HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 51 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
hej teraz si to zaklincoval uplne do zeme. index je nieco co ma poznat kazdy stredoskolak a nevies co je B-stromovy index :ikonka06: Mozno by si si ten stanfordsky kurz fakt mal spravit :lol:


Uz som tu napisal asi 3 krat, ze nie som databazovy guru ani db nie su moja oblast. A ked som spominal indexi, tak som mal na mysli tie bezne pozuivane ako primary, unique a index. Ano, tie by uz mohol stredoskolak poznat.

Citácia:
Pises tu o veciach, s ktorymi ma clovek prist podla Teba uz na strednu skolu ( indexy, transakcie ) a nepoznas ich ani po dokonceni vysokej. To sme dopadli. Ani sa nedivim, ze firmy sa stazuju na ziakov, ze nic nevedia :roll:


Poznam ich na dostatocnej urovni, ktoru mi je treba pri praci, postovanim prednasok a podobnych veci ma tu neoslnis. Ani smajlikom za kazdou vetou. Aby si ako ten ziak, co nic nevie, nedopadla, ked prides do realneho sveta po skonceni skoly.

last word.


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
za prve: primary a unique, nie su indexy. za druhe, ten Tvoj zakladny index, o ktorom hovoris je B-stromovy. A za tretie a to najdolezitejsie. Stale som na Teba nasrana len a len preto, lebo si vyhlasil, ze ten kurz je pod Tvoju uroven, za co si sa sice ospravedlnil, ale aj tak nadalej tvrdis, ze ovladas veci na dostatocnej urovni a nevies ani len co je to B-strom, ktory je ozaj ta absolutne zakladna a najnativnejsia databazova struktura, ktora existuje ( teda B+ strom, no )

Tie prednasky som sem nedavala preto aby som Ta ohurila ale aby som Ti ukazala, to neovladas aj ked stale tvrdis, ze ano a to je hlupe.

Si troll a hlupak. Nie pre to, ze nieco nevies ale pre to, ze sa nechces zlepsit a myslis si, ze vies dost.

A o moju ucast v realnom svete sa bat naozaj nemusis, nie si jediny na svete, kto ma skromne pracovne skusenosti a skromne zamestnanie. Ak by si si rad provnal kto z nas dvoch je na tom ako poziciou a platom lepsie som len a len pre, ale sukromne. Rada by som totiz vedela kam si sa s tymi svojimi dostatocnymi vedomostami a skusenostami z realneho zivota dostal.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
primary a unique, nie su indexy


Ehm? Su. Toto nemyslis vazne.

Citácia:
Tvoj zakladny index, o ktorom hovoris je B-stromovy


Dobre vediet, ale velmi to neovplyvnuje jeho pouzitie. Teoreticky balast.

Citácia:
A za tretie a to najdolezitejsie. Stale som na Teba nasrana len a len preto, lebo si vyhlasil, ze ten kurz je pod Tvoju uroven, za co si sa sice ospravedlnil


Uz som sa v tomto topicu za ten uvodny post ospravedlnil asi 2 krat. Citaj pozornejsie.


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso napísal:
Ehm? Su. Toto nemyslis vazne.
Skutocne? A akeze indexy to asi tak su? Primary a unique su kluce, to, ze je su to stlpce, na ktorych je aj vynuteny index z nich ale indexy nerobi. Vrat sa na strednu a douc sa to.

Riso napísal:
Dobre vediet, ale velmi to neovplyvnuje jeho pouzitie. Teoreticky balast.
A tu sa moj drahy hlboko mylis a preto si myslis, ze indexy sa vytvaraju uz pri zakladani databazy. Keby si sam seba nepovazoval za dostatocne vzdelaneho a predmety, ktore mozu rozsirit Tvoj obzor za zbytocne tak by si vedel, ze B-strom je vhodny iba na klasicke tabulky. Na ciselniky je vzdy podstatne lepsi hashovy index a na tabulky do 7 zaznamov bitmapovy. A keby si vedel len tieto 3 veci tak by si sa divil kolko casu a miesta by usetril. Aj ked je to ospravedlnitelne, pracujes s MySQL, pochybujem, ze tuto databazu kedy kto pouzil na ucel kde by bolo potrebne poznat advanced veci. Mimochodom, teraz idem byt namyslena ja. Ak pouzivas MySQL nikdy sa na nijaky vysoky post nedostanes.
Riso napísal:
Citácia:
A za tretie a to najdolezitejsie. Stale som na Teba nasrana len a len preto, lebo si vyhlasil, ze ten kurz je pod Tvoju uroven, za co si sa sice ospravedlnil


Uz som sa v tomto topicu za ten uvodny post ospravedlnil asi 2 krat. Citaj pozornejsie.

Zvyrazneny text naznacuje to, ze si uvedomujem, ze si sa ospravedlnil za uvodny post. (takze radsej pozornejsie citaj Ty) Stale vsak vystupujes ako hlupak vo vsetkom ostatnom

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Skutocne? A akeze indexy to asi tak su? Primary a unique su kluce, to, ze je su to stlpce, na ktorych je aj vynuteny index z nich ale indexy nerobi.


swing and miss

http://stackoverflow.com/questions/7078 ... text-mysql

Citácia:
A tu sa moj drahy hlboko mylis a preto si myslis, ze indexy sa vytvaraju uz pri zakladani databazy. Keby si sam seba nepovazoval za dostatocne vzdelaneho a predmety, ktore mozu rozsirit Tvoj obzor za zbytocne tak by si vedel, ze B-strom je vhodny iba na klasicke tabulky. Na ciselniky je vzdy podstatne lepsi hashovy index a na tabulky do 7 zaznamov bitmapovy. A keby si vedel len tieto 3 veci tak by si sa divil kolko casu a miesta by usetril.


Ok. Edit: a nevolaj ma drahy.

Citácia:
Aj ked je to ospravedlnitelne, pracujes s MySQL, pochybujem, ze tuto databazu kedy kto pouzil na ucel kde by bolo potrebne poznat advanced veci.


Po prve, s databazami nepracujem (uz to pisem asi treti krat), ani s MySQL ani Oracle.

Po druhe, toto je dost arogantna narazka na MySQL, ktora pokial viem, sa pouziva v niektorych najvacsich aplikaciach na svete. Facebook? 500 milionov pouzivatelov.

Citácia:
Zvyrazneny text naznacuje to, ze si uvedomujem, ze si sa ospravedlnil za uvodny post. Stale vsak vystupujes ako hlupak vo vsetkom ostatnom


Sorry to som zle precital. A prosim nevolaj ma hlupakom.


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
preteceny zasobnik zbuchal treminologiu
Citácia:
Rows in a base table are uniquely identified by the value of the primary key defined for the table. The primary key for a table is composed of the values of one or more columns.

Primary keys are automatically indexed to facilitate effective information retrieval.

The primary key index is the most effective access path for the table.

Primarny kluc a unikatny kluc su priznaky databazy nad stlpcami aby ich vedela identifikovat. Indexy nad nimi ( ktore niekto nazval primarne a unikatne ) su datova struktura pointrov na tieto zaznamy. Primarny a unikatny kluc ako take su vec vydedenia z relacneho datoeho modelu ( teoreticky balast, ze ), ktory indexy ani pozna

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
preteceny zasobnik zbuchal treminologiu


Neviel, ci to SF zbuchal terminologiu, skor sa priklanam k nazoru, ze to slovenske prednasky a zdroje maju zbuchanu terminologiu. Pozri si aj MySQL dokumentaciu (ked uz sa bavime o MySQL) - najdi si cast indexy.


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso napísal:
Citácia:
preteceny zasobnik zbuchal treminologiu


Neviel, ci to SF zbuchal terminologiu, skor sa priklanam k nazoru, ze to slovenske prednasky a zdroje maju zbuchanu terminologiu. Pozri si aj MySQL dokumentaciu (ked uz sa bavime o MySQL) - najdi si cast indexy.

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=334697
Citácia:
Primary Key - Key to the specific record, tells you what uniquely identifies that record
Index - one of more fields indexed to improve access time
Unique Index - type of index, means that a field or group of field is unique, so no other record can have the same one

Note that "primary" is called PRIMARY KEY not INDEX.
KEY is something on the logical level, describes your table and database design (i.e. enforces referential integrity ...)
INDEX is something on the physical level, helps improve access time for table operations.
Behind every PK there is (usually) unique index created (automatically).
:ikonka01:

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
axxis napísal:
Riso napísal:
Citácia:
preteceny zasobnik zbuchal treminologiu


Neviel, ci to SF zbuchal terminologiu, skor sa priklanam k nazoru, ze to slovenske prednasky a zdroje maju zbuchanu terminologiu. Pozri si aj MySQL dokumentaciu (ked uz sa bavime o MySQL) - najdi si cast indexy.

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=334697
Citácia:
Primary Key - Key to the specific record, tells you what uniquely identifies that record
Index - one of more fields indexed to improve access time
Unique Index - type of index, means that a field or group of field is unique, so no other record can have the same one

Note that "primary" is called PRIMARY KEY not INDEX.
KEY is something on the logical level, describes your table and database design (i.e. enforces referential integrity ...)
INDEX is something on the physical level, helps improve access time for table operations.
Behind every PK there is (usually) unique index created (automatically).
:ikonka01:


Priznavam porazku.

Aj ked si stale stojim za svojim, ze v praxi to nerobi ziadny rozdiel (a ten zdroj - macforums, wtf?). A kazdy koho poznam, to vola indexy... Berie sa to ako samozrejmost, lebo tam je furt index.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Ked so pouzival MySQL, tak mas InnoDB engine, ktory podporuje referencnu integritu. Zas tam ale nemas fulltext asi, cize potom treba kombinovat MyISAM a InnoDB, co mi pride take skarede - alebo mozes riesit referencnu integritu v kode (Java alebo cokolvek ine). Viem, na co je fulltext dobry, len som ho nikdy nepotreboval pouzit. Ked som potreboval spravit jednoduchy search engine, tak som pouzil Lucene, ktory si vytvaral vlastny index z databazy dajme tomu dva krat denne cez cron job.

Ved to oznamujem :-) Referencna integrita je dobra, akurat ono to nie je mnohokrat az take palcive ako s nou. Rozdiel medzi Lucene a FULLTEXTom je hlavne v tom, ze na jednoduche ulohy ti to MySQL zjednodusi: nemusis cronovat, nemusis rebuildovat index. V Davane som to riesil tak, ze udaje z prispevkov boli zduplikovnane v separatnej MyISAM tabulke pod FULLTEXT indexom a hladalo sa nad nimi. Inak takto funguje aj toto PHPBB3 forum :-)

Citácia:
Dobre vediet, ale velmi to neovplyvnuje jeho pouzitie. Teoreticky balast.

Prosim ta, neselfpwnuj sa takymito vyrokmi -- lebo to potom vyzera tak, ze vsetko co je beyond basic knowledge, teda za uvodnymi kurzami (typu Stanford), je teoreticky balast -- a to nie je pravda. To, co sa nazyva teoreticky balast, v podobe znalosti DB admina znamena rozdiel v rychlosti dopytov aj v desiatkach sekund, lebo index jedneho typu vobec nepomaha dopytom ineho typu.

Citácia:
Aby si ako ten ziak, co nic nevie, nedopadla, ked prides do realneho sveta po skonceni skoly.

And I pray, aky je realny svet? Ved sam vidis, ze ti staci fungovat na mojej urovni, resp. urovni PHPckara, ktoreho znalosti efektivnosti koncia pri skolskych zasadach, ze primarny kluc je automaticky indexovany a tak isto UNIQUE, a ze dodrziavame aspon prvu normalnu formu, ale mam pocit, ze ziadas od ostatnych nieco, co v praxi sam nepotrebujes, kritizujes ich za to a prakticky to vobec nie je problem (rovnako ako stredoskolak a znalost XML).

Citácia:
Po druhe, toto je dost arogantna narazka na MySQL, ktora pokial viem, sa pouziva v niektorych najvacsich aplikaciach na svete. Facebook? 500 milionov pouzivatelov.

Treba davat velky pozor pri operovani s megakorporaciami. MySQL sa pouziva, ale velmi casto v kombinacii s inymi technologiami -- napr. FB pouzival donedavna NoSQL Cassandru. Velke korporacie MySQL pouzivaju velmi casto ako hlupe, alerychle ulozisko dat, obvykle za cenu kompromisov. V pripade megaaplikacii referencna integrita leti von ako prva, indexy obvykle nasleduju (pretoze drzat indexy krizom cez distribuovane prostredie je nemozne), velmi casto sa obetuje aj konzistencia dat cez uzly, mnohokrat ostava len jedna mega tabulka,

Vela spolocnosti robi to, ze data drzi vo ,,velkej" databaze a kazdu noc skopiruje relevantne read-only data do MySQL, oproti ktorej idu reporty -- pretoze to je rychlejsie a lacnejsie. Praktici ti ale ukazu, ze akonahle chces od MySQL schopnosti velkej databazy (planovac), tak musis s tym extremne zapasit a tuneri s nizkym rozpoctom radsej beru PostGreSQL.

Citácia:
Neviel, ci to SF zbuchal terminologiu, skor sa priklanam k nazoru, ze to slovenske prednasky a zdroje maju zbuchanu terminologiu. Pozri si aj MySQL dokumentaciu (ked uz sa bavime o MySQL) - najdi si cast indexy.


Ono sa stotoznuje pojem ,,index" ako ,,vec, ktora plni nejaku ulohu a ako collateral zrychluje vyhladavania v pri danej" s jeho implementaciou. Zaciatocnik vie, ze ,,primary key je ta vec, ktora jednoznacne identifikuje zaznam a ako collateral zrychluje vyhladavanie podla IDcka" a tam sa to konci, advancenec vie, ze to je implementovane ako B-strom a obvykle vie, ze su aj ine typy pouzitia, pre ktore sa maju pouzivat ine indexy (spatial a viacere).

Oracle napísal:
An index is a performance-tuning method of allowing faster retrieval of records. An index creates an entry for each value that appears in the indexed columns. By default, Oracle creates B-tree indexes.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak dobre, presvedcili ste ma, mam sa este co ucit.


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co sa tyka distribuovanych systemov tak su v tom krali Oracle. Oni dotiahli tie svoje implementacie tak daleko, ze pri spravne nastavenom serveri clovek nie je schopny rozoznat, ze aplikacia bezi na distribuovanom serveri. Synchronizuju medzi sebou transakcie a jeden druhemu nedovoli znicit alebo rozbit data ( dvojite zamykanie a cakanie na odpovedi vsetkych serverov pred COMMITom ). Co sa facebooku tyka tak tam tazko, lebo oni aj PHP pouzivaju, ale napisali si nan kompilator cim z neho spravili nieco uplne ine, predpokladam, ze taky bordel spravili aj s MySQL. Ved koniec koncov samotne obmedzenie na 4Gb je realny system sialenost.
SQL express sa asi neda pouzit na komercne ucely, vsak?

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
http://www.youtube.com/watch?v=Zofzid6xIZ4

O'Reilly MySQL CE 2010: Mark Callaghan, "MySQL at Facebook"

* Facebook uses MySQL.
* They have x,000 servers with replication and shards setup.
* They use the? InnoDB database engine.
* Indexes are important for performance.
* MySQL 5.5 will be better.
* They got better performance by switching file system from ext3 to xfs.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Este raz sa chcem ospravedlnit axxise a alefovi za moje nechvalne posobenie v tomto tomto topicu. Z casu na cas ma proste pochyti taka trolliaca nalada, snazim sa to kontrolovat :)


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso napísal:
Este raz sa chcem ospravedlnit axxise a alefovi za moje nechvalne posobenie v tomto tomto topicu. Z casu na cas ma proste pochyti taka trolliaca nalada, snazim sa to kontrolovat :)

tak toto som na internetoch este nevidela :)
a nemusis sa osprevedlnovat, staci, ze si si pripustil chybu

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 51 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun