HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Phinea napísal:
mne ide skor o to,ze s lacnym automatom sa vynimocne zle robia fotky pri serosvite,pritmi atd.,bud to hodi blesk alebo to odfoti naozaj hrozne rozmazane (pri mojich trasucich sa rukach :D ) Nechystam sa nakupovat prislusenstvo,nejde mi o technicky dokonale fotky...len velmi casto narazam na nadherne veci,ktore by stali za fotku,ale po odfoteni digitalom to straca atmosferu..a s obycajnou zrkadlovkou je prilis vela prace s filmom..leniva.. :P

No, pri šerosvite ti nepomôže ani foťák za dvesto tisíc, ak raz nemáš svetlo, nemáš svetlo. :) Vtedy ťa vytiahne jedine statív, alebo blesk (lepšie externý), alebo aspoň poriadny kus výkonného prenosného osvetlenia (v ozaj zlých svetelných podmienkach to ale blesk nikdy nenahradí). Jediný parameter, ktorý ťa môže zaujímať na digitáloch a ktorý ti môže zjednodušiť fotiť v šere, je tzv. ISO (reprezentuje citlivosť "filmu"), ktoré ale na moderných automatoch už dosahuje priateľne vysoké hodnoty, celkom porovnateľné so zrkadlovkami - v tomto prípade totiž vôbec nejde o konštrukciu foťáku, ale len o kvalitu chipu v ňom.

Pojem "zrkadlovka" má pramálo spoločného atmosférou, alebo kvalitou výslednej fotky - je to čisto technická záležitosť ktorá sa týka prenosu údajov z objektívu do hľadáčika a úprimne povedané, ak neplánuješ investovať do výbavy (objektívy, filtre, blesky, statív, atď), je pre teba kúpa zrkadlovky len čisto imidžovou vecou, ktorá tvoju tvorbu ale nikam neposunie.

Doporučujem naštudovať si základy z teórie: čo je to clona, expozičný čas, hĺbka ostrosti, ako sú previazané, základné pravidlá kompozície. Ak to zvládneš, môžeš sa vrhnúť na štúdium toho, čo tvorí atmosféru a čo je zároveň na fotke to najzložitejšie - správne nasvietenie.

A ak zvládneš aj to, tak potom ti garantujem, že budeš schopná spraviť veľmi slušnú fotku aj s automatom sa 5 litrov.

EDIT: ty smrad zahnojený Alefisko, vieš dobre, že sa volá Jozef

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Bezpečnostná manažérka sociálnych zariadení
Obrázok používateľa

Založený: 21.03.2007
Príspevky: 595
Body: 26
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
omg:D tak teorii sa venovat nejdem..podla mna je fotenie o inom,ale nuz dobre nebudem sa hadat..fotila som s normalnym digitalom aj s digitalnou zrkadlovkou-pozicanou a je to poriadny rozdiel


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja by som Annuna posluchal, on je tu foto guru :-)

Myslim, ze tak ako inde je dolezity talent, "teoria" a technika. Ono clovek moze byt genialny, ale z mobiloveho fotoaparatu toho vela imidzoveho nevytlaci. Na druhej strane moze mat clovek postarsi, ale technicky lepsi fotak, a urobi s nim pekne veci (opat poukazujem na Annuna (ano, vzyvam ho, aby ma spravil sefom stranky)) a na tretej strane, keby mne niekto dal do ruky zrkadlovku, tak pochybujem, ze vytlacim z nej krajsie fotky ako z patrocneho HPcka (ano, budu ostrejsie, ale to je asi tak vsetko :-)).

Navyse nie je digital ako digital. Su kompakty, ktore maju akurat tlacidlo spuste a su kompakty, ktore vedia nastavit vsetko mozne (minimalne clonu a uzavierku).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Phinea napísal:
omg:D tak teorii sa venovat nejdem..podla mna je fotenie o inom,ale nuz dobre nebudem sa hadat..fotila som s normalnym digitalom aj s digitalnou zrkadlovkou-pozicanou a je to poriadny rozdiel

Potom si asi nerozumieme - o aký typ fotografie máš záujem?

Ak o spontánnu, nestážovanú, tak je zrkadlovka príťaž - je veľká, pomalá, ťažká, pôsobí na ľudí rušivo. Omnoho viac poslúži kvalitný kompakt - s dobrou optikou, slušnými parametrami pre fotenie v zlom svetle, kľudne aj so stabilizátorom obrazu a pokiaľ možno s manuálnym režimom (väčšina compactov od canonu toto spĺňa, až na ten stabilizátor). Taký kompakt nemá byť štýlový (žiadne tie drahé krámy čo sú super tenké a super farebné a super šitné), ale funkčný a odolný.

Ak ti ide o umeleckú fotografiu - zväčša dopredu pripravenú vec - vtedy je zrkadlovka naozaj lepšia voľba, čisto kvôli tomu, že poskytuje viac možností (zámerne nespomínam kvalitu snímky) - vtedy sa ale naozaj ťažko vyhnúť nejakému sprievodnému vybaveniu (minimálne statív je nutnosť), keďže inak budeš prudko trpieť. A rovnako je dôležité poznať základy teórie (tie ozajstné základy sa dajú zhrnúť na 20 strán, ak nerátam osvetlenie, to sa dá prečítať na jedno posedenie na záchode) - poznám veľa ľudí, ktorí zastávali názor, že teória nie je dôležitá, ale väčšinou len dovtedy, kým nemali možnosť porovnať si obrázky s niekým, kto teóriu poznal (a nehovorím o sebe - aj napriek alefovým slovám som len veľmi, veľmi veľký amatér bez akéhokoľvek seriózneho fotovzdelania).

Ono je pekné básniť o nezávislej fotografii a o tom, že pravé umenie a myšlienka nepotrebuje byť spútaná teóriou, fakt ale je aj to, že na väčšine umeleckých škôl ti veľmi rýchlo dokážu opak.

A to už nespomínam to, že zle nakomponovaných, rozmazaných fotiek žiletiek v umývadle je tu už bez tak až-až (toto si neber prosím osobne, nemyslím to tak, to je skôr povzdych starého cynika :) ).

Dúfam, že som neznel príliš namyslene, nechcel som príliš poučovať (aj keď som sa tomu asi nevyhol), ani som to nemyslel nejako v zlom.

AD alef0: s tým mobilom by som si dovolil nesúhlasiť, National Geographic mal minule celý fotoseriál od renomovaného maníka nafotený na Nokii a len som žmurkal. Výbava naozaj nie je dôležitá.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2006
Príspevky: 196
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
... tak je zrkadlovka príťaž - je veľká, pomalá, ťažká, pôsobí na ľudí rušivo.


Uh? Please explain text in BOLD...

_________________
Bags, nothing is ever easy....


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Joeyeti napísal:
Annun napísal:
... tak je zrkadlovka príťaž - je veľká, pomalá, ťažká, pôsobí na ľudí rušivo.


Uh? Please explain text in BOLD...

S kompaktom spravíš fotku neporovnateľne rýchlejšie ako so zrkadlovkou - teraz sa nebavíme o pre amatéra relatívne nepodstatných veciach ako je čas do prvého záberu a podobne, ale o čisto praktických veciach - kým veľký foťák vytiahneš, "odzátkuješ", namieriš, nasteluješ a stisneš spúšť, zaberie to oveľa viac času, ako keby si to mal spraviť kompaktom.

Iste, môžeš s ňou chodiť stále rozbalenou, pripravenou na použitie, ale povedzme si na rovinu, to je jednak trochu nepraktické a jednak trochu nebezpečné.

A to už nehovorím o veciach ako zoom, či iné parametre objektívu, kedy je často jednoduchšie stisnúť páčku na kompakte (väčšina moderných kompaktov má optiku s relatívne schopným širokoúhlym záberom a zároveň si aspoň tých 4x aj zazoomuje), ako smutne skonštatovať, že na zrkadlovke mám práve 28mm a jednoducho si nezazoomujem (áno, opäť sa dá behať po svete s permanentne namonovaným zoom objektívom, ale to vzhľadom na jeho veľkosť taktiež nie je vždy praktické - a treba si ho kúpiť).

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2006
Príspevky: 196
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Súhlasím v bode univerzálny objektív.
Inak si myslím, že na takéto rýchle fotenie máš P-čko a s tým fotíš porovnateľne rýchlo, ako s kompaktom.

Mne osobne na kompaktoch vadí práve tá rýchlosť, tentoraz ale pri samotnom fotení (predostrenie, odfotenie, následný náhľad). Nie som žiadny guru, len jednoduchý (ale náročný) amatér a osobne by som si skôr kúpil jednu z niektorých najmenších zrkadloviek, ako kompakt.

Jediná trieda, ktorá sa približuje mojim predstavám, sú ultrazoomy (Panasonic, bývalá Konica-Minolta), kde je rýchlosť snímania obstojná. Aj tam ale môžeš zabudnúť na kvalitné nočné fotky (bez stojančeka alebo statívu).

_________________
Bags, nothing is ever easy....


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Joeyeti napísal:
Súhlasím v bode univerzálny objektív.
Inak si myslím, že na takéto rýchle fotenie máš P-čko a s tým fotíš porovnateľne rýchlo, ako s kompaktom.

Mne osobne na kompaktoch vadí práve tá rýchlosť, tentoraz ale pri samotnom fotení (predostrenie, odfotenie, následný náhľad). Nie som žiadny guru, len jednoduchý (ale náročný) amatér a osobne by som si skôr kúpil jednu z niektorých najmenších zrkadloviek, ako kompakt.

Jediná trieda, ktorá sa približuje mojim predstavám, sú ultrazoomy (Panasonic, bývalá Konica-Minolta), kde je rýchlosť snímania obstojná. Aj tam ale môžeš zabudnúť na kvalitné nočné fotky (bez stojančeka alebo statívu).

Neviem, mne sa už neraz stalo, že som prišiel o dobrý záber len preto, že som nestihol foťák dostatočne rýchlo vytiahnuť a pripraviť - pritom s kompaktom by som to stihol určite, keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli tomu, že je jednoducho podstatne menší a môžem ho vždy nosiť hneď pri ruke. A to pritom ani nemám pravú zrkadlovku, ale len starú digitálnu zrkadlovku (v hľadáčiku má malé LCD a v tele nie je zrkadlo), čo je taký medzi krok medzi kompaktom a SLR.

Je fakt, že pri digitáloch sa niektoré výhody kompaktov stratili (aj keď pribudli iné - napríklad možnosť fotiť pomocou LCD, čo je pri fotení od boku a podobne značne nápomocné), no napríklad ak fotíš na film, je kompakt rýchlejší skoro po všetkých stránkach, vrátane samotnej rýchlosti snímania (keďže ti nemusí hore - dolu skákať zrkadlo).

Ono najlepšie je samozrejme mať pri sebe oba typy foťákov - tak sa to väčšinou aj robí. Ale na druhú stranu nie je ani náhoda, že ti väčšina fotografov ulice povie, že ich vysnívaným, alebo obľúbeným foťákom je Leica (a nie je to len nostalgia a prestíž) :).

Ale iste, je to aj otázka osobnej preferencie.

Mne je len niekedy trochu smutno z toho, že dnes už má každý Janko zrkadlovku za 40 litrov a ako keby prevládal názor, že čím mám väčší foťák s väčším objektívom, tým som lepší fotograf. Pričom v skutočnosti na tej výbave naozaj až tak nezáleží.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ked som kupoval fotak, stretol som sa paradoxne s nazormi, ze niektore starsie kompakty su "lepsie" ako tie novsie (spominal sa nejaky Nikon), pretoze v sucasnosti je to v nizkej triede povacsinou len honba za megapixelmi.

A to iste sa tyka fotografov, ktori nosia na pleci aj zrkadlovku, aj kompakt - a to presne kvoli pohotovosti.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja mam tiez otazku. Ako velmi je u fotaku dolezity stabilizator obrazu? Ma to velky vplyv na kvalitu fotiek?


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Ja mam tiez otazku. Ako velmi je u fotaku dolezity stabilizator obrazu? Ma to velky vplyv na kvalitu fotiek?

Nemám osobnú skúsenosť, ale verím tomu, že ak fotíš stacionárne objekty v slabom svetle z ruky, môže to dosť pomôcť.

Ale ak sa ti niekto pohne, bude samozrejme rozmazaný tak ako tak.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pokial som pozeral, tak su softverove stabilizatory, ktore robia kadejaku ciernu magiu s obrazom - vyhladzuju, hmlia, dvihaju ISO a podobne.

Slusne ultrazoomy maju opticke stabilizatory a tam to, ako povedal Annun, moze pomoct v tom, ze dlhsie udrzis pevnu ruku na dlhsich dobach uzavierky.

Moj Canon ma opticky, mam ho standardne zapnuty, ale neviem povedat, aky to ma konkretny vplyv. Sedliacky test: Od oka na maximalnom zoome s vypnutym stabilizatorom sa mi ruka klepe ako staremu chirurgovi, so zapnutym je klepanie o poznanie mensie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Bezpečnostná manažérka sociálnych zariadení
Obrázok používateľa

Založený: 21.03.2007
Príspevky: 595
Body: 26
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
Ono je pekné básniť o nezávislej fotografii a o tom, že pravé umenie a myšlienka nepotrebuje byť spútaná teóriou, fakt ale je aj to, že na väčšine umeleckých škôl ti veľmi rýchlo dokážu opak.

A to už nespomínam to, že zle nakomponovaných, rozmazaných fotiek žiletiek v umývadle je tu už bez tak až-až (toto si neber prosím osobne, nemyslím to tak, to je skôr povzdych starého cynika :) ).


co sa tyka teorie,samozrejme viem co je clona a tieto veci, kompozicii sa venujem skoro stale..a nechystam sa fotit ziletky v umyvadle ani seba s ofinkou spustenou cez jedno oko :P chcela by som proste zachytit krasne obrazy,ktore nemozem zachytit inak.Detaily oproti celku.Naucit sa fotit na tom,ze budem fotit...A este jedna otazka ked uz sme pri tom, aky je teda rozdiel medzi manualnym rezimom na normalnom digitale a digitalnou zrkadlovkou?


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
prosim poradte aky kompakt mam kupit? nemam ziadne kriteria

Obrázok

mal som tento a plne vyhovoval vsetkym mojim potrebam, 5.1 mega, a dali sa nim velmi rychlo a jednoducho robit krasne fotky, bohuzial ma opustil a tak potrebujem zohnat novy, lenze nie som fotograf a do fotakov sa nevyznam

a nemam rad tie kabelkove skaredaky ultra mini penis fotaky, tento bol celkom robustny

_________________
Blep


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nie Olympusy (a nie tie pestrofarebne). Nage ma maly kompaktny Canon, mozno sa chce podelit so skusenostami.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun