HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 52 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Túto tému sme načali úplne inde, ale dávam ju ako samostatnú sem.
Stretol som sa s dosť ľuďmi z môjho okolia (aj keď viem, že to nie je reprezentatívna vzorka), ktorí po odchode do zahraničia prestali používať slovenčinu.

Sú dva typi zabudnutí 1. V Čechách 2. V zahraničí. (vysvetlím).

1. V Čechách.
S Čechmi sme si najbližší a rozumieme si. Podľa mňa je samozrejmé, aby slovák rozumel česky a čech slovensky.
No štve ma, keď je neraz slovák v čechách a je tam len krátku dobu a prestáva hovriť slovensky, a začína česky a často nesprávne. Tu nejde o výsmech niekomu, kto sa učí cudzí jazyk, ale o poukázanie na zbytočné používanie češtiny, ktorú osoba neštuduje a nie je ani nútená ju používať, ale napriek tomu ju používa miesto rodného jazyka.
Už keď tam žije, tak je samozrejmé, ža sa prispôsobí, ale aspoň sama by nemala zabudnúť jazyk a učiť ho aj deti.

Napr. Dara Rolins. Večná pamiatka nebohej Darinke Rolincovej, ktorá bolá milá slovenka. Táto trúba hovorí po česky aj na slovensku.

2. V zahraničí
Používať cudzí jazyk v zahraničí je úplne samozrejmé. Zväčša preto sa tam cestuje, aby si človek zdokonalil jazyk. Ak sa ho dobre naučí, tak gratulujem.
No keď sa vráti na slovensko, tak nech hovorí po slovensky. Neraz sa niekto po dlhšom pôsobení v zahraničí vráti a tvári sa, že si nevie spomenúť na slovíčka, alebo má dokonca problémy normálne komunikovať po slovensky. Keby chytil iba prízvuk, tak nič nepoviem. Ale toto neukazuje aký je človek šikovný v ovládnutí jazyka, ale aký je blbý, že nevie ovládať viacero rečí. Lebo v podstate cudzí jazyk prijme za svoj (už to je poburujúce) a zabudne slovenčinu, ako cudzí jazyk.  

Tiež prípad niektorých speváckych hviezdičiek.

A naopak sú ľudia, ktorí aj v zahraničí používajú stále svoj rodný jazyk doma, s priateľmi, učia ho svoje deti a vedia používať dobre aj jazyk krajiny v ktorej žijú.
Kamoška si vzala francúza žijúceho v nemecku. Dieťa vie výborne po slovensky, francúzsky aj nemecky.

Viem že to neplatí na všetkých, lebo než som to vysvetli poriadne, Nightfall reagoval takto:

Nightfall napísal:
ti poviem len tolko, ze nemas pravdu..slovaci v CR a zahranici vseobecne su (aspon z mojej slusenosti) az nezdravo nacionalisticki. A to ci tam hovoria po slovensky alebo cesky nema s tym aki su slovaci nic spolocne. Osobne som v CR piaty rok, ked komunikujem s cechmi hovorim po cesky a necitim sa preto byt nici poskok. Na rozdiel od roznych Hejslovakov svojej krajine v zahranici aspon nerobim hanbu. A k tomu, ze ti pokusy cechov/slovakov hovorit druhym jazykom pripadaju strasne..no ked si sa ucil po anglicky tak by z toho native speakrovi tiez urcite behali po chrbte zimomriavky..nikto sa nenauci jazyk zo dna na den a cvicenie robi majstra. [/OT]


No hádam som to tu už lepšie vysvetlil.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja si myslim že tak horké to až nebude. a koniec koncov, lepšie sa prisposobiť ako byť na obtiaž jak kdejaky maďar :ikonka42:
ale skutočne nepoznam nikoho kto by v čechach začal hovoriť po česky. ale to može byť aj tym, že ja poznam ludi na trošku inej duševnej a vyvynovej urovni ako Dara Rolins :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Veď ja tým nemyslím, že by išlo o ohromný problém národnostného odlúčenia. Len som zvedavý na vaše postrehy.
A práve o to ide. Maďarom nerozumieme, kým čech so slovákom si rozumejú.
Prispôsobiť sa, keď tam žiješ hej. No komu si na obtiaž, keď si tam mesiac na brigáde a vrátiš sa českým prízvukom domov?


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
čeština je omnoho, pre mňa, spevavejšia a prizvuk chytam už po pol hodine chlastačky s čechom/češkou...

ale že by som začal mluvit?

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Studujem v CR piaty rok a rad by som tam zostal natrvalo. Pripada mi preto normalne, ze v beznom zivote pouzivam cestinu. Nebudem predsa donekonecna v cudzom state hovorit vlastnym jazykom (aj ked mi domaci rozumeju). Povazujem za akusi slusnost naucit sa jazyk krajiny kde zijem. Nehovoriac o praktickych dovodoch.
Samozrejme to neznamena, ze budem hovorit cesky aj ked sa vratim na Slovensko, pripadne ked stretnem v CR slovaka (aj ked uz sa mi parkrat stalo, ze som sa cudzim clovekom bavil cesky a az neskor vysvitlo, ze sme obaja slovaci :) )
Aj ked verim tomu, ze ak niekto zije v cudzine dlhsiu dobu moze slovencinu zabudnut. Tych ludi neodsudzujem, myslim si, ze to nerobia naschval. Proste ked nejaky jazyk dlhsiu dobu nepouzivam je prirodzene, ze ho zabudam, pripadne sa mi pletu slova,... Dobre je to vidiet na ludoch co ziju dlhsiu dobu v USA napriklad.

BTW:
Warrior napísal:
ja si myslim že tak horké to až nebude

= cechizmus ako remen, navyse s prihliadnutim k odlisnemu vyznamu slova horky v oboch jazykoch, trochu nezmyselny...  :wink:


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To je na slovensku fakt tak na prd, ze chce odtialto kazdy odist?

Ked tam zijes, tak je samozrejme, ze sa jazyk patri naucit aj zo slustnosti aj z praktickych dovodov.

Ale zabudnut rodny jazyk je naozaj zle. Ze to nerobia naschval? Mozno nie umyselne, ale ak chcem tak sa to pamata a ked tam zijem, tak ucim deti. Madar tu zije cely zivot a ani nevie po slovensky. Mali by sme sa od nich ucit, co je to narodna hrdost a drzost.

Ide o to, čo robíš s jazykom. Môžeš čítať slovenskú literatúru, chodiť na slovenské stránky, alebo podobne. Ak niekto nechce pestovať slovenčinu a byť slovákom tak to je jeho vec.

Najradšej by som bol, keby sme boli všetci ako ľudstvo - no to nie je možné kvôli extrémistom v každom národe. A z praktického hľadiska teda by sme mohli aspoň brať, že sme slováci.
Ja chcem zostať tu, pokiaľ ma bieda nevyženie za hranice.


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2006
Príspevky: 106
Body: 5
Bydlisko: East Front

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin napísal:
keď si tam mesiac na brigáde a vrátiš sa českým prízvukom domov?
no, ja mam prizvuk uz po chvili,
ale zabudnut jazyk je hanba, hlavne ked je to materinsky, inac v tom nevidim velky problem svet sa meni, casy sa menia, a vyhrava ten kto sa vie prisposobit,
Nightfall: ked chces tam ostat tak ostan, ale handa ti ak zabudnes slovencinu ako spominana  :x  :x  :x  Dara Rolins :x  :x  :x


Hore
 Profil  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja tiez studujem v CR, a komunikujem stale po slovensky, aj s profakmi aj s beznymi ludmi, nevidim dovod preco by som mal hovorit cesky, ked mi dobre rozumeju, nikty s tym nemal nikto problem, a pripada mi to smiesne ked slovak sa bavi s ceskym kamaratom cesky. ved sme boli 80 rokov spolua vtedy bolo vsetko dualne, tak preco by to nemohlo pokracovat. jedina vynimka ze som rozpraval cesky ked som robil za pokladnou (nikdy viac!  sk. robota) aby mi hned rozumeli a aby to slo od ruky ( i ked niekedy takych 3542 korun mi pekne dolamalo jazyk a znelo to skor ukrainsky  :)  )


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
corwin: Narodna hrdost je len eufemizmus pre nacionalizmus. Preco mam byt hrdy na to, ze som slovak? Je to snad nejaka dobra vlastnost? Su slovaci lepsi ako ine narody? Preco? Nevidim jediny dovod. Podla mna je hrdost na vlastnu narodnost nezmyselna. To je ako byt hrdy na to, ze som beloch (white pride? :roll: ), alebo ze mam hnede vlasy,.. Ja som hrdy na veci, ktore som dokazal, alebo ktore ma robia lepsim..

Co sa tyka zabudania jazyka, neni to take jednoduche. Vidim to na svojej anglictine. Na konci gymplu som si robil statnicu a moja anglictina bola vo vrcholnej forme. Od tej doby sice citam anglicke stranky, obcas nejaku knihu,.. ale akonahle som prestal po anglicky hovorit slo to s nou prudko dole kopcom. A tak to bude asi aj so slovencinou. Taky slovak v amerike si sice moze kazdy vecer po praci precitat sme.sk, ale po 20 rokoch pouzivania anglictiny v beznom zivote sa niet comu cudovat ze jeho slovencina je neista, neohrabana,..


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2006
Príspevky: 106
Body: 5
Bydlisko: East Front

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kazdy ma byt hrdy na to cim je!!!! A ja som hrdy na to ze som slovak. A nebojim sa to nikde povedat!!! Zato ty by si zapadol vsade ako vidim.  Ziadna narodna hrdost ani citenie. HANBA TI!!! :evil:  :evil:  :evil:


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin napísal:
Ide o to, čo robíš s jazykom. Môžeš čítať slovenskú literatúru,  


Ďakujem, radšej knihu!

ad nightfall: preto som tam ten čechzmus použil... navyše sa tento vyraz v čechach dosť použiva v tomto zmysle

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Brano napísal:
Kazdy ma byt hrdy na to cim je!!!! A ja som hrdy na to ze som slovak. A nebojim sa to nikde povedat!!! Zato ty by si zapadol vsade ako vidim.  Ziadna narodna hrdost ani citenie. HANBA TI!!! :evil:  :evil:  :evil:


ad1: čim si? si slovak? tvoja babka je odkial? tvja prababka? tvoj pradedko? šecko čisty slovaci? Lazy-hladove doliny?

neboj sa to povedať, ja sa to nebojim tiež. ale veci mi pri tom nestoja :)

to je podla mňa dobre, zapadnuť a fungovať. lepšie ako nezapadnuť a odpalovať na sebe bomby v autobuse...

narodna hrdosť a citenie? už len kôli prispevkom a nazorom ake prezentuješ mi tieto slova zneju desivo... a je mi na zvracanie

ad 2: bože už prestaň ten, kto tu ma dva nicky?... kto si tu robi srandu? šak niekto s takymi prispevkami ako braňo nemože mať ani občanku, ne to ešte vlastny nick...
toto je určite druhy nick niekoho... ako warrior svojho času :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Brano napísal:
Kazdy ma byt hrdy na to cim je!!!! A ja som hrdy na to ze som slovak. A nebojim sa to nikde povedat!!! Zato ty by si zapadol vsade ako vidim.  Ziadna narodna hrdost ani citenie. HANBA TI!!! :evil:  :evil:  :evil:


corwin: Vidis? A takyto ked sa dostane za hranice, tak robi Slovensku iba hanbu.

Brano: Dakujem za nazor.


Naposledy upravil Nightfall dňa Ut. 01. Aug 2006, 20:37, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
corwin: Vidis? A takyto ked sa dostane za hranice tak robi Slovensku iba hanbu.
.


Jan Slota TM

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Prečo byť hrdý na to že sme Slováci?
Viem sa celkom dobre vykecávať, no tu fakt neviem presne vyjadriť, ako to vnímam, no pokúsim sa. A chcem dodať, že nechcem moje výroky globalizovať a vzťahovať ich na všetkých ľudí.

Nie, nejde o šialený patriotizmus, keď človek (rozumej idiot) vyhadzuje bombami autobusi, alebo na základe rasy sa vyvyšuje.
A Warrior - ak by si uvažoval takto, tak nikto nie je nič. Buď sme príbuzní od Adama a Evy (a potomkovia incestného súžitia), alebo sme príbuzní od opičej skupiny Bula-Bula z ktorej sa vyvynul človek.

A tiež nemám rád prospechársku národnosť. Keď sme vyhrali hokej, tak všetci vykrikovali "sme majstri" a zdôrazňujem to "my sme". No keď sa už hokejistom nedarilo, tak to boli len "oni", ktorí to kazia a sú nemehlá.

Hrdosť na svoj pôvod neznamená vyvyšovať sa nad ostatných, ale cítiť príslušnosť k niečomu, čomu my erudovaní odborníci hovoríme "domov"  :wink:  . Proste rodné korene a také tie kecy. Vieš že tam vyrástli tvoji rodičia, ich rodičia a plánuješ, že tam vyrastú aj tvoje deti. Preto sa snažíš zvelaďovať krajinu v ktorej žiješ (nemyslím to utopisticky, ale čisto pragmaticky). Proste, kto necíti potrebu domova a je mu ukradnuté odkiaľ pochádza, tak stráca nejaké puto (fakt to neviem dobre vyjadriť, citové výlevy nie sú moja silná stránka) a je len jednotlivec.

Potreba niekam patriť je tu už od nepamäti. Preto ľudia zakladali rodové zriadenia (kedy najväčším trestom bolo vypovedanie z kmeňa), prvé mestá a stále väčšie a väčšie spolky.

Ak ľudia veria vo svoj národ, tak na ňom pracujú, snažia sa ho obohatiť a je jasné, že ak sa darí národu, darí sa aj jednotlivcom (tu vidieť tie praktické dôvody, bohatý je štát, dobre platený je jednotlivec). Slováci nemajú žiadnu hrdosť, tak je im všetko ukradnuté. Čo bude so štátom, aj s ľuďmi. Kamoš sa minule vyťal na bicykli a zlomil si nohu. Bolo to asi 10 metrov od autobusovej zastávky plnej ľudí. Než sa pozviechal, nik sa neprišiel spýtať, či je v poriadku, či nepotrebuje pomoc. Proste slovákom je všetko úplne ukradnuté.

Nightfall: Keby nás ľudia v iných krajinách brali ako seberovných, tak to tu nezačínam. Ale mnohí si myslia tiež, že sú niečo viac. Či pre národnosť, etnickú príslušnosť, rozvinutosť krajiny, či náboženstvo.  

Ty preferuješ silný individualizmus (čo je pre súčasnú dobu len dobré a keby som sa snažil ti to vyvrátiť, bolo bo to odomňa nepekné), proste každý sám za seba, nech ukáže, čo vie. Áno, aj ja som hrdý na to čo som dokázal sám. Ale jednotlivec je kvapka v mory, nech je akokoľvek úspešný.

A jazyk je to najmenej. Ty hovoríš, že si zabudol angličtinu. Ja som tiež zabudol azbuku, keď ju nepoužívam. Ale to nie je tvoj rodný jazyk, v ktorom hovoríš prvé slová a komunikuješ dennodenne. AK sa niekto cíti neistí a pletia sa, tak je to v poriadku, keď žije 50 rokov v USA. No ak je tam 5 rokov a nevie zo seba dostať súvyslú vetu, tak je to na zamyslenie.

Ale zrejme som fakt s touto témou nespravil najlepšie, tak ju kľudne zamknite.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 52 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun