HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Ďalšia
Autor Správa

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
MickTheMage napísal:
Fikcia, fikcia a este raz vyplod romantikov a ludi, ktori si uvedomovali, ze nieco je treba, aby sa podporilo Slovanstvo. Len na to by som chcel, len tak mimochodom :) , upozornit.
Len tak napriklad - Živa a Lada su 100% vyplod neskorších prac kronikárov a mohol by som este pokracovat, ale musim pisat referat o judaizme :)


Nuž, ja sa opieram len o informácie z múdrych kníh od ľudí, čo sa tomu dlho venujú, takže ak si to už vo vedeckých kruhoch vyvrátil a ja som to nepostrehol, tak sorry.

Niečo možno, ale prečo by to všetko malo byť fikcia?


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin - tie pribehy su tak z 90% fikcia, to je tak iste, akoze zajtra vyjde Slnko. Niektore veci sa zakladaju na folklornej tradicii, ale tiez su vlastne len povedzme rekonstrukcia za dost velkeho autorskeho prispenia nejakeho nadsenca. Samo ze sa nieco zachovalo, ale nie je tolko toho, tym myslim tie veci, ktore najdes na nete :) Ale ked som sa po prednaskach o tomto informoval (lebo ma to tiez zaujimalo, ze ako to s tymito pribehmi je, tak mi bolo povedane, nieco v tom zmysle, ako som to tu uz napisal :) )

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
MickTheMage>> Lada??? Ziva??? :cry: hm... trosku mi narusas predstavy o panteone a vzniku sveta podla S. Pohanov :?


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
SadSilence napísal:
MickTheMage>> Lada??? Ziva??? :cry: hm... trosku mi narusas predstavy o panteone a vzniku sveta podla S. Pohanov :?


U Slovanov je oficialne znama len jedna bohyna a to Mokoš!!!! :)

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dobre, aj tu mam rada :wink: kto je este taky "pokutny" boh v slovanskom panteone? resp. kto je taky, ze naozaj slovansky a povodny?


Hore
 Profil ICQ  

Cisár
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 876
Body: 5
Bydlisko: Hmm to akože má byť čo??

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mick ma recht, vela veci bolo domyslenych a dorobenych a upravenych uz v dobe krestanskej. sak sa staci pozriet na seversku mytologiu. prvy krat bola pokial viem ucelene spisana az niekde medzi 8-11 storocim. pritom vikingska civilizacia je podstatne starsia a dovtedy sa mytologia prenasala len ustne. A nepredpokladam, ze u nas by to bolo ine. teda mozno s tym rozdielom ze u nas bola christianizacia o nieco doslednejsia, alebo proste nebol o slovanstvo u nas/cize na Slovensku/ zaujem. neviem, ja som vtedy nezil a som za to aj trosku smutny...trosku dost.

_________________
Blahoslavení tí, ktorí nicia falošnú nádej, lebo oni sú pravými Mesiášmi - prekliatí tí, ktorí sa klanajú Bohu, lebo budú ostrihaní ako ovce!


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
MickTheMage: Jasné, ale to je vo všetkých mýtoch a aj v biblii. V starých časoch sa to prepisovalo ručne, prípadné z ústneho podania a časom sa niečo vytratilo a ten čo to spisoval to musel niečím nahradiť, aby to ladilo. To sa týka väčšiny starých informácií/spisov, nie len Slovanskej mytológie. Inak SM zahŕňa viac, než len Čechov, Slovákov a Rusov, tam je toho veľa. /Inak, aj ak bolo niečo vymyslené, keď je to teraz prezentované ako fakt, tak by sa to tak mohlo brať. Veď aj v minulosti to len niekto musel vymyslieť./ Príbehy ako také boli fikcia už v minulosti, ale postavy, prvky, rituály a zvyky sú pôvodné (isto nie všetky, no nedá sa to z istotou dokázať, ale ani vylúčiť - ako ostatne veľa vecí z rôznych oblastí).
Nečerpám z internetu, ale z kníh a z prednášok v škole. Tiež ma také veci zaujímajú.


Hore
 Profil  

Cisár
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 876
Body: 5
Bydlisko: Hmm to akože má byť čo??

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin: keby si si precital pozorne co som napisal, tak by si si isto vsimol ze opakujes vlastne. aok hovorim, staci sa mrknut na vikingov :lol: :lol: :lol:

_________________
Blahoslavení tí, ktorí nicia falošnú nádej, lebo oni sú pravými Mesiášmi - prekliatí tí, ktorí sa klanajú Bohu, lebo budú ostrihaní ako ovce!


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
SadSilence napísal:
no, celkovo by som to zhrnula parafrazovanim jedneho uja - pohana "laska k vlasti sa nemusi merat nenavistou k ostatnym"

:ikonka19: :zrudi: Krásne a pravdivé...tak nejako aj ja fungujem

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Selar napísal:
Corwin: keby si si precital pozorne co som napisal, tak by si si isto vsimol ze opakujes vlastne. aok hovorim, staci sa mrknut na vikingov :lol: :lol: :lol:


Ani nie. Ty súhlasíš s Mickom, že všetko je to zahmlené a neodráža to skutočnosť minulosti. Ja to pripúšťam z časti, no z časti s ním nesúhlasím, že väčšina mytológie je výmysel. Je aj mnoho od seba nezávyslích diel z rôznych krajín sveta o tej ktorej kultúre.


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm, dovolila by som si jeden citat "Kdyz roku 989 rusky knize Vladimir prestoupil k pravoslavi, provazelo jeho konverzi drancovani pohanskych chramu v Kyjeve,. Kronikari, kteri zachytili tyto udalosti, si nastesti povsimli zvlastnich praktik kultu boha hromu Peruna nebo Velese, boha stad. Kdyby nebylo techto velmi povrchnych svedectvi, nemeli bychom vsak ani tyto skrovne znalosti." zvlastne, kolko vela zavisi od pozornosti par ludi... myslim, ze to, co pohanstvo zachranilo pred uplnym vymiznutim je fakt, ze to nie je nabozenstvo "knihy", ze nema presne stanovane pravidla, ktore sa musia dodrziavat.....


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin napísal:
MickTheMage: Jasné, ale to je vo všetkých mýtoch a aj v biblii. V starých časoch sa to prepisovalo ručne, prípadné z ústneho podania a časom sa niečo vytratilo a ten čo to spisoval to musel niečím nahradiť, aby to ladilo. To sa týka väčšiny starých informácií/spisov, nie len Slovanskej mytológie. Inak SM zahŕňa viac, než len Čechov, Slovákov a Rusov, tam je toho veľa. /Inak, aj ak bolo niečo vymyslené, keď je to teraz prezentované ako fakt, tak by sa to tak mohlo brať. Veď aj v minulosti to len niekto musel vymyslieť./ Príbehy ako také boli fikcia už v minulosti, ale postavy, prvky, rituály a zvyky sú pôvodné (isto nie všetky, no nedá sa to z istotou dokázať, ale ani vylúčiť - ako ostatne veľa vecí z rôznych oblastí).
Nečerpám z internetu, ale z kníh a z prednášok v škole. Tiež ma také veci zaujímajú.


Ja ti to neberiem, ale co ja viem, ziadne pribehy stylu Edda a pod. pre Slovanov neexistuju. Mozes maximalne cerpat z ludovej tradicie, ale aj ta je uz znacne znehodnotena a obsahuje uz len akesi derivaty povodneho.
Zober si take posvatne haje - mali aj kelti, mali aj germani, mali aj slovania :), nic co by bolo extra slovanske atd.
Len mne islo v prvom rade o tie pribehy, nie o fakty, ktore su dolozene z roznych letopisov, kronik a ja neviem este coho. A nakoniec aj ta Vesna sa tusim uz neuznava ako bohyna, tiez s nou nieco nebolo v poriadku, ale uz si nepamatam co presne :)
Koniec-koncov aj Trojan je boh, ktoreho povod je otazny, a dost mozne ze to bol rimsky cisar Trajan, atd. Netvrdim, ze ziadna mytologia neexistovala, ale tvrdim (a za tym si jednoducho stojim, lebo si myslim, ze to tak je), ze sa ziadna ucelena nezachovala.
A co sa tyka Eddy, tak ju mame vdaka Islandu, kde bolo krestanstvo oficialne prijate za statne nabozenstvo az v roku 1000, lenze to neznamena ze automaticky prestal existovat ten zbytok. Ono v Altingu sice odklepli krestanstvo ako statne nab., ale ludia to mali na haku a pohansky kult sa udrzal az zhruba do 12.-13. storocia. Lenze u Slovanov sme nic take nemali. A ako dopadol Vladimirov panteon ti snad nemusim pripominat :) A to hned ako si zobral za manzelku krestanku (a potom ze za vsetkym nie su zeny :) )

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A este jedna vec, preco nerad hovorim o slovanskej mytologii:

Citácia:
V ďalšej kapitole autor naznačuje ako zložitá štruktúra slovanského „pohanstva“ citlivo odráža nielen etnogenetický proces, ale aj jazykový a národnostný vývoj a hlavne sociálne pomery slovanskej spoločnosti. Orientuje sa tu na doterajšie štúdium slovanského pohanstva. Je tu výpočet množstva autorov zaoberajúcich sa slovanským pohanstvom. Autor podotýka, že štúdium slovanského pohanstva patrí k vedným oblastiam s najbohatšou literatúrou, i keď autentických historických svedectiev o náboženských predstavách starých Slovanov nie je mnoho. Ďalej však podotýka: „Platí tu však zákon opačného účinku: čím méně pramenů, tím více literatury o nich. Málo známe a tajemné vždy láká, vzněcuje fantazii, a tak na tomto poli vyrostlo vedle cenných plodů též mnoho býlí, a to již od konce středověku a počátku novověku, kdy pohanství bylo, až na folklórní relikty, v podstatě vymýceno, přestávalo být středem pastorálniho zájmu kňeží a stávalo se předmětem rané vědecké zvídavosti renesančních a barokních autorů.“ (ďalej nasleduje už zmienený výpočet autorov a ich diel.)
Na chvíľu sa zastavím pri probléme, ktorý je obsiahnutý v malej pod kapitole nazvanej „Mytologie nebo pohanství“. Natoluje otázku či sa má hovoriť o slovanskej mytológii, náboženstve alebo pohanstve. Za najmenej vhodný považuje termín slovanskej mytológie, čo je aj môj osobný názor, pretože citujem: „...tento pojem zahrnuje teogonii, vztahy božstev a jejich děje, o nichž vyprávějí právě mýty, často velmi rozvinuté podobě...“ V podobe akej ich poznáme u starých Indov, Iráncov, Grékov, Rimanov, Gremánov alebo Írov. Oproti tomu u starých Slovanov, podobne ako u Baltov a kontinentálnych Keltov, tento prvok chýba. Pri väčšine slovanských bohov poznáme iba mená, len u niektorých aj funkcie a z mýtov sa zachovali nepatrné zbytky v podobe nočných Svantovitových výprav alebo náznakov božských generácii (Svarog – Svarožic).
Relatívne väčšie opodstatnenie ma termín náboženstvo, ktorý môže, ale nemusí, mytológiu zahŕňať. Jeho nevýhodou je príliš široký rozsah pojmu, ktorý zahŕňa primitívne formy prírodného náboženstvá jednotlivých etnických skupín až po vyvinuté náboženské systémy, presahujúci etnické a zemepisné hranice.
„Pro vývojový stupeň, na nemž se nachádzela slovanská náboženská ideologie před přijetím křestanství, bude proto asi nejvhodnejší osvědčený pojem „pohanství“, nikoli ovšem v cirkevním smyslu slova, který tak označuje vše, co není křesťanské...“


Z mojho referatu k Vanovej knihe.

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mne pri pohanstve islo v prvom rade o "filozofiu", mozno vykonstruovanu, ale velmi prijemnu.. a co je dolezite: fungujucu (no nechcem do toho nejak zatahovat ekologiu).


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
MickTheMage napísal:
Ja ti to neberiem, ale co ja viem, ziadne pribehy stylu Edda a pod. pre Slovanov neexistuju. Mozes maximalne cerpat z ludovej tradicie, ale aj ta je uz znacne znehodnotena a obsahuje uz len akesi derivaty povodneho.
Zober si take posvatne haje - mali aj kelti, mali aj germani, mali aj slovania :), nic co by bolo extra slovanske atd.
Len mne islo v prvom rade o tie pribehy, nie o fakty, ktore su dolozene z roznych letopisov, kronik a ja neviem este coho. A nakoniec aj ta Vesna sa tusim uz neuznava ako bohyna, tiez s nou nieco nebolo v poriadku, ale uz si nepamatam co presne :)
Koniec-koncov aj Trojan je boh, ktoreho povod je otazny, a dost mozne ze to bol rimsky cisar Trajan, atd. Netvrdim, ze ziadna mytologia neexistovala, ale tvrdim (a za tym si jednoducho stojim, lebo si myslim, ze to tak je), ze sa ziadna ucelena nezachovala.
A co sa tyka Eddy, tak ju mame vdaka Islandu, kde bolo krestanstvo oficialne prijate za statne nabozenstvo az v roku 1000, lenze to neznamena ze automaticky prestal existovat ten zbytok. Ono v Altingu sice odklepli krestanstvo ako statne nab., ale ludia to mali na haku a pohansky kult sa udrzal az zhruba do 12.-13. storocia. Lenze u Slovanov sme nic take nemali. A ako dopadol Vladimirov panteon ti snad nemusim pripominat :) A to hned ako si zobral za manzelku krestanku (a potom ze za vsetkym nie su zeny :) )


Asi vyzniem ako tupec, ale Eddu nepoznám. Viem, ze mytologia v style greckych mytov a legiend nie je. Moje poznatky su tiez len fakty o tom a onom. Ci uz meno boha, jeho funkcia a pripadne nejaky skutok, ale ziadne pribehy.
Tie posvätne haje a spol. - o tom som pisal predtym, aj v sucasnoti je ovplyvnovanie kultur. To ze su niektore veci podobne, alebo zhodne, neznamena, ze boli upravene az dodatocne, kludne to mohlo byt vtedy (vid moj prispevok o indoeuropskej previazanosti nasich mytov).
S tym, ze sa ucelena mytologia nezachovala s tebou suhlasim, ale treba sa drzat aspon toho, co mame k dispozicii. Vsimni si ine kultury, ako sa drzia svojich tradicii, napr. taky Francuzi. Slovakom chyba narodna hrdost - no to uz dosť odbočujem.
Hej, kresťanstvo to dosť potláčalo (keby žil Tokien v stredoveku, asi by ho upálili).
Len sme sa nepochopili, takže súhlasím, že ucelenosť nie je a obaja súhlasíme, že fakty sú. Fajn. :)
A tiež máš pravdu s tým posledným - Cherches la famme :wink:


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun