HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 46 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nebite ma :) ,ale na nieco som si v tejto suvislosti spomenul. Kedysi davno, este za casov davnych bojovniko..., no ehm, proste uz je to isty cas. Davali u nas kresleny serial, ktory som ako maly chlapec mal dost rad. Volal sa Teengae Mutant Ninja Turtles 8) A zhodou okolnosti som videl i cesku verziu, kde boli mena niektorych akterov prekladane. Cize kym v SK to bol Shreder, v CZ Trhač, Splinter - Tříska.
Vtedy mi tie ceske preklady pripadali dost blbe, naco sakra prekladat niekoho meno??? Ale dnes, sledujuc i tuto debatu, normalne neviem. Na jednej strane je tazke prelozit niektore neprelozitelne veci (i ked vraj prelozit sa da vsetko, len otazka je ci sa odchyti presne odtien toho vyznamu), na druhej strane ak sa podari dobry preklad tak je to fajn. Myslim si, ze niekedy su orieskom najma mena - co taky Stormbringer (Búrkonos ???), pokial by to bola zbran, tak este oukej, ale ak je to cast mena a este k tomu zenskeho, tak v nasich jazykovych zemepisnych sirkach je to dost o hubu :)

P.S. Co sa tyka toho uboheho prekladu v zatvorke - som cudzojazycny analfabet, takze to berte z maximalnou rezervou :)

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
NE-PRE-KLA-DAT


Hore
 Profil  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Thuriazs napísal:
NE-PRE-KLA-DAT
ehm co si tym chcel?? :?

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
NE-PRE-KLA-DAT anglicke alebo ine nazvy.Ked sa neprekladaju mena tak nech sa nepreklada nic ine foreign.Dufam ze uz presnejsie som sa vyjadril  :)


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
minule dobra hlaška...

jedneho mojeho znameho nasralo, že madari hovoria bratislave Požoň a nemci Pressburg...

nasledne hom ho upozornil že mi hovorime Drážďanom Drážďany a ne Dressden... atd...

čo si myslite o tom vy?

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Myslim si o tom tolko ze Pressburg a Pozsony Braislave hovoril madari a nemci uz od casov Uhorska


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Presne tak, v kazdom jazyku su zauzivane oznacenia. My tiez nehovorime, ze ,,crowen pracuje v Baile Atha Cliath", ,,stara mati, do Londonu musim jachati" a pod.

Tak neviem, co sa rozculuje. (Kosice nazyvaju Nemci tiez Kaschau a Madari tiez po tom svojom).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
stara dobra engerau, vystihuje vsetko, kazdy ju vola tak ako sa mu paci

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja si tež myslim

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A ja si myslým, že ste mimo témy so skutočnými mestami.

Inak, pracuje sa na preklade Oblivionu - aj česká, aj slovenská verzia. Som zvedavý, že ako dopadnú.
Na slovenskej stránke majú aj anketu, či chcú ľudia prekladať aj mená a mestá a na moje veľké prekvapenie to chcú skoro všetci  :shock:

Šťefan Segal, Juraj Krík (Bush), Zlatica Hawnová, Jano Paľo Belmondo, Kevin Slanina (Bacon), Jeff Premostený (Bridges), Tomáš Plavbový (Tom Cruise), Clint Východoles (Eastwood), Kristián Pokrývač (Christian Slater) a Pavol Novák (Paul Newman) by asi zo svojich prekladov neboli nadšení.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja nemam co dodat, Annun uz vyjadril vyssie moj nazor.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A ja sa stotožňujem s mojim názorom na strane 3, ku ktorému sa Annun nevyjadril.

Študoval som tlmočníctvo a prekladateľstvo a tam nám vraveli, že doslovné preklady nie sú vhodné a treba ťažko preložiteľné veci preložiť v rámci podmienok a kultúry štátu jazyka do ktorého sa prekladá (To povedal aj Annun), no tiež nám povedali, že abstraktné nepreložiteľné veci, alebo pre danú krajinu špecifické sa  prekladať nemajú. Tým mysleli napríklad súčiastka do prístroja, ktorá sa vyrába len v danom štáte a nikde inde, typické jedlo, meno, alebo niečo podobné.

Ork je krásne slovo skloňovateľné a ohybné. Prečo musí byť skřet, alebo ohyzd? Prečo potom zostávajú elfovia? V slovníku je elf preložený ako víla, škriatok. No vieme, že je to blbosť. Ork aj Elf majú tri písmená, skloňujú sa rovnako tak prečo jedno prekladať a druhé nie? Viem, že tu ide o každého vkus a niekomu sa to môže páčiť. No podľa mňa to pôsobí prirodzenejšie. Prekladať len to, čo som spomínal v pred, predošlom príspevku.

EDIT: Ešte ma napadlo Troll a Ogr. Prečo nikomu nevadia trolovia a nepožadujú nejakých lesoškretov, alebo čo ale vadia mu Ogri a musia byť Zlobri. To že je Ogr zlý obor (okrem Shreka  :wink: ) neznamená že keď je kentaur polokôň, tak ho budeme volať koňomuž.


Ps: Forestmarko, mal si pravdu, Slovenské preklady do hier sa neoplatia, hráči sú nevďační.


Naposledy upravil Corwin dňa Ut. 09. Máj 2006, 16:33, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 28.10.2005
Príspevky: 1
Body: 5
Bydlisko: Polsko

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corwin napísal:
Jano Paľo Belmondo [...] by asi zo svojich prekladov neboli nadšení.

Jan Pavel KrasnySvet / SvetoKras :-D


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podľa mňa vo všeobecnosti neprekladať... ale nájdu sa výnimky. Napríklad mnoho mien zo Zemeplochy by bez Kantúrkovho prekladu stratilo vtip.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Bojovník

Založený: 10.12.2005
Príspevky: 199
Body: 5
Bydlisko: BA, ale nemôžem za to

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
twoflower> nestratilo, len by ho bolo tazsie rozoznat...

_________________
Ranger is like God. His paths are unpredictible and lonely.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 46 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun