HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 93 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Autor Správa

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 05.12.2005
Príspevky: 946
Body: 5
Bydlisko: Le frere et gloire
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja rozhodne netvrdím, že alternatívne hry sú pre každého, ale tvrdím tiež, že klasické hry momentálne nie sú pre mňa, takže to funguje oboma smermi. Čiže nefrflem, že nejaká hra je klasická a tým pádom je zlá, ale na druhej strane ju nehrám.

K venus pomohlo podľa mňa to, že Wushu generuje filmové hranie, a to je bližšie nováčikovi, ktorý o RPG nemá ani poňatia.

_________________
"Však lev, to je vlastne kôň."


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja ani rozhodne netvrdím, že klasické hry sú pre každého.  :D  Ale Wushu určite je pre každého, to by bavilo ešte aj moju babku, keby dobre počula.  :lol:

Aby som jasnejšie vysvetlil, čo som napísal o dva posty vyššie. V praxi je ohromný rozdiel, či hra podporuje filmové rozprávanie alebo nie, či jednu výmenu v šerme vyrieši procedúrou trvajúcou päť minút alebo desať sekúnd, či má na denníku tri príbehotvorné elementy alebo zoznam 40 skillov, alebo či necháva širšie následky činnosti postáv na ľubovôli GMa alebo nie. Ale náš príjemný pocit z hry je na tomto závislý len vtedy, ak to naozaj riešime a máme isté očakávania vytvorené povedzme aj už len znalosťou toho, že niečo iné existuje.


Alnagovmu postoju sa na druhej strane netreba čudovať, je to psychológ. Moja odpoveď na otázku, či do "netradičných" vôd človek má ísť, je "určite áno, aj za cenu medziľudských problémov, rozbitých družín a stratených kamarátstiev". Ono koniec koncov keď sa porozpadávajú družiny, tak sa to zase premieša a všetci sa budú mať lepšie. Spoločenské optimum. :lol:

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bifi napísal:
Ale Wushu určite je pre každého, to by bavilo ešte aj moju babku, keby dobre počula.  :lol:

Blbosť, pre mňa Wushu určite nie je, pretože nemám rád ak musím všetko iba opisovať, som radšej, ked môžem sucho povedať svoje "Full attack na orka predomnou" keď nemám náladu všetko dramatizovať a okecávať. Nie každý RPG hráč je rečník a rozprávač (teraz nemám na mysli vo význame GM, ST, DM or whatever) ako delo.

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
poznámka bokom: nevyšlo to Roanoke Wendigo Wushu spred 2 týždňov "tak dobre" lebo tam bolo zúčastnených 5,5 DM-a?

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aeris napísal:
Blbosť, pre mňa Wushu určite nie je, pretože nemám rád ak musím všetko iba opisovať, som radšej, ked môžem sucho povedať svoje "Full attack na orka predomnou" keď nemám náladu všetko dramatizovať a okecávať. Nie každý RPG hráč je rečník a rozprávač (teraz nemám na mysli vo význame GM, ST, DM or whatever) ako delo.


tak s tebou by som hrat RPG nechcel  :lol:

Quicci: podla mna to len pomohlo, nebol to rozhodujuci faktor.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aeris: Ty asi nepoznáš moju babku.  :cry:

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Souhlasím s Aerisem, původně jsem si (naivně) myslel, že je to jen otázka přístupu, až hráči by si všichni s tím okecávacím přístupem (odtud i nějaké mechaniky v OF) mohli sednout, ale není to tak.

Wushu vyžaduje velké zapojení (a způsobuje rychlé vyčerpání) a tohle spoustě lidí nesedne. Mně třeba z hráčské pozice docela bavilo (protože jsem docela ukecaný a tak), ale GMa ve Wushu bych teda dělat nechtěl.

A Bifiho  teze o tom, že když se družiny rozpadnou, tak se jen promísí a všichni se budou mít líp je IMO taky dost pochybná. To možná platí pro nějaké hardcore-geek-playery, kteří staví RPGčko nad ty vztahy, ale pro lidi, co se scházejí na RPGčko jako se někdo schází na partičku karet - prostě vidět se a poklábosit - je samozřejmě rozbití družiny mnohem dramatičtější. Takže bych řekl, ne díky.  :P

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Narazil by som na dve veci, ktore odzneli vyssie: jednak Bifim spominana kliatba inovatorov. Zrejme take nieco sa skoro stalo v bratislavskej sekcii (ak som to spravne zinterpretoval). Nie je ale ironiou, ze v extreme moze situacia medzi klasikmi a inovatormi dospiet do stavu, ked nebudu hrat ani klasici a ani inovatori? Klasici kvoli ich nemoznosti / neschopnosti / nechuti experimentovat a nechat sa vtlacit do niecoho noveho a inovatori kvoli neschopnosti / nechuti hrat po starom? Tato situacia hlavne vyplynie z nedostatku hracov na blizkom okoli.

Citácia:
Nie každý RPG hráč je rečník a rozprávač (teraz nemám na mysli vo význame GM, ST, DM or whatever) ako delo.

Ano, o tom sme sa tiez bavili cez ICQ: paradoxne existuju hraci, ktori v takom D&D typicky sedia, nepovedia nic, ich vrcholnym prejavom je "rubem ho po hlave" a napriek tomuto tichemu pristupu po sessione povedia, ze sa kralovsky bavili. Voci tomuto sa prirodzene neda protestovat ani nemozno povedat, ze hrac je nesikovny, hlupy, ci inak menejcenny, ale potom nastava presne situacia, ze inemu hracovi takyto nespolupracujuci hrac nevyhovuje, resp. Sef hry nebude v stave neustale kopat do hraca, aby zo seba vydal nieco viac.

Dalsou vecou, co vidim ako problem je zavalenie hracmi novymi pojmami. Mne sa tiez stalo, ze ma zavalili pojmy a dojmy a pravidla a poziadavky hracov a nakoniec som uz ani sam nevedel, co chcem, ci nieco chcem a kde som. Podla mna hracov treba oboznamovat bud velmi opatrne alebo tak, ze sa hodia do vody a nech plavaju. Prilis vela priprav a reci vopred ma skor negativny efekt (opak som zazil jednak na Roanoke Wushu a jednak na kosickom sedeni). Ako zvykne vraviet kolega Tomas, niekedy je lepsie, ked sa ludia "zobudia na to, ze robia fortune in the middle").

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa St. 28. Nov 2007, 13:00, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna nejde o to ze by hrac nechcel spolupracovat. Ale niektori ludia su holt menej retoricky vybaveni nez ini a nech sa snazia ako chcu tak nejake rozsiahlejsie rozpravanie zo seba proste nedostanu.. A pre takeho hraca moze byt narativne rpg podla mna dost velkym utrpenim.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Áno, môžu. S dodatkom, že to platí pre nie všetky "naratívne" (keďže nie všetky sú zamerané na estetiku opisu, okamžitú kreativitu a kvalitnú improvizáciu alebo nútia rozprávať - aj keď teda neviem, o ktorých sa bavíme), ale ani pre nie všetky "klasické" - ak po takých hráčoch Storyteller vo Vampire: the Masquerade bude chcieť, aby odroleplayovali niekoľkohodinové politické zasadnutie upírov, tiež budú hodne mimo.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Podla mna nejde o to ze by hrac nechcel spolupracovat. Ale niektori ludia su holt menej retoricky vybaveni nez ini a nech sa snazia ako chcu tak nejake rozsiahlejsie rozpravanie zo seba proste nedostanu.. A pre takeho hraca moze byt narativne rpg podla mna dost velkym utrpenim.

Ano, to je pravda a tiez mam s tym niekedy problem. Casto sa vsak stava, ze clovek bedaka a protestuje este predtym nez nieco vyskusa. (Keby mne niekto opisoval, ze mam hrat Mexican Standoff, tak zutekam, a pritom to je super hra :-))

Najlepsie je, ked to hrac skusi a povie, ze mu to nevyhovuje. (To je nieco podobne, ako mam ja momentalne s Game of Thrones - mozem sa snazit ako chcem, ale strategiu nevyprodukujem a casom zistujem, ze sa ani nebavim).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 31.12.2005
Príspevky: 84
Body: 5
Bydlisko: Brno, říše snů a stínů
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co se tyce te narocnosti. Chapu ze nekomu to muze byt neprijemne, ale ja treba to beru jako vyzvu. Jeden z duvodu proc hraji RPG je se v podobnych vecech zlepsovat. Pokud clovek neni prirozene nadany, neni to samozrejme udrzitelne dlouhodobe, chce to pomalu a postupne. Ale myslim, ze jakekoliv vlozene usili, ktere investujete do sebe, aby jste se v necem zlepsili, se vyplati (ono podleme obecne jakekoliv usili vlozene takrka kamkoliv je IMHO pro cloveka lepsi nez pohodlnost a jednodussi cesta), ale chapu, ze nekdo se chce proste jen bavit. Oni ty preference lezou uplne vsude.

Kazdopadne kdyz se vratim k te narocnosti, kterou treba wushu klade na hrace, ta bezvychodnost ze se tomu nemuzu vyhnout a rici "utocim na toho skreta", muze byt opravdu frustrujici. Na druhou stranu, pokud vim, ze kdyby me system do te kretivity tolik netlacil, tak se tak ji proste tolik nevyvinu, tak si úrave úrptp vetsinou vyberu ten, co me tam bude tlacit. Protoze alepson u me, cim vice se o kreativitu snazim (a cim vice me do ni system tlaci, tim vice se snazim), tim lespi hra byva.

Kazdopadne je to proste neustale se opakujici spor, ktery byl trefne pojmenovan ajko krupkouni vs teoretici  :ikonka01:  

A s tim souvisi jeste jedna vec. To ze nekdo u hry silne preferuje kvalitu herniho obashu neznamena, ze mu nejde o lidi a ze hru stavi nad lidi, jak byva obcas naznacovano. Ja kdyz jdu hrat RPG, tak je ta hra pro me opravdu dulezita, to nepopiram. Nehraju jen kvuli lidem, nebo hlavne kvuli lidem (vetsinou), ale kvuli hre. Kdyby mi slo jen o lidi a ne o tu hru, tak s nimi pujdu do cajovny, budu se s nimi koukat na film a nebo jen tak kecat. Ja se s lidmi nesetkavam jen u hry, vlastne hranim s nimi vetsinou travim tu mensi cast casu. Ale kdyz uz jdeme hrat, tak mi na tom hernim obsahu zalezi (mimo jine proto, ze ho delam pro ostatni hrace). Pokud bych si s nimi nesednul jako s hraci, tak to prece neodnese nase pratelstvi, to mi prijde ve vetsine pripadech absurdni.

Stejne se nemuze vsem pratelum venovat ve vsem. Tak s kazdym delam to, co me s nim bavi delat a co jeho bavi delat se mnou.

Takze tvrzeni, ze pokud se nekdo u hry primarne soustredi na hru, neznamena ze me na spoluhracich nezalezi.

_________________
"There are two kinds of people in the world, those who divide all the people in the world into two kinds and those who don't."
Metagame si not a necessary evil
Našlapuj zlehka, neboť šlapeš po mých snech - William Butler Yeats

Ex-Qualdezar


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Kazdopadne kdyz se vratim k te narocnosti, kterou treba wushu klade na hrace, ta bezvychodnost ze se tomu nemuzu vyhnout a rici "utocim na toho skreta", muze byt opravdu frustrujici.

Riesenie je proste: nehrat alebo hrat nieco ine.

Opat by som videl pribliznu analogiu s filmami: pozeranie nejakeho poetickeho filmu, kde clovek marne ocakava dej a ten tam nie a nie sa zjavit, moze byt tiez frustrujuce. Niekedy staci zla nalada, unava po pracovnom tyzdni a uz je aj z dobreho filmu zly zazitok. Co spravi taky divak? Jednoducho sa zdvihne a odide a povie si, ze to nebolo nic prenho (v horsom pripade skritizuje rezisera, za to, aku kravinu natocil). Na druhej strane niekto iny sa v tom poetickom filme moze vyzivat.

Cize ak hrac skonstatuje, ze je to prenho prilis vycerpavajuce, nech je tak - nie je treba obvinovat ideu systemu a nie je treba obvinovat hraca, proste sa nestretli preferencie.

Rovnako nik nevravi, ze wushu / shadows of the yesterday / CistoNoveRPGNadKtorymSlintaCeleRPGForum ma spasit svet a byt vseuniverzalnym liekom, tak ako nik netvrdi, ze film sa musi pacit kazdemu. Hoci niekedy to tak nevyzera.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník

Založený: 26.10.2007
Príspevky: 165
Body: 5
Bydlisko: PN\BA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
Kazdopadne kdyz se vratim k te narocnosti, kterou treba wushu klade na hrace, ta bezvychodnost ze se tomu nemuzu vyhnout a rici "utocim na toho skreta", muze byt opravdu frustrujici.

Citácia:
Riesenie je proste: nehrat alebo hrat nieco ine.


V kazdom pripade ale treba aspon skusit, aky bude vysledok. Samotna skusenost rozhodne stoji za to. Taktiez to ale moze dopadnut s roznymi trapnymi situaciami, ale to je uz skor na hracoch, ako to prijmu a na konkretnom pachatelovi ( nenapada mi lepsie oznacenie :) ), ako on zoberie to, ze niekomu pokazil hru. Taktiez je aj ta moznost, ze to urobil nechtiac a je ochotny sa prisposobit, lebo za ten zazitok mu to stoji.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Quicci napísal:
Corvus napísal:
podla mna by mali vsetci rpg hraci hrat Wushu (aspon raz)  8)


aj jedna hra wushu staci na to aby sa klasicka hracska skupinka DrD/DnD podelila. nemusi to robit dobrotu.

(ale o tom uz Bifi pisal, toto je len poznamka, ehm.)


(boli sme OT.)

to mi ale pripomina praktiky cirkvy ktora palila nebezpecne knihy (a ludi) aby sa nahodou nejake ovecky pod ich vplyvom neoddtrhli :lol:

ja som za to aby si to kazdy vyskusal a potom sa rozhodol ci mu to vyhovuje alebo nie. informacie by mali byt dostupne kazdemu.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 93 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 25 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun