HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 93 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia
Autor Správa

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mate niekto skusenosti s kupovanim veciciek z amazonu? Potreboval by som si tymto trosku pomoct, z ktoreho je objednavanie najvyhodnejsie, ake dane a cla sa na mna vyvalia, ake su oyeby?

dakujem


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
(Hm, kedysi som chcel napisat o tom clanok :-()

Pouzivaj americky Amazon. Britsky (.co.uk) je svinsky drahy a nemecky tusim tiez.

Na nakup potrebujes VISA kartu s tym kilometrovym cislom, ktore nesmies nikomu prezradit a s datumom expiracie. Klasicka bankomatova karta ti nestaci. Osobne som pouzival VUB Start Konto, kde maju studenti za 9 Sk kompletny balik sluzieb. Za dalsich 9 Sk na mesiac ti aktivuju virtualnu VISU, cize daju ti na papieriku to cislo i datum expiracie. Dobierky ani podobne veci na Amazone nefunguju.

Co sa tyka cien, rozhodne sa to oplati. Pravidlo je nasledovne: platis cenu uvedenu pri veci, plus $5  za polozku plus $5 za balik. Objednavka jednej knihy ta teda vyjde 10$. Osobne som objednaval pocas troch rokov tri baliky a nebol absolutny problem: Radovo za dva tyzdne to mas tu. (Minuly rok mi Amazon povedal, ze to pride za 10-30 dni a na 10 den som mal zlty papierik v schranke).

Akurat jediny zadrhel bol naposledy, ked odchadzal do Bratislavy jeden Gaimanov Sandman, tak chceli zaplatit clo za balik (radovo 500 Sk za 2500 Sk vec). V sobotu sme na stretku uvazovali, ze preco a za co, pretoze odomna nikdy nikto clo nechcel (popravde ten Gaiman bol dost drahy). Mozno existuje nejaka hranica, od ktorej sa clo plati (2000 Sk?), ale po tom sa mozno bude patrat. Mam pocit, ze ak od teba budu chciet clo, tak to bude znamenat jeden vylet do Bratislavy / Kosic na vyclievacie oddelenie. (Ale ako vravim, odomna nikdy nikto nic nechcel a to som raz objednaval dve tisicstranove knihy za 80$). V kazdom pripade, i s tym clom to bolo lacnejsie, nez z Brlohu, ktory tymto pozdravujem :-)

Aha a naposledy sme dokonca skusili expedited shipping, co je zrychlena a drahsia preprava. To znamenalo, ze v pondelok sa polozila objednavka a v stredu o tyzden to bolo tu.

A skoro som zabudol, elektroniku a podobne vecicky neposielaju myslim mimo USA.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
S tym clom je to tak ze ked objednavas veci zo statu mimo EU (preto sa pri vacsich nakupoch niekedy vyplatia skor tie europske obchody) a deklarovana hodnota presiahne nejaku hranicu v eurach (uz neviem kolko) tak ti colnici k tomu prirataju este clo a DPH. Zahadou ovsem je, akym sposobom to colnici kontroluju a posudzuju pretoze niekedy prejde bez preclenia balik v hodnote tisicov korun a niekedy zdania vec cojaviem za 500 sk. Z toho dovodu sa ti moze tiez stat ze ti balik prijde rozbaleny a znovu zabaleny, pretoze tam asi robia nejake namatkove kontroly.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
S tym clom je to tak ze ked objednavas veci zo statu mimo EU (preto sa pri vacsich nakupoch niekedy vyplatia skor tie europske obchody) a deklarovana hodnota presiahne nejaku hranicu v eurach (uz neviem kolko) tak ti colnici k tomu prirataju este clo a DPH. Zahadou ovsem je, akym sposobom to colnici kontroluju a posudzuju pretoze niekedy prejde bez preclenia balik v hodnote tisicov korun a niekedy zdania vec cojaviem za 500 sk. Z toho dovodu sa ti moze tiez stat ze ti balik prijde rozbaleny a znovu zabaleny, pretoze tam asi robia nejake namatkove kontroly.


To, ze balik je kontrolovany, sa stalo tusim vo vsetkych pripadoch - oni ho otvorili, skontrolovali a zabalili. Amazonovske knihy vsak boli tusim v igelitovych obaloch, takze myslim, ze sa nestalo, zeby niekto v tych knihach listoval.

Ale ten sposob je naozaj zahadny (a ako pozeram na forach, tak to ide podla nalady colnikov :-))

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja viem ze ludia si nechavaju veci posielat ako darcek.. tak to bolo pri rpgforackej objednavke z nobleknighta.. tam sa clo ani dph neplati a to bola objednavka za >900usd

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano, ale nie vsetky obchody su ochotne toto robit. Tie vacsie skor nie ako ano. Resp. oni ti to ako darcek kludne zabalia a oznacia ale na krabicu aj tak napisu aj cenu, takze si nepomozes.

Aspon co som ja zazil


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Je to mozne, popravde ja som nikdy nic ako balicek neoznacoval :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Neni clo 19% z ceny?
inak diki, pomohol si mi, aj nie  :?


Hore
 Profil  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 05.12.2005
Príspevky: 946
Body: 5
Bydlisko: Le frere et gloire
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corvus napísal:
ja viem ze ludia si nechavaju veci posielat ako darcek.. tak to bolo pri rpgforackej objednavke z nobleknighta.. tam sa clo ani dph neplati a to bola objednavka za >900usd


Darček ťa od cla neuchráni, už tobôž nie, keď ho posiela právnicka osoba. Sú prípady, keď deti posielali z USA domov darček, a rodičia museli ísť platiť clo a daň.

Colníci majú inak povinnosť otvoriť každý balík, aj to robia, ale či vám dajú clo a daň je najmä od náhody a poistenia balíka. A zase ak nepoistíte, tak sa vám niečo môže stratiť, čo sa bežne deje.

Zásada je, neobjednávať veci mimo EU, ak sa dajú zohnať aj tu. USPS zdražela, navyše môžete dostať clo a daň, takže aj keď sú veci v EU drahšie, oplatia sa viac.

Druhá vec, vždy sa dohodni ešte s inými ľuďmi, a urobte spoločnú objednávku, rozložíte si tak poštovné.

Posledná vec, výpisy z platby sa dajú ľahko zmeniť, a pokiaľ ste si istý, že na tovare nie sú ceny, tak vám na to neprídu; ale krátenie cla je trestný čin, tak pozor.

EDIT: clo je 1-2% väčšinou, ale ty platíš aj daň 19%.

_________________
"Však lev, to je vlastne kôň."


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
lev: no ja to mam od jezevca.

http://rpgforum.cz/viewtopic.php?p=138211#138211

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Clo je DPH + bulharska konstanta zavisiaca od tovaru (http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!u ... /7_0_VQ#o2).

Citácia:
Od dovozného cla sú oslobodené poštové zásielky nepatrnej hodnoty do 22 EUR a zásielky zasielané fyzickou osobou fyzickej osobe do hodnoty do 45 EUR


Ale aj co som pozeral ine fora, tak proste je to cista loteria "Vyhrajte platenie cla".

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
lev: no oznacenie GIFT ti moze pomoct v tom, ze colnici nezistia hodnotu tej veci a teda ak nepojde o nejaku viditelne ultra drahu zalezitost a teda ocividny podvod tak to podla mna radsej pustia bez preclenia nez aby to nejak zlozito ocenovali

Thuriasz: ak si budes z toho amazonu objednavat len knihy tak sa pravdepodobne zmestis do tej hranice kde sa clo neplati


Hore
 Profil ICQ  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 05.12.2005
Príspevky: 946
Body: 5
Bydlisko: Le frere et gloire
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To, že nikdy nedostali clo neznamená, že ho nedostanú :)

S kamarátom som mal objednané dva krát veci za približne 300-400 USD, raz nám ich preclili, raz nie, je to proste náhodné. GIFT môže pomôcť, ale nie je záruka, podľa zákona, každý balík nad hodnotu neviem koľko poslaný právnickou osobou podlieha clu, či je to darček, alebo nie.

EDIT:

Q: Je potrebné platiť clo pri zasielaní daru (fotoaparát a príslušenstvo) z USA do SR?
A: Skutočnosť, že tovar je darovaný nie je dôvodom pre jeho oslobodenie od dovozného cla. Od cla je možné oslobodiť zásielky nepatrnej hodnoty do 22 EUR a zásielky zasielané fyzickou osobou (NIE obchodom) fyzickej osobe do hodnoty do 45 EUR . Zásielky zasielané fyzickou osobou fyzickej osobe musia spĺňať nasledovné podmienky: nemajú obchodný charakter, sú príležitostnej povahy, sú určené výlučne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou a boli odosielateľom príjemcovi POSLANE BEZPLATNE.

_________________
"Však lev, to je vlastne kôň."


Naposledy upravil lev dňa Po. 22. Okt 2007, 14:18, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no podstatne je ze nepreclili ani tuto objednavku na ktorej som sa podielal aj ja :)

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kde sa daju este okrem amazonu objednavat zahranicne knihy?

bohovsky rad by som si kupil komplet conana po anglicky
http://www.amazon.com/Coming-Conan-Cimm ... 0345461517

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 93 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun