HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 66 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Ale ako povedal alef, hladat taketo chyby vo fantasy nema zmysel. Rovnakym sposobom sa da spochybnit fungovanie takmer kazdeho fantasy sveta.


Sabathius napísal:
Preto za fungujuco vymyslene svety platime WoTC tazke peniaze Smutný


Nightfall napísal:
No ako najviac fungujuci svet mi pripada World of Darkness, ale zas ja moc tie D&D svety nepoznam takze sa nebudem hadat. Ale obecne si myslim ze je prirodzene ze svety vytvorene profi-firmami budu omnoho dokonalejsie nez amaterske svety fanusikov (cest vynimkam). Ale to uz sem nepatri


Ja si dovolim povedat, ze do vacsiny svetov sa da opriet: niektore sa z logickeho hladiska rozpadnu, len co do nich clovek fukne a ine vydrzia jednu aj ranu rylom.

Videl som 20 stranovu hadku o geografii Eberronu, kde ludia argumentovali, ze na takej ploche jednoducho ludia nemozu z ekonomickeho hladiska existovat. Padali mnohorake historicko-sociologicke argumenty (menovite flame o hustote obyvatelstva vo Francuzsku 13. storocia).

Podobne debaty o magokracii na RPG Fore. Ja nepochybujem, ze taketo disputy maju svoj vyznam, ale ak trvaju dlhsie, nez hranie vo svete, pripadaju mi skor zbytocne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jenže ta funkčnost se nevztahuje jen na geografii, ale i na historický vývoj demografi a tak pod. Světy fungující 50 000 let na stejné pseudohistorické úrovni vrcholné gotiky  jsou nefungující. A ano je to i moje Dragonlance, ačkoliv tam už se konečně vývoj oběvuje.


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2006
Príspevky: 196
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dosť podstatné je, akým smerom sa svet vyvíja. Ak je kvázi ľudský, tak bude prechádzať od doby kamennej a nástrojov ako kamenný a kostený nôž cez starovek a stredovek do novoveku a "sci-fi".

Ak je ale celkom vymyslený, môže ostať trčať niekde v stredoveku alebo podobne....


J.

_________________
Bags, nothing is ever easy....


Hore
 Profil  

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak tu hádku o geografii Eberronu bych docela chtěl vidět (nemáš link alefe?). Ale abych se držel tématu, samozřejmě, že se dá vytvořit relativně kompaktní věrohodná fantasy, ale vyžaduje to kompromisy zase jinde a ty někdy (mnohdy) nejsou pro vydavatele výhodné.

Napadá mně, jestli většina konzumentů vůbec chce takové světy. Soudě dle vývoje trhu žřejmě spíš naopak. O funkční světy není zájem, protože obvykle zaplatí cenu v podobě menšího množství "novot" a "překvapení" i jednoznačného určení co je co.

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Joeyeti napísal:

Ak je ale celkom vymyslený, môže ostať trčať niekde v stredoveku alebo podobne....


To ano, ale ja v uplne vymyslenom svete, musi byt jeho fungovanie nejak logicky zdovodnene. Takze moze ostat trcat v stredoveku, ale malo by byt nejak rozumne vysvetlene, preco.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Je fakt, že spousta světů má vyloženě statické rysy a to jak co se vzniku, tak aktuálního kulturně-politicko-technologického stavu týče. Ono to totiž odráží formu jejich vzniku. Jejich tvůrci si sedli a řekli si. Tak fajn, takže to máme jednu zlou říši tady, jedno hodné království tady, jednu komunitu támhle...

Pokud usilujete vytvořit skutečně věrohodný svět, chce to začít skutečně někde hluboko v minulosti nějakými body vzniku civilizace a alespoň zhruba sledovat, jak se to bude přelévat sem a tam... (protože domýšlet to zpětně je poměrně dost náročné a problematické, IMO těžší, než takhle svět vyvinout).

Klasické příznaky statického světa jsou tisíc let znesvářené říše, které mají stále zhruba stejné hranice.

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Tak tu hádku o geografii Eberronu bych docela chtěl vidět (nemáš link alefe?).


Nemam, ale notoricky sa opakuje otazka na tvorcu, ze ci 5000 mil na mape nie je preklep s jednou nulou navyse. Co je tiez dost zauijimave.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.09.2004
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: dublin/bb

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
preco preklep?

_________________
www.rpg.sk
Slovensko-český portál venovaný stolným RPG hrám
rpginspirations.blogspot.com
Find your RPG inspiration here. One idea a day.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ot: Keith, ma Khorvaire sirku 5000, ci 500 mil?
Od: Napriek uvaham o hustote populacie je sirka Khorvaireu pattisic mil. Ak vam to neda spavat, pokojne zvyste pocet obyvatelov.

A nasiel som ten thread, kde sa mocno uvazuje nad touto otazkou: http://www.enworld.org/forums/showthread.php?t=94027.

Hellcow je Keith Baker.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 31.08.2006
Príspevky: 18
Body: 5
Bydlisko: Olomouc

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vďaka zvestiam o premyslenom svete ma zaujal Kalamar (Kingdoms of Kalamar od Kenzer & Co.), ale díval som sa na to zatiaľ len zbežne, takže si netrúfam súdiť. Čo som však z neho zatiaľ videl, to vyzeralo celkom sľubne.
P.S. Trochu ma však odradzuje fakt, že Kalamar sa v ČR/SR nehrá, apoň o tom neviem a nechcem vyzerať ako človek, ktorý sa ide niečím zaoberať len preto, aby v tom bol prvý  :)


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To Kalamar bol ten svet, o ktorom kricali, ze ,,vytvoreny na zakladoch geologie a skutocneho vyvinu ludskych sidiel"?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 31.08.2006
Príspevky: 18
Body: 5
Bydlisko: Olomouc

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Alef0: To je on, mého srdce šampión  :)  Neviem, ako ho tvorili, ale vyzerá celkom sympaticky na prvý pohľad. Ani neviem, či kričali, Kenzer mi pripadá ako také normálne vydavateľstvo.


Hore
 Profil  

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Alef0: Díky za link... jdu to studovat. (BTW: Nikdy jsem nepochopil, kde přišel Baker na takovou patetickou přezdívku).

andtom: tak jestli tě to potěší, odehraju rychle v Kalamaru nějaký one-shot, takže nebudeš první...

Ale jinak ke Kalamaru, vypadá skutečně ehm... tak nějak zabydleně a dynamicky, ale jsem na tom podobně jako andtom, čas mi neumožnil hlubší studium. A ty výkřiky jsem teda taky neslyšel. Ale ten atlas... už pro ten je zbožňuju.  :wink:

EDIT: Tak si čtu tu diskusi v tom odkazu... to je skutečně dost zoufalé. Na jednu stranu chápu, že demografie není "až tak důležitá", ale sekli se teda fakt o hodně a postoj autora ve stylu "kašlu na to, udělejte si to, jak chcete..." mně teda docela zvedá ze židle.

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Já vím že jsem hrozný, ale tak na pomezí promysleného a statického světa je Dragonlance. V Tales of the Lance je dokonce mapa mořským proudů a jejich vliv na podněbí...


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
EDIT: Tak si čtu tu diskusi v tom odkazu... to je skutečně dost zoufalé. Na jednu stranu chápu, že demografie není "až tak důležitá", ale sekli se teda fakt o hodně a postoj autora ve stylu "kašlu na to, udělejte si to, jak chcete..." mně teda docela zvedá ze židle.


Ano, jasne, ze nie je velmi koser od autora reagovat takymto sposobom.

Ale uprimne povedane, existuju nejake pripady, ked to ma demografia skutocny vyznam pre pribeh/svet?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 66 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun