HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 44 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Poučení dárce krve napísal:
Může darování krve způsobit leukémii?

Žádná souvislost mezi odběry krve a leukémií nebyla prokázána. Dopad odběru krve na zdravotní stav byl opakovaně a dlouhodobě studován a žádné nepříznivé důsledky (při dodržení intervalu mezi odběry) nebyly prokázány.


lenze tu sa kauzalita dokazuje dost tazko ak vobec, cize teoreticky tu ta moznost je (ako som pochopil) ale nevie sa to odsledovat

to ze nic nezistili sa da vysvetlit tak ze tu suvislost nie je alebo tak ze nevedeli nic zistit alebo oboje

_________________
Blep


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Imho vsetci darcovia su niekde registrovani a nebol by az taky problem zistit, keby sa u nich zacala leukemia vyskytovat castejsie ako je priemer.

edit Baelara: ten citat je zo stranky nejakej nemocnice. Uz neviem ktorej..vypadla z googlu.


Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nightfall, leukemia je rakovian a oan ma iny povod ako ine choroby, je to geneticka mutacia, ktora moze vzniknut hocjak..
Zvysene riziko maju farmaceuti, chemici atd, ale nikde na zaciatku studia ta nevaruju ze to mozes chytnut...
a databaza je ale nikto stopercentne nedokaze povedat ze urciet to bolo pricinou darovania..

inak to co si citoval, je tam napisane darovanie krvy. vztahuje sa to aj an darovanie plazmy?

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Predpokladam, ze hej, vsak plazma je cast krvi nie?

Citácia:
a databaza je ale nikto stopercentne nedokaze povedat ze urciet to bolo pricinou darovania..

Vsak 100% to byt nemusi, ale keby darovanie plazmy malo na vznik leukemie nejaky vplyv tak by sa u tychto ludi ukazala vyrazna odchylka od priemeru.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja tomu rozumiem tiez tak, akoze na kazdom paralene mas napisanych 20 vedlajsich ucinkov, ktorym sa kopa ludi zasmeje, ale pre pokoj duse tam su.

Neviem ako je to so sledovanim, vsak tych darcov plazmy asi nie je az tak vela a leukemickych pacientov tiez nie - ak sa sleduju aj jedni aj druhi, tak nenapadlo nikoho urobit medzi nimi nejaky suvis? (Ja si to predstavujem ako Hurvinek valku, takze ma buchnite po hlave, ze to nie je mozne, mozno ich vela naozaj je...)

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa St. 06. Feb 2008, 14:33, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
a vychilka sa asi ukazala ked sa to spomina na VS :)

a darovanie krvy a darovanie plazmy je ina vec... To by aj darovanie kostnej drene sa ratalo medzi darovanie krvy.
Ide o to ako sa to prevadza a ake to ma dosledky na organizmus...

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak pytal som sa sestry(ona boal prva od ktorej som sa o tom odzvedel) a vravela ze im to hopvoril nejaky vyucujuci na prednaskach(studuje farmaciu) a okrem toho jej to vravel aj jej kamos ktory to ma od rodicov(obaja su lekari)
Takze informacie su.. len nie verejne :)
mi non-IT tiez nemusime vediet ze novy W-vista moez sposobit odpalenie celeho pocitaca ak stlacime klavesu alt+F10 :)

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
stlacil som alt f10 a nic sa nestalo

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
1. k odberu- napichnuty si na jednom mieste, par minut sa pumpuje krv do centrifugy, par minut tou istou hadicou spat krvinky, trva to asi 45min, odobera sa podla hmotnosti, ja (82kg) asi 800/850ml plazmy, dodava sa jedna flasticka roztoku, tusim 150ml a trocha (asi 50ml) este akehosik citratoveho roztoku

2.je to tazky bussiness, aspon platena cast, klinika plazmu dalej predava farmaceutickym firmam

3.s tou leukemiou- urcite nie je uplne super, ak telo pravidelne straca krvny objem a urcite to nemienim robit dlhodobo, ale darcov je skutocne mnozstvo a je to prekvitajuce, ako som pisal v usa je moznost darovat 8x mesacne, co je fakt sila, a to uz by sa podla mna nejake serioznejsie informacie objavili, na druhej strane takato masovost funguje len par rokov (aspon myslim)
kazdopadne urcite riziko je- vidim na sebe, naposledy bola centrifuga nejaka posr. (sestricky na to hladeli- vono to tam neco pise, Marko, co znamena chyba 13??), odber museli prerusit lebo zila sa krasne roztiahla pod naporom krvi, mam tam krasnu modrinu a este po tyzdni to relativne boli
ale co by som nespravil za 500kc  :lol:


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 31.01.2008
Príspevky: 74
Body: 5
Bydlisko: Trnava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
co sa tyka krvi a plazmy tak by som daroval (az bude vek). a to nielen za peniaze ale samozrejme zadarmo len tak z dobrej vole. to iste aj o organoch bez ktorych sa v zivote zaobidem (jedna oblicka a pod.). az zomriem tak asi vsetko co mozem darovat (zdarma). :ikonka45:

_________________
Mladý či starý, stále človek.


Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ozzy napísal:
stlacil som alt f10 a nic sa nestalo
ani leukemiu nedostane kazdy kto daruje plazmu ;-)

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vuel napísal:
co sa tyka krvi a plazmy tak by som daroval (az bude vek). a to nielen za peniaze ale samozrejme zadarmo len tak z dobrej vole. to iste aj o organoch bez ktorych sa v zivote zaobidem (jedna oblicka a pod.). az zomriem tak asi vsetko co mozem darovat (zdarma). :ikonka45:
a ked sa ti at stavajuca oblicka posuje? :) preto mava clovek 2 oblicky :)
a s jednou oblickou moc do lesa uz behat nebudes chodit a budes na diete :)

Vlacho - ten citrat je aby sa ta krv nezrazila v centrifuge..

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 31.01.2008
Príspevky: 74
Body: 5
Bydlisko: Trnava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
myslim si ze by som sa vzdal moznosti extremneho behu a par jedal ak by som tym niekomu zachranil zivot...

_________________
Mladý či starý, stále človek.


Hore
 Profil ICQ  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no ak by to bol niekto blizky tak hej, ale darovat len tak/resp. za uplatu? to asi nie...oblicka je dost citliva ako na choroby tak na zranenia a prist o nu je vcelku lahke...


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 44 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 21 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun