HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Ktorá z Tolkienovych kníh sa vám páčila najviac?
Hobit 23%  23%  [ 10 ]
Pán Prsteňov 43%  43%  [ 19 ]
Silmarillion 34%  34%  [ 15 ]
Iná (Nedokončené príbehy, Príbehy z čarovnej ríše,...) 0%  0%  [ 0 ]
Celkový počet hlasov : 44
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Nightfall napísal:
Spomeniem len Forgotten Realms. Je to síce pôvodom herný svet, no bolo do neho umiestnených hafo kníh. Áno, tvorilo ho omnoho viac ľudí.


Nechcem zvrhavat temu na zalezitosti okolo FR, ale fakt, ze Tolkien na tom robil sam, vo mne pri pohlade na jeho svet vyvolava len a len obdiv -- mnoho svetov urcite zacinalo ako projekt jedneho (FR), ci niekolko malo ludi (Dragonlance?), ale casom sa to nabalilo ludm a investovali sa do toho peniaze, co je neskutocna pomoc (a mozno aj motivacia).

Co by sa stalo, keby v case Tolkiena jestvovala Medzisiet?


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Literarny fakt   :ikonka30: : Nezamienajme si Mytý(Legendy a báje) s Rozprávkami a s Fantasy. Vsetko sú tri rozličné veci, ale majú dodť veľa spoločného.
Historický fakt  :ikonka30: : Tolkien ako, profesor lingvinistiky a odbornik na mytologiu si vytvoril svoj vlastny svet podobny poststredovekemu anglicku pred technickou revolúciou (Hobitín) a napísal Hobita. Zážitky s prvej svetovej vojny ho iritovali k napísaniu PP.  Potom ešte napísal kroniku a rozvinul osud stredozeme v Silmarillione.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Annun:Nikdo Ti  Tvý právo na kritiku přece nebere tak proč hned kurňa?To jako s Tebou musím souhlasit?A když ne tak hned silnej výraz?Koukej čím víc se lidi odkloní od vzoru tím míň je to fantasy a tím víc zparchantělá historická elegie.Pokud voláš více reality a více krve a tak mi to promiň v Tvých kritikách připadá tak Ti ke čtení postačí pouhé historické zápisy.Zkus třeba bitvu u Hastingsu nebo u Stamford Bridge.Vůbec tahle doba je jeden dobrej příběh za druhým a není na tom nic fantastickýho(Krom toho ,že to přežili samozřejmě).Tolik ktouze po realitě.

Myslím,že Tolkiena by asi zachvátil smutek když by viděl jak málo se lidi poučili z obou válek.Jediný co vymysleli sou nový zbraně který zabíjí líp a víc a pořád dokola.On tu realitu a krev a bahno zažil pochybuju ,že by chtěl opisovat tu hrůzu pořád dokola.Utekl do snu a my máme štěstí ,že nás pozval když to čtem.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
alef0 napísal:
Nightfall napísal:
Spomeniem len Forgotten Realms. Je to síce pôvodom herný svet, no bolo do neho umiestnených hafo kníh. Áno, tvorilo ho omnoho viac ľudí.


Nechcem zvrhavat temu na zalezitosti okolo FR, ale fakt, ze Tolkien na tom robil sam, vo mne pri pohlade na jeho svet vyvolava len a len obdiv -- mnoho svetov urcite zacinalo ako projekt jedneho (FR), ci niekolko malo ludi (Dragonlance?), ale casom sa to nabalilo ludm a investovali sa do toho peniaze, co je neskutocna pomoc (a mozno aj motivacia).

Co by sa stalo, keby v case Tolkiena jestvovala Medzisiet?



Alef: to som nenapisal ja ale Annun   :?  :P

Finrod: Lingvisticky fakt  :ikonka30:  Slovne spojenie "Iritovat niekoho k niecomu" je nezmysel  :P

all: pokial viem tak Tolkien bol proti tomu, aby bol PP interpretovany ako reakcia na WW1 alebo akukolvek inu historicku udalost  :roll:


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ayaki napísal:
Annun:Nikdo Ti  Tvý právo na kritiku přece nebere tak proč hned kurňa?

Kurňa je môj obľúbený výraz, všetci moji kamaráti ti to potvrdia. Nebolo to myslené ako "silný výraz". Ja mám to slovko jednoducho rád. :)
Ayaki napísal:
Koukej čím víc se lidi odkloní od vzoru tím míň je to fantasy a tím víc zparchantělá historická elegie.

Absolútne nesúhlasím. Nevidím jediný dôvod, prečo by som sa mal odkláňať práve ku historickej elégii. Viď napríklad Gaiman, alebo aj ten náš Pratchett. Okrem toho, písanie podľa šablóny je podľa mňa nudné. Keď som už po šiesty krát čítal o skupinke hrdinov ako zachraňujú svet, bojujú s drakmi a mávajú veľkými mečmi, nudil som sa. Pre mňa osobne je veľmi dôležitý nápad.
Ayaki napísal:
Pokud voláš více reality a více krve a tak mi to promiň v Tvých kritikách připadá tak Ti ke čtení postačí pouhé historické zápisy.

Historické zápisy mi samozrejme ku čítaniu nepostačia. Milujem poetiku, milujem hru so slovami, milujem inteligentný humor. A v mojich očiach je génius každý, kto to dokáže skĺbiť s fantastickými a pridom drsnými reáliami. Toť vsjo.
Ayaki napísal:
Vůbec tahle doba je jeden dobrej příběh za druhým a není na tom nic fantastickýho(Krom toho ,že to přežili samozřejmě).

Otázka je, čo znamená slovo "fantastický", alebo "fantasy". Podľa mňa sú fantastické aj staré keltské povesti (Cuchulainn a spol.), alebo aj taký Beowulf.
Ayaki napísal:
Myslím,že Tolkiena by asi zachvátil smutek když by viděl jak málo se lidi poučili z obou válek.

To asi každého.
Ayaki napísal:
On tu realitu a krev a bahno zažil pochybuju ,že by chtěl opisovat tu hrůzu pořád dokola. Utekl do snu a my máme štěstí ,že nás pozval když to čtem.

Ja mu to nevyčítam. Mám len iný vkus.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Naposledy upravil Annun dňa Št. 18. Nov 2004, 21:05, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Nightfall napísal:
all: pokial viem tak Tolkien bol proti tomu, aby bol PP interpretovany ako reakcia na WW1 alebo akukolvek inu historicku udalost  :roll:

Svätá pravda, až do smrti prehlasoval, že PP nie je alegória na skutočné udalosti, aj keď to stále všetci vykrikovali.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Dokonca aj v predslove je uvedene, ze dorazne nesuhlasi s PP ako alegoriou na Druhu svetovu vojnu (aspom v Korinkovom preklade...)


Hore
 Profil ICQ  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
V predslove bolo este spomenute,ze ak by chcel napisat alegoriu na svetovu vojnu,tak by prsten nebol zniceny ,ale pouzity proti nepriatelovi.(i ked vobec nechapem,preco by to bola potom alegoria,nic,co by prsten mohol symbolizovat,ma nenapada,snad atomku,ale to by len odpovedalo sile prstena,cize ako alegoria by to stroskotalo)A este neco,niekde vo fore som videl napisane,ze silmarilion vznikol po PP,co je hlupost.PP vznikol len preto,ze vydavatelstvo odmietlo vydat silmarilion,prretoze ho pokladalo za prilis zlozity pre citatela,a tak bol tolkien prinuteny napisat PP.A co sa tyka profesorovho sveta,nebol to vsetko len jeho vymysel.Jazyky,ktore vytvoril uzko suvia s tymy,ktore studoval a pribehy cerpal aj z Eddy(severska mytologia).Dokionca vraj aj namet o prsteni je vraj zEddy.Nehovoriac,ze vsetky mytologicke bytosti,pocnuc elfmi a konciac trpaslikmi su tiez vikingskeho povodu.Dokonca aj svety-teda Valinor,ci ako sa volal,mozete ma ja ukrizovat,ak som to teraz skomolil,je mi to jedno-ved vikingovia verili,ze existuju tusimze 3 svety.SPominam si aj na rozdeleni na 9,ale to myslim,ze uz bolo rozdelenie na nieco ine.V Midgarde zili ludia a trpaslici.A v Asgarde,co bolo akoby nebo,zil kto?Co myslite?Elfovia a bohovia predsa.Az prilis podobne profesorovmu svetu.Dokonca aj mena su z Eddy,aj Gandalf,ci trpaslicie mena.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
A dokonca Otakar Korinek odmietol prekladat Silmarillion do slovenciny, vyjadril sa priblizne v duchu, ze je to uz mimo jeho zaujem...

Hej, videl som kdesi Eddu, a Gandalf aj sada trpaslikov sa tam spomina urcite (aj devat svetov, plus dve ,,sady" bohov (Aesir + Vanir), plus este velky strom (U velkeho stromu a.k.a Kuldahar ;-))

Quenya ma silnu inspiraciu vo fincine (ved Varttina sa hotuje zhudobnovat muzikal LOTR)...


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ano Tolkien bol proti tomu, že svetova vojna ho ,,donutila,, napisať PP, ale mozme povedat, ze dost prvkov su paralela s jeho vojnovymi skusenostami. Inac ak niekto mate doma DvD PP3 Navrat Krala je tam na bonusom cd zaujimavy dokument BBC , paralely Tolkienovych postav s PP a historickymi osobnostami - velmi ma zaujal. (raz o tom zalozim topik)  :)

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ved tie postavy maju v sebe nieco ,,vseobecne" -- cesta od tajomneho hraniciara ku kralovi, jeden brat v tieni druheho, mudrc, ktory presiel na Druhu stranu, bezvyznamny cloviecik, co zmeni osud ludstva a mnoho ineho...


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Kleriker: ano tym vsetkym sa Tolkien inspiroval..ale jeho svet neni prosta kopia toho co si menoval. on tomu dal konecnu a dovolim si tvrdit ze jedinecnu podobu  :)  (Inak ohladne zdrojov, ktorymi sa profesor inspiroval doporucujem pozriet knihu Tolkienuv prsten od D.Daya)

ad elfovia: nie som si tym isty ale myslim si, ze elfovia ako ich pozname dnes su Tolkienov vytvor..pred PP boli elfovia popisovani vacsinou ako male lietajuce bytosti  8)


Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Presne Nightfall, elfovia boli predtym povazovani za malych dobrych lesnych skriatkov, dost casto s kridlami. (btw: mai zli lesni skriatkovia boli koboldi  :mrgreen:  ). A vobec slovo dwarf a dwarves pochádza od Tolkiena tiez .

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Grófka
Obrázok používateľa

Založený: 28.08.2004
Príspevky: 235
Body: 5
Bydlisko: Jižní čtvrtka
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Annun:Gaiman vůbec nedělá skupinky jenom Dvířka Richard a spol.Běhají po jiném podzemním světě ale je to vážně úplnějiné.Jo a oni taky nezachraňují svět.No a Pratchett taky nedělá skupinky hrdinů a přátel.Vůbec ne.Elánius je sám a nehne se z Ankh-Morporku ani na krok.Mrakoplaš jak by smet.
Jo je to úplně jiný to je fakt.
Hlavně ,že máš rád fikci.


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ayaki napísal:
Annun:Gaiman vůbec nedělá skupinky jenom Dvířka Richard a spol.Běhají po jiném podzemním světě ale je to vážně úplnějiné.Jo a oni taky nezachraňují svět.No a Pratchett taky nedělá skupinky hrdinů a přátel.Vůbec ne.Elánius je sám a nehne se z Ankh-Morporku ani na krok.Mrakoplaš jak by smet.

Nu, ak sa na to pozrieš takto, potom sa po Tolkienovi zúfalo opičí 99% všetkej literatúry (nie len fantasy), dokonca aj od autorov, ktorí žili tisíc rokov pred ním. Musíš predsa len uznať, že spomenuté skupinky (inak skvelé slovo :) ) sa od tých klasických fantasy líšia. Richard a Dvířka si zachraňujú hlavne svoju vlastnú kožu. Mrakoplaš jakbysmet (on svet zachráni vždy len náhodou :) ). A čo sa týka Elánia, to je policajt. Rieši vraždy.
Ayaki napísal:
Hlavně ,že máš rád fikci.

Tomuto nerozumiem. Ja naozaj mám rád fikciu.  :?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 98 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun