HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Správa

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Film sa do Flexi dava trochu blbo. som isiel presne podla manualu a nejak som to dosral, lebo namiesto 12 fotiek som nafotil 10,5. Flexa nema exposure meter, takze potrebujes bud externy alebo nejaky iny fotak ktorym budes merat, alebo expoziciu odhadovat. Dalsia vec je ze hladacik je hrozne tmavy a v prakticky nie je vidiet co je v rohu... takze fotografovanie Flexou VI je trochu dobrodruzstvo

Fed2 je ruska kopia Leica II, cize rangefinder s vymennymi srobovacimi obektivmi. celkom dobra vec ked funguje... (len posuvanie a pretacanie film knobmi je jak za trest :D ) ale rad by som sa nan kukol niekedy :)

co sa tyka M42 praktik, tak povodne som aj jednu chcel ale nakoniec som kupil novsiu bajonetovu praktiku ktora ma oproti starym verziam mod priority clony a meranie pri otvorenej clone. Praktiky su celkom dobre fotaky (zase ked fungujue, predsa je to len NDR) a da sa na ne zohnat kopa kvalitnych Carl Zeiss objektivov za dobre ceny, ale mne na nich vadi tmavsi hladacik a hlavne plieskajuce zrkadlo.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no sak dakedy ti poziciam :)

hej no ten expozimeter je problem, aj preto som chcel tu Praktiku...navyse ma lepsie casy, tato FEDka ma len 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 a bulb, co v interieroch s nizkym iso neni sranda. Cas uzavierky som doteraz odhadoval len tak od oka alebo s pomocou kamarata, ktory mal eos 50.

Ja sam mam digital Nikon D40, ale jednak mi je neprakticke ho nosit so sebou ked chcem fotit na FEDke len na meranie expozicie (no zas je pravda ze niekedy clovek natrafi na situaciu alebo zjav, ktory nestoji za filmove policko, ale na digital - preco nie?), a jednak tam mam len setakovy objektiv ktory clonu neda nizsie ako 4.8 pri 35mm, a na FEDke je clona od 2.8 pri 52mm. [inac je pravda co sa hovori, ze ohnisko 35mm na nie-fullframe dslr je ekvivalentne 50mm na analogu pouzivajucom 35mm film?]

No sak dakedy ti poziciam :)

Co sa tyka Praktik...neviem ci dobre rozumiem, co znamena "meranie pri otvorenej clone" a aku to ma vyhodu? A priorita clony? Ved na starsich praktikach si tiez mozes najprv zaclonit a potom odmerat potrebny cas, nie? Alebo ja neviem teda, rad sa necham poucit :)

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
navyse ma lepsie casy, tato FEDka ma len 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 a bulb co v interieroch s nizkym iso neni sranda.


vadi ti ze nema dlhsie casy?

moj oly ma navyse uz len 1/15 a to je imho dolny limit co odfotis z ruky. teda pri platenej zavierke bez zrkadla. Praktiku vdaka kopajucemu zrkadlu na 50mm mas problem udrzat aj 1/60, takze nerozumiem tomu foteniu v interieri s nizkym isom. v interieri bez blesku alebo bez stativu na nizkom ise neodfotis nic... a ked fotis vonku na stative, tak staci aj bulb...
Citácia:
ale jednak mi je neprakticke ho nosit so sebou ked chcem fotit na FEDke len na meranie expozici


zistil som ze mi nefunguje ked so sebou taham filmovy aj digitalny fotak, rozptyluje to. Riesenie je bud filmovy fotak s expozimetrom alebo externy expozimeter....
Citácia:
Co sa tyka Praktik...neviem ci dobre rozumiem, co znamena "meranie pri otvorenej clone" a aku to ma vyhodu? A priorita clony? Ved na starsich praktikach si tiez mozes najprv zaclonit a potom odmerat potrebny cas, nie? Alebo ja neviem teda, rad sa necham poucit


stare praktiky funguje presne ako si pisal. musis zaclonit tlacitkom a expozimeter to odmera pri pracovnej clone. je to neprakticke z dvoch dovodov: uz len to stlacanie tlacitka navyse je otrava a co je dolezitejsie, tak hladacik ti pri zacloneni velmi stmavne a uz horsie vidis co fotis a ak mas rucicky expozimetra (a nie ledky) v hladaciku, tak moze byt problem ich vidiet. Ako da sa s tym zit, len je to neprakticke.

Moderne fotaky meraju cez simulator clony, a teda hladacik pri merani netmavne. Moja Praktica BC1 je uz takato.

priorita clony je mod ked nastavis clonu a fotak sam dopocita spravny cas. stare praktiky maju len full manual, kde nastavujes cas aj clonu podla rucicky v hladaciku.
moj Oly nema prioritu clony ale ma prioritu casu nastavis cas a clonu dopocita fotak. tento mod mam ale menej rad. okrem toho ma sice full manual ale bez merania, co je o hovne (ale vsetky klasicke kompaktne rangefindery to maju takto)


Citácia:
[inac je pravda co sa hovori, ze ohnisko 35mm na nie-fullframe dslr je ekvivalentne 50mm na analogu pouzivajucom 35mm film?]


je to tak ze ked na dslr s cropom (canon ma 1,6, nikon ma 1,5) nasadis objektiv co ma 35mm na kinofilme, tak na dslr sa bude chovat ako cca 35*1.6= 56mm, dslr bude vyuzivat len stred optiky objektivu. cize z hladiska ohniska je to takto nasobene.

co ale zostava je hlbka ostrosti, teda hlbka ostrosti 35mm objektivu je rovnaka na kinofilme ako aj na dslr s cropom. to je ta vec preco maju digitalne kompakty taku obrovsku hlbku ostrosti ze nemas sancu rozmazat pozadie. maju totiz velky crop a pouzivaju ohniska cca povedzme (nie je to presne cislo) 6-20mm co je po prepocitani na kinofilm 30-100mm, ale hlbka ostrosti je ako by si mal na kinofilme 6-20mm

dufam ze som to vysvetlil pochopitelne.

edit: ak budes kupovat m42 praktiku tak kup VLC3 to je ich najprofesionalnejsi model. a s electric objektivmi meria pri otvorenej clone. ale pouziva nestandardnu bateriu, takze s tym treba trochu laborovat a nema sanky na blesk.

Podobny model je LLC ktory ma vlastnosti ako VLC ale nema vymenne matnice a miesto nich ma sanky na blesk.

este existuje model EE ktory ma prioritu clony ale je desivo nespolahlivy.

problem je ze tieto merania pri otvorenej clone a automatiky pri tychto starych M42 praktikach funguju len pri specialnych electric objektivoch ktorych je podstatne menej nez tych obycajnych.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
vadi ti ze nema dlhsie casy?

Hej, napr. v interieri (samozrejme so stativom) by sa mi hodila trebars 1/8....teraz som to hadzal bulbom. Ale zas je pravda, co si hovoril tuna v tejto diskusii, ze expoziciu je pokazit tazsie vdaka expozicnej pruznosti filmu.

K tej priorite clony, meraniu s otvorenou clonou a ohniskovym vzdialenostiam: aha, dakujem, chapem :)

K tym Praktikam: dik za tip. Tri otazky mam: podla coho sa urcuje, ze je najprofesionalnejsi? Co sa tyka tych baterii, hentie V21 PX by sa este mali dat kupit, ci nie? Hadam v dakej prolaike, peobe, megafoto... A este jedna otazka, neviem totiz ci tomu dobre rozumiem - naco je dobra moznost vymenit matnice?

Dakujem za trpezlivost a rady :)

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
podla coho sa urcuje, ze je najprofesionalnejsi?

VLC je najviac vybavena vlajkova lod cisto mechanickych praktik. teoreticky by mala byt najkvalitnejsia a najspolahlivejsia.


Citácia:
Co sa tyka tych baterii, hentie V21 PX by sa este mali dat kupit, ci nie?

tieto baterie sa uz nevyrabaju, miesto toho sa tam davaju tri gombikove baterie a nejak sa to vyplni aby to sedelo. existuej tusim aj adapter

Citácia:
naco je dobra moznost vymenit matnice?

Na VLC sa predavalo kopa prislusenstva. predavali sa rozne hladaciky a matnice. kazda je dobra na nieco ine. zoznam najdes tu. ale samozrejme sa bez nich da zaobist a pouzivat len standard

este jedna verzia Praktiky ma meranie pri otvorenej clone: PLC3

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun