HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mate radi predtvorene svety? Aj ako Rozpravaci? Aj ako hraci? Mate radsej do detailov rozpracovane uzasne komercnosti alebo vlastny nedorobok plny prekvapeni pre hracov? Preco?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ked som bol mlady a neskuseny (a nepoznal warhammer), nemal som rad predtvorene a rad som sa šťoural v svojom vlastnom.
ale to ma už, postupom veku, nebaví (chce to príliš času atd...)


Z predtvorených mam najradšej Warhammer.
Môj vlastný ma po štvorročnej hre omrzel :)

ale tie klasicke predtvorene k d20 strašne nemam rad. Priblbe americke wanna-be fantazy uplne z toho zurim.. ano, myslim forgotten realms :x
k DnD som mal celkom rad, ale nie hrať v nich, no čitať tie pribehy... to sa mi pačilo...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Za ostatnych mnoho rokov hrania sme mali 4 svety (no, svety je asi prilis silne slovo). Prvy z nich bola len mala mapa, ktora mala bohov pod nazvami B1, B2... a mesto Palindom, ktore bolo vysnivanym mestom za okrajom mapy. (Na kraji mapy bol plot, a za tym plotom bolo....nic)

Svet druhy sa vyznacoval mestom Sevirn, strasidelnym ostrovom, a vysokou vezou (Majakom), ktora mala nejasny ucel. Rovnako nebol rozvinuty ni panteon, ni vztahy s ostatnymi krajmi, ni nic. Proste region.

Potom sme sa odstahovali do Forgotten Realms. Kompromis medzi situaciou, ked hraci toho ovladaju viac, nez Rozpravac som vyriesil salamunsky: vo FR existuje kraj Impiltur, ku ktoremu nejestvuje temer ziadne oficialne info (asi tri strany v druhoedicnych priruckach, asi pol strany v jednej z tretoedicnych priruciek). Jedine, co bolo celkom schopne, bol fanusikovsky projekt Vintyri, kde bola tato cast opisana relativne dobre na to, aby sa tam dali vyrabat dobrodruzstva a relativne neznama na to, aby o tom hraci nevedeli. Tym som ziskal kanonicky svet so znamymi bozstvami, strukturou, kontinentom uplne zadarmo a pritom bola dostatocna volnost neviazana kadejakymi knihami.

A na zaver sme sa odmigrovali do Eberronu. Svet je to novy, zatial rozpracovany pomerne volne, ale popri tom su zakladne idey postavene na dost pevnych zakladoch.

Osobne nemam cas ani fantaziu na tvorbu vlastneho sveta: a naco, ked je toho tolko spraveneho (ked wizardi vyhlasovali sutaz o najlepsi svet, prihlasilo sa 11000 ludi!) a spraveneho dobre.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
urobit kvalitny, bohaty, pestry a hlavne uceleny svet na kolene chce takmer nadludske usilie.

ked sme zacinali hrat tak sme 'svet' ani nemali. gamemaster jednoducho vymyslal mesta a prostredia tak ako sa mu prave hodili do dobroduzstva.. to je sice celkom pohodlne ale hraci potom nemaju ziadny pocit realneho zivota.. ked nemaju ziadne pozadie..nieco odkial prisli, kam idu..

potom si urobil veeelmi hrubu mapu kontinentu a snazil sa rozpracovat aspon nejake okolie... velmi rychlo ho to prestalo bavit.. .ono to nie je moc zabava a zerie to neumerne vela casu.

preto aj ja uprednostnujem svet na ktorom si dal niekto fakt zalezat a spravil ho dobre. komercnych svetov existuje naozaj vela a kazdy si najde nieco pre seba + nic nie je dogma. mne napriklad nevyhovuje kopa aktualnych uprav vo Warhammery a tak ich veselo ignorujem... nic sa nedeje a svet stale funguje.

a robit si svet na kolene len aby som mohol povedat: toto je MOJ svet... tak z toho som uz vyrastol.  :roll:

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
:twisted: mne vyhovuju nove upravy vo warhammery...
len ty si fosília tak sa tomu nevieš vžiť :lol:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
ked sme zacinali hrat tak sme 'svet' ani nemali. gamemaster jednoducho vymyslal mesta a prostredia tak ako sa mu prave hodili do dobroduzstva.. to je sice celkom pohodlne ale hraci potom nemaju ziadny pocit realneho zivota.. ked nemaju ziadne pozadie..nieco odkial prisli, kam idu..


Ano, to je dobry postreh.

Fakt vytvorit a udrziavat svet vyzaduje dlhorocnu suvislu mravenciu pracu (napr. ako sa to podarilo Alnagovi a jeho Creetu).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
U nás sa najprv hrávalo vo FR, avšak po roku sme toho mali už plné zuby (holt americká bračka sa pozná), potom sa to chvíľku na skúšku odohrávalo v Greyhawku, to nám však tiež príliš nevoňalo. Drangonlance nám tiež nesadlo, ani Warhammer ani nič iné. Napokon sme sa na to vykašľali a hrali ako prišlo, pričom časom sme si z toho vybudovali amatérsky "svet", ale aspoň nám všetkým vyhovoval.

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Prečo nemám rád predpripravené svety?

(Predpripravený svet: kúpim si knihu a mám svet - príklad: FR, DL, RL, GH, Asterion, Taria....)

Prvý dôvod je ten, že som v podstatnej časti hier masteroval, a pokým o svete v ktorom sa hrá neviem "takmer všetko", hrá sa mi v ňom veľmi nepohodlne.

Preto som si postupne vytvoril dva svety:
Prvý je začiatočnícky, tvorený "zhora nadol", čo je chyba ako hrom.

Zato druhý, v ktorom pánujem dnes je quasi historický fantasy odraz Európy. Hráčom nie je cudzí, štýlovo nám vyhovuje ...a zvyšok je o použitom hracom systéme.

Druhý dôvod je ten, že si ťažko predstavím reálie tak ako ich zamýšľajú tvorcovia. Vznikajú tak mnohé odchýlky od zamýšľaného predpripraveného sveta, ktoré vo vlastnom svete "vstrebem".

A tretí dôvod - tvorenie sveta je zábava, výzva a celkom dobré mozgocvičenie :P


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Quicci: ked ti to pride zabavne tak potom je to OK. mne to zabavne nepride.

co sa tyka odchylok od zamyslaneho predpriraveneho sveta.. uz som napisal. nic nie je na pevno dane a nikto ta nebude kamenovat ked si povymyslas svoje vlastne mesta alebo zmenis nejake skutocnosti. kazdy GM si svet vzdy prisposobi pre seba.

ide o to ze takyto svet ti poskytnu ramec do ktoreho mozes zasadzovat svoje veci... nemas jednoducho prazdny papier a teraz kde zacat...

ked o svete nevies vsetko tak to co nevies si predsa vymyslis nie?

a btw "quasi historický fantasy odraz Európy" to je popis Warhammeru  :P

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano mám. Mám to rozvádět?? Nebo nemusím  :?:
:twisted:

Možná úvod z http://dragonlance.d20.cz


Citácia:
Já a Dragonlance

K Dragonlance jsem se dostal tuším v roce 96. Právě jsem ukončil střední školu a měl jsem spoustu času na blbosti. V té době jsem měl přečtený tak akorát Amber a Tolkiena. Hráli jsme ve čtyřech Heroes II u Pentia 100 a po jedné lahvince vínečka byli jak děla. No a mě Amber, Tolkien, 3DO a Sapkowski pomalu směrovali od války a Karla Maye k fantasy. Začal jsem kupovat vycházející časopis Nemesis, kde mé zraky padly na jakousi hru zvanou Dračí doupě. No a z kamaráda vypadlo že ji má doma. Slovo dalo slovo, já nahlédl do pravidel a druhý den si jel pro svoje. Jenže i po totální konverzi a tříměsíčním zkoušení mě na DrD pořád něco vadilo, byl čas rozhlédnout se jinde. Navštívil jsem tehdy snad jedinou specializovanou prodejnu Warlord, kde mezi záplavou settingů TSR ležela (nebo stála) modrá krabička s obrázkem dobrodruhů, kteří zvou dalšího ke svému ohni. Tales of the Lance byla moje /a kdyby někdo nabízel ještě jednu tak koupím/, dokoupil jsem zbytek Core Rules a začal mástrovat i hrát. Vzniklo mé alter-ego Dalcor Mar-Seman a začala má vášeň k Dragonlance a fantasy vůbec. Dal jsem se do shánění dalších a dalších materiálů a má sbírka se neustále rozrůstá. Nyní mám doma všechny české knihy, některé i dvakrát, tři Campaign Settingy, pár dobrodružství a sourcebooků a také celou řadu knih v angličtině včetně sběratelských Annotated Chronicles a Legends. Klenotem ve sbírce, kromě Tales of the Lance, jsou dvě knihy z dlouhodobě zcela vyprodané Elven Nations Trilogy (letos re-edice). Tak jak se rozšiřovala má sbírka, čím dál tím víc jsem začal propadávat kouzlu světa Krynn.

Nápad stvořit stránku o Dragonlance mě napadl tak tři roky nazpátek, kdy se médium internet poprvé dostalo ke mě domů a já začal spolupráci s mým dobrým kamarádem Annunem a jeho Hospodou u Starého elfa (http://www.annun.sk). No a v časopisu RAMAX se objevilo několik článků o Dragonlance, edici pak dotiskl po ukončení činnosti RAMAXu časopis Pevnost. To už jsem ale s autorem, Martinem Fajkusem spolupracoval jako "odborný poradce". V té době bylo ještě stále Dragonlance, jako herní svět, mrtvé. Jen lidi z Dragonlance.Com a Dragonlance Nexus stále chránili skomírající plamínek světa, který vývojáři TSR a poté Wizards of the Coast zabili špatně navrženými produkty. Existovala jen průměrná knižní sága, dokonce ani tvůrci Dragonlance pro majitele práv nepracovali.

Jenže pak přišel nápad s D20 a Dragonlance bylo oživeno. Margaret a Tracy spolu s nejoddanějšími fanoušky vykoupily licenci na herní pravidla a ač nevydali Campaign Setting, přidali již celou řadu doplňků. Dragonlance znovu žije a ač bychom ho rádi viděli v ještě lepší kvalitě, je tu opět s námi. A to je dobře.


Proč zrovna Dragonlance?

Tuhle otázku již jsem si několikrát položil. Samozřejmě je to první svět fantasy, který jsem navštívil. Mě ale spíš nejvíc zaujal silný a epický příběh v pozadí, stejně jako základní filozofie světa. Sami tvůrci vložili do tohoto světa své myšlenky a své životní zkušenosti, stejně jako svůj pohled na svět a vy pak přebíráte jejich životní názory skrze postavy, příběh a vlastně skrze celou ságu. Nebudu skrývat, že mám rád epické příběhy a že romány nabízely to, co jsem tehdy zrovna v životě hledal. Možná taky, že tento svět, závislý na rovnováze, mi nabídl to, co jiné ne. Možnost ztotožnit se, utéci tam mezi Morné mraky války a hledat čest, porozumění, lásku, sebeobětování a odvahu, tedy toho, co na našem světě chybí a co jsem vždy postrádal a hledal.

Teď už jsem starší a třeba jsem i našel to co jsem hledal, přesto se na Krynn často uchyluji. Margaret, Tracy a Richard hlavně, ale i další, mě svými příběhy hluboce oslovili a také určitě i ovlivnili. Mě pak nezbývá než se s Vámi podělit o svět, který jsem si zamiloval.

Závěrem bych chtěl poděkovat Margaret a Tracymu, Richardu Knaakovi a všem tvůrcům za tento nádherný svět. Nesmím zapomenou na Annuna, který měl tu trpělivost a naučil mě jak se pracuje s internetem a dal mi první místo na publikování o Krynnu. Martinu Fajkusovi za důvěru, Jamiemu Chambersovi, Trampasovi Whitemanovi, Uzielovi a dalším ze Sněmu na Bělokámenu, za to, že drží Dragonlance nad vodou a umožnili mi s nimi spolupracovat a nahlídnout pod pokličku. No a nesmím zapomenout ani na týmy Masters of Many Worlds, D20 v kostce a RPG Fóra a vlastně všem co mi pomáhají!

Děkuji, fakt to oceňuji, bez Vás bych si sen nesplnil !

(To bylo ale americké co? :))

Je pravda, že Dragonlance je hlavně epickým světem, kam patří ušlechtilé činy a zlo se vždy obrátí samo proti sobě. Je pravda, že za některými knihami můžete vidět i jednotlivé hody kostkou.

To mi ale nevadí. Pro mě je svět Krynnu nádherným místem, do kterého všichni tvůrci vložili svoji osobnost a stvořili tak svět se zcela ojedinělou atmosférou, kde se zlo věčně snaží získat nadvládu, kterou se snaží dobro zastavit jen za cenu obrovských obětí a oba odvěké rivalské principy věčně obíhají okolo Knihy neutrality, Tobrilu, kde jsou zapsány všechny události.

Vítejte na Krynnu! Doufám že najdete co hledáte, tak jako já. A slovy klasika:


Now is the Time for Heroes


Dalcor, Praha 2005


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 31.12.2005
Príspevky: 84
Body: 5
Bydlisko: Brno, říše snů a stínů
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Myslím že nejde říct, co mám raději. Obojí má své pro i proti. Pro mě je v první řadě důležité, co nového a zajímavého ten suět nabízí. Poblikovaných světů jsem viděl hodně a ve spoustě jsme z nichjsem i hrál. Některé byly dobré jiné ne. Každý samozřejmě hledá něco jiného. Kdysi jsem si koupil Greyhawk a byl jsem z něho nadšený, dnes ho beru jako průměrný fantasy svět, který více méně nepřichází s ničím novým. Například takový Ravenloft (d20/Adnd) je už o něčem jiném. Skvělé témá skvělá atmosféra. Podobně i Warhammer má něco do sebe ( i když je to v mnoha ohledech klasický fantasy svět). A to nemluvím o mederních hororových prostředích typu Kult, WoD, Little Fears,... - které sice vycházejí z našeho světa, ale přinášejí do něho nečekané a zajímavé nápady, ketré spoustu věcí ukazují v zcela jiném světě.

Výhodou dobře udělaného publikovaného světa je: žádná práce, nápady-které by vás asi nenapadly a většinou hezké a kvalitní zpracování

Ale chápu, že spousta lidí nemá čas pročítat různé settingy a hledat ten pravý svět, který mu bude vyhovovat. Nebo za něj platit nemalé částky. Pokud má ten člověk dobré nápady, nevyčerpanou fantasii, silnou vůli a dostatek času, potom může být výsledek nadmíru uspokojivý. A popravdě, pokud ta skvělá hra byla odehrána ve vašem vlastním světě, je to asi nenahraditelný pocit. A konec konců, mnoho zajímavých světů začínalo jako ta hromada papírů vytažená odněkud ze šuplíku.
Viděl jsem ale také spoustu udělaných světů, ketré byli různé průměrné adaptace na klasický fantasy světy a růžné klony pána prstnů či jiných profláknutých světů. Něketré sice pěkně propracované, ale pro mě postrádaly nějaké téma, nápad, nebo něco podobného. Takových světů jsou stovky. Takže otázkou je, kdo se jakou cestou vydá a co od daného světa očekává.

_________________
"There are two kinds of people in the world, those who divide all the people in the world into two kinds and those who don't."
Metagame si not a necessary evil
Našlapuj zlehka, neboť šlapeš po mých snech - William Butler Yeats

Ex-Qualdezar


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Predtvorene svety: jednoznacne ano

V podstate je to takmer to iste, ako citat nejaku knihu, s rozdielom, ze sa ako citatel mozem sam zapojit do deja resp. tvorit v nom dalsiu dejovu liniu. Zavisi to samozrejme od konkretneho sveta a s tym, ci sa s nim hrac dokaze stotoznit.. Nemusim pripominat, ze ja som stotozneny s Planescape :P

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 27.05.2006
Príspevky: 58
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja používam svet z MAGUSa (maďarské RPG) a ma to jediny dovod:

Okrem popisu sveta (geografickeho a historickeho), ktory je tiez dost putavo napisany, existuje k tomuto svetu zatial cca 68 romanov resp. zbierok poviedok. Tento fakt robi svet ovela pestrejsim a hlavne zivsim. Hraci mozu stretavat rozne NPC z knih a byt ucastnikmi udalosti, ktore sa mimo nich deju.
Navyse je Ynev obrovsky a su na nom aj takzvane biele flaky, kde sa moze odohrat cokolvek.

Co sa tyka DnD svetov. Vzdy mi prisli pekne a inspirujuce, ale po hrani v nich to skoncilo vzdy na tom, ze dejiny sa vacsinou zaseknu v momente, ked postavy zacnu hrat. NPCcka  su bud nelogicky na nizkych urovniach (voci tomu co akoze dokazali) alebo nedosiahnutelne vysoko - to znamena, ze ked ich DM do deja zapoji tak mavaju s postavami, co sa hracom vacsinou nepaci.
Najlepsim sa mi v tomto smere zda Greyhawk, asi preto, lebo sa tiahne uz od DnD 1st edition a v priebehu 20 rokov sa dost vykristalizoval. Skoda, ze ho 3,5 uz nepodporuje ( :x hnusni, hnusni, zli Wizardi)

Zsolo

_________________
Kúzelník, kúzelník .. koľko očí má Beholder ?!


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
podla mna seu levely NPC postav ten najmensi problem...co brani ich trochu down alebo up gradnut?

ja hram vo svete ktory nie je k DnD takze si technicke staty cucam z prsta. a tiez k nemu existuje kopa knih a ineho fluffu... ale vacsinou z nich beriem len atmosferu a nie konkretne postavy...

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ked stretneš vo svete nejaku znamu osobu, je to fajn... ale len raz za čas...

mysli na to corvus... taká debata s karlom frantzom :ikonka53:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun