HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ten fate skusim a myslim ze vyrobit tie kocky hoci aj na jednu sessnu nebude problem ja som stary modelar

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dik za super zhrnutie - uz nelutujem, ze som si v pondelok nepisal poznamky :lol:

Bifi napísal:
4. Hráči navrhujú scény/stopy, ktoré by im pomohli potvrdiť/vyvrátiť hypotézu. V nej sa hádže check. Ak napríklad vyslovili hypotézu, že vrah prebehol cez kvetinový záhon pod okno, mohli by ísť pozrieť, či v záhone nenájdu stopy. Ak vrah strieľal v Poluse, musia byť aj nejakí svedkovia (check môže byť na nájdenie svedkov, ktorí tam boli a pomôžu vyvrátiť/potvrdiť hypotézu). GM si nemusí pripravovať žiadne ďalšie stopy - ak má v hlave verziu udalostí, vie povedať, či úspešný check stopu odhalí (lebo tam je) alebo nie (lebo tam nie je).


Nemozem si pomoct, ale toto mi stale vadi z meta-herneho hladiska. V podstate mi ide o to, ze ked ako clovek idem a hladam stopu, tak existuju dva mozne vysledky:

  1. stopu najdem
  2. stopu nenajdem

V pripade 1 viem, ze sa mi hypoteza potvrdila. V pripade 2 si nie som isty ("absence of evidence is not evidence of absence").

Naproti tomu, ked moja postava ide hladat stopu a ja si hodim check, ci ju nasla, su mozne vysledky:

  1. v checku uspejem a stopu najdem
  2. v checku uspejem a stopu nenajdem
  3. v checku neuspejem a stopu nenajdem


A tu nastava moj problem. Pripad 1 je identicky s minulym pripadom 1 - nasiel som stopu, hypoteza sa mi potvrdila. Pripad 3 je identicky s minulym pripadom 2 - hypoteza sa mi nepotvrdila, ale nemozem si byt isty, ci je to sposobene jej nespravnostou, alebo iba mojou neschopnostou. Pripad 2 je vsak "nieco navyse" oproti realite - s istotou viem, ze tam stopa nie je. Toto mi dava dodatocny kus informacie, s ktorym mozem pracovat pri buducich hypotezach ("Nech vrah robil cokolvek, nikdo v noci celkom urcite nepresiel cez kvetinovy zahon"). A toto ma osobne dost rusi - nemyslim si, ze je realisticke spoliehat sa na hracov a ich schopnost oddelit hernu rovinu od meta-hernej.

Iste, existuju sposoby, ako to osetrit (unknown DC, popripade si hadze GM namiesto hraca), ale celkom sa mi to nepaci... vsetky co ma napadaju bud pre hraca uberaju z aspektu "hry" (hadzanie GMom), alebo sa daju nejakym sposobom obist (ak som vytlacil search roll 25, viem si tipnut, ze som fakt ze uspel). Asi by mi v tomto najviac vyhovoval nejaky diceless system (predpokladat, ze postavy su proste profesionali a ak tam niekde stopa je, tak ju najdu automaticky), ale to tiez ubera z "hravosti"... no proste neviem.

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
GUMSHOE systém to rieši diceless. Alnag možno dá detaily.

Inak tie tri možnosti sú úplne účelné:
1. v checku uspejem a stopu najdem - potvrdzujem hypotézu
2. v checku uspejem a stopu nenajdem - vyvraciam hypotézu
3. v checku neuspejem a stopu nenajdem - ani jedno, ani druhé a musím to skúsiť niekde inde

Príliš sa snažíš to vidieť očami postavy, IMHO. V hre sa mi takýto problém objavil za celú moju kariéru iba zopárkrát a väčšinou je to otázka "viem, že som neuspel?". To je ale, prísne vzaté, problém skoro všetkých RPG systémov a nie problém abduktívneho hrania.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Škoda, že se mi ještě nedostalo do pazourů to Trail of Cthulhu, protože by to IMO mohl splňovat ty požadavky.

V GUMSHOE obecně je "tok vyšetřování" zajištěn tím, že se na nalezení zásadních stop nehází + tím, že nějaká postava tu potřebnou dovednost má. Takže postava dorazí na scénu a řekne co zkoumá a když je to ta stopa bez které se postavy neobjedou (která je nasměruje k další scéně), tak ji prostě dostane.

Pak máte pool bodů (v těch vlastnostech), kterými si můžete opatřit dodatečné (nadstavbové informace) a potenciálně tím tedy rozvětvovat jinak poměrně lineární strukturu a podobně.

Na co se může házet jsou jednak různé věci okolo (obvykle nějaké akční scény a tak).

Fear Itself má jako nadstavbu "risk factors"  - aneb proč postava z hororu neuteče - protože je třeba zvědavá (klasická scéna - neutvírej ty dveře...), skeptická, hrabivá... atd.
Postava má taky nějaké temné tajemství a ještě další věci. Ale na horor je to stavěné dobře, můj problém jako Vypravěče je přestat se u hororové hry usmívat (což neskutečně kazí atmosféru), jinak bych už Fear Itself hrál jako o závod.

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bifi v článku napísal:
Na základe tohto zámeru GM ponúkne hráčovi stávky: "dobre, ale bude ťa to stáť 4 body sanity / 2 corruption checky / čokoľvek vhodné, vrátane príbehových následkov". Hráč sa vtedy môže rozhodnúť, či do toho pôjde, alebo svoj zámer upraví. Bez ohľadu na to, kto bude mať v scéne rozprávaciu právomoc, hráč to skôr nebude vnímať ako deprotagonizáciu a okrem toho má sám kontrolu nad pokračujúcim šialenstvom či rastúcim strachom svojej postavy a vyrieši sa tým aj problém motivácie ("moja postava by tam nikdy nešla, keď je tam taká hrôza, ale keď už GM pripravil hororové dobrodružstvo, tak musím").
Výborný článek! Potvrdil jsi mi některé postupy které už dlouhodobě používám právě při d20 Engel.

Jen s hora uvedenouc itací mám problém - resp s některými hráči. Mluvíš o tom že násilné uvedení následku sanity checku (desprotagonizace) není příliš vhodná přístup (právě díky onomu odztotožnění). Já si myslím ale opačně.

V prvé řadě v příapdě psychického šoku IMHO stejně člověk není rozumě schopen uvažovat a tak utíkání, nebo vyprázdnění zásobníku je akt víceméně podvědomí. V tkaovém příapdě GM funguje jako ono podvědomí.

Další problém který vidím a vztahující se k oné cause je že určití druh hráčů ti nepřistoupí na hru kterou nabízíš - tedy dopředné ohlášení co se stane - viz první věta citace. A raději tam nevleze.

Jako třetí možnost vidím možnost kterou nabízí třeba Cadwallon RPG. Hráč po neúspěchu (u Cadwallonu na FEAR) si sám vybere jak na něj psychický šok působí. Na výběr může mít výběr vycházející ze scény, který mu nabídne vypravěč a nebo si hráč sám určí co bude děůat. Samozřejmě u někoho to může vést k tomu že vždy proapdne frenzy, nebo vždy vypálí zásobník.

Tento přístup vidím jako takový že dojde k projevu oné krátkodobé ztráty příčetnosti, ovšem hrát se může rozhodnou až v reakci na popisu scény a rozhoduje se sám.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun