HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nacal som tuto temu (zrejme vecne omielanu a diskutovanu do nemoty, ale no co :D ) v inom threade a radsej ju rozvijem osobitne.
Na svete existuju tisice RPG systemov. Horsie aj lepsie. Do ktorej radi DrD (plusko moc nepoznam, ale nepripada mi to stylom nejak podstatne odlisny system) je subjektivny nazor kazdeho.
Zaujima ma podla coho DrD niekto zaradi do kategorie lepsie - najlepsie. Cize, aka je uzitkova funkcia v oblasti RPG :D
----
Podla mna DrD patri medzi simulacne RPG (mozno mi niekto kto DrD pozna lepsie vysvetli ze to tak nie je) a v tejto kategorii jednoznacne existuju podstatne prepracovanejsie systemy. Preco teda hrat nieco co proste nedosahuje ani zdaleka ich kvalitu?

Je to vdaka jazykovej bariere? (DnD je prelozene do cestiny)

Je to kvoli nejakemu "nacionalizmu" kedze je to "domaci" system? (budem jest mizernu slovensku cokoladu Zora aj ked je belgicka cokolada X omnoho chutnejsia, pretoze je Zora slovenska)

Je to kvoli zvyku? (zvyknem si na babetu a silou mocou sa jej nechcem vzdat aj ked mi niekto zadarmo dava hondu)

Niekto kto DrD pozna dobre a paci sa mu by mi to mohol vysvetlit, pretoze proste nechapem preco zacinat vobec kampan v tomto systeme ako chce napriklad tu na fore Hax.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ludia DrD poznaju a nechce sa im ucit nic nove.

a pretoze aj tak je to 'o tom ako roleplayuju hraci a je jedno aky system sa pouziva, aj tak len vacsinou zavadza'

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Prvu vetu by som chapal. Ze ide o ludsku lenivost. Taky dovod chapem.
S druhou ... hmmm zavisi od toho ako to myslis. Asi som ta celkom pochopil
Ale nechcem na tomto mieste zachadzat do debaty System does/doesnt matter.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no vela ludi si mysli ze je jedno akym systemom sa hra pretoze kvalita hry zavisi z najvacsej miery od kvality roleplayingu hracov a GMa. teda necakaju ze ked miesto DrD zacnu hrat co ja viem Fate, ze to ich hru kvalitativne zlepsi. takze naco sa obtazovat s novym systemom?

tento nazor je podla mna dany hlavne uzkym rozhladom. ked Fate nepoznas, tak nevies ci ti moze priniest nieco dobre.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aha jasne. Ok tomuto pohladu rozumiem. S tym clovekom treba nejak zahrat trebars InSpecters alebo Dirty Secrets - kde bude robit vysetrovatela :P nech vidi ze sa da aj inak. Netvrdim ze ho tento iny pristup musi zaujat.

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
...a su aj ludia ktori vyskusaju nove veci (prazsko-chebska EDB napriklad...),
a vratia sa to starych topanok. pretoze "ine systemy su zaujimave, ale my hrame DrD."

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ludia poznaju DrD, lebo vsetci na okolo hraju DrD. Prieskum verejnej mienky ukazal, ze skoro kazdy videl / hral / pocul o Dracaku.

V Kosiciach existuje skupina, ktora hra D&D, lebo vsetci okolo hraju D&D. (To ako priklad toho, ze sa hra to, co je zname.)

Potom je tu jazykova bariera - DrD je a) ceske b) rozsirene => zaruka popularity (Yrrhedesovo oko, Stin mece a podobne umreli kvoli nizkej popularite.) Nacionalizmus v tom nema rolu, viem, ze kopa ludi smazila druhoedicny Shadowrun preto, ze bol cesky.

A potom ludia su "lenive prasata" (aj ja!). To by musel byt iny system o 100 stranach, aby sa mi ho chcelo cely nasprtat a pobojovat s nim. Nehovoriac o tom, ze 100 stran + anglictina => nepopularita. Ale keby za mna niekto nastudoval Horiace koleso, urcite by som ho hral.

Potom je tu uzky rozhlad: bezny Franta RPGckar pozna tak DrD, Plusko a mozno pocul matne o D&D, co su filozofiou i ponatim velmi podobne systemy. (Debata o "lepsi-horsi" system tu uz bola, vysledok z nej som pochopil tak, ze su zastarale a moderne systemy a su systemy viac a menej sa hodiace na dany styl hry.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Potom je tu uzky rozhlad: bezny Franta RPGckar pozna tak DrD, Plusko a mozno pocul matne o D&D, co su filozofiou i ponatim velmi podobne systemy.

presne!

kedze najznamejsie systemy su si filozofiou podobne, vznika dojem, ze vsetky systemy su "v podstate rovnake" - tym padom sa straca motivacia skusat nieco dalsie, nove, pretoze "mame Dracak, a ten nam vyhovuje, lebo ho mame dlho."

ked pride niekto do zabehanej DrD skupiny s RatPackom (a nie je to Guru ktory dokaze obratit hordu nevercov za jednu session, ze PK?!), alebo podobnou havetou, vie povedat ako sa hraci budu spravat a co od nich moze ocakavat. A lahsie k novemu stylu hrania dostanete cloveka ktory RPG nepozna/nehral vobec, nez zaziteho a zazrateho Dracakistu.
Pretoze blok "...sak to je stale len Dracko..." existuje, a odburava sa len postupne a velmi pomaly zaroven so zmenou hernych priorit a preferovaneho stylu hry. Len velmi zriedkavo sa hrac aj s pristupom zmeni takmer naraz (ako to bolo u mna, ((eh, Bifi wushu Roanoke pwnz)) ).

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
kedze najznamejsie systemy su si filozofiou podobne, vznika dojem, ze vsetky systemy su "v podstate rovnake" - tym padom sa straca motivacia skusat nieco dalsie, nove, pretoze "mame Dracak, a ten nam vyhovuje, lebo ho mame dlho."

Presne!

V extremnych situaciach musi mat statocny clovek velku odvahu, pripadne PK-fu, pripadne rezervoar zakernych psychologickych tahov, aby z nich vytrieskal dojem, ze neplati "RPG aha to je o tom, ze behame a vrazdime orkov, co?". Zaciatocnici su na tom dobre, pretoze nevedia do coho idu. Pokrocilisti maju casto mysel, ktora pri hrani ide po vyjazdenych kolajach, ktore sa zmenit daju, ale vyzaduje to cas a chut.

Ak si ludia na nieco zvyknu, tak sa prepriaha velmi tazko a to bez ohladu na to, aka je ta povodna vec s odstupom casu nedokonala. (ITaci by vedeli rozpravat o tetach, co klepkaju texty v hnedej T602, lebo su na nu zvyknute a Word v nich budi posvatnu hrozu. To bez ohladu na to, ako vsetci povazuju Word za vyrobok o generaciu novsi.)

Dracak je presne v tejto pozicii, jednoducho je to entry-level ("moje prve RPG") system, ktory je pouzitelny a popularny napriek jeho chybam. Konverzia je mozna vo chvili, ak im niekto ukaze, ze prechod sa _naozaj_ oplati a ze nie je az taky narocny, ako vyzera.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zaujimal by ma hlavne nazor Hexa, Friliho, Jokiho a dalsich mladych ludi ktori DrD hraju a evidentne ho chcu hrat aj nadalej (az na Friliho ktory chce skusit aj ine veci - mozno aj vdaka open gamingu s Levom) ako oni vidia tento system a co ich na nom (resp. na RPG) bavi.

Alef: A PK nas neobratil na pravu vieru RatPackom ale sialenym DRYHom

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 30.04.2007
Príspevky: 1081
Body: 2
Bydlisko: ZA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aljen napísal:
Je to kvoli zvyku? (zvyknem si na babetu a silou mocou sa jej nechcem vzdat aj ked mi niekto zadarmo dava hondu)

Presne!
Ja milujem svoju babetu. Nechajte si hondy!
:-)
Ja mam DrD celkom rad. V niektorich veciach je DrD podla mna neprekonane. Tych veci je velmi malo ale podla mna su. Ktore to su, nebudem hovorit. Z velkej casti mam DrD rad aj preto lebo som s nim zacinal a hral 11 rokov (a este obcas hram). Je to proste sentiment. Obcas ked si spomeniem na svoje zaciatky, tak musim zatlacit slzicku.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Majo napísal:
V niektorich veciach je DrD podla mna neprekonane. Tych veci je velmi malo ale podla mna su. Ktore to su, nebudem hovorit.

Prave o tieto informacie mi v tomto threade ide! Ja nevidim nic co by bolo nejakym unikatom DrDcka (v tom dobrom slova zmysle sa teraz bavime samozrejme). Hral som to, cital som to ale nic speci to pre mna niee je. Ked ty nieco take vidis tak sa podel a nie ze nieco nacnes a potom to nechas do stratena. To potom take veci ani nemusis spominat vo svojich postoch ked su ostatnym uplne naprd.
"Ja nieco viem ale nepoviem!" nie je moc dospely diskkusny prispevok kedze ri nikto nemoze oponovat, suhlasit s tebou alebo argumentovat pre/proti.

Sentimetalny dovod plne chapem. Ludia doteraz zbieraju trabanty

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Suhlasim s tym, ze sentiment a nostalgia ma velku vahu.

Co sa tyka Hondy a Babety, mozno niektori ludia maju pocit, ze Honda je im na nic.

Je to rychle, musis mat na to kozene nohavice a na 15 minutovy presun z dediny do inej dediny je to zbytocne.


Aj ked pohlad z druhej strany je:

Je to rychle (ako sa niekto moze trepat na babete 50 km/h?), musis mat na to kozene nohavice (tie su na tom najkewl!) a na 15 minutovy presun z dediny do inej dediny je to zbytocne (ale mozete s tym ist kam len chcete!)

Citácia:
V niektorich veciach je DrD podla mna neprekonane. Tych veci je velmi malo ale podla mna su. Ktore to su, nebudem hovorit.

Hovor, prehanaj! Myslim, ze tuto ta za to nik nezabije.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 30.04.2007
Príspevky: 1081
Body: 2
Bydlisko: ZA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Hovor, prehanaj! Myslim, ze tuto ta za to nik nezabije.
Dobre vies ze by ma "zabili" keby som tu napisal, ze DrD je dobre. Osadenstvo tohto fora nie je psychicky pripravene na takuto informaciu. :D
Z velkej casti to hovorim zo srandy, ale z casti aj vazne. Naozaj sa mi nechce s niekym hadat.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale ved hadat sa nemusis.
Ja akceptujem fakt ze su ludia (a nie je ich malo) co sa im DrD paci. ... Ved v poriadky.Mne je to prakticky jedno. Ja hram to co chcem.

Mas teda nieco konkretne?
Citácia:
V niektorich veciach je DrD podla mna neprekonane. Tych veci je velmi malo ale podla mna su. Ktore to su, nebudem hovorit.

Alebo je toto len zufalym vykrikom do tmy?

Je sentimentalny dovod tou jedinou neprekonanou vecou? (a neprekonatelnou pokial budes hrat DrD aj nadalej)

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun