HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 72 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Autor Správa

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
suhlasim s vratkom, inkvizicia je sice velka skvrna, ale treba na to pozerat v kontexte doby - mucenie a popravy bola standartna procedura  a nemyslim si ze cirkev bola krutejsia ako hociktory panovnik tej doby - navyse ked nato nastokneme meradla 20. storocia, tak pri bombardovani Drazdan zahynulo viac ludi ako za cele storocia inkvizicie
ale zase nechcem to zlahcovat...


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
vratko napísal:
Cirkvi sa od toho distancuju tiez, avsak prijimaju to vo svojej velkosti ako svoje vlastne zlyhanie - zlyhanie vysvetlenia krestanstva.....to je to ked priznavaju hriechy minulosti.

Viem, ze za Jana Pavla II. boli nejake priznania hriechov minulosti, mohol by si sem pricapit nejaky link?

Citácia:
1. krestanstvo nikoho neupalovalo - to mi vadilo...

Myslim, ze sa da suhlasit s vetou, ze ,,krestanstvo upalovalo" je asi take abstraktne tvrdenie ako ,,liberalizmus vesal ludi". Prilis abstraktne. Skor sa da flameovat nad terminom ,,cirkev upalovala". Aj ked v tomto druhom pripade je notoricky znamym protiargumentom klerikerom spominany termin ,,svetske rameno spravodlivosti" (co bolo mozne citat napr. v Mene ruze).

Citácia:
Prevazna vacsina knazov aj v starych dobach boli najvzdelanejsi ludia a ako taky mali aj iny pohlad na svet, a ostro odsudzovali takto vedenu inkviziciu....o tom su normalne zavery v starych spisoch - vraj.

Nechcem ta brat za slovicka, ale ta castica ,,vraj" na konci umoznujuca zahmlit cely vyrok ma velmi obveselila :-) (ale to nema suvis s touto temou)

Citácia:
Taktiez podobne konania ako s tzv'buricmi' ako galileo tak tie konania neboli koli svetonazoru ale ako ho presadzoval a konanie samotne bolo koli tomu ze bol v rade a slubil dodrzovat pravidla a ich nedodrzoval....nesnazil sa ich menit ale buril sa mimo pravidiel (nieco ako keby si ty teraz zacal vrazdit poslancov

Galileo bol podla niektorych pramenov tiez sudeny za nazory vskutku hereticke a nie (ako sa vraj zle traduje), za zemegulu.
---------------------------
Citácia:
nemyslim to globalne ale na ten pripad o ktorom hovori farar to sedi

Toto skus rozviest, lebo tomu celkom nerozumiem.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ide o to ze ludia by neprenasledovali kacirov,carodejnice a podobne, keby im cirkev starocia do hlav nevtlkala ze kaciri a carodejnice existuju a su pre nich hrozbou, tieto masy tupych stredovekych ludi boli len pouzite ako nastroj cirkvy...
imho

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
vratko napísal:
1. krestanstvo nikoho neupalovalo - to mi vadilo...
Cirkev aj v tej dobe ctila velmi podobne zasady ako teraz. Inymi slovami bolo to palenie svetske nie cirkevne, to ze NIE ICRKEVNY hodnostaripouzivali kvazi nabozenske kecy to nerobi cirkev a toboz nie krestanstvo zlymi..


Takze, mame stredovek dajme tomu. 90 percent populacie je negramotnych, nevzdelanych, dedincania.  Jedine stretnutie s kulturou predstavuje knaz. Co povie on, je takmer slovo Bozie, co povie cirkev lepsie povedane, ved je zastupcom BOha na zemi. V tej dobe to tak bolo brane a skus pochybovat, uvidis. Priznaj si to Vratko ci nie, cirkev sformovala krestanstvo, kolko veci po Jezisovej smrti nebolo tak ako sa dnes berie? Este aj teito sviatky su neskorsi vymysel, panna Maria ako panna, trojjedinost, etc. Vsetko, co dnes uznavaju aj ti krestania, ktory tvrdia,ze nemaju nic s cirkvou, uznavaju to,co ona vymyslela. Krestanstvo bez vplyvu cirkci nenajdes, nie je, uz neexistuje. Ale spat k tomu, cim som zacal. Cize ked sirkev vsetko formuje, v tej dobe je to spate, krestanstvo-cirkev (este stale len katolici). To znamena, ze nie cirkev, ale vtedajsie krestanstvo.

Ze palila svetska cast? Kriste, to si nepochopil? Cirkev si nespinila ruky, no co myslis, odkial vzislo upalovanie ako ocistovanie? Tusim sv Augustinus, ano, troska mozno pokrutili jeho vyrok. ALE, cele kladivo je napisane spociatku ako filozoficko-teologicke dielo. Text odkazuje na bibliu, vyroky svatych, ciny etc. Vravis,ze e to pokrutene? Mas pravdu, ale ako vies, ze to nazoaj Jezis nechel takto? Co ak je pokrutene to co cirkev vravi teraz? Si vacsi exper ty ci teolog? Pokrutene je vsetko, uz ani Boh nevie, ako to myslel pred 2000 rokmi. Vtedajsie krestanstvo upalovalo, ci sa ti to paci ci nie, blaboli dnesneho rangu su blaboli dnesneho krestansta, ktore sa muselo zmenit, aby prezilo. Cirkev vtedy nahanala carodejnice, svetske rameno len vykonavalo. Ze ludia isli po carodejniciah? Jasne, a myslis, ze kto im nainfikoval tu nenavist? Keby pan farar povedal,ze tot ak nie je, tak by mu verili. ALe oficialna doktrina cirkvi bola taka. Uz od 13 storocia minimalne a buly excommunicatio. Vtedajsie krestanstvo=cirkev. A ze mali rovnake nazori a odporovali tomu knazi? No, takze mame rok 1486,vydanie Kladiva, tusim uz vtedy alebo kusok nato je podporene bulou Inocenta VIII. Stavasa oficialnym ucenim cikrvii, odporucana literatura. Cches mi povedat, ze na sklonku 15 storocia sa knazi burili proti papezskej bule? Papze je voleny kardinalmi, co su najvyssi hodnostari cirkvi, cirkev, ako si povedal zdruzuje nainteligentnejsich ludi, cize ti naj to uznavaju. AK nie, tak skoncili vm temnici. AKo poedla Alef, aj Ignac z Loyoly tam skoncil, a to zalozil neskor jezuitov.

vratko napísal:
NIE ICRKEVNY hodnostaripouzivali kvazi nabozenske kecy

Rozmyslas niekedy pred tym,ako nieco napises?Dominikani napriklad nie su cirkevnici, ze? Inkvizitori neboli cirkevnici? Svetske rameno vies co robilo? Poslalo kata, aby asistoval inkvizitorovi, kde sa hrala ta hra na dobreho a zleho policajta. A ked uz bolo vsetko priznane, svetske rameno uz dostalo lne na vynesenie rozsudku, to bolo mimochodom dane viac menej. Je to ako ked mas v dnesnej dobe uz vsetko rozhodnute, vies ze je to vrazda, uz len sudca vynesie verdikt, a ty vies, ze podla prava je to x az y rokov basy. A vykona to este rameno. Z pozehannim cirkvi.

alebo sa azda domnievas, ze cirkev ziskala absolutny dokaz v podobe priznania a svetsky sudca povedal,ze carodejnictvo neexistuje a neulozi trest? TO bolo nemyslitelne.




vratko napísal:
Nehovoriac o tom ze napriklad spominana najkrutejsia sp. inkvizicia bola nieco podobne excesneho a fanatickeho ako je dnes dzihad ktory s islamom nema nic. S jeho ucenim. Je to pokruteny a zly zaver.


Este ze ty vies co je spravne ako dobry teolog a apostol Kristov.

vratko napísal:
Prevazna vacsina knazov aj v starych dobach boli najvzdelanejsi ludia a ako taky mali aj iny pohlad na svet, a ostro odsudzovali takto vedenu inkviziciu....o tom su normalne zavery v starych spisoch - vraj..


Skoda,ze sa neozvali ked bolo treba.

vratko napísal:
Taktiez podobne konania ako s tzv'buricmi' ako galileo tak tie konania neboli koli svetonazoru ale ako ho presadzoval a konanie samotne bolo koli tomu ze bol v rade a slubil dodrzovat pravidla a ich nedodrzoval.....


Giordano Bruno by sa teraz v hrobe obracal, ak by teda po tom upaleni mohol a mal hrob. Inak vies, ze jemu sa ani Jan Pavol 2 neospravedlnil? Pretoze jeho tvrdenie im ani dnes nevonia, i ked sam sa priznam,ze presne neviem co chcel.
Ale aspon viem, co budem zistovat najblizsie.

vratko napísal:
Ja ani nezdielam vieru ,ani nie som veriaci - snazim sa vsak uvazovat a niektore veci som uz preluskol - krestanstvo nema za vinu zidnu z tych veci o ktorych tu pisete, cirkev ma vinu v zlyhani poslania podania tohto ucenia, ale vsetko co bolo napisane bolo vykonane ludmi ktory nectili nielen krestanske ale aj cirkevne zakony v plnom rozsahu


Bud frajer a oddel cirkev a krestanstvo. Inak nik netvrdi,ze krestanstvo je svinstvo. Ja len ze ma toho dost na rovasi a ci sa ti to paci alebo nie, mozno to tak aj krestanstvo myslelo.[/quote][/url]

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
krestanstvo nema za vinu zidnu z tych veci o ktorych tu pisete


tak spraaavne

a islam nema za vinu žiadnu z tych veci o ktorych sa piše v novinach...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vratko napísal:
krestanstvo nema za vinu zidnu z tych veci o ktorych tu pisete


Ved krestanstvo netvoria ludia, nie Vratko? Krestanstvo nie je abstraktny pojem. Je to ako tvrdenie o zriadeni, ziadne nie je zle, to len ludia, co ho praktikuju.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mne sa mocc páči ta demagogická zarputilosť :)
važne som sa s takou stretol velmi malo zatial...a vždy mi je z nej fyzicky zle
Obrázok

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
* Poprosim vas, aby ste prihliadali na nazov temy a flejmy, pokial mozno, realizovali vedla *

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ad kleriker - ak budes mat zaujem pri osobnom stretnuti sa o tom mozeme porozpravat - nemyslim ze tu sa nieco vyriesi, ak budes samozrejme chciet. Mnoho veci vidim tak ako ty avsak vidim aj to co sa snazi ucenie povedat - psychologicko socialnu oblast, potom oblast viery a oblast ja to volam bludy vekov (o tom pises aj ty). To treba rozlisovat a tu to nevysvetlim...to by som tu roky pisal, lebo som to roky studoval. Zaroven sa to neda pisat a vysvetlovat ak ludia utocia...tak zatial a opet vdaka za pochopenie.

ad warior - islam, islamista, islamisticky extremista...porozmyslaj o rozdieloch.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0: kde sa daju tie flamy realizovať? :ikonka17:

myslim že je zbytočne sem čokolvek napisať a snažiť sa, lebo aj tak ta dakto odbyje tým, že to vlastne nebolo a bla bla bla...
myslim že na tuto diskusiu by bolo skutočne doležite, aby si dakto (hint: žije nekde na vychode a nejni to kleriker) pozrel dejepis, historiu, čo to počital (a nie "vedecku pracu" o inkvizícii čo nedavno zverejnila banda katolickych historikov platených vatikánom)  o danej téme, napríklad...
a prestal mať demagogické prekrúcania reality...
vskutku sa to nehodí...
v podstate je spôsob jeho reakcií asi najhlavnejší dôvod prečo nemám chuť vyťiahnuť z poličky žiadnu knihu a začať ju tu citovať, tak isto ako sem linkovať akékoľvek informácie z netu alebo sa čo i len snažiť brať akokoľvek vážne túto záležitosť

a čo sa týka inkvizície, súhlasím s tvrdeniami pána farára a pána klerikera, ktorí sa myslím, celkom zhodli s mojim názorom a tiež aj historickou pravdou o tejto veci.

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
alef0: kde sa daju tie flamy realizovať?

* Tuto http://forum.annun.sk/viewforum.php?f=12 *

Ved ak citis, ze diskutovat je zbytocne, tak odpoved je jednoducha: nediskutuj :-)

Citácia:
podstate je spôsob jeho reakcií asi najhlavnejší dôvod prečo nemám chuť vyťiahnuť z poličky žiadnu knihu a začať ju tu citovať, tak isto ako sem linkovať akékoľvek informácie z netu alebo sa čo i len snažiť brať akokoľvek vážne túto záležitosť

Neviem, co rozumne napisat. Asi len to, ze vid vetu uvedenu vyssie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
za rok 2006 zomrelo v iraku 12.300 civilistov
zda sa ti, ivko, že za sadama bolo toto čislo vačšie?


za rok 2006 zomrelo v iraku 12.300 civilistov
zda sa ti, ivko, že za cias inkvizície bolo toto čislo vačšie?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
... možeš i vysvetliť čo to ma s tym spoločne? kludne aj formou PMky...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Inkvizicia je urcite omyl rovnako ako miesanie sa cirvy do riadenia statu. S tou stredovekou inkviziciou uz vela nespravime ale mozno prave o to viac ma stve ako sa k nej cirkev stavia. Ak to totiz niekto chce argumentovat, ze mucenie bolo v tej dobe standard no tak dnes je standard kobercove bombardovanie. Som celkom rad, ze inkivizicia dnes uz nieje to co byvala.

Akekolvek ospravedlnenie  tazko vyznie uprimne ked aj dnes cirkev rovnako plamenne broji proti interupciam, homosexualite atd. Mne to pride, ze si iba nasli nove bosorky kedze tie povodne im dnes uz malo ludi uveri.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
broji aj proti Harrymu Potrovi  :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 72 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun