HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2
Autor Správa

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cerebro napísal:
axXis napísal:
cerebro: Ta kniha bola napisana niekedy v 1948 (+/-). Opisoval v nej "velkeho brata", ideozlociny, za ktore sa islo do pracovnych taborov, nasilne vstepovanie ideologie. Este aj ti debilni zvedi z knihy su podla mna parafrazovani pionieri. Proste vsetko co opisuje frcalo vo vychodnom bloku od 1929-teho.
Tak o kom asi pisal?
jasne ze bolo hlavne inspirovane komunistami, to nepopieram... ale celkovo je to podla mna skor obvinenie predovsetkym diktatury ako takej... myslis, ze keby druhu svetovu vyhrali nemci a nevdojak by rusi prezili este a mali svoj komunizmus u seba, tak by sa to prirovnavalo k odsudeniu komunizmu? imho totiz nie... inac toto som uz pisal, cize nevim, ci si moj prispevok vobec cital...


orwellom som sa vcelku zaoberal, on sam v 1984 parafrazoval skor karikaturu priemyselnej britanie, komunizmus sa na to "napasoval" sam. inak orwell sam bol aktivny laviciar (bojoval v spanielskej obcianskej vojne v internacionalnej brigade)


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 18.09.2005
Príspevky: 76
Body: 5
Bydlisko: Praha

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Wlacho napísal:
orwellom som sa vcelku zaoberal, on sam v 1984 parafrazoval skor karikaturu priemyselnej britanie, komunizmus sa na to "napasoval" sam. inak orwell sam bol aktivny laviciar (bojoval v spanielskej obcianskej vojne v internacionalnej brigade)
A právě tam vystřízlivěl z obdivu k totalitním společnostem. Dost se mi nepozdává názor, že 1984 je jen jakási karikatura. Nějakých komediálních prvků jsem si nevšiml. Má to být jakési varování (právě proto byla kniha situována do budoucnosti - 1984). Mmj. zdrojem děje se mi zdá daleko více komunismus než nějaká průmyslová Británie. Průmyslová Británie může sloužit jako základní kulisa (a také sloužila), ale průmyslové bylo i nacistické Německo či Sovětský svaz po druhé válce. Přítomnost průmyslu zrovna nedefinuje státní režim.
Možná jsi to myslel podobně jako já. Jen jsem to z těch tvých pár řádek nepoznal. ;-)


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
drahy Jab, v prenesenom slova vyzname nemusi suvisieť slovo karikatura len a iba s prvkami komedie alebo smiechu... skus trošku pouvažovať nad zmyslom toho slovo a potom preformuluj svôj prispevok.

dakujem
liga za duševne zdravie

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 18.09.2005
Príspevky: 76
Body: 5
Bydlisko: Praha

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
drahy Jab, v prenesenom slova vyzname nemusi suvisieť slovo karikatura len a iba s prvkami komedie alebo smiechu... skus trošku pouvažovať nad zmyslom toho slovo a potom preformuluj svôj prispevok.
Vzhledem k tomu, že se vůbec neznáme, tak se ohrazuji proti označení drahý.
Chybu jsem ovšem udělal. Špatně jsem přečetl, že Wlacho označuje 1984 za karikaturu (a trvám na tom, že ta s humorem většinou souvisí) a ty ses se mnou na této vlně svezl. :ikonka01:

P.S. Dle slovníku cizích slov je karikatura: „zkratkovitá kresba zesměšňující nebo satiricky odsuzující přehnáním nápadných znaků…“. Na základě této definice můžem pokračovat ve vymezení pojmu satira. Ale nejdříve ti dám tu možnost napsat, že nijak nesouvisí s humorem a pak teprve budu reagovat. :P
Btw druhým významem je jakási "nepodařená podoba." Karikatura demokracie je tak třebas vyjádřena v seriálu "Jistě pane ministře/premiére" ale těžko v knize 1984. Zrovna tak není kniha 1984 karikaturou totalitního režimu, jelikož ten naopak přivádí k dokonalosti.
Byl bych mmj. rád, kdybys pro příště takovou cestu napříč slovníky provedl sám a raději si tak pojistil, že ty cizí pojmy používáš opravdu ve správném významu. Kór když chceš za jejich použití kritizovat někoho jiného.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
lacný Jab.
Som rád, že si si prešiel slovníky cudzích a iných slov (čo je ovšem cudzieho na slove karikatura vie hadam len jazykovedec). Navyše som ťa neodkazoval na ničnehovoriace, nekompletné a všeobecne hlúpe a/alebo zbytočné slovníky, ale na to, aby si pouvažoval nad zmyslom toho slovo (spravil som tam preklep na konci slovam ale hadam ťa prave toto nezmiatlo z cesty) nie aby si otvoril najbližší slovník a jal sa bojovať za svoju pravdu.

na ten PS, obšírenjší a už rozumnejší, ti môžem povedať, že zčasti súhlasím i ked stále nevidím dôvod na tvoj príspevok poukazujúci na Wlachove nevhodné prirovnanie, tobôž nie za považovanie (v tom prispevku) karikatúry za niečo komické. asi by si mal menej čitať Roháča a iné, smiešnymi obrázkami (vtipky i karikatúry) hemžiace sa časopisy. ale to je len moja dobre mienená rada.

s pozdravom
Deb. Mgr. Pic. [vymazané]. ZRudi

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 18.09.2005
Príspevky: 76
Body: 5
Bydlisko: Praha

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior: Můj první příspěvek zde nebyl napsán jednou větou a rovněž jsem jen nekritizoval jedno slovo v příspěvku někoho jiného (připsal jsem i jakousi přidanou hodnotu). Jsem ovšem velmi rád za Tvé dobře míněné rady. Bohužel jsem až do této chvíle nevěděl, že jazykověda není kompetentní při zkoumání sémantického pole jednotlivých slov či přímo pojmů. Je ale dobré, že mi to někdo osvětlil onou takřka až dopisovou formou.

Nicméně abych se vrátil k tématu (byť v poněkud obecnější rovině). 1984 se zajisté zaměřuje především na totalitní společnosti. Orwell dosti dobře vystihl, kam takové projekty mohou vést. Holt nezbývá než říci, že bychom si měli vážit nádherně chaotické jakož často i frustrující společnosti demokratické.
Docela by se hodil i nějaký autor, který by napsal nějakou podobnou knihu, jež by upozorňovala na problémy globalizace a ohromného přívalu nedůležitých informací (dat), v jejichž záplavě člověk ztrácí ze zřetele ty důležité. Stačí se podívat na leckteré zpravodajské weby a to, o čem píší. V jistém smyslu z toho též může plynout budoucí totalitarismus. Film "Vrtěti psem" celkem dobře vyjevoval možnou budoucí (doufejme že ještě ne stávající) moc médií a státu.
Ale musela by to být hodně dobrá kniha. Kvůli nárokům naší doby možná i lepší než 1984, aby to vůbec s někým hnulo. Použít by se dala "závěrečná scénka" kdy se bývalý pár setká v parku a se slovy "zradil/a jsem tě" se jen letmo mine. V dnešní době by měli, po tomto srdceryvném rozloučení, čirou náhodou společnou cestu do místního hypermarketu.


Hore
 Profil ICQ  

Profesionálny flákač školy
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2005
Príspevky: 1833
Body: 0
Bydlisko: Somewhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jab napísal:
Nicméně abych se vrátil k tématu
téma nie je samotná kniha 1984, ale otázka, čo by si robil, keby si sa ocitol v takej situácii :ikonka32:

_________________
"You're welcome on my boat. God ain't."


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pozorujem, ze schopnost niektorych pouzivatelov pisat slusne (v zmysle standardnej medziludskej komunikacie) prispevky, je znizena. Ale nie o tom som chcel.

Citácia:
a ohromného přívalu nedůležitých informací (dat)

Na tuto temu uz dost dlhu dobu upozornuju rozni autori, aj ked mozno nie takou zhutnenou formou, akou vie roman byt a aj ked to nik nedava do suvislosti s totalitou. Umberto Eco na viacerych miestach spominal, ze syndrom sovietskej Pravdy (ziadne pravdive a dolezite informacie) je taky isty ako syndrom New York Times (500 stran informacii kazdy tyzden) - v prvom pripade je informacna hodnota nulova a v druhom pripade sa clovek k informacnej hodnote nema sancu prehryzt. A aby boli uspokojeni aj sci-fisti, tak velmi sa mi pacila poviedka Stanislawa Lema z Kyberiady, kde neustalym prudom informacii umlatili nejedneho obra :-)

Ale aby som sa vratil k teme, do ruk sa mi dostalo anglicke vydanie 1984, a zbieram odvahu na to, aby som to zacal citat.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 18.09.2005
Príspevky: 76
Body: 5
Bydlisko: Praha

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cerebro napísal:
téma nie je samotná kniha 1984, ale otázka, čo by si robil, keby si sa ocitol v takej situácii :ikonka32:
Všiml jsem si.
Pokud už tě tedy zajímá co konkrétně já bych podnikl, tak pravděpodobně to samé, co hlavní hrdina. Po tak dlouhém mučení se každý podřídí. Nadto je tam onen podivný faktor důvěry, který vzniká mezi mučitelem a obětí, která přijme mučitelova pravidla a snaží se podle nich chovat.
Když si vezmeme, kolik lidí bylo schopno odolat mučení gestapa... No, mnoho jich nebylo. Z českých odbojářů údajně Mašín (otec pozdějších "příslušníků třetího odboje") vydržel a všechna svá tajemství si vzal i na popraviště. Ale jinak se pokládalo za nejlepší spáchat sebevraždu při zatýkání.
Ovšem moc nevím, zda by člověk při mučení opravdu uhodl, co se po něm chce. Zda by (jako hlavní hrdina) pochopil, že má v tu chvíli "zradit" osobu milovanou. Byť tomu tuším předchází rozhovor, kdy hrdina O'Brianovi říká, že v tomhle ho ještě musí zlomit.

Na 1984 je nejsympatičtější, že je v levných knichách už doslova za facku. :)

alef0 napísal:
Pozorujem, ze schopnost niektorych pouzivatelov pisat slusne (v zmysle standardnej medziludskej komunikacie) prispevky, je znizena.
Nevím, nepřijde mi, že by to zde někdo přehnal. Osobně se nijak uražen necítím a též bych neřekl, že jsem někoho urazil. Některé diskuze holt občas jsou na ostřejší lokte, ale když se člověk vyhne vulgarizmům, tak je podle mě vše v pořádku. No, ještě demagogie jest až moc častá, ale tu nás holt už učí veřejná média (zvláště zprávy z oblasti politiky).  :wink:


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tiez sa pripajam k vlne nesuhlasu, a nemyslim si, ze by to bolo kydanie na komunistov (a s vykrikom do tmy "strasna blbost" uz nesuhlasim vobec).

Keby sa clovek zamyslel a bol dostatocne paranoicky, tak by videl, ze mnozstvo prvkov sa uz ,,podarilo" zrealizovat (velka zabava je siet Echelon, zdravim pan kapitan!) a mnoho z nich nie je vlastnych len komunistom (ved sam Orwell spomina nielen ich, ale aj nacistov, Cinanov a ktovie koho este a vlastne vsetky tri svetove velmoci boli na tom rovnako).

Inak k samotnej otazke, co by som spravil, sa nemam odvahu vyjadrit. To je taka hranicna situacia, ze si dovolim takmer neverit ziadnemu z vyrokov "ja by som nezradil a pod.".

A miera bezutesnosti ku koncu ma znacne fascinovala - ked akykolvek zablesk nadeje O'Reilly zadupal do zeme. Vcera vecer som Quiccimu tvrdil, ze zakladnou nevyhodou hlavneho hrdinu bola neviera v Boha, v tej depresii je to mozno jedina istota, ktora prezije aj Stranu (bez ohladu na to, ze Strana jeho existenciu poprie).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Myslim, ze nikto, kto v takej situacii nebol nevie dostatocne dobre povedat, co by v nej robil. Na jednej strane je vola k zivotu, ktora nuti zradit (on vedel, co treba povedat) na strane druhej vsak to, ze niekolko hodin bolesti a utrpenia deli od de facto jedinej fyzickej slobody, ktora sa v takej situacii da dosiahnut - smrti.

Nemyslim si, ze viera v Boha by ho vytrhla z biedy - ako by to asi bral? Boh ma skusa? Boh ma ochrani? Alebo by svojmu utrpeniu a podrobeniu celej spolocnosti dal nejaky zvrateny zmysel? To by bolo nie len depresivne, blo by to este aj zufale(jsie) a beznadejne(jsie).

A tiez som rozhodne proti nazoru, ze je to "strasna hovadina". Samozrejme, kazdy ma narok na svoj nazor, a nebudeme sa kvoli tomu osocovat a zabijat - nastastie my si uzivame zatial aku taku slobodu, tak si ju vazme.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun