...hihi... A preto fšade fičí severský black metál ospevujúci Thora a Odina (aj NS Black metal, aj White rockenroll ako taký :roll: )...že? nejako by sme mali začat sami u seba
2.no to ne. ale ked ta zmlati parta ludí z SP tak si rozmyslíš, či pojdeš na Devín, ked sú tam furt oni.... atak ďalej...určite chapeš

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Cisár
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 876
Body: 5
Bydlisko: Hmm to akože má byť čo??

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Asenath: optimistka, ludstvo je tupy dav a slovaci zvlast. ono sa to nezda ale vacsina ludi ide proste s davom a ani si to zvacsa neuvedomuje:)) takze kde vidia akukolvek podporu od pospolitosti tak sa vacsina zlakne a pekna ciastka tiez zacne hned nadavat. potom sa cuduj ze podobne spolky co maju aj dobre zameranie a ciele zanikaju :twisted:

_________________
Blahoslavení tí, ktorí nicia falošnú nádej, lebo oni sú pravými Mesiášmi - prekliatí tí, ktorí sa klanajú Bohu, lebo budú ostrihaní ako ovce!


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Selar napísal:
potom sa cuduj ze podobne spolky co maju aj dobre zameranie a ciele zanikaju :twisted:


neviem, na Pospolitosti vidím dobré veci len keď ich členov prejde náklaďák...

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 24.02.2005
Príspevky: 29
Body: 5
Bydlisko: île des fées

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ZRudi T.M. Hein napísal:
1. :lol: ...hehe... preto sa 3/4 šermiarov a podobných trepú na Baltine- KELTSKÝ sviatok jary...uprostred európy, kde žaden kelt už 1500rokov ani nepáchol, ale dobre...hihi... A preto fšade fičí severský black metál ospevujúci Thora a Odina (aj NS Black metal, aj White rockenroll ako taký :roll: )...že? nejako by sme mali začat sami u seba
2.no to ne. ale ked ta zmlati parta ludí z SP tak si rozmyslíš, či pojdeš na Devín, ked sú tam furt oni.... atak ďalej...určite chapeš


1. hm no a ja neviem ako za sermiarov ale ja mam rada vsetky tieto kultury a to neznamena ze nepojdem na Beltine len preto ze je kelstsky a ja som slovan alebo koli podobnemu nezmyslu...ide skor o ludi, dobru hudbu, zabavu a tak :wink:
hm a netusim co si myslel tym NS black metalom a tym ze by sme mali zacat od seba..lebo mi to trosku vyznelo ako by si to myslel na mna;) hm len neviem ci naozaj a ci ti na to mam aj nieco pekne povedat :lol:
2. no jo...:((((

to selar: hm by som povedala ze bud sa zlaklne alebo zial sa prida, ked zistia ze by monli niekam patrit a ten ich nezdravy a silny pocit nacionalizmu a spolupatricnosti... hej ludia su ovce...


Hore
 Profil ICQ  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
eeehm.. NSBM? :oops: mi tu take hra akurat :lol: a to nejde len o Thora a Odina, ale prave teraz nejak casto zachytavam meno Perkuno... zas na NSBM a pagan BM (pricom maju k sebe veeelmi blizko) je jedna pozitivna vec - ak uz aj necerpaju z poznatkov, vytvaraju nieco nove, co tu "vieru" ozivuje... myslim ze taki Butterfly Temple alebo ruska Arkona su OK (ale viza do SR nedostanu uz len zo zasady :lol: )


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 24.02.2005
Príspevky: 29
Body: 5
Bydlisko: île des fées

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm tak ja neviem ale dost ludi si myli pagan/folk black a NSBM, respektive to vobec nerozoznava... aj ked sa svojim sposobom oboje opiera o pohanov neni to to iste...je to take iste ako rozdiel medzi slovanom (nacionalistom) a slovanom (z toho kulturneho a historickeho hladiska)...


Hore
 Profil ICQ  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
iste, ale... vezmi si taky pagan metal (nemusi byt ani black, proste hudba opierajuca sa o pohanstvo), ma to pohanske texty, vyjadrujuce uctu k predkom, k pohanskym bohom, lasku k vlasti. Otvoris si ich stranku/pozries booklet a zistis jeden velmi neprijemny fakt... NS... varianta 2: otvoris si ich stranku/pozries booklet a zistis, ze je to.. pohanske :) to len ze niekedy je to rozoznat dost tazke...


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 24.02.2005
Príspevky: 29
Body: 5
Bydlisko: île des fées

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no jo to je pravda:) a niektori su take **** ze taja svoju NS orientaciu..len preto aby za to nemohli byt stihany a aby im nerusili koncerty a tak:( to je dvojnasobne smutne ked nieco take hlasaju a este si to aj verejne nepriznaju..je to akurat na smiech...alebo skor zial na plac...


Hore
 Profil ICQ  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Asi tak.... + treba rozlisovat nacionalizmus a nacizmus... to ze Masa z Arkony na zaciatku jednej skladby zakrici "Vstavajte ludi ruskie - na pravni boj, na smertni boj"... hehe, no.. neberiem to ako ten "nebezpecny" nacionalizmus (hoci ona ma taky drsny kukuc)... no, celkovo by som to zhrnula parafrazovanim jedneho uja - pohana "laska k vlasti sa nemusi merat nenavistou k ostatnym" (a preto sa dotycna ruska obcina distancuje od NS)


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 24.02.2005
Príspevky: 29
Body: 5
Bydlisko: île des fées

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm no jo s tymto suhlasim aj ja...a taktiez je rozdiel ci ide ide o ten "nebezpecny" nacionalizum (ako si to nazvala :) ) alebo ci ide(islo) o nacionalizmus utlacanych narodov...predsa len to krestanske "nadstavenie druheho lica" by asi vela narodom osamostatnit sa nepomohlo:)


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin napísal:
Finrod: Mýty a legendy, dobrá séria.

Slovanské mýty sú náhodou dosť bohaté. Máme Indoeurópsky pôvod. Ako silne vyvynutá poľnohospodárska kultúra spojenie s prírodným uctievaním (v ucte zem, voda, no najmä oheň). O prvých slovanoch sú zmienky už začiatkom 6. storočia u Rimanov, ktorý im vraveli Venédi. Ako Slavéni a Slovieni boli už v 9. storočí. 7. stor. - prvý štátny celok Samova ríša. Takže máme na čom stavať.
Máme mýty o stvorení - démon Rod. Hierarchiu bohov (Svarog, Dažbog - Svarožič-Radegast, Perun, Veles, Svantovit - Černobog, Vesna, Živa, Morena, Lada, Mokoš, Triglav, Chors, Striborg, atď), magické súčasti (sudičky, duchovia, roh hojnosti), aj mýtické bytosti (Rusalky, Víly, Vodníci, Strigy, Upíri, Vlkolaci, Ohniví mužíci, lesní mužíci, démoni, škriatkovia), či učenie o duši, alebo obradné miesta (posvätné háje).
Takže Slovanská mytológia je bohatá, akurát o ňu Slovania nemajú záujem.


Fikcia, fikcia a este raz vyplod romantikov a ludi, ktori si uvedomovali, ze nieco je treba, aby sa podporilo Slovanstvo. Len na to by som chcel, len tak mimochodom :) , upozornit.

Len tak napriklad - Živa a Lada su 100% vyplod neskorších prac kronikárov a mohol by som este pokracovat, ale musim pisat referat o judaizme :)

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hehe, osamostatnit sa.... myslim, ze by im to pomohlo akurat k pokrestanceniu a strate "povodnych hodnot"... :) aj tak ma na pohanstve najviac fascinuju tie hostiny...heh.. cim viac jedla zasvateneho tomu ktoremu bozstvu do seba osobka napcha, tym viac pozehnania sa mu od toho bozstva dostane... opitost=znak silnej viery :lol:


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun