HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 49 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
beriem standartne pravidla D&D:
Strazny pes stoji 25gp
Somar stoji 8gp (!!!!!!!!)
Mula dokonca stoji tiez 8 gp (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
A lahky kon stoji 75gp

Ako k tomu pride Somar alebo nebodaj Mula ze maju taku nizku cenu??
Na ich chrbtoch boli postavene cele civilizacie!
To niesu ziadne odpady zivocisnej rise tak kurna preco im v D&D dali cenu nizsiu ako straznemu psovi. Vycvicit psa na strazenie naozaj nieje tak strasne tazke ako iste potvrdi kazdy co mal psa (samozrejme vhodnej rasy, u labradora je DC o 30 vyssie).

z wiki o mule:
Citácia:
The mule possesses the sobriety, patience, endurance and sure-footedness of the donkey, and the vigour, strength and courage of the horse. Operators of working animals generally find mules preferable to horses: mules show less impatience under the pressure of heavy weights, whereas their skin, harder and less sensitive than that of horses, renders them more capable of resisting sun and rain. Their hooves are harder than horses', and they show a natural resistance to disease and insects.


z wiki o somarovi:
Citácia:
Donkeys have a reputation for stubbornness, but this is due to some handlers' misinterpretation of their highly-developed sense of self-preservation. It is difficult to force or frighten a donkey into doing something it sees as contrary to its own best interest.
Although formal studies of their behaviour and cognition are rather limited, donkeys appear to be quite intelligent, cautious, friendly, playful, and eager to learn. They are often pastured or stabled with horses and ponies, and are thought to have a calming effect on nervous horses. Once a person has earned their confidence they can be willing and companionable partners and very dependable in work

+ maju skvely zazivaci system takze zozeru aj malo jedle plodiny a pri porovnani s konom podobnej vysky a vahy im staci menej potravy.
+ ich traviaci system je menej nachylny na koliku ako konsky
+ maju dlhsie usi a pocuju lepsie ako kone, lepsie si ochladzuju krv -v horucavach
+ pouziva sa dokonca ako strazne zviera (napriklad ovci) proti kojotom a inym predatorom v Severnej Amerike!

Na Mule aj na somarovi sa da jazdit. Su pomalsie ako kone ale sakra preco taky sileny rozdiel cien?? Co je to pre dungeonera 8gp? Nic. 50gp tiez nieje nijak strasna suma.

Takze aky je vas nazor na tuto moju krepu otazku po 4och pivach?
Preco je to iba 8gp?
Nemalo by to byt tak 50gp za somara a 60 za mulu???
Som jednoznacne za prinavratenie skutocneho monetarneho ohodnotenia somarom a mulam!!11!!!!!eleven

Obrázok
3mesacny somarik

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No, ak má postava strážneho psa, ten bude sám útočiť.  :P  A robí väčší damage ako somár alebo mulica, takže je drahší. Je to taká permanentná animated weapon, a ešte má aj dobré niektoré skilly.

Kôň zásadne zvyšuje rýchlosť a mobilitu postáv, vrátane schopnosti ujsť problémom. Okrem toho pri boji z neho má postava bonus na útok (higher ground). Okrem toho má dosť veľký HD. Ešte okrem toho má veľký strength, čo má efekt na damage spôsobený lancou.  :P  Keby si si chcel vyrobiť magic item s takýmito vlastnosťami, tak ťa vyjde o hódne viac.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ok
beriem ze je pes hodny 25 pretoze utoci. Ale nic moc neodnesie.
Z kona sa da utocit, to je pravda. Somar je pomalsi a aj ked je mulica v sucasnosti takmer ekvivalentna s konom (zucastnuje sa rovnakych sutazi) v minulosti tak vyslachtena nebola.
Preto je mi jasne ze somar a mulica je lacnejsia ako kon.

Ale vyhody ktore som vymenoval su podla mna dost velke. Co sa tyka D&D tak obe potvory mozu ist do dungeonov, kon ani moc nie. Preto sa mi zda 8gp uplne absurdna cena.
Ja viem ze nemam co porovnavat real s D&D, ale mosim sa spytat preco su somare a muly tak podcenene?
Je to kvoli tomu aby tu bol dopravny prostriedok aj pre bedarske druziny ci co?

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pes sa da zobrat do dungeonu, co sa o mulici povedat neda (vid J.R.R.Tolkien a (tusim) Sam musel vyhnat mula pred cestou do Morie). I ked, to iste plati o konovi. Ehm.

Co ale protestujem, je vynechanie lamy. La llama es un cuadrupedo que vive en los grendes rios como el Amazonas!, a okrem toho Llama's ass is really whipped by Winamp!.

Pardon, nie o tom som chcel. V kazdom pripade, kde je lama??

Pardon, nie o tom som chcel.

Ked sa nad tym zamyslime rigorozne: ulohou tazneho zvierata je bud byt uzitocnym v kombate alebo sa nechat zozrat orkami cakajuc pred dungeonom, kym druzinici vrazdia beholdre.

Davam do pozornosti staty:

Kon: AC 13, utok kopyto -2 (1d4+1), plny utok: 2 kopyta –2 (1d4+1)

Mul: AC 14, utok kopyto +4 (1d4+3), plny 2 kopyta +4 melee (1d4+3)

Somar: AC 13, utok hryz +1 (1d2), plny utok takisto

Ked budem velky, beriem si mula. (A bonus kuzlo Shrink, aby som ho mohol nosit v zadnom vrecku.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Presne, mula je nedocenena! A D&D tvorcovia sa hlboko zmylili.
Sam bol len trapos ktory nevedel mulu presvedcit ze Moria je zaujimave miesto kde sa toho mula moze vela naucit.
A +4 kopytom by im v boji so skretmi tiez pomohlo. Mohla aspon chvilu sluzit ako tanker napriklad.

Cena muly by mala byt aspon 60g. Ak bude menej tak sneaknem nahodneho okoloiduceho.
Mozno aj sorcerera.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

Rytier
Obrázok používateľa

Založený: 17.03.2005
Príspevky: 361
Body: 5
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm utok kopytom.. boj v morii.. ako napad to nieje zle ale ma to jednu chybicku...
Videli ste uz niekedy mulu/somara kopnut niekoho zpredu? Ja osobne, ani len hlavou to nic nespravi :P tzn, jediny utok aky dokazu, je ak su napadnuty zozadu, ale to tiez ma svoje rizika....
taky kon napriklad moze aj prednymi "zautocit"...

a Aljen, nevies nahodou aku sancu ma elf so spot skillom maxed , ze thiefovi jednu vrazi tesne pred sneak attackom? :P

_________________
We do not decide , how long we live on this world.
We only decide , what we do with the time given to us.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mula moze utocit kdekolvek
360stupnov okolo a 10m daleko

A viem aku ma sancu.
Presne nulovu :D

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Predovsetkym by som doplnil tuto temu o jazykove okienko. Je to bud "ten MUL" alebo "ta MULICA". Ziadna "MULA", to je hereza voci tomuto jemnemu zvieratu.

Ale co je dolezite a na co sme zabudli:

Mulica ma suverenne najviac zivotov, 22, oproti konovi (19) a somarovi (biednych 11, co je este stale viac, ako jeho pan na prvej urovni!).

@vir_us: podotykam, ze pravidla D&D nerozlisuju "predok" a "zadok" (v zmysle smerovania v boji). Cize mulica moze kopat zadnymi nohami lubovolnym smerom. Co mi vsak zatial nie je jasne je to, ako prebieha zapasenie (grapple) s mulicou. To je vsak predmetom skumania (i mulica, i zapasenie).

A este velmi dolezita sprava. Pisal som Wizardom a ti mi promptne odpovedali a to velmi radostne. Po skonceni osialu so stvrtou ediciou sa chysta edicia doplnkov Heroickych taznych zvierat:

Monte 'Mule' Cook napísal:
Complete Warrior
Obrázok
D&D Heroic Draft Animal Supplement
Monte "Mule" Cook, Jonathan Tweet, Angelika Lokotz


Kniha Complete Mule (Všetko o muliciach) vám veľmi podrobne priblíži jedny z najpodceňovanejších ťažných zvierat sveta - mulice. Poskytuje cenné informácie o histórii, použití a vzťahu týchto zvierat k spoločnosti.

Oboznámte sa s rasami založenými na muliciach (napr. tajomná rasa polomulov žijúca v lesoch Xen'driku), klasickými i prestížnymi povolaniami (spomeňme len Majstra mocnej mulice a nového Mulomancera), bojové manévre, možnosti mulice v boji, niekoľko odborností (Vylepšené jazdenie na mulici, Zdieľaj inteligenciu) a zručností a samozrejme vybavenia (kto by netúžil po Helme, ktorá zvýši charizmu vašej mulice!). Rovnako opisujeme rôzne šablóny (divá (dire), ohavná (horrid)), prinášame možnosť používať mulicu ako familiara a magicky ju vylepšovať. Nezabúdame ani na nové príšery ako napr. mulodrak, alebo mulich a nové kúzla (Mordekainen's Mule Mustering, Privolaj mulicu, Kôň na mulicu alebo Wail of the Mule).

Všetko o muliciach je kniha užitočná pre všetky rasy a povolania. K dispozícii je niekoľko tipov a rád pre tvorbu dobrodružstiev založených na ťažných zvieratách a morálnych dilemách okolo nich.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak to som velmi rad. Tato kniha je mimoriadne potrebna. Som si isty ze wizardi dostali miliony vystraznych emailov a mozno aj par samovrazednych muloutokov kvoli zanedbaniu takeho doleziteho zvierata. Cakam ze kazdu chvilu vyjde aspon patch na opravu cien mula a somara v PH1.

BTW moze utocit tak ako somar aj prednymi nohami

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zabudol som dodat, ze sa planuje este Complete Horse, Complete Dog (neviem sice preco je v tejto serii, ale budiz) a na zaver Complete Ass.

Lahky prieskum na usenete ukazal, ze vacsina DMov si urobila vlastne pravidlo a opravila cennik - a kedze, ako je zname, DM chce hracom vsetko stazit, cenu mulov primerane zvysili..

Inak som popozeral vyvoj mulic v dejinach a nie je to stastny vyvoj

praD&D, 1974: mulice vladli svetu, 30 gp, bezny kon 40, somare este zili v pralesoch a ludia ich nepoznali.
AD&D, prve vydanie, 1980: mul stal 20 gp, kon 25 gp, somar vstupuje na scenu za 8!
AD&D, druhe vydanie, 1989: udiala sa velka hereza! Ceny mulov spadli na uroven prostych somarov! 8 gp! A kone vzrastli na neludskych 75!

Sucasny stav pozname.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik

Založený: 18.09.2006
Príspevky: 13
Body: 5
Bydlisko: Kladno

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Predovsetkym by som doplnil tuto temu o jazykove okienko. Je to bud "ten MUL" alebo "ta MULICA". Ziadna "MULA", to je hereza voci tomuto jemnemu zvieratu.

Něco cizích jazyků: V Češtině máme koně a osla, kříženci jsou MULA a MEZEK. Rozlišuje se podle toho, jestli je otec kůň a matka oslice nebo obráceně. Co je co, si nepamatuju.  :wink:

Tak mě napadá, jak to bylo s poměrem cen v historický dobách, když se obě zvířata používala vedle sebe?
IMO je kůň dražší hlavně v udržování - t.j. starat se o koně a udržet ho zdravého je mnohem náročnější než u osla nebo muly. Taky se asi s koněm nemůže všude, aby si nezlomil nohu. Ve slušném terénu je ale určitě rychlejší.

BTW nezapomínejte, že pravidla popisují i warhorse - tedy lepší a silnější koně cvičené, aby se nesplašili při bitvě.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
O, pravda, pravda, slovnik jazyka slovenskeho povedal, ze mul je krizenec kobyly a osla a mulica je z oslice a kona. To som tiez nevedel.

Ked pozeram Myschwerk (co je samo o sebe velmi pekna ceska stranka), tak

dobra krava: 46 grosov
vol: 64 grosov
zrebec: 6 kop grosov, cize 360 gr.
vojnovy kon: 20 kop gr, cize 1200 gr.

Ziadne osly, mulice ani muly.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ani strazne psy?

Inak nieje MEZEK somar?
Mulica je tym padom v anglictine hinny.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mezek nie je somar (a prekvapivo ani mozog :-)). Iny slovnik (som ja ale mudry!) povedal, ze mezek je z oslice a zrebca.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ako je teda somar po cesky?
Zeby somar?

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 49 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 44 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun