HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia

Ktorá z Tolkienovych kníh sa vám páčila najviac?
Hobit 23%  23%  [ 10 ]
Pán Prsteňov 43%  43%  [ 19 ]
Silmarillion 34%  34%  [ 15 ]
Iná (Nedokončené príbehy, Príbehy z čarovnej ríše,...) 0%  0%  [ 0 ]
Celkový počet hlasov : 44
Autor Správa

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Já se Ti jen snažím říct ,že dobrý příběh aby našel své posluchače tak vždycky musí zachovávat určitá pravidla.Naplnit očekávání posluchačů.Vždyť co to je za příběh když nemá publikum?Prostě musí mít své zákonitosti.Protože byl Tolkien profesor tak nepochybuji o tom ,že i on nabral své vzory třeba v těch severských legendách a mytologii.Takže všichni se snažíme ohromit publikum svým dílem ,ale všichni v podstatě opisujem píšem jiné příběhy zabaléné do modernějších kabátů to je tak všechno.Základní atributy zůstávají.Krása žen,statečnost mužů a jiných bytostí,láska.zrada,přátelství,smrt,boj...Je to sága pořád dokola za staletí se měnil jen jazyk a podání.Tolkien je bard našeho věku.Říkej si co chceš.

No a to je dobře ,že máš rád fikci ne?Co se ježíš? :)


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Annun napísal:
Dwarf znamená v angilčtine trpaslík odjakživa, to nie je novotvar. Týmto slovom sa bežne označujú aj chorobne nízki ľudia (tá choroba sa po anglicky nazýva dwarfism). Existuje od toho aj prídavné meno a sloveso.


Nay, Tolkien sa stazuje, ze v prvom vydani mu zmrsili dwarven na ,,dwarfish" a elven na elfish. Mam dojem, ze dvojtvar vznikol az ex post -- kazdy riadne stary slovnik uvadza, ze elf je mala zlomyselne potvorka.

Ork je vykopane slovo zo starej anglictiny (JRRT redigoval dokonca nejaky velky britsky vykladovy slovnik), odkial pochadza balrog, nevedno (Senor Balo(r) in Espana :-D)

Inak, ako citate ,,Tolkiena"? ,,Tolkien" (citaj ako vidis) alebo ,,Tolkín"?


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ayaki napísal:
Já se Ti jen snažím říct ,že dobrý příběh aby našel své posluchače tak vždycky musí zachovávat určitá pravidla.

Ja zase tvrdím, že nie je nič krajšie, ako pravidlá nejakým šikovným spôsobom porušiť a pritom nechať zachované. To chýba dnešnej fantasy. Originalita. Po svete sa váľa milión dvesto kópií Tolkiena.
Ayaki napísal:
Tolkien je bard našeho věku.Říkej si co chceš.

A veru že budem. :) Tolkien je bard, to mu nik neberie. Ale sú aj lepší a basta fidli. :) Dohovoril som.
Ayaki napísal:
No a to je dobře ,že máš rád fikci ne?Co se ježíš? :)

"Kto sa tu ježí?" opýtal sa Annun, zježene.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Dobrý.Kdo teda podle Tebe je originální autor fantasy?Úplně originální,ale takový který je má dost čtenářů?Ona ta originalita je na nic když ho nikdo nečte.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No, toto je taky globalnejsi problem, povedal by som. Spor medzi inovativnostou a pacivostou. Mozno nejaky roman posunie literaturu o hodny kus dopredu, aj ked sa spociatku zda necitatelny. S odstupom casu sa vsak zisti, ze je ,,predbehol dobu" a tu zacnu z neho cerpat hordy dalsich.

Napr. Borgesove poviedky su take (El Aleph (sic!), Babylonska kniznica)), no, mistr ve sroubarne ich v originale citat asi nebude, ale minimalne sa nimi inspiroval magicky realizmus a horda postmodernistov (,,Jorge je slepy a je knihovnikom..."..?)

Niekedy je pacivost mozno na skodu.


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Počkej!Když oprostím svou povídku od všeho v touze po originalitě aby mi nikdo nemohl vyčítat plagiát,bude to ještě vůbec fantasy?


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
To je dobra otazka! Ale asi by sme rychlo zabehli opat do debaty, co este nie je fantasy a co uz nie.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Len stručne, lebo sa cítim ako troska a za hodinu začína košické stretko:
Zle som sa vyjadril. Ja netvrdím, že má byť originálne všetko. To nejde. Treba ale nájsť nejakú hranicu, vždy pridať dostatočne veľa svojich vlastných nápadov. A niekedy mám pocit, ako keby boli autori leniví a radšej donekonečna kopírovali.

Originálne fantasy? Už vidím, ako letia mojim smerom kamene, ale Gaiman.

A nakoniec, problém je v tom, že samotný žáner fantasy vlastne nemá nejakú jednotnú definíciu. Keď tak nad tým rozmýšľam, to je asi aj hlavný dôvod, prečo sa tu takto ruveme. :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Hmm.Podle mně je to China Miéville.(Pokud jsem domrskala to jméno tak pardon.)jenže to je právě to. Je to ještě fantasy?
Annun:Kamení po tobě házet nehodlám.Ulámala bych si nehty. :P


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ayaki napísal:
Je to ještě fantasy?

Myslím, že toto si vystačí na samostatnú tému. Do boja, udatní rytieri! :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
brrrrrrrr kruta debata a velmi ma rozohnila mam chut nadavat a rozbijat huby ... takze suhlasim s  annunom a alefom  nesuhlasim s ayaki pretoze ju necem urazat tak to bude jemne.
tolkien bol prvy , to mu neberiem ale silmarilion dokonale zmrskal a clovek sa nema coho chytit ta kniha  je pre ayakistov proste mytologia,
problem je prave v tom ze je prvy- si strasny dogmatik ak si myslis ze dnesne fantasy je o tom jak niekto stvory druzinu a putuje aby porazil zlo, ja osobne zacinam odvrhovat tych sqelych zboznovanych elfov lebo uz mi lezu na nervy a co je to za sprostu knihu ak jej zapletka ma take kliche ake si napisala?
Pratchet pise fantasy povedz nie a poslem na teba pratcheta
kniha ktora by zapadala je asi carodejky  na cestach, inak elanius cestuje a dost vid-paty elefant, podivny regiment...
tolkien je dobry, bavil ma ale, je to prazdroj .ja som mu vdacny ,ale nebranim ho tak fanaticky
a som pristupny
tymto prispevkom som ta urcite nechcel urazit a ziadneho zariteho tolkienistu tiez nie

_________________
Blep


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
farar_metod napísal:
Pratchet pise fantasy povedz nie a poslem na teba pratcheta

Musím sa zastať Ayaki v tomto, ona má náhodou Pratchetta veľmi rada, takže toto nebolo fér.

Respektíve, keby si ho na ňu poslal, len by si jej spravil radosť. :) (Ayaki: pošli potom fotky! :) )

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ja sa zas musim priklonit na stranu Ayaki a pana profesora  :)

Podla mna je problem v tom, ze sa po nom zacalo opicit prilis vela ludi a teda bezny citatel fantasy je tymto stylom presyteny a hlada nieco odlisne (dark fantasy, humorna f,...)  
To vsak jeho dielu na kvalite vobec neubera.


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No neviem farar_metod či Tolkien Silmarilion zmrskal. SI precitaj vzadu ale v predu slova autora a hopa. Tolkien to mal napisane len po castiach, ktore az jeho syn dal do kopy.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
farár_metod:Víš určítě ,že jsi gramotný?Protože o to jde víš o vytváření skupinek ,vysílání je do světa a následné zachraňování všech.O elfech jsem nenapsala řádek tak co ty bláboly?Buď prosím tak moc hodný a přečti si celou diskusi znovu a POMALU.POkud to nepomůže tak vstaň a pořádně udeř halvou o zeď asi třikrát možná se Ti rozsvítí.No a pana P.klidně přiveď BUDU RÁDA.Annuna vemte sebou.Může spát v pokoji pro hosty.Ty budeš spát ve sněhu za ty ayakisty! :P

Všichni:Nenapsali jste mi kdo je podle vás hodně originální autor fantasy?


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun