HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Ktorá z Tolkienovych kníh sa vám páčila najviac?
Hobit 23%  23%  [ 10 ]
Pán Prsteňov 43%  43%  [ 19 ]
Silmarillion 34%  34%  [ 15 ]
Iná (Nedokončené príbehy, Príbehy z čarovnej ríše,...) 0%  0%  [ 0 ]
Celkový počet hlasov : 44
Autor Správa

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Je to možné, že pán profesor tu ešte nemá vlastnú tému?  :o


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Kleriker napísal:
Pan prstenov je az primitivne jednoduxy z hladiska postav.jednoducho ty si dobry,ty zly a jedine zmeny charakterov su spojene s vplyvom prstena.Ta kniha mi uz lezie na nervy,neviem,co na nej vidia.


farar_metod napísal:
ked som cital  hobita mal som 11 takze celu seriu beriem ako rozpravku a  docela ma sere ten hype boom okolo filmu, realie su v pohode ale je to jedna linia s dvoma zvratmy, holt pisal to pre vnucata (myslim trilogiu lotra )


Kleriker napísal:
Je to nuda,neskutocna,jednotku som precital len tak tak,silou vole dovolim si povedat.A to som vtej dobe citaval vela a rad.To boli casy :D .



Je možné, že PP má jednoduchý príbeh a postavy (o Hobitovi ani nehovoriac), ale uvedomte si kedy bol napísaný. Bez týchto diel by nebolo fantasy v dnešnej podobe. Všetky neskoršie "prepracovanejšie" knihy viac či menej preberali (a vylepšovali (?)) Tolkienov svet.

A ak sa vám zdá byť PP jednoduchý tak si prečítajte Silmarillion. Myslím si, že tam sa už o jednoduchom príbehu a "primitívnych" charakteroch hovoriť nedá.


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Úplne súhlasim s Nightfallom. Tolkien bol začiatok éry fantasy. Hobit je jednoduchý , aj na postavy aj na dej, ale práve táto jednoduchosť ho robí super knihoum a dodáva mu nezabudnuteľné magické čaro, číta sa ľahko a je fakt zábavný. PP má srdcervúci príbeh a ja som túto sériu čítal pre 4 rokmi, ešte pred filmom a fakt zanechala na mne dojem. (Film nebol podĺa mojich očakávaní, ale bol ešte vcelku dobrý, a keby bol PP jednudochý asi by nevravel celý filmársky štáb, že PP je tak zložitý, že nemôžu to nafilmovať, tak aby vyjadroval to čo kniha. ) SIlmarion - písaná ako história v kocke, ak niekto povie, že toto je jednoduché, tak sa musím zasmiať. Tolkien vymyslel pojem elfov a položil základ fantasy, bez neho by možno teraz nebola žiadna fantasy, žiadne DnD, žiadne larpy, možno žiadny hostinec.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Je mi jedno co kdo říká o filmu.Tolkien je prostě táta Fantasy.Kdo blekotá,že se mu to a ono na Tolkienovi nelíbí mele kraviny.Uznávám,že je místy naivnější jenže je taky starší.Přece každý kdo chce napsat pořádný fantasy příběh tak se dodnes drží jeho vzoru.Uděláš skupinku vyšleš jí za úkolem,dobro zvítězí.Tak to je.Já osobně neuznávám názor ,že je táta Tolkien naivní a jenoduchý.Nedokončené příběhy a  Silmarilion mi dávají za pravdu.Tam je všechno.Nic není černobílé.PP prostě zůstane snem.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Súhlasím, Tolkien je otec. Vedel vôbec, že svojím dielom zakladá novú odrodu literatúry? Podľa mňa robil, čo mal rád (a určite ho veľa ľudí považovalo za blázna). Nech je ako chce, príbeh z PP vošiel do dejín, hoci nech aj je jednoduchý (veď ten Odyseus len tiež išiel, vymlátil Trójanov, vypichol obrovi oko, podebatil z čarodejnicou, prišiel domov, zasúťažil si s frajermi svojej ženy a čo?)

Svojho času mi na PP chýbala prítomnosť obyčajných ľudí (kde sú dediny? ako žijú bežní ľudia?), vo filme to bolo ukázané trochu lepšie (keď orkovia plienili Rohan), ale na druhej strane toto je mýt. Gréci tiež bežných ľudí nespomínali (okrem hádam Filemona a Baukidy), a predsa...


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Tolkienovi jeho prvenstvo predsa nikto neberie.  :?

Ale nevidím dôvod, prečo by ho nik nemohol kritizovať. Aj v atletike raz niekto stovku zabehol prvýkrát, no to neznamená, že ju zabehol aj najrýchlejšie. Práve naopak. Veci sa časom zlepšujú a je nereálne, aby niekto niečo začal a naveky nebol prekonaný.

Začal Tolkien s fantasy? Asi áno (ono dalo by sa polemizovať, ale budiž :) ).

Je najlepší fantasy spisovateľ? Podľa mňa nie.

Je to zlý fantasy spisovateľ? Podľa mňa nie.

Mám právo ho kritizovať? Prečo kurňa by som to právo mať nemal?  :o

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Annun: netvrdim, ze je najlepsi ale je lahsie vylepsovat uz existujuce ako vytvorit nieco nove :roll: a okrem toho, nebyt Tolkiena tak neni co vylepsovat :oops:


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Nightfall napísal:
Annun: netvrdim, ze je najlepsi ale je lahsie vylepsovat uz existujuce ako vytvorit nieco nove :roll: a okrem toho, nebyt Tolkiena tak neni co vylepsovat :oops:

To všetko je asi pravda. Nič to ale nemení na tom, že bol Tolkien prekonaný.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Annun: Prekonany? Mozno ale nie vo vsetkom. Tak komplexny svet ako Stredozem som inde este nevidel  :roll:


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Do historie sa častejšie zapíše prvý, nie najlepší. Tolkien neni pre všetkých najlepší, ale je prvý a je legenda, a keď som videl niektoré názory na Tolkiena vo foré pripadali mi dosť od veci. Nie každému sa musí páčiť, ale keď čitateľ fantasy prehnane kritizuje Tolkiena, nezdá sa mi to byť úplne v poriadku.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ayaki napísal:
Přece každý kdo chce napsat pořádný fantasy příběh tak se dodnes drží jeho vzoru.Uděláš skupinku vyšleš jí za úkolem,dobro zvítězí.Tak to je.

Ako človek, ktorý sem tam aj niečo napíše a ako človek, ktorý sa raz za čas musí prekusať cez nejakú tú amatérsku poviedku musím povedať, že presne tento názor ma vždy rozplače. Prečo pre pána si ľudia myslia, že fantasy musí byť stále nutne o tom istom? Vás to nenudí? Lebo mňa hrozne.
Nightfall napísal:
Tak komplexny svet ako Stredozem som inde este nevidel

Spomeniem len Forgotten Realms. Je to síce pôvodom herný svet, no bolo do neho umiestnených hafo kníh. Áno, tvorilo ho omnoho viac ľudí. To ale na faktoch nič nemení. Ja tiež robím hostinec vlastne sám (ale mám ochotných a skvelých pomocníkov) no nemôžem vďaka tomu predsa tvrdiť, že je moja stránka komplexnejšia, alebo obsažnejšia ako napríklad Fantasyplanet, ktorú tvorí ľudí viac.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Citácia:
Ayaki napísal(a):
Přece každý kdo chce napsat pořádný fantasy příběh tak se dodnes drží jeho vzoru.Uděláš skupinku vyšleš jí za úkolem,dobro zvítězí.Tak to je.

Ako človek, ktorý sem tam aj niečo napíše a ako človek, ktorý sa raz za čas musí prekusať cez nejakú tú amatérsku poviedku musím povedať, že presne tento názor ma vždy rozplače. Prečo pre pána si ľudia myslia, že fantasy musí byť stále nutne o tom istom? Vás to nenudí? Lebo mňa hrozne.

Nemusí, ale čím ďalej to odbočuje tým to je menej fantasy, na druhú stranu čím to je menej fantasy, tým to nemusí byť horšie.  8)

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Tolkien bol asi prvy,kto pisal fantasy,ale tento zaner je zakoreneny v historii,on bol len ten,kto to v modernej dobe vyuzil na komerciu.VEd aj rozpravky,o Snehulienke,Popoluske,to su pprve fantasy.A co sa tyka silmarilionu,ja som povedal,ze PP je jednoduxy,o Silmarilion som ani nezavadil vo svojom prispevku.Mne sa Silmarilion pacil omnoho viac,i ked bol pisany troxa ako ucebnica historie.Moja najobl;ubenejsia cast je o vzniku sveta a Valar.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Tolkien cerpal z mytologie a vytvoril novu mytologiu, co je dost zaujimave. Kritizovat jednoduchost pribehu??? Hmmm, neviem ale ani mytologicke pribehy nie su mnohokrat nejako zvlast komplikovane...

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 04.11.2004
Príspevky: 24
Body: 5
Bydlisko: Brno, Česká republika

Neprítomný
Tolkien byl překonaný jen v menších drobnostech, ale celkově je to prostě zakladatel žánru a tak ho musíme brát. Tak komplexní svět, včetně jazyků a mytologie, ještě nikdo jinej vytvořit nedokázal a troufala bych si tvrdit, že ani nedokáže, pokud se profesor nenarodí podruhé :D

_________________
Anticipation of death is worse than death itself.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun