HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 80 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Autor Správa

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Volne navazujem na diskusiu v teme o sprayeroch,...:

Keby ste stratili kluce od bytu a nalezca sa vam potom do neho dostal a odniesol TV s tym, ze chcel poukazat na jeho nedostatocne zabezpecenie tiez by vam to pripadalo v poriadku? Mne nie.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
keby ju hned aj vratil  :roll:

ono je to o tom ze nbu je spolocny teda statny a hackeri maju zaujem na tom aby bol bezpecny... a keby niekto len povedal ze tam maju diery tak by na to kaslali... to sa musi nieco vazne stat aby taka institucia zacala jednat...

a podobne aj v tvojom pripade... kym ti niekto nieco necorne tak sa o bezpecnost svojho bytu moc zaujimat nebudes...

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jak ze by ju hned vratil. V prvom rade tam nema co liezt. Keby som ho tam nasiel
Corvus napísal:
tak by som ho tak nakopal do zadku ze by mi osral nohu!  :x


A to ze je to statna institucia na veci nic nemeni. To ako keby si prisiel zaklopat do NBU ze ides skontrolovat ci sa neflakaju. Na to existuju kontrolne mechanizmy ktore by to mali robit, a nie nejaky samozvany kontrolori. To, ze ta kontrola nefunguje ako by mala je ina vec, ale ani to nedava pravo aby sa tam ktokolvek "vlamal". Ked chceli pomoct, nech sa paci mohli problem nahlasit komptentnym alebo mediam.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
to je nespravna analogia, vseobecne sa da len velmi tazko prirovnavat virtualne konanie ku realnemu

toto, na co si poukazal, je kradez a je jedno, na co sa vyhovara zlodej.

vo vseobecnosti sa rozlisuju dva typy "hackerov": black hat a white hat
pochopitelne, blackhat su ti, ktori robia presne to, co si popisal a whitehat naopak, su ti dobri, ktori ak najdu nejaku chybu v zabezpeceni, oznamia ju a nezneuziju ju na nejake vlastne ucely

ad analogia s nbu hackom: ten prvy, ktory sa odohral pred par mesiacmi bol dielom blackhatov, pretoze si odniesli aj databazu s X tisic emailami. ten druhy, ktory sa odohral pred par dnami bol dielom whitehatov, pretoze len naburali system, aby demonstrovali, ze je stale zle zabezpeceny. dokonca v nom nechali ulozene aj vsetky povodne nastavenia, takze ak by admin chcel (alebo vedel ako), tak by nemal problem to za par minut dat do poriadku.
ano, odpojili nbu od netu, no ako inak mohli demonstrovat, ze skutocne tam nieco nie je v poriadku? vdaka tomu prieniku nbu konecne zacina pre svoju bezpecnost aj nieco robit..

ja osobne, ako admin viacerych stranok som bol vzdy vdacny, ak ma niekto upozornil, ze niekde je chyba. ak aj dotycny nejako tu chybu zneuzil, nevadilo to az tak velmi, pretoze som ju mohol zaplatat a znemoznit tak, aby sa v buducnosti nieco podobne opakovalo

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Jak ze by ju hned vratil. V prvom rade tam nema co liezt. Keby som ho tam nasiel
Corvus napísal:
tak by som ho tak nakopal do zadku ze by mi osral nohu!  :x



no to je jasne ze by som to urobil aj ja ;)  nikto nema rad ze mu niekto strka nos do sukromia . ale prinutilo by ma to zamysliet sa nad ochranou svojho bytu a to je ciel toho vlamaca/hackera.


ale ako som napisal nahlasenie chyby (ne)kompetentnym velmi casto nestaci.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Ked chceli pomoct, nech sa paci mohli problem nahlasit komptentnym alebo mediam.

oni to spravili :D ale kompetentni nereagovali..

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cyric napísal:
ja osobne, ako admin viacerych stranok som bol vzdy vdacny, ak ma niekto upozornil, ze niekde je chyba. ak aj dotycny nejako tu chybu zneuzil, nevadilo to az tak velmi, pretoze som ju mohol zaplatat a znemoznit tak, aby sa v buducnosti nieco podobne opakovalo


Ako sorry ale medzi naburanim tvojich stranok a servra NBU je mensi rozdiel. NBU je institucia pracujuca s tajnymi datami a teda tam nikto kto k tomu nema opravnenie nema co robit. Nejake delenie na white a black je nieco ako keby ti spominany zlodej povedal, ze on je white hat lebo keby chcel tak ti mohol este aj porozbijat okna a vys*at sa do tvojej postele. Raz je to neopravneny vstup a je jedno koli comu to robili.

Citácia:
oni to spravili  ale kompetentni nereagovali..


Tak dalej to uz nebol ich problem.

Mimochodom aj tak si myslim ze tym ludom islo v prvom rade o to sebe alebo niekomu inemu nieco dokazat. Neverim ze by si niekto daval tu namahu len preto ze mu islo o blaho NBU.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Ako sorry ale medzi naburanim tvojich stranok a servra NBU je mensi rozdiel. NBU je institucia pracujuca s tajnymi datami a teda tam nikto kto k tomu nema opravnenie nema co robit. Nejake delenie na white a black je nieco ako keby ti spominany zlodej povedal, ze on je white hat lebo keby chcel tak ti mohol este aj porozbijat okna a vys*at sa do tvojej postele. Raz je to neopravneny vstup a je jedno koli comu to robili.

NBU je institucia, ktora pracuje s tajnymi informaciami a PRAVE preto MUSI byt zabezpecena DOKONALE a nie tak, ze sa tam dostane kazdy trulo zadanim username: nbusr a hesla nbusr123.
NBU je institucia platena z dani obcanov SR. Tieto dane boli ocividne spreneverene, pretoze len uplne neschopny lamer by spravil zabezpecenie NBU takymto sposobom.
Hackeri, ktori sa dostali dnu, to vsetko odhalili. Nesposobili ziadne skody, skopirovali len emaily, co bola aj tak len privatna korespondencia zamestnancov.
Co by sa asi stalo, keby sa tam nenaburali oni, ale nejaky skutocny saboter? Co take zle spravili ti hackeri? Obisli smiesnu ochranu a upozornili NBU, ze maju big problem. NBU ako kazda statna institucia si odmieta priznat chybu a radsej, aby problem riesila, tak zacne stihat tych, ktori prisli na take nedostatky. Za to, ako chabo bola zabezpecena strategicka statna institucia by mali byt stihani ludia z NBU a nie hackeri.

Nightfall napísal:
Tak dalej to uz nebol ich problem.

Mimochodom aj tak si myslim ze tym ludom islo v prvom rade o to sebe alebo niekomu inemu nieco dokazat. Neverim ze by si niekto daval tu namahu len preto ze mu islo o blaho NBU.

Preco by to nemal byt aj dalej ich problem? Oni chybu objavili, oni tiez platia dane a chceli, aby sa to napravilo.

Na pocudovanie, su ludia, ktori bezne hladaju na cudzich strankach chyby..

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nesuhlasim priliš s naivno-dobrosrdečnym pohladom cyrica...
osobne ako Gratz hackerom... ale čo sa týka tej analogie, su rovnaky vandali ako sprayeri hehe...

tí ludia tam v prvom rade nemali čo robiť na serveri nbu :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Princezná hostincová, retired
Obrázok používateľa

Založený: 19.07.2004
Príspevky: 1303
Body: 3
Bydlisko: Munich
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:

Keby ste stratili kluce od bytu a nalezca sa vam potom do neho dostal a odniesol TV s tym, ze chcel poukazat na jeho nedostatocne zabezpecenie tiez by vam to pripadalo v poriadku? Mne nie.


pokiaľ by si tie kľúče nosil na tenkej šnúrke a ťahal ich po uliciach meter za sebou, prípadne ich zavesil na klinec pred dverami do svojho bytu, tak potom...
čo mi príde porovnateľné s tým, ako si svojím wannabe heslom zabezpečila svoj bytík NBU.... a to je to NBU prosím pekne...

peace

_________________
"Now I will believe that there are unicorns..."
--William Shakespeare; The Tempest


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
nesuhlasim priliš s naivno-dobrosrdečnym pohladom cyrica...

naivno-dobrosrdecny? :P zalezi to od toho, ako sa k veci postavis. ci dokazes uznat, ze v tomto pripade ucel svati prostriedky, alebo ci ti zli zli ujovia hakerovia maju ist na sibenicu :P
Warrior napísal:
tí ludia tam v prvom rade nemali čo robiť na serveri nbu :D

nemali... ale ak by to nespravili oni, spravil by to iste niekto iny a ten niekto nemusel byt len turista
hned ma napada otazka, ze ako su asi zabezpecene ostatne institucie a ci vobec existuje nieco take, ako kontrola zabezpecenia v nasej roztomilej krajinke..

Galthea napísal:
peace

pekna analogia :)

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To mi pripomina pripad, co sa stal maminej znamej. Volal jej na mobil sused ,,Dobry den. Sedim vo vasej obyvacke, sedim v kresle, pozeram telku a pijem vam pivo z chladnicky. Zabudli ste totiz rano zamknut. Kluce som nenasiel. Pockam, kym nepride niekto od vas"

A teraz co: zabijete suseda, lebo vam vypil pivo? (Nespachal tym minimalne priestupok?) Alebo ho vybozkavate, lebo vam uchranil pol majetku?

(Len bokom: zrazu si nejaky prilis lawful :-))

Jednoducho, ja si radsej vyberam takyto ,,navstevnicky" sposob. Ak by sa totiz do NBU chcel niekto opriet seriozne, tak sa na utok pri takomto spravovani ani nikdy nepride. A data by tiekli, a tiekli a tiekli.

====================================
Na druhej strane by bolo zaujimave sa pozriet, ake data vytiekli, a ake mohli vytiect. Ale to nik neprezradi. Ak totiz zomrelo len par tisic mailov (poucte ma), tak to este nic neznamena.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Alebo ho vybozkavate, lebo vam uchranil pol majetku?

nieco podobne sa stalo aj nam, vdaka susedovi to neskoncilo zle..
Citácia:
(Len bokom: zrazu si nejaky prilis lawful :-))

BLASFEMIA ! :x
Citácia:
Na druhej strane by bolo zaujimave sa pozriet, ake data vytiekli, a ake mohli vytiect. Ale to nik neprezradi. Ak totiz zomrelo len par tisic mailov (poucte ma), tak to este nic neznamena.

podla clanku, ktory je uverejneny na hysterii a podla dalsich infosiek, ktore su na blackhole mali v prvom pripade pristup v podstate vsade a v druhom mohli monitorovat vsetku komunikaciu dnu a von...

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
,,v podstate"?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
,,v podstate"?

cez root konto mali pristup na webserver, mailserver A tento server BOL napojeny na vnutorny intranet.. kdesi na blackhole je cely clanok

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 80 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun