HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 108 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia

Som za vykonávanie trestu smrti v prípade
ťažkého zločinu 18%  18%  [ 6 ]
len vo výnimočnom prípade 42%  42%  [ 14 ]
v žiadnom prípade 39%  39%  [ 13 ]
Celkový počet hlasov : 33
Autor Správa

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Baelara napísal:
Ak pre tychto ludi nie je dostatocnou vystrahou ich svedomie ani sucasne tresty, ako ich demotivovat od takychto cinov? (To je seriozna otazka, NIE recnicka otazka s nevypovedanou odpovedou "Zabime ich, chybat nebudu")

Pochybujem, ze nejaka demotivacia vrazd je mozna. U majetkovej kriminality, maaaaaybe, ale u vrazd?

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall: predpokladam ze sa jedna o alternativu trestu pracou (?). Za tym absolutne stojim (aj som to niekolkokrat povedala)

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano aj :) Ale nie pracou priamo nutenou. Odsudeny si moze vybrat ci pojde sediet alebo si trest odpracuje. Dalsim osvedcenym trestom je napr. domace vazenie (oi. setri statne peniaze), pripadne akesi vychovne tabory pre mladistvych.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Myslim, ze by sme sa mohli zhodnut na tom, ze tazki zlocinci (vrahovia+) by mohli pracovat tazsie ako ludia, co napriklad (prehanam) potiahli cdcko z obchodu. :)
Myslim, ze ci uz vo vazeni alebo nie, praca je dobrym nie len "vychovnym" ale aj terapeutickym prostriedkom. (Z cisto emocionalne hladiska by som urcite tazkych delikventov trapila pracou viac, hoci aj nutene, mozno by tomu prisli na chut :))

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Silverbow napísal:
Baelara napísal:
Ak pre tychto ludi nie je dostatocnou vystrahou ich svedomie ani sucasne tresty, ako ich demotivovat od takychto cinov? (To je seriozna otazka, NIE recnicka otazka s nevypovedanou odpovedou "Zabime ich, chybat nebudu")

Pochybujem, ze nejaka demotivacia vrazd je mozna. U majetkovej kriminality, maaaaaybe, ale u vrazd?

Naučiť ich cítiť. Existujú však aj beznádejné prípady - na tých sa ale prestáva vzťahovať moja definícia človeka (pointer: ľudskosť) a preto trest smrti by mohol byť prijateľným riešením. Alebo ich fakt niekam zatvoriť, nech doživotne vykonávajú ťažkú robotu, a nikdy ich už nevypustiť medzi ľudí. (T.j. aj ten trest smrti má vlastne funkciu permanentnej izolácie.) Samozrejme to obrovskú dôležitosť kladie na overovanie a hodnotenie psychiky zločincov, čo je dosť problémový bod celej mojej konštrukcie.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bifi napísal:
Naučiť ich cítiť. Existujú však aj beznádejné prípady - na tých sa ale prestáva vzťahovať moja definícia človeka (pointer: ľudskosť) a preto trest smrti by mohol byť prijateľným riešením. Alebo ich fakt niekam zatvoriť, nech doživotne vykonávajú ťažkú robotu, a nikdy ich už nevypustiť medzi ľudí. (T.j. aj ten trest smrti má vlastne funkciu permanentnej izolácie.) Samozrejme to obrovskú dôležitosť kladie na overovanie a hodnotenie psychiky zločincov, čo je dosť problémový bod celej mojej konštrukcie.

Ber tak, ze vrazdy z afektu je eliminovat prakticky nemozne. Eliminovat vrazdy z dovodu mentalnej narusenosti je nemozne uplne. Overovat a hodnotit by si v ramci prevencie musel psychiku *kazdeho*, *pravidelne*, a stale by to nebolo dost ani keby toto overovanie malo 100% ucinnost.

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Naučiť ich cítiť. Existujú však aj beznádejné prípady - na tých sa ale prestáva vzťahovať moja definícia človeka (pointer: ľudskosť) a preto trest smrti by mohol byť prijateľným riešením. Alebo ich fakt niekam zatvoriť, nech doživotne vykonávajú ťažkú robotu, a nikdy ich už nevypustiť medzi ľudí. (T.j. aj ten trest smrti má vlastne funkciu permanentnej izolácie.) Samozrejme to obrovskú dôležitosť kladie na overovanie a hodnotenie psychiky zločincov, čo je dosť problémový bod celej mojej konštrukcie.
Taketo beznadejne pripady by sa dali zavriet a liecit na psychiatrii, nie?


Hore
 Profil  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Inak kao to je v pripade odsudenia nevinneho a naslednom(po niekolkych rokoch) zisteni ze sa stal justicny omyl?

Lekar ktory spravi omyl prichadza o licenciu a plati odskodke ak nebodaj nejde od vazenia... S pravnikmi sa take nieco nestava ze?

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Profesionálny flákač školy
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2005
Príspevky: 1833
Body: 0
Bydlisko: Somewhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dragonlord napísal:
Inak kao to je v pripade odsudenia nevinneho a naslednom(po niekolkych rokoch) zisteni ze sa stal justicny omyl?

Lekar ktory spravi omyl prichadza o licenciu a plati odskodke ak nebodaj nejde od vazenia... S pravnikmi sa take nieco nestava ze?

pokial viem, tak nie... a ked, tak skor sudca... ale moze sa stat, ze proste dokazy na dotycneho sedia... našitý zlocin :-)
pokial viem, odsudeny je potom odskodneny, ale nakolko to pomaha, enviem... minule tusim niekde Amici pustili typka po 50 rokov von z basy, lebo v nej bol nepravom... zavreli ho ked mal 24 ci tak nejak... dostal vysoke odskodne, pokial viem, ale no on si ho vurcite velmi uzije....

_________________
"You're welcome on my boat. God ain't."


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja som za trest smrti a práve z dôvodu toho, že si vysoko cením ľudského života.
Kedysi sme sa tu v niektorej téme bavili o hodnote života zvierať a človeka a na moje prekvapenie mnohých viac dostala prejdená mačka, než zamordovaný človek. Ak si však človek váži ľudského života, tak sa ho snaží chrániť.
Niekto tu tvrdil, že trest vinníkov mŕtvym nepomôže. Samozrejme, že nie. Ale ochráni to ostatných. Ak niekto vraždí (viac než jedna obeť), alebo zabil z vypočítavosti (plánovane, aby sa obohatil), alebo je šialený, je pravdepodobné, že takýto ľudia budú zabíjať znova a tým pádom ich treba zabiť, aby sme zabránili smrti iných nevinných. V nejakom filme bolo povedané "zlých treba vyrezať ako rakovinu. tej tiež nebudeš vysvetľovať, že to čo robí je nesprávne". Samozrejme, že len v prípade, ak je vina evidentná a nie sú výrazné pochybnosti, alebo mlhavé svedectvá. A ak to nebola nehoda a bla, bla (výnimky sa nájdu, nič nie je ani nemôže byť jednoznačné).

Najväčšia kravina je to, že zabitie nás zníži na úroveň tých zlých. Toto nám podsúvajú všetky rozprávky, hrdinské príbehy, či filmy o "klaďasoch". Zrejme tú povedačku vymysleli nejakí vrahovia, aby boli v bezpečí. Je to trochu od veci, ale uvediem takýto príklad. Spider-Mana sa v jednom príbehu pýtali, ako môže žiť s tým, že je zodpovedný za smrť toľkých ľudí. On sa čuduje že ako to, keď sa snaží ľuďom pomáhať. a odpovedajú mu, že koľkokrát mal možnosť zabiť doktora octopusa, goblina a ostatných, no on ich vždy, opakovane len spútal a nechal zavrieť. vždy ušli a zabili ďalších ľudí. keby ich spider-man zabil, tí ďalší nevinní nemuseli zomrieť. Takto je on zodpovedný za ich smrť, čiže je vinný zo "zabitia z nedbanlivosti".
Takže na úroveň tých zlých by sme sa zviezli, keby sme robili to isté. Keby znásilnená žena začala zabíjať všetkých mužov, keby chlap čo prišiel o dieťa začal zabíjať deti iným. Ale nie tým, že zabijeme vinníka.

Pravdu však máte v tom, že právo je len pre bohatých. Právo nie je o spravodlivosti (to vám povie aj právnik), spravodlivosť je o správnom a nesprávnom, dobrom a zlom a právo je len o zákonoch, normách, predpisoch a smerniciach. Korupcia a politické tlaky sťažujú aj výkon relatívne objektívneho práva.

A ešte jedna vec. Oko za oko sa kedysi bralo bralo doslovne oko za oko. Nie že za znásilnenie odťatie. Ak vám niekto zabil dieťa, vy ste zabili dieťa jemu a nič sa nedeje a ste naďalej susedmi. Toto je podľa mňa primitívne a predpotopné a zastaralé v porovnaní s trestom smrti.


Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale ked vraha zavru, tiez ochranie pred nim spolocnost rovnako. Myslim si, ze v dnesnej dobe dokazu zariadit, aby im neutiekol a nevrazdil dalej.
Spolocnost sa da dnes ochranit aj inak ako zabitim vraha.


Hore
 Profil  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Täysikuu napísal:
Ale ked vraha zavru, tiez ochranie pred nim spolocnost rovnako. Myslim si, ze v dnesnej dobe dokazu zariadit, aby im neutiekol a nevrazdil dalej.
Spolocnost sa da dnes ochranit aj inak ako zabitim vraha.


budes platit vrahovi dozivotny hotel zo svojich dani?

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cim je vaznica bezpecnejsia tym je drahsia.
Je sice pekne ze ludske prava umoznuju mat vaznom kadejake vyhody, ale to ze za ne platia vlastne obete sa mi zda uplne absurdne.

Preto by som ich pekne poslal na sibir a do bane. Ziadna telka, cigarety ale makacka.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A nedalo by sa, ze nejake prace, kde peniaze co by si normalne zarobil, by isli na jeho pobyt? Je tam sice nebezpecenstvo uteku, ale keby sa velmi chce...

Ale nerad by som ani nijakym inym zlocincom.


Hore
 Profil  

Dreamer
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 1453
Body: 8
Bydlisko: Trencin/Brno
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Täysikuu napísal:
A nedalo by sa, ze nejake prace, kde peniaze co by si normalne zarobil, by isli na jeho pobyt? Je tam sice nebezpecenstvo uteku, ale keby sa velmi chce...

Ale nerad by som ani nijakym inym zlocincom.


A keby nechceli robit, tak by im spravili co? Dali by im este tahsiu robotu, ktoru by tiez nerobili? Alebo by ich zbili? Nemyslim si ze by ich to nejak donutilo zarabat si na seba.

_________________
We are the wounds and the great cold death of the earth
http://last.fm/user/vampirequicky


Hore
 Profil ICQ Facebook  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 108 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun