HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 122 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Autor Správa

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 03.02.2006
Príspevky: 409
Body: 5
Bydlisko: Serenity

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no alef0 na tieto otazky je velmi tazke odpovedat-ale skus si pozret tuto diskusiu od zaciatku az sem a mozno sa ti daco z toho vysvetli(alebo mozno bude staci len posledne 2-3 strany)

_________________
Môj Svet
"Shiny!"


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Ja som sa zamyslel...


Nekecej, cože??? Zázrak. TO mi až budu u tebe v mongolsku musíš ukázat jak se to dělá

alef0 napísal:
Otazka 1: je paladin, tak, ako je spraveny v pravidlach D&D, spraveny zle?

Ano. Nebo spíše vede příliš k jednostranému fanatickému vzužití, ta postava tak jak je udělaná je plochá, nenabízí žádné konflikty, jak někde poznamenal bifi. TO je dobro to je zlo. Zlo špatné. Já zabít zlo.

alef0 napísal:
Otazka 2: nie je to nahodou tak, ze paladin, tak ako je spraveny v D&D, az prilis previazany so svojim backgroundom uvedenym v pravidlach?

Ano. Díky tomu pak vznikají fanatici. Je příliš jednsotraný, nenabízí jiné možnosti přípravy té psotavy. viz bod 1.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dalcor napísal:
Zázrak. TO mi až budu u tebe v mongolsku musíš ukázat jak se to dělá


To si clovek sadne, zacne tlacit, a na druhom konci z neho vypadne take hnede vonave....myslienka sa to vola.

Citácia:
Nebo spíše vede příliš k jednostranému fanatickému vzužití, ta postava tak jak je udělaná je plochá, nenabízí žádné konflikty, jak někde poznamenal bifi.


Precital som si celu debatu a okrem semtamnych odbociek sa nou tiahne Dalcorova myslienka svetskeho zamerania...co nie je zle, ale chcel by som sa venovat skor tej cirkevnickej ceste (a hovorte si o obmedzeni, co chcete).

Ja by som povedal, ze kto vidi paladina v duchu ,,ja vidiet ork. ork zle. zabit ork" to vidi skor nespravne. To potom redukuje povolanie na akysi pocitacovi program fungujuci na nulach a jednotkach.

A plocha? Co takto sustavny boj za udrziavanie vlastnych, ci bozskych idealov? To je ploche?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V tomhle pohledu ne. Pravda že tady světsky mluvím proto že o religionisticky založených paladinech mluví každý. Paladiny pak vidím jako rytířer církve z eddingse či naše řádové rytíře, ovšem s větší individualizací. Ale ani to nemusí být pravidlem, paladin nemusí být ani členem církve, může být Vybraným šampionem (viz třeba paladin Corellona, který by si asi s  normální corellonovskou církví moc nerozuměl)


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kolko hracov si skutocne precita zakladny pokec k svojmu povolaniu? Tipoval by som, ze ani 10 % - a to je pritom ta najzakladnejsia informacia! Dokonca aj tu sa ohaname tym, co v DnD paladin je a co nie je bez toho, ze by niekto asi tu prirucku naozaj otvoril. Urobil som to ja, a vyberam z Dungeons & Dragons, Player's Handbook, Third Edition, Wizards of the Coast 2000, s. 41:

"Sympatie k nasledovaniu dobra, vôľa k presadzovaniu zákona a zbraň na porážanie zla - to sú tri zbrane paladina. Len málokto má čistotu a oddanosť, ktorá je potrebná pri kráčaní po ceste paladina, ale títo vybraní sú odmenení silou chrániť, liečiť a udierať. [...]

Charakteristiky: Božská (alebo aj anjelská, nadpozemská, požehnaná, zázračná!) sila cháni paladina a dáva mu zvláštne schopnosti. Odvracia nepriazeň, chráni pred chorobami, umožňuje mu liečiť sa a stráži jeho srdce pred strachom Paladin vie tiež nasmerovať túto silu na pomoc iným, liečením ich rán alebo chorôb. Nakoniec vie paladin túto silu používať na ničenie zla. [...]

Presvedčenie: Paladini musia byť zákone dobrí a strácajú svoje divine (varianty prekladu p. vyššie) schopnosti ak sa od tohto smerovania odvrátia. Okrem toho paladini prisahajú nasledovať kódex správania, ktorý je v súlade so zákonnosťou a dobrotou.

Náboženstvo: Paladini sa nemusia oddať jedinému božstvu. Oddanosť správnej veci (spravodlivosti) je pre väčšinu postačujúca. [...] Paladini oddaní bohu prísne dodržiavajú náboženské povinnosti a sú vítaní v každom spriaznenom chráme.

Pozadie: Nikto sa nikdy nerozhoduje stať sa paladinom. Stanie sa paladinom je uposlúchnutím volania, akceptovaním svojho určenia. Nikto, bez ohľadu na svoje cnosti, sa nemôže stať paladinom trénovaním. [...]"


Tak o čom sa tu hádame? O tom, aký je paladin v DnD alebo ako si ho ľudia vykonštruujú?

M

P.S.: Dokonca aj pri klerikoch (s. 30) stojí: "Niektorí klerici sa neoddávajú bohu, ale nejakej veci (cause) alebo zdroju nadpozemskej moci. Títo klerici vládnu mágiou takým istým spôsobom ako klerici oddaní individuálnym bohom, ale nie sú spojení s náboženskou inštitúciou alebo konkrétnou praktikou uctievania. Napríklad klerik oddaný Dobru a Zákonu môže byť v priateľskom vzťahu s klerikmi zákonných a dobrých božstiev a oslavovať cnosti dobrého a zákonného života, ale nie je funkcionárom v cirkevnej hierarchii."

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zažitý fakt - já vím jak je to psáno  ve 3E, ale četl jsi někdy 2E?


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Čítal, pamätám si, že to bolo úžasne rozvedené (vrátane kódexu) a nie len 2 odstavce (aj keď som to čítal dávno).

Na 98 % súhlasím s Tvojou interpretáciou paladina. Vzťah paladin-boh je len zjednodušená a opätovne potvrdzovaná dogma, ktorá naviac ešte aj odporuje oficiálnym pravidlám.

OT: DnD 3E je len macho fantasy (a veľmi špecifický DnD-typ fantasy), kde nikde nie je kladený dôraz na nejaké hlbšie prekreslenie. Na druhú stranu, možno aj to ho robí prijateľným. A z hľadiska dizajnu systému úžasne podporuje kompetičné hranie - má jasné hranice (ako napr. DC-čka), jasné pravidlá, veľké možnosti taktizovania a kombenia. Je jasné, že keď je toto do dokonalosti dovedená priorita dizajnu, "realizmus" a hlbší kontext (prípadne poťažmo roleplaying) idú bokom.

M

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Z PHB 2e:
Citácia:
The paladin is a noble and heroic warrior, the symbol of all that is right and true in the world. As such, he has high ideals that he must maintain at all times. Throughout legend and history there are many heroes who could be called paladins: Roland and the 12 Peers of Charlemagne, Sir Lancelot, Sir Gawain, and Sir Galahad are all examples of the class. However, many brave and heroic soldiers have tried and failed to live up to the ideals of the paladin. It is not an easy task!
Lawfulness and good deeds are the meat and drink of a paladin.


Je zvlastne, ze ja som aj druhoedicneho paladina povazoval za verneho skor popisu v tretej edicii, aj ked som este 3e nepoznal.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nejlepčejší jak čerpat informace o rytířství  paladinství je Paladins Handbook pro ADnD Second Edition. Pravdilovejch veci tam moc neni, zato je to dost podrobne rozebrani rytirstvi ve sve High podobe (tedy nerealne, prizpusobene potrebam epic fantasy)


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aeris napísal:
Zhrnutie tohto všetkého:
- prišli sme na to, že 95% ľudí žerie "dogmatického" paladina
- žerú ho preto, lebo sú príliš leniví porozmýšľať nad backgroundom postavy
- pretože sú leniví, nechcú akceptovať iné alternatívy
- zvyšných 5% ľudí sa zúfalo snaží dohnať "dogmošov", aby zapli mozgové závity a porozmýšľali
- bohužiaľ dogmoši stále vytrvalo prejavujú neochotu zbaviť sa dogmy paladinskej

To rátaš aj mňa, lebo ja práve "dogmatického" paladina odmietam - pokladám ho za úplné nepochopenie prtavidiel.
Dalcor napísal:
Twoflower - to jsi nemyslel vážně že ne? Jestli ano tak je to pěkně pitomé. Paladin + bůh je výmysl nějakých kreativců. Kouzelnictví a čarodějnictví jako magické vědy  je dokázáno. Inkvizící, ale stejně je dokázáno.

Vážne veríš takým dôkazo? O tebe by som to vážne nepopvedal.
Uznávam, ža mág nemusí byť najlepší príklad. Ale ak si to predstaví pri klerikovi výde to tak, ako som povedal. Klerik bez napojenia na vyššiu moc príde skoro o všetky schopnosti a paladin je len "klerik" menej využívajúci dary z hora a viac bojujúci.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ach jo


Hore
 Profil  

Cestovateľ

Založený: 01.03.2006
Príspevky: 38
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna je Paladin len nutne zlo a medzistupen pre blackguarda :). A u Blackguarda je uz tato debata zbytocna :P


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vysvetli nám, nechápavým, ščo je to blacguard.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pozri napriklad SEM


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ

Založený: 01.03.2006
Príspevky: 38
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Twoflower napísal:
Vysvetli nám, nechápavým, ščo je to blacguard.

Alebo si klikni na toto: http://www.systemreferencedocuments.org ... guard.html

Ale je mi fakt divne ze Blackguarda nepoznas :)


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 122 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun