HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 3 ] 
Autor Správa

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 27.05.2006
Príspevky: 58
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Včera 24.02.2007 som sa ako čestný hosť (možno ako budúci vydavateľ) zúčastnil druhého turnaja série Karneval Dobrodruhov. Ak máte pocit, že ste o tejto akcii nič nepočuli, niet divu. Konala sa v Budapešti pre nadšencov maďarskej fantasy hry na hrdinov M.A.G.U.S.
Keďže ma akcia úplne ohromila, rozhodol som sa o nej napísať report ešte takto za horúca, plný dojmov.

Najprv niečo o M.A.G.U.S.-ovi.
Hra bola prvýkrát publikovaná v roku 1991 v náklade 15000 ks. V rokoch 92-95 k nej vyšlo mnoho rozšírení. V roku 1998 vyšla prvá revidovaná verzia, známa ako Prvá kniha pravidiel, z ktorej sa aj po dotlači v r. 99 predalo bezmála 25000 ks. Pre vnútropodnikové nezhody vo vydavateľstve sa odvtedy neudialo nič podstatné. Teraz všetky práva kúpilo vydavateľstvo TUAN, ktoré sa chystá vydať už 3. edíciu (po dosť markantných úpravách) tejto obľúbenej RPG a to koncom júna 2007. Z tohto dôvodu produkuje tieto reklamné akcie, ktoré nazvali Karneval Dobrodruhov. Zatiaľ sa udiali dva turnaje a do júna by sa mal uskutočniť ešte jeden. Vyvrcholiť by to malo v júli v M.A.G.U.S. tábore (týždňová akcia) na nejakom hrade (zatiaľ neviem konkrétnosti).
Podľa výskumov autorov a vydavateľstva hrá v Maďarsku trikrát viac ľudí M.A.G.U.S.-a ako D20-kové systémy, a to treba dodať, že v maďarčine vyšlo DnD 3rd edition aj z mnohými rozširujúcimi sadami, takže ani jazyková bariéra neexistuje.
Obľúbenosť M.A.G.U.S.-a spočíva asi v literárnej podpore. Systém sa zakladá na svete Ynev, v ktorom sa rodia romány a poviedky renomovaných maďarských fantasy autorov, z ktorých spomeniem možno: Gáspár András (Wayne Chapman), Nyulászi Zsolt (Dale Avery), Pálinkás Imre (Alan O’Connor) a Gáspár Péter (Jan van den Boomen). K systému vychádzajú nespočetné rozšírenia, ktoré sa zameriavajú na popis sveta, udalostí, ktoré sa v ňom dejú (s prihliadnutím na vychádzajúce romány), na magické a mystické miesta a rasy, na časy dávno minulé aj možno budúce. Hrať na Yneve nie je byť jediným herom sveta, ale byť súčasťou špinavej hry dávno zabudnutých bohov a iných mocností.
.
A teraz späť k samotnému turnaju. Najprv pár zaujímavých štatistík.

Na turnaj sa prihlásilo 38 päťčlenných družín.
Organizátori mali prichystaných 41 Rozprávačov (DM, GM, PJ).
Hra začínala o 9:00 a končila o 18:00. Hráči mali nárok na hodinovú obedňajšiu prestávku.
Štartovné bolo 7500 Ft za družinu čo je asi 1150 Sk.

Zo 190 hráčov bolo 15 dievčat (8%)
Lepší pomer však mali Rozprávači, kde z 38 hrajúcich bolo 8 dievčat (20%)
Väčšina družín boli 5 chlapci – 27 družín (71%)
Ale boli aj 4 chlapci 1 dievča – 8 družín (21,1%)
3 chlapci 2 dievčatá – 2 družiny (5,3%)
Nakoniec bola aj družina, kde boli 3 dievčatá a 2 chlapci. Podľa ich vlastných slov mali byť pôvodne 4 dievčatá a jeden chlapec (ktorý im v normálnom prípade robí Rozprávača), ale jedna slečna ochorela a tak si jedna z hráčok zobrala so sebou svojho 12 ročného brata. (2,6%)

Keď už sme pri veku hráčov. Priemerný vek zúčastnených bol 23,5 roka.
Priemerný vek hráčov v družine sa rozdiferencoval asi takto:
15-18   stredoškoláci   4 družiny (10%)
19-23   vysokoškoláci   12 družín (38%)
24-29   mladý, zarábajúci – slobodný    20 družín (32%)
30 a viac   skúsený ženáči (vydaté)   2 družiny (4%)

K samotnému dobrodružstvu sa veľmi vyjadriť neviem, lebo bolo strašne utajené. Hráči hrali postavy na 4-5 úrovni. Tí čo sa zúčastnili predošlého turnaja (a prežili) tak na 5-6 úrovni. Podľa toho, ako mali družinu (za dobrú či zlú stranu) mohli začínať z dvoch odlišných motívov. Hra mala byť pátraco bojová, v pozadí s veľkou politikou. Bola veľmi rozsiahla (popis bola bichľa A4 asi 45 strán) Bohužiaľ vyhodnocovania som sa nemohol zúčastniť, keďže ma čas tlačil, ale v každej voľnej chvíli som videl Rozprávačov navzájom diskutovať medzi sebou a s dozerajúcim hlavným Rozprávačom (autorom dobrodružstva). Na základe dosiahnutia nejakých cieľových mét a role-playu družiny, ale aj jednotlivcov – rada rozprávačov mala rozhodnúť o víťazoch, na ktorých čakali naozaj hodnotné ceny.
Ako družiny umierali, dostávali sa do bezvýchodiskových situácii, sa Rozprávači presúvali ešte k hrajúcim stolom, takže na tie družiny, ktoré sa dostali najďalej, ku koncu už dozerali 2-3 Rozprávači.

Osobne si myslím, že turnaj nemohol byť úplne objektívny, keďže úspech družiny často závisí aj od výkonu a prístupu Rozprávača. Aj keď boli vopred dobre školení, je to veľký rozdiel, kto s kým a ako dokáže spolu hrať. Ako promo akcia, pre zvýšenie záujmu o hru, to však bolo naozaj veľkolepé, čo podporili aj dekorácie, výber miesta (Andrássyho palác v centre Budapešti) a autogramiáda horeuvedených fantasy autorov, ktorých bolo 12.

Dúfam, že raz aj na Slovensku, alebo aspoň v Československu zažijem takúto mega akciu!
Držme si palce!

_________________
Kúzelník, kúzelník .. koľko očí má Beholder ?!


Hore
 Profil  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zsolo:
pripomína mi to GameCon s turnajom v DrD, každoročne usporadúvaný v Olomouci.
rozsahom je GC o niečo väčší (45-50 družín po 8 hráčoch), ale v princípe veľmi podobný.
a na rozdiel od Karnevalu trvá zvyčajne od štvrtka do nedele.

web: http://gamecon.altar.cz/

nie sú z Karnevalu fotky? a stránka?

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Cestovateľ

Založený: 26.08.2005
Príspevky: 27
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
MAGUS som dakedy hral.
Kamos sa v madarcine vyznal.
Aj tu knizku som cital, jedinu co vysla v CZ.

Malo to vtedy nevidanu kvalitku v casoch DrD.
Ale v porovnani z terajsimi systemami by to tiez mohlo obstat...

_________________
Obrázok


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 3 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun