HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Ďalšia
Autor Správa

Markíza
Obrázok používateľa

Založený: 09.08.2004
Príspevky: 429
Body: 5
Bydlisko: La Blava
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hm, no neskoro som nasla tento thread, ale co uz...:roll:
Ja mam teraz asi dvojmesacny Fuji Finepix S5700, co je asi momentalne najlacnejsia digitalna zrkadlovka (bridge) na trhu. Obrázok
Chcela som si totizto kupit fotak, co by nebol uplny shit ale zas na nejaky ten "lepsi" nemam prostriedky. Moj maly japonsky kamarat FF budi dojem poloprofesionala navonok a s dobrym nastelovanim (ktore sa hadam casom naucim pouzivat) sa mu aj celkom dari.
Jedine, co mi robi dost velke problemy je strasny sum, co mam, ked fotim nie v prirodzenom svetle. Ale som si takmer ista, ze to bude tym, ze som este stale plne nepochopila tie nekonecne nepochopitelne zaklady fotografie :roll:

_________________
Ringer


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mam s5600, z tych istych dovodov :) Ten sum ciastocne odstrani (netusim preco) ked sa foti quick shot-om, mozno to pomoze aj na 5700.

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tiez vazne uvazujem o kupe digi zrkadlovky, ale absolutne sa nevyznam v tych dolezitych parametroch, takze neviem na aku znacku pripadne konkr. produkt sa mam zamerat :( Any help maybe? Na peniazoch az tak nezalezi, teda zalezi :D ale moze byt do takych 30 litrov....

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co sa tyka toho sumu, musim sa priznat, ze som s5700 nazivo ani len nevidel, ale takto z brucha ma napada, ak fotis v slabom svetle na automatiku, je dost mozne, ze si tam on nastavi vyssiu citlivost (ISO), co automaticky znamena aj vyssi vyskyt sumu - tomu sa ale tazko da rozumne zabranit, lebo ak je malo svetla a nemas stativ (pripadne fotis pohybujuce sa objekty), tak si mozes vybrat len z dvoch alternativ - vysoke ISO (a teda sum), alebo blesk.

Iluviel of Darnassus napísal:
tiez vazne uvazujem o kupe digi zrkadlovky, ale absolutne sa nevyznam v tych dolezitych parametroch, takze neviem na aku znacku pripadne konkr. produkt sa mam zamerat :( Any help maybe? Na peniazoch az tak nezalezi, teda zalezi :D ale moze byt do takych 30 litrov....

V prvom rade by som si velmi dobre rozmyslel, ci naozaj chcem zrkadlovku (ak sa bavime o "pravych" SLR zrkadlovkach a nie o EVF akou je napriklad prave s5700). Zrkadlovka ma totiz pre bezneho cloveka (toto nie je myslene pejorativne) skor nevyhody ako vyhody - je velka, tazka, neskladna, vacsinou nema rovnaky opticky rozsah ako bezny kompakt a preto treba menit objektivy (dnes uz ma kazde prditko 10x opticky zoom), je draha, extra nachylna na zle zaobchadzanie (prach, voda, lacnejsie objektivy su schopne sa rozpadnut po jedinom miernom pade na zem) a co je asi najdolezitejsie, bez kvalitnych objektivov s nou mozes kludne produkovat horsie vysledky ako s kompaktom za 5 tisic zo sekaca.

Taktiez si treba dobre poratat peniaze - za telo zaplatis od 10 do 200 (dvesto) tisic (ide samozrejme o model, pre bezneho cloveka kludne staci nieco za tych 15 tisic), no ovela viac ta v konecnom dosledku bude stat prislusenstvo. Maloktory kvalitnejsi objektiv (teda taky, co produkuje pozeratelne obrazky a nerozpadne sa po pol roku pouzivania) stoji menej ako tych 7 tisic (vynimkou su mozno objektivy s fixnou ohniskovou vzdialenostou - teda take bez zoomu - tie vacsinou za podstatne nizsiu cenu poskytuju ovela lepsiu kvalitu obrazu), tie pre vazne to mysliacich amaterov su skor tak v hladinach 15 - 20 tisic. Ku kazdemu objektivu plus treba zaratat par stovak az tisicku naviac za UV filter, ktory je skoro nutnost, lebo okrem ineho objektiv aj chrani. Dalej tu mame samozrejme pamatovu kartu, chce to nieco relativne rychle a velke (min tie 2 giga), kedze SLRky maju uz relativne vela megapixelov a preto produkuju velke subory. A nakoniec mozno este jeden akumulator, lebo nic nepotesi menej, ako vybita baterka v polovici fotenia bez moznosti vymeny. Ak mas velmi vela penazi, zla investicia nie je ani battery grip, ale to sa uz bavime o dalsich par tisicoch naviac. Ak sa chces venovat nocnemu foteniu, nutnost je aj kvalitny stativ (kvalitnejsi, drahsi a tahsi ako by si potrebovala pre kompakt - zrkadlovky viac vazia a su vacsie, preto potrebuju podstatne pevnejsiu oporu)

Co sa tyka znaciek, stavky na istotu su Canon a Nikon - oba maju modely vo vsetkych cenovych hladinach a su na relativne rovnakej urovni, takze tu ide skor o take veci ako osobna preferencia, vzhlad, ergonomia a podobne. Kedze kazdemu vyhovuje nieco ine, najlepsie co mozes spravit je ist si do obchodou osahat obe. Pri Canone su tie najlacnejsie modely Digital Rebely (EOS 400D, EOS 350D, EOS 300D), pri Nikone zase D80, D70 a D60. Ak to kupis v nejakom kite, dostanes za relativne rozumnu cenu k telu aj jeden - dva objektivy (vacsinou nieco ako 18-55 a 55-200) - tie su pre zaciatok dostatocne, ale na nejake extremne fotenie ti uz asi stacit nebudu (vacsinou to su lacnaky s horsou konstrukciou a hlavne malou svetelnostou - teda ti nedovolia nastavit nizsie clonove cislo ako nejakych 3.5 / 5.6). Velmi doporucujem pred kupou objektivu stravit vecer-dva googlenim a citanim recenzii (takych s testovnymi obrazkami a konkretnymi technickymi detailami), lebo objektivy su naozaj zvery nadmieru zradne a casto zistis, ze ti nieco vadi az potom, co za to zaplatis tazke tisice.

Ak som ta teraz odradil, vrelo doporucam nieco na styl prave s5700, teda "nepravej" zrkadlovky s digitalnym hladacikom - odpada nutnost kupovat objektivy, pricom mas vacsinou ostatnych vyhod (a optika na mnohych tychto fotakoch je pritom viac ako dobra) a aj ta to bude podstatne menej stat. Osobne som valnu vacsinu svojich obrazkov nafotil prave takym fotakom a vzdy som bol velmi spokojny.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Existuje nieco ako novsia verzia tvojej digizrkadlovky (myslim toho uzasneho Olympusu?), Annun?. Lebo filozoficky sa mi velmi paci - mne ako cloveku od vidiel a furika, ktory este stale nevie poriadne, co je clona. Urcite stoji pomerne rozumnu cenu a fotky si vyrabal nadherne. Navyse je jasne, ze clovek nevyvali 30 kSk za nieco, co sa mu o pol roka bude valat v skrini.

Neviem, mam pocit (a mozno to bolo uz spominane vyssie), ze mnozstvo ludi nabehne na faktor "mam zrkadlovku, som kewl a fotim automaticky lepsie", a potom zistia, ze akosi na to treba zrucnost a su sklamani.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Existuje nieco ako novsia verzia tvojej digizrkadlovky (myslim toho uzasneho Olympusu?), Annun?. Lebo filozoficky sa mi velmi paci - mne ako cloveku od vidiel a furika, ktory este stale nevie poriadne, co je clona. Urcite stoji pomerne rozumnu cenu a fotky si vyrabal nadherne. Navyse je jasne, ze clovek nevyvali 30 kSk za nieco, co sa mu o pol roka bude valat v skrini.

Neviem, mam pocit (a mozno to bolo uz spominane vyssie), ze mnozstvo ludi nabehne na faktor "mam zrkadlovku, som kewl a fotim automaticky lepsie", a potom zistia, ze akosi na to treba zrucnost a su sklamani.

Ano, nove verzie existuju, aj ked podla toho co som videl, u Olympusu konkretne to je stale horsie a horsie kvalitativne, co sa tyka tejto rady.

Ale napriklad prave ten Numenin Finepix vyzera super a podla toho, co som cital aj produkuje celkom dobre obrazky.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm, no ja by som chcela co najkvalitnejsi fotak, aby mi vydrzal dlho... odkedy sa venujem grafike, tak je pre mna fotka strasne potrebna a clovek, ktory nema ziadny fotak je v grafike ako bez ruky :D viem, ze kamos si teraz kupil digi zrkadlovku za nejakych 30 litrov a dalsich 30 dal za objektiv, takze to mi prislo take ze "lol", mozem snivat... ale v ramci tych svojich 30 by som chcela co mozno najlepsi stroj.... ked na nic nepridem, tak si asi necham poradit u otca. jeho rady su vsak casto charakteru "to neeeee, dockaj kym zlacnie model XYZ", co ma za nasledok vyssie spominany stav - a sice ze nemam fotak ziadny, pretoze vecne len cakam kym zlacnie nejaky technologicky lepsi model. :?

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mam pocit, ze s fotakmi je to ako s mobilmi - prevazna vacsina vydrzi dost dlhu dobu, ale skor ci neskor uz moralne zastaraju natolko, ze sice funguju aj nadalej, ale fotografovi uz prestanu stacit. Napr. Annunov Bajny Fotak ma uz kolko? A drzi sta slak.

Rovnako argument "pockaj, kym zlacnie X" je uplne taky, ze to clovek caka a caka a caka a caka a caka.

Neviem, brani ti nieco kupit si ako "moj prvy fotak" nieco take, co ma Numen?

Neviem, pre mna je dost rozdiel "mat nejaky fotak na fotky typu Odfotim si strom" a "pouzivat fotak ako pracovny nastroj, s ktorym spravim vsetko". (Ale to samozrejme vies ty, na co ti to bude treba.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Iluviel of Darnassus napísal:
hm, no ja by som chcela co najkvalitnejsi fotak, aby mi vydrzal dlho... odkedy sa venujem grafike, tak je pre mna fotka strasne potrebna a clovek, ktory nema ziadny fotak je v grafike ako bez ruky :D viem, ze kamos si teraz kupil digi zrkadlovku za nejakych 30 litrov a dalsich 30 dal za objektiv, takze to mi prislo take ze "lol", mozem snivat... ale v ramci tych svojich 30 by som chcela co mozno najlepsi stroj.... ked na nic nepridem, tak si asi necham poradit u otca. jeho rady su vsak casto charakteru "to neeeee, dockaj kym zlacnie model XYZ", co ma za nasledok vyssie spominany stav - a sice ze nemam fotak ziadny, pretoze vecne len cakam kym zlacnie nejaky technologicky lepsi model. :?

Toto asi bude hlupa rada, ale ak chces kvalitny fotak co technologicky prilis rychlo nezostarne a bude kvalitnej konstrukcie, plus za relativne nizky peniaz, nic neprekona analogy (teda fotaky na film).

Samozrejme, ak s tym chces nasledne pracovat digitalne, je to dost komplikacia.

Co sa tyka digitalov, ak neplanujes pracovat na nejakom nehorazne nechutnom tlacenom formate (viac ako A3), tak lubovolny fotak s 5megapixelmi a viac ti podla mna bude stacit. Ak ti pojde len o klasicku dokumentarnu fotku (fotky z dovolenky) plus nejake tie "stock pictures" ako zaklad pre dalsiu pracu niekde vo Photoshope, tak ti uplne staci kompakt / falosna zrkadlovka - ak s nou budes ludsky zachadzat, nevidim dovod, preco by ti nemala vydrzat roky (daju sa kupit aj kadejake modely do exotickych podmienok, su vacsinou drahsie, no ovela viac vydrzia). Napriklad Canon PowerShot G9 vyzera uzasne - je kovovy, foti dokonca do RAW (co pre teba ako grafika moze byt zaujimave), vojde sa ti do vacku a stoji na Slovensku do 20 tisic (presne ceny neviem) - http://www.steves-digicams.com/2007_rev ... on_g9.html . Nemam s nim ale zatial osobne skusenosti, aj ked napriklad moja sesternica, da sa povedat uz poloprofesionalna maliarka, uvazuje zhodou okolnosti tiez prave nad nim.

Ak, ako pisal Alef, ti treba naozaj fotak na serioznu fotograficku pracu, teda dajme tomu, ze sa chces fotografii samej o sebe (nie fotomanipulacii) venovat ako umeniu, pripadne ako praci, tak potom by som sa vazne zamyslel nad SLR, ale treba potom ratat s podstatne vyssimi investiciami, aby to malo zmysel.

V skratke, ak nechces velky fotak len na to, aby si si vyzerala "kewl", tak ti ho podla mna ani netreba, ak sa naozaj nechces vazne venovat cistej fotke.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nemozem hovorit za seba, ale u nas vo firme ti co fotia maju vsetci Canon EOS (ak to ma nejake podtypy, tak neviem ktory), ale to je fakt mala krava (velke, pomerne tazke a neskladne). Fotky produkuje kvalitne, ale nie som odbornik aby som z par fotiek dokazala povedat ci to je super alebo nie...

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

Markíza
Obrázok používateľa

Založený: 09.08.2004
Príspevky: 429
Body: 5
Bydlisko: La Blava
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Baelara napísal:
Mam s5600, z tych istych dovodov :) Ten sum ciastocne odstrani (netusim preco) ked sa foti quick shot-om, mozno to pomoze aj na 5700.

Dik, skusim a uvidim :wink: ...Quick shotom som este neskusala, ak sa nemylim, tak je to ten cudlik vedla kolecka, ktory si nikdy nevsimnem, ehm..
Annun: mno ano, ISO...Ale podla dlhocizneho vysvetlovania mojho otca sa pri nizsom ISO ma nastavit vacsia (mensia?) clona a dlhsia expozicia ci co a tym sa to zlepsi. Alebo nejak tak. Vzdy sa rozhorcujem, ked po foteni v neostrom svetle si kukam ake ISO som (automatika) pouzila a vzdy je najvyssie a ja tam vsade vidim modre pixely.

Inak! Co sa tyka tych poloprofesionalnych lepsich fotakov, tak bracho si teraz (po asi po polrocnom teoretickom vahani a citani recenzii) kupil Pentax k20d, co stoji tak okolo tych 30 tis. Co je pokial sa bratovi da verit, teraz nejaky velmo vymakany fotak, (co vie nieco co ine nevedia a ja to neviem popisat, lebo som zabudla tie technicke podrobnosti). http://www.dpreview.com/news/0801/08012 ... axk20d.asp

_________________
Ringer


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
numen napísal:
Annun: mno ano, ISO...Ale podla dlhocizneho vysvetlovania mojho otca sa pri nizsom ISO ma nastavit vacsia (mensia?) clona a dlhsia expozicia ci co a tym sa to zlepsi. Alebo nejak tak. Vzdy sa rozhorcujem, ked po foteni v neostrom svetle si kukam ake ISO som (automatika) pouzila a vzdy je najvyssie a ja tam vsade vidim modre pixely.

Ano, ale aj clona ma svoje limity. :) Ak sa dobre spominam, tvoj Fuji ma tu dolnu hranicu niekde okolo 2.8, co znamena, ze v horsom svetle v interieri (napr. pri umelom osvetleni) ta to uz z biedy nevytiahne a ak nechces vysoke ISO, tak sa ti cas natiahne kludne aj na pol sekundy, co uz v rukach neudrzis a zakonite budes mat fotku rozmazanu - preto ti automatika vytiahne hore ISO - pre nu je dolezite, aby bola fotka ostra a nie to, ci tam budes mat sum (ona zase nie je az taka blba :) ).

Ziaden fotak na svete ti nebude robit ostre fotky s nizkym ISO v zlom svetle (mozno tak s objektivami za desiatky tisic co maju maximalne otvorene clonu 1, ale to tebe nehrozi) - bez stativu / blesku si jednoducho s nizkym ISO ostre fotky nespravis.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Markíza
Obrázok používateľa

Založený: 09.08.2004
Príspevky: 429
Body: 5
Bydlisko: La Blava
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
numen napísal:
Annun: mno ano, ISO...Ale podla dlhocizneho vysvetlovania mojho otca sa pri nizsom ISO ma nastavit vacsia (mensia?) clona a dlhsia expozicia ci co a tym sa to zlepsi. Alebo nejak tak. Vzdy sa rozhorcujem, ked po foteni v neostrom svetle si kukam ake ISO som (automatika) pouzila a vzdy je najvyssie a ja tam vsade vidim modre pixely.

Ano, ale aj clona ma svoje limity. :) Ak sa dobre spominam, tvoj Fuji ma tu dolnu hranicu niekde okolo 2.8, co znamena, ze v horsom svetle v interieri (napr. pri umelom osvetleni) ta to uz z biedy nevytiahne a ak nechces vysoke ISO, tak sa ti cas natiahne kludne aj na pol sekundy, co uz v rukach neudrzis a zakonite budes mat fotku rozmazanu - preto ti automatika vytiahne hore ISO - pre nu je dolezite, aby bola fotka ostra a nie to, ci tam budes mat sum (ona zase nie je az taka blba :) ).

Ziaden fotak na svete ti nebude robit ostre fotky s nizkym ISO v zlom svetle (mozno tak s objektivami za desiatky tisic co maju maximalne otvorene clonu 1, ale to tebe nehrozi) - bez stativu / blesku si jednoducho s nizkym ISO ostre fotky nespravis.

A-ha, tak diky za vysvetlenie. Pomaly zacinam chapat, kde je pes zakopany :roll: ....A ako sa to da vyriesit (teda, ked nechcem blesk a stativ som nehala doma) ? Mam si vzdy najst nejaky ten zdroj svetla?

_________________
Ringer


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
S legendarnym mobilom mi pomahala len pratechnika zvana "Ludia, nehybte sa aspon pol minuty".

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
numen napísal:
A-ha, tak diky za vysvetlenie. Pomaly zacinam chapat, kde je pes zakopany :roll: ....A ako sa to da vyriesit (teda, ked nechcem blesk a stativ som nehala doma) ? Mam si vzdy najst nejaky ten zdroj svetla?

No, ak fotis nehybajuce sa veci, tak celkom staci, ak fotak niekam polozis - vtedy je uplne najidealnejsie nastavit tam samospust, aby si s nim potom nepohla, ked budes stlacat spust.

Ak fotis ludi, alebo ine veci, co sa hybu, tak ti to pochopitelne nepomoze - vtedy naozaj potrebujes bud viac svetla, alebo vyssie ISO. Akym sposobom to uz vyriesis, to je na tebe. :)

Inak obzrel som si specifikacie tvojho Fuji, svetelnost objetivu to ma dokonca este horsiu (3.5 - 3.7), ako som pisal povodne, co naozaj znamena, ze aj ked budes mat clonu uplne otvorenu (a teda clonove cislo 3.5), tak ti to do tmavsich podmienok urcite stacit nebude.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun