HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 71 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5
Autor Správa

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Prave dnes som ten clanok cital v novinach...nuz da sa s nim suhlasit (keby nepouzival tolko metafor ze sa v nich ku koncu hadam aj sam stratil :D)
ale tak v zasade ma pravdu a je to smutne :) az sa pytam, ak je uroven naseho skolstva naozaj tak nizko, ako hovori, ako to, ze mam problemy spravit predmet Fyzika 1? :D

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja sa priznam, ze do problematiky nevidim ani trosku, takze nedokazem objektivne posudit, ci situacia je skutocne az taka katastrofalna (technicky iste). V clanku mi chybali nejake odporucania alebo navody, ako si realne poradit s takou situaciou - vycitanie nedostatkov je sice dobry zaklad, ale to robia vsetci. Alebo mi nieco uniklo?

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ech ako by som to.... toto bol este zrozumitelny clanok od pana dolnika, mali by ste citat jeho studie o problematike v ktorej robi!!! nepochopitelne... heh

ale nie o tom som chcela

ono to asi tak mozno plati vseobecne, ale na nasej fakulte to plati asi trojnasobne... a kedze je profesorom na katedre slovenskeho jazyka tak o tej asi vie najviac...

je bezne u nas na katedre (mame zakulisne informacie :D) ze sa rozobera velmi nizka uroven studentov... naozaj... ako aj my mame problem spravit niektore predmety preto lebo su tazke, ale niekedy ked vidim, ake su moje spoluziacky s prepacenim dute a prechadzaju LEBO, tak dakujem.. nepovazujem sa za elitu, aj ja mam problemy s niektorymi predmetmi, ale tak (zniem teraz jak nejaky nafukanec, ale bohuzial je to tak)...
nasi studenti nerobia to co maju, nase dievcata milovane v kruzku nekomunikuju na hodinach ked maju, uroven odovzdavanych prac je niekedy dost nizka (nie raz sa stalo, ze profaci a vyucujuci teda znizovali "stupnice" a poziadavky na prace, lebo by proste museli vykazat 90 percentne neuspechy studentov...), ked sa toto deje kontinualne, tak aj ti vyucujuci znizuju tie naroky stale, znizuje sa tym padom uroven studentov, lebo si povedia, ved aj tak to spravim a nemusim sa ani namahat... vies, mam pocit, ze dnes vacsina nestuduje preto, lebo sa chce nieco dozvediet sama, ale preto ze proste--- stduje prechadza a neunuva sa robit ani za mak viac ako sa od neho chce. cest vynimkam, poznam aj takych ludi

myslim, ze toto je presne to o com hovoril... myslim si vsak ze to nefunguje na vsetkych skolach tak, jamam askusenosti s filozofickou fakultou, odborom slovenska filologia a tam to tak bohuzial naozaj funguje...

je to smutne ale je to tak.

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To je zrejme problem vsetkych odborov, na ktore nie je "naval", zase niet sa co cudovat, kedze s vystudovanou filozofiou sa asi dost tazko uplatnuje (a akokolvek by sme sa tomu chceli branit, zije sa z penazi).

Takze su len dve cesty, udrzat si standard a za par rokov zatvarame, lebo nebudeme mat studentov alebo znizovat standard a studenti sa leju?

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm no konkretne u nas je to tak, ze ten standard je teda znizeny uz a aj ti studenti pomaly ubudaju si myslim...

ked aj nastupia tak po chvili baj baj

a myslim si, ze ked sa nahodou zacne spoplatnovat studium, tak cela filda sa moze zavriet, lebo studaci si rozmyslia, kam pojdu a radsej daju prachy do niecoho perspektivneho ako za prve neperspektivneho a za druhe na nizkej urovni...

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nasa skola, teda fakulta ma odbornikov docela dost dobrych(niekedy az prilis :? ) ! Skor je u nas problem s peniazmy.. teda za peniaze mozes... :)

Ale CR je na tom asi inak ako SR

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja nehovorim ze u nas nie je dost odbornikov... ti profesori pri kavicke... to je nieco realne :lol:

nie vsetci su odbornici a to o tych doktorandoch plati teda doslova na par vynimiek....

ale proste... mam pocit akoby sa aj oni uz zacali zmierovat s tym, ze proste dalsia generacia skvela enbude

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
u nas su 40rocni profesori, tazke mozky a s nizkou kvalitou je to jedine na "istom" ustave kde je polovica doktorov alkoholici...
A vacsinou (teda okrem odbornych predmetov vyucovanych priamo na klinikach praktickymi lekarmi) nemaju problem vyrazit na skuske 90% studentov lebo boli nauceni iba na 99%..

Nieco na taku temu nam hovorila nasa doktorka anatomie...
Ze oproti ostatnym odborom a fakultam kde su vacsina skusiek pisomnych a testovych, sa na medicine snazia udrzat ustne skusanie aby buduci doktori boli pripraveni fakt zodpovedne... Ale pisomen testy postupne dostavaju aj nas ale te najdolezitejsie predmety su ustne a tam to musis vediet na 100%..

To aby sa nestalo ze...
"ked vidim aky som aj inzinier, tak sa bojim ist k lekarovi" :)

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
S problemami vcelku suhlasim, ako dalsie poukazanie na stav je to akceptovatelne. Aj ked vskutku tie rozpravkove metafory na konci su znacne povazlive (kto ma mat tu ruku, ktora povie, ze cisar je nahy? Mam to chapat tak, ze cakame na mesiasa, ktory zatrasie univerzitami?)

Pride mi to vsak ako dalsi prispevok k boju proti Systemu, teda proti veternym mlynom, s dorazom na problemy, ktore prosty clovek jednoducho nema sancu vyriesit a (v tomto pripade) sa studentov dotykaju az v druhom rade. Inak povedane, autor vidi problem a nenachadza riesenie (ako vravievala nasa profesorka slovenciny). Otazka je, ci ho za to mozno kritizovat. Vo vacsine pripadov ho autori ani najst nemozu, lez na druhej strane mnoho kritickych prispevkov, ktore sa zjavili za posledny rok na problem len poukazuju bez akehokolvek naznaku riesenia (alebo je riesenie predostrete, ale ja som ho nepochopil, ako v tomto pripade). Ale na "tretej strane", ono tie problemy su casto spiralovite a nik nevie, ako tu spiralu zastavit.

Citácia:
ze sa rozobera velmi nizka uroven studentov... naozaj... ako aj my mame problem spravit niektore predmety preto lebo su tazke

Ano, na jednej strane studenti bedakaju, ze uroven vyucby je nizka (su pripady, ked kritik nema velmi predstavu o tom, co je to "nizky"), na druhej strane, ked clovek spravi predmet doslova okopirovany z renomovanej univerzity, tak polovica ludi po tretom tyzdni povyskakuje z okien, lebo ich opusti rozum - jednoducho sa stratia v obsahu a ziadna sila ich nedonuti, aby prejavili nejaku vlastnu aktivitu. Co sa moze robit potom? Bud znizit latku alebo nastavit kriteria tak, aby bola spokojna aj elita aj prosty lud (co v preklade znamena, ze prosty lud nejak formalne dokopes k tomu, aby presiel.)

Chces drzat uroven? Priprav sa na to, ze mortalita bude znacna. Mas vsak malo studentov? Nedostanes peniaze. Mas velku mortalitu? V hodnotiacich spravach sa to hned prejavi. A teraz babo rad.

Citácia:
mam pocit akoby sa aj oni uz zacali zmierovat s tym, ze proste dalsia generacia skvela enbude

No toto mi pripomina klasicke debaty dochodcov na priedomi o dnesnej mladezi :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
mam pocit akoby sa aj oni uz zacali zmierovat s tym, ze proste dalsia generacia skvela enbude

No toto mi pripomina klasicke debaty dochodcov na priedomi o dnesnej mladezi :-)


neviem ako inde, ale u nas je to nie su len debaty, ale tak mozno sa ti mladi (myslim doktorandov) este vylepsia a a stanu sa z nich kapacity... ale tak mozno to len niektori vidia bidene a mozno cele nase dve katedry.

naozaj je to na pretrase kazdu chvilu

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nemozem povedat, zeby som mal odlisne skusenosti, lenze prevazne su tieto debaty tiahlymi telenovelami o nicom. (U nas je tradicia povedat "a nasleduje 250ty diel debaty o X"), inak povedane, dalo by sa o tom debatit 10 rokov, ale kym niekto nespravi nieco konkretne, je to stale o tom istom.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 71 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 21 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun