HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 55 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
andelika napísal:
Warrior napísal:
mne to prijde ako vysledok zbytocneho breedovania zbytocnych povolani a titulov  :D


hmm? zjavne si ma nepochopil (ja viem ze ano)


vies jak som to myslel:)
vystudovany ludia, ktorych je nadbytok nemaju co robit a tak vymyslaju biakoviny len aby vyplnili nejaku aktivitu...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hej, viem ako si to myslel ale to podla mna aj tak nepostihuje uplne tvoj nazor na tuto problematiku.

haha jaka veta, asi budem jazykovedec  8)

alebo som len ja taka divna ze by som sa nad tym zamyslela a uz som sa parkrat nad tym zamyslala aj bez tohto rozhovoru, ked som pocula niekoho iste slova pouzivat uplne mimo

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
andelika napísal:
haha jaka veta, asi budem jazykovedec  8)

další?
nieje ich už dosť? :ikonka01:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Presne pripadom toho zleho pouzivania ja "pateticky", kde niekto bol lenivy pouzit slovnik pri preklade z anglictiny a "pathetic" prelozil rovno a priamo slovensky ekvivalent, ktory ale vobec nie je spravny. Ale kedze sa to zhodou okolnosti pouziva v mediach, zrejme bude natlaceny tento mylny vyraz ako spravny. (Pri pohlade z druhej strany, podobni prekladatelia veselo prelozia "sympaticky" ako "sympathic", cim ubohemu diskuterovi vyjadruju uprimnu sustrast :-))

Ale to je uz debata na urovni pana Eca (nie spisovatela ale cloveka, co studuje symboly a vyznam jazyka).

Inak osobne som si zvykol pouzivat pri pisani clankov styl, kde nehanebne zavediem novy termin a do zatvorky pisem anglicky original. Ak vsak je zrejme, ze existuje krivy anglicky termin, tak pouzivam ten (videl som vlekly spor o to, ako prekladat "session", ktory sa este stale nevyriesil).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Angie> v skratke ti poviem, ze na to aku ma Slovencina komplikovanu gramatiku ma malu slovnu zasobu. Ja viem je to historicky dane aj tym, ze Slovencina je relativne mlady jazyk. Obavam sa vsak, ze v dnesnej dobe co sa tyka rozsirovania slovnej zasoby na jednej strane stoja archaicki slovencinari ktori sa budu bit do prs koli kazdemu cechizmu miesto toho aby konstruktivne vymysleli lahko pouzitelne slova a na druhej strane stoji zlolovana mladez ktorej nic nehovori zakladna stavba vety a nie to este zmysluplne rozsirovanie slovnej zasoby.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will napísal:
Angie> v skratke ti poviem, ze na to aku ma Slovencina komplikovanu gramatiku ma malu slovnu zasobu. Ja viem je to historicky dane aj tym, ze Slovencina je relativne mlady jazyk. Obavam sa vsak, ze v dnesnej dobe co sa tyka rozsirovania slovnej zasoby na jednej strane stoja archaicki slovencinari ktori sa budu bit do prs koli kazdemu cechizmu miesto toho aby konstruktivne vymysleli lahko pouzitelne slova a na druhej strane stoji zlolovana mladez ktorej nic nehovori zakladna stavba vety a nie to este zmysluplne rozsirovanie slovnej zasoby.


S tou malou slovnou zasobou suhlasim len v tom zmysle, ze ma malu prakticky pouzitelnu zasobu. To vsak suvisi opat s tou infantilnostou/postkovitostou. Nie je problem najst uzasny slovensky vyraz pre hocico (je ich kopa) a strcit ho do prekladu - akurat ze budu vsetci krutit ocami, ze co je to za zverstvo. (Pamatam si na preklad RPG, kde Bifi potreboval vykopat 7 odstupnovanych pridavnych mien vyjadrujucich mieru uspechu - boli uzasne, boli nadherne, boli zastarale :-)).

Rovnako vidim problem v tom, ked maju konstruktivne vytvarat slova zhora jazykovedci.
Povacsine to totiz dopadne zle (hovnik a lezun). Ked uz, tak by sa to malo diat prirodzene - ak sa nieco pouziva, tak sa to zavedie do slovnika - ci uz ako novotvar, alebo ako doslovny prepis ("softvér")

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0> zastaravanie slov je myslim problem kazdeho jazyka ale o to viac to zamrzi ked sa ti ztensuje uz tak, v porovnani s inymi jazykmi, mensia slovna zasoba.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mne pride slovencina v pohode, ale trochu mimo dnesneho sveta, lebo je prilis komplikovana- vsetky tie pady a haluze (ako vsetky slovanske jazyky) a myslim ze sa to uz prejavuje, ked sa kopa vyrazov nahradza aaspon v hovorovej reci anglickymi
a myslim ze mame najkrajsie, prakticky neobmedzene kombinovatelne nadavky (anglictina s jej  trapnym fuck moze ist do p. s. v. p. p.   :lol: )


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hmm,. touto temou som si ozrejmila nielen to co som chcela vediet, v prvom rade to, ake maju ludia (mylne) znalosti a mienky o jazykovedcoch,

a este otazka - preco povazujete slovencinu za mlady jazyk?

will - presne ako povedal alef, slovencina nema malu slovnu zasobu, ma len malo pouzivanu slovnu zasobu, ale za to ona sama nemoze, za to mozu jej pouzivatelia. a to, ze niekto ju pocituje ako malo rozsiahlu tu slovnu zasobu svedci o jeho urovni poznania slovenciny. nic v zlom.
- slovencinari archaicki sa nebiju do prs kvoli cechizmom, biju sa do nich len puristi, kopa slov je ceskeho povodu, a nikomu to nevadi. je to len JEDEN z viacerych nahladov na slv.
- a suhlasim s tvojou poslednou vetou   :ikonka01:

alef - vyjadrim sa k poslednemu odstavcu. nove slova jazykovedci nevymyslaju. ta kauza s hovnikom a neviemcimeste... to bola len medializovana ona, v kssj to proste nenajdete a nemyslim si, ze by "neextremnepuristicko-zamerani" ci uz jazykovedci alebo ktokolvek iny presadzovali tieto nazvy. ono jazykovedci sa riadia zivou slovencinou, ci uz sa vam to zda pravdive alebo nie. nebudu si vymslat veci len preto, aby boli kuul a neviemco, aby mali co robit, ako si mnohi myslia.
Citácia:
Ked uz, tak by sa to malo diat prirodzene - ak sa nieco pouziva, tak sa to zavedie do slovnika - ci uz ako novotvar, alebo ako doslovny prepis ("softvér")
takto sa to deje.

wlacho - mas pocit, ze to, ze sa ehm nahradili slova naglickymi sa deje kvoli tomu, aby si ich nemusel ohybat????

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
a este otazka - preco povazujete slovencinu za mlady jazyk?

Sudim podla literarnych diel. Kedy bol Bajza, ubohe nekodifikovane dieta? Osemnaste storocie? Kedy bola slusna zaplava diel? Od polky devatnasteho tipujem?

Ak porovnam s anglictinou, kde vyhlasim Canterburske pribehy zo 14. storocia za vcelku slusny prejav anglictiny a Shakespeara za osobu z cias, ked uz sa anglictina vonkoncom nemusela hanbit, tak je tam to oneskorenie.

Citácia:
. ono jazykovedci sa riadia zivou slovencinou, ci uz sa vam to zda pravdive alebo nie.

Ja sa len cisto zvedavostna otazka: kto vymysla tie vyrazy zo Slovenciny na slovicko (mari sa mi, ze som pocul "majstrovnika")

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Št. 08. Nov 2007, 20:04, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
andelika napísal:
wlacho - mas pocit, ze to, ze sa ehm nahradili slova naglickymi sa deje kvoli tomu, aby si ich nemusel ohybat????


preto, lebo su cool. cool su peto, lebo su rychle, uderne


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef - vyrazy nevymysla nikto, tie existuju  :ikonka01: ale tie one vymyslaju jazykovedci. :P
ale tak vo vseobecnosti, kto dnes pocuva tuto "relaciu", neviem, podla mna sa tam zaoberaju vecami niekedy naozaj nie problematickymi, ale pre tych, ktorym trochu zalezi na jazyku a style jazyka, ktory pouziva niekedy "vhodnymi", opakujem, NIEKEDY. pre tych, ktorym je jedno, co pouzivaju, je to ... take ake to je.

Kód:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=0&page=showRelacia&id=374


inak, co sa tyka tej bohatej a nebohatej slovnej zasoby. suvisi to s mimojazykovymi skutocnostami, kulturou, vseobecne narodom ako takym. anglicko/amerika je omnoho "vyspelejsie/a", myslim co sa tyka priemyslu, sluzieb, vyvoja technologii, a preto ma vnutornu potrebu vymyslat veci. a tak to bolo podla mna aj v minulosti. kym tu boli pastieri, rolnici a neviemktoeste uz od cias pana Boha, tam to bolo asi trochu ine, nie? + nie vzdy sa tou slovencinou tu komunikovalo oficialne, to malo asi tie dost velky dopad.
anglicizmy sa do slovnej zasoby dostavaju kontaktom s nasim jazykom, lebo je to rozsireny jazyk. lebo su viac kuul, lebo americania su viac kuul.
neviem, ci preto, lebo su rychle a uderne. :)
este jedna vec, pred bajzom sa po slovensky nerozpravalo?  :wink:  teda ak berieme slovencinu ako hovoreny jazyk vo vsetkych jej podobach a podobne, jej vyvin zacal daaavno predaavno. ak berieme slovencinu ako uradny jazyk jednotny, spisovny, tak je to teda mladucha :ikonka01:

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
a povedzme si, mladuchu radšej pre*@$%^&eme než starú vysušenú tetu.

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Angie> anglictina ma cca 250,000 slov vratane archaickych,  kolko ich ma slovencina? Myslim, ze vyrazne menej ;) Ja beriem, ze ich mame dost velku slovnu zasobu ale pytala si sa na porovnanie s inymi jazykmi takze si stojim za svojim vyhlasenim :)

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
anglicizmy sa do slovnej zasoby dostavaju kontaktom s nasim jazykom, lebo je to rozsireny jazyk. lebo su viac kuul, lebo americania su viac kuul.
neviem, ci preto, lebo su rychle a uderne

Tu zase musim povedat, ze ja niektore oblubene terminy, ktore nie su z anglictiny, maju ekvivalentny a pouzivam ich. Napr. "wortschatz" je moje oblubene (= slovna zasoba), momentalne sa mi casto tisne na jazyk spanielske "mas o menos" (viac, ci menej, resp. plusminus) alebo "que pasa?".

Citácia:
este jedna vec, pred bajzom sa po slovensky nerozpravalo?  

Ale iste ze sa rozpravalo, nechcem vediet, vsak dajaka mestska kronika bola v slovencine uz ani neviem kedy. Len to mi pride take, oficialne nepodchytene :-) Ale asi to ma naozaj suvis s rozvojom, velkostou naroda a vsetkym (ked som teraz pozeral doslov k Donovi Quijotovi, tak literarna spanielcina sa ustalila tymto dielom a asi aj preto, ze nastala prudka expanzia Spanielov).

Citácia:
a preto ma vnutornu potrebu vymyslat veci

Hej, mne sa dokonca strasne paci, ked totalne vymyslene slovo prejde do jazyka (britske "lurgi").

Citácia:
anglictina ma cca 250,000 slov vratane archaickych,  kolko ich ma slovencina?

Ja by som len od oka asi navysil pocet slov v anglictine alebo nepodcenoval slovencinu.
Morfematicky slovnik ma 66 tisic jednotiek, Kratky 60 tisic, planovany osemzvazkovy Dlhy slovnik SJ ma odhadovanych 240 tisic. Ak sa dodaju vypadnute slova z prastareho Dlheho slovnika SJ, tak 250 sa podla mna rychlo podari.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 55 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun