HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 17 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Z času na čas sa s bratom zapletiem do diskusie, v ktorej hádam nikto nemôže vyhrať Kto píše tú naozaj pravú fantasy?. Je to už nejaký čas čo sa mi stala táto príhoda ale stále si na ňu občas spomeniem: "Bol som práve v Brlohu a ako vždy som si prezeral či neprišla nejaká nová kniha za ktorú by som obetoval peniaze. Medzitým prišiel ďaľší zákazník a prezeral si knihy. Po chvíli sa predavača spýtal ktorú knihu by mu odporučil. Že hľadá nejakú pravú fantasy. Predavač bez rozmýšlania spomenul Gemmele a Feista." Odvtady mi vŕta v hlave či je to naozajntak, že by niektorá fantasy bola "skutočnejšia" ako iná. Obosch autorov poznám a nepochybujem že Gemmel je najlepším mne známi autorom Heroic-Fantasy a veľa príjemných chvíľ som strívil aj pri Feistovy... ale sú oni naozaj tí jediný skutoční fantasy spisovatelia? Ja o tom pochybujem.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Myslim, ze urcit Jedinu Pravu Fantasy je dost subjektivne (bolo tu uz dost diskusii a mien, ktore sa tym zaoberali).

Ich meno je legia.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 13.01.2005
Príspevky: 1193
Body: 5
Bydlisko: ako kedy - najma BA

Neprítomný
suhlasim sa alefomObrázok

moze to byt prva svetova fantasy od Tolkiena , mala by mat rozsiahly svet spracovany do dost podrobnych detailov (Tolkien sa snazil ze? :) )


a ked sme pri tej pravej-chapete pod tym aj cistu fantasy? (magia/mece/..) bo niektore prvky by som ja osobne skor radil k sci-fi a pod. :?

_________________
Obrázok
deti .. neverte setkemu co sa povie, bozeee  :P


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
alef0 napísal:
Ich meno je legia.

:twisted:

tak sword and sorcery jednoznačne vedie Howard s Conanom
heroicku asi Feist (napísal jej veľa...veľa...veľa...veľa... dajte mu nekto tabletky proti megalomanii)
...

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 19.01.2005
Príspevky: 562
Body: 5
Bydlisko: Banská Bystrica

Neprítomný
Tá pravá fantazy ani nie je, lebo pre každého znamená niečo iné. Sword and Sorcerry, Heroická, Might and Magic. Fantazy sa stále delí a každý si ju špecifikuje po svojom a hľadá tú, ktorá jemu najviac vyhovuje.

Veď ľudia niesú jednotní ani len v pojme fantazy, tak ako hľadať tú pravú?
http://www.forum.annun.sk/viewtopic.php ... sc&start=0
[/url]


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
jj
ked chces pravu fantasy
zadefinuj presne pravidla pre fantasy a ostatnych vyrad ako odbocenych autorov

_________________
Blep


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Pre mňa je fantasy všetko čo sa odohráva v alternatívnom stradoveku a aspoň zaváňa hrdinstvom. Ale máš pravdu. Môj milovaný braček Ondrej za žiadnu cenu nechce uznať že by Píseň pro Arbonne mohla byť dobrá fantasy - ja ju pokladám ya jednu z najlepších.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No ja za pravu fantasy povazujem napr Pratchetta.Ved kto povedal,ze fantasy musi buy o udatnych hrdinoch,ktorych naolejovane svaly davaju zabrta hordam nepriatelov?Fantasy je vsetko,co je mysticke,samozrejme Ufo nepocitam.AJ taky Janicko a Marienka je prava fantasy.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Kleriker napísal:
No ja za pravu fantasy povazujem napr Pratchetta.Ved kto povedal,ze fantasy musi buy o udatnych hrdinoch,ktorych naolejovane svaly davaju zabrta hordam nepriatelov?Fantasy je vsetko,co je mysticke,samozrejme Ufo nepocitam.AJ taky Janicko a Marienka je prava fantasy.
:wink:
alebo Dobšinský... nakoniec aj zjvania sv. Jána sú cool fantazy

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
dobsinskeho berem na tych hrubiznach som vyrastal a obcas ma skoro kleplo, to nie su rozpravky pre deti

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
ZRudi T.M. Hein napísal:
Kleriker napísal:
No ja za pravu fantasy povazujem napr Pratchetta.Ved kto povedal,ze fantasy musi buy o udatnych hrdinoch,ktorych naolejovane svaly davaju zabrta hordam nepriatelov?Fantasy je vsetko,co je mysticke,samozrejme Ufo nepocitam.AJ taky Janicko a Marienka je prava fantasy.
:wink:
alebo Dobšinský... nakoniec aj zjvania sv. Jána sú cool fantazy


PRavda,tie Zjavenia Jana,inak je to super cast Biblie.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Táto téma je o niečom inom.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ak by ste chceli vedieť čo to tá fantasy je (a prečo vznikla tzv. adult fantasy) pozrite si článok V šedých horách zlato není - Hrst úvah o fantasy literatuře.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

The Great Space Sheep
Obrázok používateľa

Založený: 04.01.2005
Príspevky: 1079
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
"Tá ale naozaj pravá fantasy" je rovnaká konina ako hľadať tú naozaj pravú a dobrú lásku... To je tak subjektívne, že až...
Ja napríklad súhlasím s Klerikerom- aj Pratchett píše skvelú fantasy.
A fantasy je aj napr. Gaiman- spájanie skutočného sveta s fikciou( viď. Neverwhere alebo American Gods)- musím povedať, že tento štýl fantasy je pre mňa veľmi zaujímavý a mám ho rád- možno práve preto, že nie je "klasický", že je niečím nový a originálny.

Osobne napríklad nemám príliš v láske klasickú hrdinskú fantastiku, lebo je tak trochu...sorry za výraz...ale tuctová. Podobní ja-sám-zabijem-celú-armádu-drakov-hrdinovia, veľmi podobné zápletky a podobne...

Takže pre mňa je pravá fantasy taká, pri ktorej sa dokážem baviť a pri ktorej neľutujem, že som jej obetoval čas(a prípadne peniaze)

_________________
When in doubt, set something on fire!


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Pravou fantasy je podla mna prave heroicka fantasy. Je sice pravda, ze vacsina diel z tohto zanru je dnes same klise, ale to nic nemeni na tom, ze takto vypadala ta povodna prava fantasy literatura. Gaiman, Pratchett, a spol. su len alternativami, ktore by bez heroickej fantasy nikdy neexistovali.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 17 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun