HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pravidlá: Baron Munchhausen
Ucastnici: Baelara, Ferko, alef0,
Datum: 14. 5. 2008
Miesto: outdoor, drevene stoly Kembridzu, Kosice
Trvanie: 18:30 - 20.00
Priprava: ziadna

Baron Munchhausen (Barol Prasil) je jedna z hier, ktore nepotrebuju GMa. Zakladna idea je jednoducha - hraci predstavuju postavy "hrdinov" v 18. storoci prasilovskeho typu, ktori sa stretli v krcme, aby si porozpravali svoje neuveritelne dobrodruzstva (cize klamu az sa im z huby prasi(l).

Pravidla maju na prvy pohlad asi 26 stran. Je nutne povedat, ze su znacne roztahane (v sulade s tradiciami alternativnych hier). Roztahanost v tomto pripade ma vsak svoj styl - pisane su naozaj ukecanym stylom 18. storocia s odbockami, uletmi, lyrickymi exkurzami, historickymi pikoskami - jednoducho tak, ako by ich napisal Baron Prasil. Nastastie v zavere je k dispozicii skratena verzia na pol strany, ktoru mozete prebehnut ocami - naozaj za tym nie je nic zlozite.

Samotne pravidla su asi take komplikovane ako Mexican Standoff, cize vysvetlia sa za tri minuty. Kazdy hrac ma k dispozicii niekolko zetonov, ktorych ucel sa spomenie dalej.

Na zaciatku je prvy hrac vyzvany, aby porozpraval jednu zo svojich legendarnych historiek, ktore su typicky uletene. Navrhy na historky si hraci mozu vymysliet, alebo mozu pouzit zoznam 200 inspiracnych z konca knihy ("povedzte nam, baron, tu znamu historku o tom, ako ste nedopatrenim vyvolali Vojnu o nezavislost"). Hrac-Prasil sa potom ujme slova a rozprava (vymysla si) historku. Iny hrac ho moze kedykolvek prerusit, odovzdat zeton do banku a vyhlasit, ze dany prvok v historke urcite nebol taky, ako ho hrac-Prasil opisal a povie, ako to bolo podla neho. Prasil moze novy opis zakomponovat do svojho rozpravania a ponechat si zeton z banku, alebo moze pridat do banku svoj zeton a pokusit sa zotrvavat na svojom povodnom vyhlaseni. Takto sa mozu prekarat az do chvile (kazda vymena je za zeton), kym jeden z nich nevyhlasi suhlas s faktami, cim da protistrane vsetky zetony v banku.

Prerusenie sluzi (tak som to pochopil) viacerym ucelom - pomocou neho je mozne hraca inspirovat a davat mu nove podnety ("Ale, vojvoda, vsetci vedia, ze za tou riekou byvaju domorodci, ktori kazdeho Francuza ritualne oskalpuju!") alebo mozno z neho vymamit zetony. Baron Prasil ma v sebe totiz prvok sutazivosti hra - kto ma na konci najviac zetonov, vyhrava. Dalsi ucel je veto zname z Wushu - ak hrac uvedie do hry nejaky prvok, ktory tam zjavne nesedi, odovzdanim zetonu ho mozno poopravit. ("Ale, baron, vec, ktorou viete strielat patkrat rychlejsie nez z kresadlovej pusky a schovate ju do kabata? Ved to som nevidel ani u elitnych zbrojarov cisara!")

Kazda historka by mala trvat okolo pat minut. Aj ked sa na zaciatku zda, ze tento cas je privelky, ani sa nenazdate a ubehne to.
Moralne ponaucenia:
* treba sa drzat hlavnej linie. Tak ako v Mexican Standoff je velmi lahke nasledovat cestu Barona a uplne odbocit od hlavneho pribehu. Ak s tym vsetci hraci suhlasia, je to v pohode, ale moze sa stat, ze pocas behu uplne zabudnete na to, o com primarne ma byt historka (mne sa podarilo zabudnut na to, ze historka mala byt o tom, ako mi tikot hodiniek zachranil zivot a tikot v tom nebol). Tych 5 minut je na hlavnu liniu akurat.
* netreba sa bat podporovat hraca preruseniami. Ak hraca neprerusujete, chudak skonci s patminutovym monologom, kde mu prevazne v polovici dojde para a nevymysli nic, toboz originalne.
* hra je stavana na pripady, ked mysel uleti vdial. Netreba sa bat prehanat, udavat obrovske vzdialenosti, zavadzat veci, ktore vam napadnu ako prve. Na rozdiel od takeho Wushu, kde treba drzat zaner, je tato vec odolnejsia voci excesom. Prirodzene, laserove pusky a mimozemstania asi nie su to prave, ale ak sa to drzi v rozumnych medziach, da sa to (spomente si na Adela jeste nevecerela, co je sice 19/20. storocie, ale da sa nim inspirovat). Postavy su vymyselnici, takze treba vymyslat a netreba sa nechat brzdit.
* je dobre si precitat tych 200 inspirativnych veci. Naladite si mozog na prislusnu mieru absurdity, ktora je charakteristicka a znacna (spomente si na Pythonovcov - nie nadarmo robil Terry Gilliam, ich clen, film Baron Prasil). Samozrejme, je dobre davat pozor na to, aby hra nesklzla do nezmyselnej frasky, ktora nema ani hlavu ani patu - ale to by pri pamatani na hlavnu ideu historky a dodrziavani casoveho limitu nemal byt problem.

My sme absolvovali tri pribehy:

Grofka XXXX - "Ako ste ostali zavalena v pyramide a dostala sa z nej"
Duke Dullhead of Doveru - "Ako vam tikot hodiniek zachranil zivot"
Baron Verkoff - "Ako ste upchali Gibraltar a tym vydierali benatskeho dozu"

Dalsie moralne ponaucenia:
* casovy limit sme zjavne prekracovali
* styria hraci by boli lepsi
* je dobre sa prerusovat a podporovat viac
* nedavali sme az taky doraz na tu sutazivu zlozku - zetony samozrejme chodili hore-dole, ale to nebolo az take dolezite. Samozrejme, sutazivi hraci si mozu dat viac kol a spocitavat zetony (na konci hry sa vyhodnocuje najlepsia historka, ktoru vedia hraci odmenit zetonmi).

---------
Dojem: jednoduche pravidla (ak ich niekto pozna) robia tuto hru pomerne mainstreamovou a myslim, ze by rozchodila aj kdejaku nahodnu skupinu ludi, teda kempy, tabory a podobne. Co sa tyka evidencie, okrem zetonov netreba ziadny priestor, takze by to islo aj vo vlaku, aute a podobne. Dlzku trvania mozno lubovolne natahovat, ale sudim, ze pri styroch hracoch sa asi psychicky neutiahne viac nez hodinove hranie. (T. j. dve-tri kola na hraca).
Ak ste hrali Mexican Standoff, toto sa vam bude pacit, tuto navyse nie je priame utocenie na hraca a netreba si pamatat tolko veci.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Profesionálny flákač školy
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2005
Príspevky: 1833
Body: 0
Bydlisko: Somewhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
sakra... ked som si to rpecital, normalne som sa nastval... ze som nemohol prist... :(

_________________
"You're welcome on my boat. God ain't."


Hore
 Profil ICQ  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Baron Verkoff rulez :P Klobuk dolu. Toto by som chcel pocut

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 03.08.2005
Príspevky: 1755
Body: 6
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
congrats kosickej sekcii k vyskusaniu dalsej hru ktoru som nehral.
A dik alefo za report.

Preco si myslis ze 4ja hraci by boli lepsi ako 3ja?

_________________
Tek tik-tik. : Gak’lak, thri-kreen guardian
Jenom člověk, který si není jistý svým vlastním rozhodnutím, že hraje dobrou hru se musí neustále opírat do jiných her s tím, že jsou špatné, aby se ujistil, že dělá dobře : Alnag


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aljen napísal:
Preco si myslis ze 4ja hraci by boli lepsi ako 3ja?

Cim viac hracov, tym viac historiek, prirodzene a tym viac podpichovania. Okrem toho, ak je vela hracov, mozete sutazit s tymi zetonmi, co sme my velmi nerobili. Ak uvazim, tak mozno aj 6 hracov by to utiahlo v pohode.

Kleriker napísal:
Baron Verkoff rulez :P Klobuk dolu. Toto by som chcel pocut

Baron Verkoff bol super napad! (s nemeckou vyslovnostou, prirodzene).

Inak, myslim, kleriker, ze to je hra, ktora by sa ti velmi pacila, vsak ta zvolam niekedy :-) Peekaya ani nespominam, to je hra ako prenho.

Este mi napadlo, ze to moze byt velmi pekna "vypchavacia" hra. Teda, ze sa da dat jedno kolo, ktore sa vybavi za 25 minut a potom sa moze robit nieco ine.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Imperátor
Obrázok používateľa

Založený: 30.01.2008
Príspevky: 958
Body: 5
Bydlisko: Bratislava

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Peekaya ani nespominam, to je hra ako prenho.


Ech, ako by som to... hadaj, kto ju tu vytiahol na svetlo sveta ;)

Ale inak si myslim, ze 5 je idealny pocet na Barona. Tri je podla mna jasne primalo.

_________________
GM for hire, pôvodca polovice zla, Bič boží a lesba v mužskom tele.
"You're so willing to take risks for your country, why aren't you willing to do the same for your own happiness?" -- I. Derevko


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale vsak vieme, odkial prudia vsetky konspiracie ;-)

Inak by to mozno stalo za prelozenie, minimalne ta kratka verzia. (Dlha verzia je ciste ekvilibristicko-lingvisticke cvicenie.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dnes sa hrala sa dalsia kratka seria (jedno kolo), v zlozeni Baelara, Kleriker, Meatatron a ja.

Historky:
* ako ste zachranili Konstantinopol pred najazdom s pouzitim kurata (Baelara)
"A potom nepriatel usudili, ze ak na celo armady postavili kurca, je to mesto sialencov"

* ako ste zistili, ze pravoplatnym dedicom lorda z Bathu je ovca (alef0)
"A zastavil som vsetky hodiny v kraji, cim som zabranil slnku zapadnut a tak som ziskal cas"

* ako ste v bitke pri Parizi nakrmili armadu pruskeho cisara dvoma rybami a piatimi chlebmi (Kleriker)
"A ryby smrdeli tak, ze sa otravila cela pruska armada...okrem dvoch generalov a troch vojakov. A nakrmit ich uz bola hracka."

* ako mesto Salisbury vyvolalo vojnu s kralom mesiaca a ako ste presvedcili monarchu, aby do nej nesiel (Meatatron)
"A Svedi si narokovali uzemie na mesiaci, lebo nad ich krajom mesiac vychadza, preto ich kral je zaroven mesacnym kralom"


Moralne ponaucenia:
* ak protestujete / oponujete, oponujte v sulade s liniou pribehu
* protesty mozu sluzit na podporu a dodanie napadu hracovi (aj ked stratite zeton)
* napodiv sa ukazalo, ze je mozne pouzivat prvky zavedene v inych historkach, pripadne sa odkazovat na historky ostatnych hracov
* ukazalo sa, ze niekedy by mozno bolo dobre, aby sa viacero hracov mohlo pridat do stavky (aby dodavali napady), ale nerozoberali sme, ako by sa rozdelila vyhra

Kleriker dnes suverenne viedol :-). Jeho historka bola kratka a uderna s nadhernou pointou a vyuzitim prvkov mojej poviedky.

Skratena verzia:
Viedol armadu pruskeho cara k Parizu. Samozrejme, francuzske vojska si potrpia na dobre vino a jedlo. A radi sa oddavaju sieste. Akurat, ked sme dosli pred Pariz, zastavilo sa slnko a siesta trvala cele dva tyzdne (to bola narazka na moju historku, kde sa zastavil cas aj slnko). Uznajte, ze taka dlha siesta zaplnena popijanim by dorazila nejedneho vojaka. Rozhodli sme sa teda najest aj my. Mali sme vsak len dve ryby a pat chlebov. [Tu prisiel napad, ze "stavim sa ze ryby boli take male, ze ich ledva bolo vidiet a smrdeli tak, ze vzduch v celom Parizi sa stal nedychatelnym"]. Baron suhlasil, vskutku, otravila sa cela armada a prezilo len par vojakov Pruska. Tych nakrmil uz polahky nakrmil.

Cela historka mala asi 5 minut a nebolo ju treba tahat dalej.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 30.04.2007
Príspevky: 1081
Body: 2
Bydlisko: ZA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Znie to dobre, tie nazvy historiek su naozaj super. :)


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nazvy historiek (az na tu s rybami a chlebom) boli ukradnute z tych 200 prikladov, ktore su v pravidlach :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun