HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 48 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja nerozumiem, to ked dam RDF anotaciu do atributov v XHTML, tak IE8 s nou spravi co? nie nahodou to iste, co FF? alebo ich ignoruje?

ja som stale bol v tom, ze najvacsia tragedia IE je v tom, ze dezinterpretuje standardy a renderuje elementy po svojom (broken box model).

a este stale som bol v tom, ze jediny rozdiel v MIME hlavicke je to, ze explorer ju nerozpozna a ponukne download suboru namiesto toho, aby ho naparsoval. ale ako citam, aj to sa da hacknut, alebo?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
ja nerozumiem, to ked dam RDF anotaciu do atributov v XHTML, tak IE8 s nou spravi co? nie nahodou to iste, co FF? alebo ich ignoruje?


Mas pravdu, aj ked su addony pre semanticky web, ktore ti ponuknu link k rdf zdrojom, alebo ti ich zobrazia. Ale tam nejde az tak o ludi, ide o programy (vyhladavace, spidery a ine), ktore by z toho profitovali a mohli by byt inteligentnejsie. Plus samozrejme by sa mohol web lepsie prepojit a stranky navzajom zdielat/cerpat informacie medzi sebou.

Citácia:
ja som stale bol v tom, ze najvacsia tragedia IE je v tom, ze dezinterpretuje standardy a renderuje elementy po svojom (broken box model).


No to tiez je dost velky problem a takisto to zbrzdilo vyvoj webu (keby isiel IE s dobou, tak uz davno mohli stranky vyzerat krajsie kvoli CSS3 a mat menej roznych javascriptovskych hackov na dropdown navigacie, accordiony a pod., ktore len znizuju accessibility).

Citácia:
a este stale som bol v tom, ze jediny rozdiel v MIME hlavicke je to, ze explorer ju nerozpozna a ponukne download suboru namiesto toho, aby ho naparsoval. ale ako citam, aj to sa da hacknut, alebo?


Neviem, ci sa to da hacknut, alebo nie. Alebo ide hlavne o to, ze kedze IE roky rokuce nepodporoval XHTML so spravnou mime hlavickou a tym padom zbrzdil (niektori vravia, ze uplne zmaril) vyvoj semantickeho webu (ku ktoremu malo XHTML byt medzikrokom, ako socializmus mal byt medzikrokom ku komunizmu :)), pretoze vela web designerov si povedalo, ze ved ked to IE nepodpodporuje, tak mozem dalej pisat HTML stranky. A tym sa sposobilo, ze XHTML nie je az tak rozsirene ako mohlo byt. Plus samozrejme este ako bonus vacsina XHTML na webe je ajtak na hovno, lebo sa to servuje ako text/html (kvoli IE) a preto si nevsimnu strukturalne chyby, neukoncene tagy, nepovolene tagy/atributy/hodnoty a tak, ktore tam tym padom zostanu, cize je to stale to iste ako HTML s nulovym benefitom.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ak sa tie atributy nestratia, len ich prehliadace ignoruju, co brani add-onom interpretovat X(H)TML? A co brani indexerom interpretovat HTML a tahat z toho RDF/Dublin Core/whatever data?

Citácia:
Neviem, ci sa to da hacknut, alebo nie.

Ano da, hack je znamy od 2007, je to cez XSLT sablonu (IE napodiv podporoval XSLT skor nez Opera), vid napr. http://www.echoofeden.com/digest/mit/20 ... xhtml-bug/

Citácia:
Alebo ide hlavne o to, ze kedze IE roky rokuce nepodporoval XHTML so spravnou mime hlavickou a tym padom zbrzdil (niektori vravia, ze uplne zmaril) vyvoj semantickeho webu

Nejake argumenty k tomu? Nesuhlasim.

Semanticky web dochne preto, ze specifikacie boli navrhnute uplne odtazito od realneho sveta, ved korektne RDF vie napisat leda akademik, komplexne popisy nerobi nik, neexistuju inteligentne nastroje, a pokrocile veci a la inferencie su len v clankoch a zopar prudko experimentalnych plug-inoch a RDF uloziska su na hranici pouzitelnosti.

Pouzivatelia maju mentalny problem navrhnut XHTML korektnu stranku, naplnit ju obsahom a nie este riesit anotacie.

Nastastie, toto sa vyriesilo z opacneho konca: automatickymi anotatormi.

Citácia:
. Plus samozrejme este ako bonus vacsina XHTML na webe je ajtak na hovno, lebo sa to servuje ako text/html (kvoli IE)

To nie je vina Explorera, to je kolektivna vina / dosledok vyvoja. Pretoze HTML nikdy nemalo striktne vyzadovanu gramatiku (think Netscape 4.1), kazdy si to placal ako chcel a nove prehliadace si nemohli dovolit prejst do rezimu uplneho dodrziavania standardov, lebo by ich nik nepouzival. IE k tomu samozrejme prispelo tiez tym, ze vyvojari museli drzat lajnu trojiteho vyvoja, aby sa to aspon zobrazilo vacsine pouzivatelov. Kolektivna vina je to vsak na stranach prehliadacov, lebo mozno len za posledny rok prehliadace dokonvergovali do nejakeho rozumneho stavu. (Tu pomlcim, ze napr. iPadovsky prehliada si to zacne interpretovat opat inac.)

Ja nechapem, ako to suvisi s parsovanim, ved vsetky prehliadace v sucasnosti uz robia korektne XHTML a to i z absolutne zmanglovaneho zdroja a vsetky toolingy (ci uz na strane servera alebo klienta) vedia pracovat s kompletnym DOM stromom a nemusia riesit syntakticku nekorektnost.

Vyvojar dnes moze pokojne generovat plnopravne XHTML, ktore bude fungovat vsade, to ze to niektori (mnozstvo) nerobi, je vina ludi, nie browserov.

Citácia:
No to tiez je dost velky problem a takisto to zbrzdilo vyvoj webu (keby isiel IE s dobou, tak uz davno mohli stranky vyzerat krajsie kvoli CSS3 a mat menej roznych javascriptovskych hackov na dropdown navigacie, accordiony a pod., ktore len znizuju accessibility).

Na strane nedodrziavania standardov suhlasim.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toho som sa bal, ze alef0 ma tu zacne akademicky ponizovat :)

Pokial sa nemylim, ty sa venujes veciam ako semanticky web ci mikroformaty akademicky (ucis na vysokej skoly alebo tak nejak)?

Ja to mam iba ako hobby, takze o tom az tolko vela ako ty urcite neviem. Ale skusim.

Citácia:
Ano da, hack je znamy od 2007, je to cez XSLT sablonu (IE napodiv podporoval XSLT skor nez Opera), vid napr. http://www.echoofeden.com/digest/mit/20 ... xhtml-bug/


A zasa som o nieco mudrejsi. O a inac XSLT je dalsia vyhoda XML oproti HTML, na to som zabudol :)

Citácia:
Semanticky web dochne preto, ze specifikacie boli navrhnute uplne odtazito od realneho sveta, ved korektne RDF vie napisat leda akademik, komplexne popisy nerobi nik, neexistuju inteligentne nastroje, a pokrocile veci a la inferencie su len v clankoch a zopar prudko experimentalnych plug-inoch a RDF uloziska su na hranici pouzitelnosti.


Mas pravdu, ale zas k semantickemu webu sa neda dospiet zo dna na den a RDF by asi nebolo prvym krokom, lebo mu nikto nerozumie (ani ja az tak velmi pravdu povediac :)). Prvym krocikom k semantickemu webu malo byt prave XHTML, aspon tak to bolo zamyslane, pokial dobre viem.

Citácia:
To nie je vina Explorera, to je kolektivna vina / dosledok vyvoja. Pretoze HTML nikdy nemalo striktne vyzadovanu gramatiku (think Netscape 4.1), kazdy si to placal ako chcel a nove prehliadace si nemohli dovolit prejst do rezimu uplneho dodrziavania standardov, lebo by ich nik nepouzival. IE k tomu samozrejme prispelo tiez tym, ze vyvojari museli drzat lajnu trojiteho vyvoja, aby sa to aspon zobrazilo vacsine pouzivatelov. Kolektivna vina je to vsak na stranach prehliadacov, lebo mozno len za posledny rok prehliadace dokonvergovali do nejakeho rozumneho stavu. (Tu pomlcim, ze napr. iPadovsky prehliada si to zacne interpretovat opat inac.)


Myslim, ze okrem IE do viac menej rozumneho rezimu dokonvergovali vsetci ostatny uz roky dozadu, takze sa tak lahko IE neda ospravedlnit. A samozrejme keby IE prisiel s podporou XHTML skor, tak by to pomohlo. Prave v casoch IE 6 bol semanticky web nova a vzrusujuca myslienka a mnoho designerov bolo pripravenych prejst na XHTML, lenze IE nic. To trochu znizilo ich entuziasmus, ale povedali si, ze ved pockame na dalsiu verziu, ta uz bude musiet XHTML podporovat. Prisiel IE 7 a nic. Dalsi sklamani ludia, ktori od myslienky upustili. Ale par vernych zostalo dufat, ze dalsia verzia IE uz XHTML podporovat bude. Prisiel IE 8 a stale nic. Myslim, ze to uplne moralne znicilo komunitu okolo semantickeho webu a stratili vsetok entuziazmus. A teraz je uz dost neskoro. Sice IE 9 uz vyzera slubne, ale zas potrva roky, kym nanho prejde potrebna vacsina uzivatelov.

Ten proces straty vzrusenia pre semanticky web popisany vyssie bolo dobre vidno na blogoch roznych top developerov. Len na Sitepointe som od cias IE 6, cez verzie 7 a 8 sledoval ako sa postupne stavala komunita pochmurnejsou a pesimistickejsou s kazdou dalsou verziou IE bez podpory XHTML :)

Citácia:
Ja nechapem, ako to suvisi s parsovanim, ved vsetky prehliadace v sucasnosti uz robia korektne XHTML a to i z absolutne zmanglovaneho zdroja a vsetky toolingy (ci uz na strane servera alebo klienta) vedia pracovat s kompletnym DOM stromom a nemusia riesit syntakticku nekorektnost.


No tym si isty nie som. Vacsina DOM alebo XML parserov ma s nevalidnym kodom dost problem (do XML parsera nevalidne XHTML nedas, do DOM parsera mozno ano).

Citácia:
Vyvojar dnes moze pokojne generovat plnopravne XHTML, ktore bude fungovat vsade, to ze to niektori (mnozstvo) nerobi, je vina ludi, nie browserov.


Nebude fungovat v IE 8, IE 7, IE 6, ktore stale dokopy pouziva x krat viac ludi ako IE 9. A nebude fungovat ani v IE 9 v kompatibilnom mode, ci ako sa to vola :)


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Toho som sa bal, ze alef0 ma tu zacne akademicky ponizovat


imho dobra debata.

Citácia:
Pokial sa nemylim, ty sa venujes veciam ako semanticky web

Ja som isiel okolo tych technologii, tomuto sa primarne nevenujem

Citácia:
myslim, ze to uplne moralne znicilo komunitu okolo semantickeho webu a stratili vsetok entuziazmus.

Nepouzival by som taketo slova, ktore zneju skor ako z americkej epopeje :-)

Tam sa stale predpokladalo, ze autori stranok budu ochotni obohacovat svoje stranky rozumnymi anotaciami a to nijak nesuviselo s prehliadacmi. Navyse, autori mohli pokojne tvorit XHTML uz od pradavna, akurat museli nastavit pre Explorer iny content-type. Opakujem, problem je v svojvolnej interpretacii standardu HTML a CSS prehliadacmi, teda vo vizualnej forme a rozhodne nie v tom, ako je tvorena struktura.

Ked ti dam manual na vymalovanie bytu a ty zvolis inu farbu a sokel urobis o tri centimetre vacsi nez som mal v umysle, to nic nemeni na to, ze moje instrukcie su spravne a dobre vymyslene.

Ja stale nerozumiem, preco boli ti vyvojari smutni, videl som len smutny stav z toho, ze v isty cas museli vyvojari udrziavat asi tak pat verzii CSSka (pre IE6, 7, 8, pre Operu) a dva rozlicne hacky. Ti vyvojari, ktori chceli mat validne XHTML dokumenty, tak mohli robit a pouzivat ich... akurat museli byt pripraveni na to, ze ich musia ohackovat pre starsie prehliadace a myslim, ze vela vyvojarov radsej zvolilo lenivejsi kompromis v podobe HTML 4.0.

Citácia:
Prvym krocikom k semantickemu webu malo byt prave XHTML, aspon tak to bolo zamyslane, pokial dobre viem.

Ano, ale tam uz bolo na zaciatku kazdemu sudnemu cloveku jasne, ze vacsina obsahu je v prehistorickych pseudoHTML 3.0 formatoch z roku 1998, kde hladat strukturu je nemozne a preto sa navymyslali kadejake opravujuce parsery, ktore tomu davaju disciploinu.

Javacky opravujuci parser NekoHTML (schrustal lubovolne nevalidne HTML ako XML) mal burlivy vyvoj uz v roku 2002. Iny projekt, parser.nu funguje rovnako, akurat parsuje podla kanonickych pravidiel v HTML5. Takych projektov bola tona, JTidy a podobne. (Terminologicka poznamka: ak mas XML, vies vybudovat DOM strom. Ak mas nonwellformed XML s tagmi krizom a neukoncenymi, DOM vybudovat nevies. Predpokladom DOM stromu je syntakticky korektne XML, inak si parser musi dost domyslat.)

Citácia:
A nebude fungovat ani v IE 9 v kompatibilnom mode, ci ako sa to vola

Internet Explorer 9 will parse documents with a mime-type of application/xhtml+xml as XHTML.


Ja mam neodbytny pocit, ze tu sa pletie XHTML a standardsmode/quirksmode.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Internet Explorer 9 will parse documents with a mime-type of application/xhtml+xml as XHTML.


Ja mam neodbytny pocit, ze tu sa pletie XHTML a standardsmode/quirksmode.


Ked stlacis F12, da sa tam prepinat medzi modmi pre IE7, IE8, IE9 a IE9 kompatibilnym modom. Ten kompatibilny mod bude asi quirksmode a tie ostatne budu asi standardsmode. XHTML asi ide iba v IE9 mode, co je ale default, cize to by nemal nikto mat prepnute.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ked stlacim F12, vybehne mi konzola a quirks mode je v menu Document Mode.

Standards rezim sa da vynutit rozlicnou kombinaciou MIME a pritomnostou odkazu na DTD a XML prologu, za normalnych okolnosti ide IE v quirks mode len vtedy, ak uplne vynechas vsetky deklaracie a ide v HTML 3.2/4.01

IE uz od verzie 8 renderuje XHTML v standardnom rezime.

Ta polozka IE9 Compatility Mode znamena, ze IE9 sa bude spravat ako IE7, ale v UserAgentovi bude reportovat IE9.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mas opat pravdu. Uz pre istotu idem spat, aby som este nejaky blud nenapisal :P


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Internet Explorer 9 will parse documents with a mime-type of application/xhtml+xml as XHTML.


Musim spravit nejake testy, lebo touto vetou si nie som isty. Ale s IE 9 som este dlho nepracoval. Zatial som si vsimol, ze si browser niekedy sam zmeni mod z normalneho IE 9 na kompatibilny IE 9 a spat, ked sa preklikavas roznymi strankami.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Ta rozdielna syntax je jediny rozdiel.


Este na margo tohto, tych zmien je tam viac, aj v CSS a JavaScripte:

http://www.sitepoint.com/forums/html-xh ... 93445.html


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
IE uz od verzie 8 renderuje XHTML v standardnom rezime.


A este proti tomuto som sa chcel ohradit. Nie je to pravda. Precitaj si odpovede od bobince a David Dorwarda (plus aj komentare, ktore naznacuju, ze aj IE 9 este ohladom XHTML nie je stopercentny, ja osobne sa musim odvolat na externe nazory, kedze som si IE 9 nainstaloval v Piatok a vela som s nim este nepracoval):

http://stackoverflow.com/questions/4368 ... ll-harmful


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso napísal:
Citácia:
Ta rozdielna syntax je jediny rozdiel.


Este na margo tohto, tych zmien je tam viac, aj v CSS a JavaScripte:

http://www.sitepoint.com/forums/html-xh ... 93445.html

ak sa nemylim bavili sme sa o tom ako IE starsie ako 9 interpretuje XHTML a nie co robi s CSS a javascriptom.
neplet jablka s hruskami

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
axxis napísal:
Riso napísal:
Citácia:
Ta rozdielna syntax je jediny rozdiel.


Este na margo tohto, tych zmien je tam viac, aj v CSS a JavaScripte:

http://www.sitepoint.com/forums/html-xh ... 93445.html

ak sa nemylim bavili sme sa o tom ako IE starsie ako 9 interpretuje XHTML a nie co robi s CSS a javascriptom.
neplet jablka s hruskami


Ty si povedala:

Citácia:
Ta rozdielna syntax je jediny rozdiel. V HTML si napr. mohol mat neukoncenu neparovu znacku (typicky <br>), interpret HTML potom nevedel kde nieco konci a kde co zacina. HTML v prvych verziach bolo velmi nespecificke a preto mohli vznikat blbosti ako prave s neukoncenymi tagmi. XHTML Ta nuti dodrziavat pravdila presnejsie takze tomuto sa vyhnes.
Povedz mi aku semanticku informaciu z XML asi tak mozes vytiahnut. Videl si vobec niekedy nejake XML?
Keby si to vedel tak by Ti mozno doslo, ze XML, HTML aj XHTML su vsetko plain text a ked ich chces parsovat tak to robis uplne rovnako akurat pri HTML mozes robit chyby z nedodrzania pravidiel.


Z toho textu mi pride, ze hovoris, ze ta syntax je jediny rozdiel vseobecne.

A tiez si povedala:

Citácia:
a navyse nechapem co si chcel povedat tym HTML a XHTML :?:
XHTML je totozne s klasickym HTML akurat, ze Ta nuti dodrziavat par formalit aby nevznikali nejednoznacnosti (to X na zaciatku naznacuje, ze si berie dobre praktiky z XML). ukaz mi jedinu stranku, ktoru berie IE ako "html soup" resp. ju zobrazi diametralne inak ako by zobrazena byt mala.


Nevediac, v akom kontexte sa pouziva termin "HTML tag soup" a aky je hlavny rozdiel medzi XHTML a HTML. To so zobrazovanim/interpretovanim/whatever nema vela spolocneho.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
buči napísal:
u nas to tak fici.. :twisted: [DHL]


ake oddelenie?

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
to je tajne :lol:

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 48 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun