HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 88 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Čo podľa vás ešte je a čo už nie je fantasy? Ako definovať tento široký pojem? Myslíte si, že sem patrí len klasická (tokienovská) literatúra, alebo ste liberálnejší a zaraďujete sem aj napríklad aj horror, upírske romány, či mystériu?

Ako krátko a jednoducho definovať žáner fantasy?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
urcite liberalnejs- ak to ma prvky fantasy, upiri ,undeadi, ved vsetko to je neskutocne, len treba dat pozor na techno fantasy alebo sci fi

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
aby som bol presnejsi zalezi do akjej miery to je fantasy aby to nebolo moc realne

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Aha.Takže žádná roklinka .Temnej svět,temný pudy a nakonec necháme svět zničit.Je to dost originální?Žádný meče,tak co teda?Žádný kouzla jen technika?Je to fantasy?To mi spíš připomíná Star_Trek.Ne já tímhle chci říct dobře chci originalitu ,ale kde skončit aby ještě zbyla fantasy?


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Och och, fantasy Star Wars I summon you! Zase bude bitka a mlaticka, a kazdy bude mat svoj nazor :-) Eberron? Shadowrun?


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
To s timi Starwars tomu hovorim dobre sadnuta provakcia  :lol: , A podla mna ziadna presna objektivna definicia neexisuje. Moja subjektivna je : Boj dobra a zla, prostrednictvom Hrdinov s nadprirodzenimi schopnostami. Čas = davna minulost, priblizne ako u nas starovek a stredovek. Miesto = fantasticky rozpravkovy svet, plny cudesnych a zazracnych bytosti.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 284
Body: 5
Bydlisko: Kosice

Neprítomný
Finrod Elensar napísal:
To s timi Starwars tomu hovorim dobre sadnuta provakcia  :lol: , A podla mna ziadna presna objektivna definicia neexisuje. Moja subjektivna je : Boj dobra a zla, prostrednictvom Hrdinov s nadprirodzenimi schopnostami. Čas = davna minulost, priblizne ako u nas starovek a stredovek. Miesto = fantasticky rozpravkovy svet, plny cudesnych a zazracnych bytosti.


No to nie je celko tak lebo napr . Hviezdny vlk od W.Kinga je slusne sci fi a su  tam vsetky prvky co si vymenovalako ako fantazy. Je tazko presne definovat , teda definovat ani nie , ale presne urcit ci to alebo ono je sci fi alebo fantazy, pretoze vela prvkov z jedneho ci druheho zanru sa prekryvaju,.


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Star Wars sami o sebe su priklladom (scifi alebo fantasy), preto tak rusna to bola diskusia.
Od Kinga som tu knizku necital takze nevim, ale ta moja definicia my pripadala dost dobra.  :(

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Finrod Elensar napísal:
Moja subjektivna je : Boj dobra a zla, prostrednictvom Hrdinov s nadprirodzenimi schopnostami. Čas = davna minulost, priblizne ako u nas starovek a stredovek. Miesto = fantasticky rozpravkovy svet, plny cudesnych a zazracnych bytosti.


Popisujes tu nejaku Mytologiu  :wink:

Co sa mi zda asi najschodnejsie. Vymyslene je to v kazdom pripade, ale vo vacsine pripadov to vychadza z nejakej mytologie. Nemusi to byt nutne Germanska, Keltska ci Slovanska. Ak sa niekto inspiruje mytom z Papui Novej Gunei, tak to moze byt stale fantasy. Skor sa mi zda, ze vacsina fantasy diel pouziva akusi zakladnu osnovu, ktoru pozname z mytov.

Vlastne vsetky pribehy maju podobnu osnovu, aj tie sci-fi, v konecnom dosledku.

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Rovnako ako nemozete zmerat ludsku fantaziu, nemozete definovat ani fantasy. To sa neda  :ikonka32:


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
AH, pre mna ten mytologicky aspekt bol samozrejmostou. Tak teda dodatok:
Fantasy sa zjavne opiera o mytologiu.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 1779
Body: 213
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No musi mat fantasy nejaku definiciu, nejake hranice. Bez definicie mozes povedat, ze aj motyka a kosacka su fantasy. Jednoducho to neodporuje definicii, keby nemala fantasy hranice, i ked je to uplna hlupost. Podla mna fantasy vychadza zo sveta mytov a legiend, pribehy nemaju byt realne a ani uveritelne s hladiska realnych skutocnosti. Maju mat vlastnu pozmenenu realitu, vychadzajucu z realii definovanych autorom, presne ako maju legendy, myty a rozpravky. Mne sobne nevadi, ked hrdina zabije mecom draka, ked sa hrdinovia ohanaju s mecmi , s ktorymi by bol boj za realnych podmienok nemyslitelny. Tak isto mi nevadi, ze skoro vsetky zeny vo fantasy maju pevne prsia a to i napriek tomu , ze nenosili podprdy, tak ako mi nevadi detko s hribikom na gebuly , ktory ovlada pocasie a ani nahe kupajuce nymfy ktorym po pevnych a vlchkych  prsiach steka voda a zanehavaju len chladom stuhnute bradavky. Mna realita odpudzuje, ja nechcem vo svojej predstave pribehu vidiet smradlave mesta, kde vam vylievaju nocniky na hlavu , a kde stupate po srackach, ktore vyplavila zapchata kanalizacia, kde sa ludia umyvaju raz do roka, kde maju pasomnice a mrle, blchy a vsi. Ja mam radsej nerealne pysne mesta, vytesane do skal umom ludskych (trpaslicich , elfich) ruk, veze postavene vedomostamy vekov, tajomnych carodejnikov a mocnych kralov. Takto by som mohol pokracovat dalej a dalej.


Naposledy upravil Iliathan dňa Pi. 26. Nov 2004, 9:24, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Taky žádám po fantasy to co jinde není.Poetiku a krásu.Špíny a bahna mám dost z reálu.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
nemyslel som to presne tak ,ale doba je velmi diskutabilna ved sa pozri na forgotten realms alebo aj toho hviezdneho vlka, ale len prvy diel kym nemaju boltery. warhammer je fantasy a vacsinou tam nebyvaju skupinky s velkym cielom len krv a udy, na druhu stranu poviedky su perfektne- "white dwarf-poviedkova antologia storm of chaos"

_________________
Blep


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
farar_metod napísal:
ale doba je velmi diskutabilna ved sa pozri na forgotten realms


FR je podla mna znacne stredoveky. Taky Eberron ma zase atmosferu modernosti so stredovekym pozadim.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 88 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun