HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 51 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Stanford ponuka po prvy krat zadarmo cele predmety zadarmo dostupne sirokej verejnosti.

Ak sa prihlasite, dostanete zadarmo vsetky potrebne ucebne materialy, testy, moznost nepriamej komunikacie s prednasajucim, ktory je vzdy regularnym profesorom na Stanforde.

Momentalne su k dispozicii tri kurzy:

Introduction to Machine Learning

Introduction to Artificial Intelligence

Introduction to Databases

(linky vyzeraju trochu podozrivo, ale je to "the real thing")

Vsetky kurzy by mali prebiehat od 10. oktobra do 16 decembra a mali by za tyzden od vas vyzadovat priblizne 8-10 hodin (asi dve hodiny na prednasky, zvysok na cvicenia).

Ak si chcete doplnit znalosti z IT, je to celkom zaujimava moznost.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja by som si dal nejake kurzy k radarovej technike, a ked uz o tom, nemate dakto? :D

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 31.01.2007
Príspevky: 1392
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zaujimave. Zeby sa prihlasim? :)


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nemyslim, ze je to na Tvojej urovni

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Uz som ta chcel zdrbat za povyseneckost, ale potom som si uvedomil, ze taky Machine Learning je nepochybne kuzelny kurz pre sire masy.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hej, a umela inteligencia a prolog a podobne zazraky su snom kazdeho krala diskotek
mozno tie databazy by usli

P.S. ja som netvrdil, ze na mojej urovni to je :)
umelej inteligencii aj strojovo orientovanemu IT sa vyhybam ako cert krizu. moje speciality su databazy a vysoko urovnove jazyky ( teoreticka maybe )

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
hej, a umela inteligencia a prolog a podobne zazraky su snom kazdeho krala diskotek
mozno tie databazy by usli

Hej, dnes sme mali hlasku dna ,,hey baby, wanna learn of my machine?"

uz ste sa tam niekto zaregistrovali?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
hej, a umela inteligencia a prolog a podobne zazraky su snom kazdeho krala diskotek
mozno tie databazy by usli

Hej, dnes sme mali hlasku dna ,,hey baby, wanna learn of my machine?"

uz ste sa tam niekto zaregistrovali?

vymazava? :lol:
me stacilo posrane oraculum, som sa s nim cosi [vymazané]

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no, bohuzial tie predmety su vsetky tri pod moju uroven :)

- introduction to databases trapne. to by som dal na uroven high school. velmi velmi zakladne veci, co by clovek, ktory sa hlasi na it odbor na univerzite (a este k tomu na uni ako Stanford) mal davno vediet.
- introduction to ai dobre, ale je to iba uplny zaklad, ak to chces aj pouzit v praci, tak sa budes potrebovat viac specializovat - expertne systemy, neuralne siete, evolucaky.
- introduction to ml takisto, aj ked z tych troch mi to pride este najlepsie, text mining a data mining su veci pouzitelne v praxi, pokial teda to obnasa aj trochu praktickych prikladov, nie len teoriu.

tak, ukamenujte ma za aroganciu :)


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
databazy su trapne?
Podla toho co citam ten kurz obsahuje konceptualny datovy model, relacnu algebru, relacny datovy model a SQL. To je nieco co ma oracle rozdelene do 3 roznych kurzov, Dalej obsahuje datovy model XML a dotazovanie nad nim v Xpath a Xquery ( plus samozrejme validacie a transformacie ) a v konci kurzu citam PL/SQL (triggery) a dokonca fyzicky model databazy, transakcie, uzamykanie a indexovanie.

Trvalo mi dva roky, obsahujuce 3 z najtazsich predmetov vysokej skoly, 3 semestre kurzov od Oraclu a este aj tak si nedovolim povedat, ze vsetky tieto spominane veci dokonale ovladam a pre Teba to je trapny uvod? Ty musis byt ozajstny databazovy guru :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

pre koho pracujes? si nejaky veduci vyvoja DB2 alebo Sybase? Ucis na Harwarde?

Co je pre boha podla Teba pokrocila uroven ovladania databaz?

edit:// [vymazané] high school neuralna siet :ikonka26:

_________________
Obrázok


Naposledy upravil axxis dňa Št. 01. Sep 2011, 0:25, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
double post som si vymazal

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Št. 01. Sep 2011, 0:52, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso,
ty si predpokladam uz tie veci absolvoval, tak je jasne, ze sa ti to zda easy, predpokladam, ze si absolvent FEI. I ked mi je zahadou, ako sa da preklepnut v ,,neuralnych sietach" a raz ta pozvem na pivo, aby si mi o tej podurovni porozpraval.

Mas extremne zjednodusene predstavy o tom, co by sa malo robit na strednej skole. Na Slovensku je velmi zriedkavou vynimkou, aby sa brali databazy uz na strednej skole, podla mojich znalosti na to nie je vela priestoru v osnovach. Fanaticki ucitelia naucia svojich ziakov uvod do SQL, joiny a tam obvykle koncia.

Relacny model, algebra, kalkulus, normalne formy su do nohy vsade sucastou vysokoskolskych predmetov, obvykle v druhom rocniku bakalara (a mam k tomu co povedat, mal som cest cvicit predmet u nas a aj v Prahe) a stiha sa len overview a zaklady. Advanced veci typu indexovanie a transakcie su totalne separatne veci -- v Prahe to mali v ramci jedneho overview predmetu a na kazdu z oblasti bol potom samostatny nadstavbovy predmet. Velmi rad by som vedel, ktory absolvent, poťažmo informatik je zbehly v zmienenych pokrocilych veciach -- obvykle ani bezni vyvojari vo firmach nesiahaju za bezne SQL a na ladenie a performance databaz su specializovane kurzy. XML je uplne mimo dosahu strednej skoly, obvykle je vo volitelnych predmetoch. Dopytovacie a adresovacie jazyky su veselost sama o sebe, tradicne je tiez na to separatny predmet, a masternut XSLT okrem ,,tu mate, takto to vyzera" je zalezitost na tri tyzdne.

Rad by som videl toho cloveka-abiturienta, co uz len databazy v takej urovni ako to ponuka kurz ovlada aspon na leveli ,,pocul som o tom a som v stave si to nastudovat" -- takyto clovek ma u nas nalajnovanu karieru a bral by som ho do firmy vsetkymi desiatimi.

Ostatne predmety su tiez o nieco vacsi hardcore -- myslim si, ze ked si majster obsahov, tak si mal rovno sa supnut na UIcko na TUKE a bol by z teba sikovny doktorand.

Tento rant je tu preto, ze som zial, som prilis zvyknuty z univerzity na trollov, ktorym je mnoho veci pod uroven, ale potom sa ukaze, ze koncia na prapodivnych miestach v prapodivnych poziciach.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
databazy su trapne?


reading comprehension fail.

Citácia:
Podla toho co citam ten kurz obsahuje konceptualny datovy model, relacnu algebru, relacny datovy model a SQL. To je nieco co ma oracle rozdelene do 3 roznych kurzov,


Oracle ide mozno viac do hlbky (ak si myslel nejake oficialne trainingy Oracle, ak si myslel 3 predmety na vyske, tak nie). Ak to chces vsetko stihnut za jeden semester, tak to budu len zaklady a uvod do problematiky. A su to veci, co by sa mali brat uz na strednej. Ak si prvak na vyske (it odbor) a nemas s vyssie uvedenymi este ziadnu skusenost, tak si radsej mal ist na ekonomiu/pravo/medicinu/whatever.

Citácia:
Dalej obsahuje datovy model XML a dotazovanie nad nim v Xpath a Xquery ( plus samozrejme validacie a transformacie )


XML a suvisiace veci (XSD, XSLT, Xpath, Xquery etc) nie su nic svetoborne a netvarme sa, ze v tom kurze je nieco viac ako zaklady. Ak sa tomu vsetkemu chces venovat jeden semester, tak to bude opat len uvod do problematiky.

Citácia:
a v konci kurzu citam PL/SQL (triggery)


PL/SQL je omnoho viac ako triggery, ak sa tam aspon nespominaju pohlady, procedury, baliky, objekty, polia, error handling, tak to bude tiez velmi chaby uvod do PL/SLQ (predpokladam, ze len if/else/elseif a rozne cykly, switche a podobne, nacitanie selectu do kurzoru, nejake zakladne logicke operacie a read/write).

Citácia:
a dokonca fyzicky model databazy, transakcie, uzamykanie a indexovanie.


Opat nic extremne. Aj priemerny db "programator", musi vediet, co su indexy, primarne/cudzie kluce, transakcie, uzamykanie.

Citácia:
Trvalo mi dva roky, obsahujuce 3 z najtazsich predmetov vysokej skoly, 3 semestre kurzov od Oraclu a este aj tak si nedovolim povedat, ze vsetky tieto spominane veci dokonale ovladam a pre Teba to je trapny uvod?


Ako opat nechcem vyzniet arogantne, ale ked si sa s vecami spomenutymi v tom kurze stretla prvy krat na vyske, tak mam pred tebou velky naskok. Ano, je to iba uvod.

Citácia:
Ty musis byt ozajstny databazovy guru


To ani zdaleka, dokonca databazy nie su mojou hlavnou oblastou a napriek tomu vsetko co sa v tom kurze berie ovladam (nie teoreticky, ale z praxe, t.j. som sa so vsetkym stretol a prakticky to pouzil). To len dokazuje, ze to je naozaj iba uvod do problematiky.

Citácia:
pre koho pracujes? si nejaky veduci vyvoja DB2 alebo Sybase? Ucis na Harwarde?


Nie. Nie. Nie. Mam velmi daleko k vsetkym trom poziciam, co si spomenula. Dalsi dokaz, ze ten kurz je iba uvod do problematiky a zaklady.

Citácia:
Co je pre boha podla Teba pokrocila uroven ovladania databaz?


Urcite nie to, co je v tom kurze. Hint: vola sa to "introduction", lebo su to len zaklady databaz. Pokrocila uroven sa hodnoti pomerne tazsie, ale o clovekovi, co okrem prejdenia tohoto kurzu nema ziadne dalsie skusenosti s databazami, by som v ziadnom pripade nepovedal, ze ma "pokrocilu uroven ovladania databaz". Napriklad si vezmime relacny datomy model. Stacilo by zadat ulohu navrhnut schemu pre nejaku stredne zlozitu aplikaciu a garantujem ti, ze ludia, co pred prejdenym tohoto kurzu o databazach inc nevedeli, uplne pohoria. Vacsinou pouziju zle (ak vobec) relacie ako one-to-many ci many-to-many, nedodrzia datovu/referencnu integritu a zle navrhnu hierarchie, kde namiesto adjacency modelu alebo modified preorder tree traversal modelu pouziju nejake podivne neefektivne tabulky/stlpce.

A ti databazovi experti su vacsinou uzko specializovani. Moze byt niekto expert na MySQL a s Oracle mat iba malicke skusenosti.


Naposledy upravil Riso dňa Št. 01. Sep 2011, 1:02, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Ak si prvak na vyske (it odbor) a nemas s vyssie uvedenymi este ziadnu skusenost, tak si radsej mal ist na ekonomiu/pravo/medicinu/whatever.

A ked ides ma medicinu, tak by si mal uz mat zmaknute podavanie nastrojov a zaklady anestezie?

Toto je obvykle non-issue, prave kurzy na vysokej skole su na to, aby ta to naucili a mam skusenosti s mnohymi studentami, ktori to pred nastupom na skolu nevedeli a nemaju problem (detto napr. znalost programovania zo strednej skoly nie je nutna, ale pomoze.), na druhej strane znalosti im pomozu -- i ked obvykle si s tym vystacia prvych par tyzdnov.

Citácia:
Ako opat nechcem vyzniet arogantne, ale ked si sa s vecami spomenutymi v tom kurze stretla prvy krat na vyske, tak mam pred tebou velky naskok. Ano, je to iba uvod.

Aby som to zosumarizoval:
a) ano, su to introductory kurzy
b) ano, len somar sa bude hrdit, ze masterol intro to databases a teraz sa mu budu pracovne pozicie sypat (rovnako ako niekto, kto absolvuje Cisco na strednej, nie je
sietovy expert)
c) ano, na pokrocile zvladnutie veci potrebujes specializaciu a obvykle budes specializovany v jedinom z troch veci.
d) ano, absolvent technickej univerzity to uz pozna

Len mi unika pointa tvojho zdelenia. Ak si chcel oznamit, ze to vsetko ovladas zlava sprava zhora zdola, resp. ked chces axxisovi pripomenut, ze mas pred nou naskok (kedze si absolvent a ona ta ma za to obdivovat, tak mas moj obdiv a nech je tvoje ego povznesene, ale nerozumiem, co tym vlastne globalne chces povedat. Su tie kurzy debilne? Su urcene pre zle publikum? Kazia mladez? :-)

Ak sa smiem spytat, na akej pozicii pracujes?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Riso,
ty si predpokladam uz tie veci absolvoval, tak je jasne, ze sa ti to zda easy, predpokladam, ze si absolvent FEI.


Ano + mam nejake skromne pracovne skusenosti k tomu.

Citácia:
I ked mi je zahadou, ako sa da preklepnut v ,,neuralnych sietach" a raz ta pozvem na pivo, aby si mi o tej podurovni porozpraval.


Ok, tak neuronove siete, whatever (preklepnut sa da jednoducho, vid ang. "neural network"). Neviem skadial si ziskal dojem, ze som nejaky expert na neuronove siete - to ani velmi zdaleka. Ja len vravim, ze v tom kurze su iba zaklady, ktore som ja mal na vyske takisto. Neverim, ze za jeden semester sa stihne viac ako perceptron ci nejaky backprop, ci ako sa to volalo (tiez si to uz zo skoly pamatam iba velmi matne, ide o to, ze mam aspon nejakun sajnu a viem, kde hladat informacie, ak by som si to niekedy potreboval pouzit v praci).

Citácia:
Mas extremne zjednodusene predstavy o tom, co by sa malo robit na strednej skole. Na Slovensku je velmi zriedkavou vynimkou, aby sa brali databazy uz na strednej skole, podla mojich znalosti na to nie je vela priestoru v osnovach. Fanaticki ucitelia naucia svojich ziakov uvod do SQL, joiny a tam obvykle koncia.


No a ja navrhujem, aby sa veci ako zapnutie/vypnutie PC/Malovanie/MS Office z osnov uplne vylucili a namiesto toho sa dali veci ako nejaky uvod do programovacie jazyka (prosim nie Pascal, nech sa naucia uplne zaklady programovania ako if/else/elseif, cykly, popripade ak sa stihne, aj zaklady OOP by boli vitane) a SQL (aspon nech vedia INSERT, UPDATE, DELETE, SELECT a INNER JOIN).

Citácia:
Relacny model, algebra, kalkulus, normalne formy su do nohy vsade sucastou vysokoskolskych predmetov, obvykle v druhom rocniku bakalara (a mam k tomu co povedat, mal som cest cvicit predmet u nas a aj v Prahe) a stiha sa len overview a zaklady.


Presne to tvrdim. Ten kurz moze byt velmi dobry a kedze je zo Stanfordu, tak verim, ze bude excelentny. Ale nech mi nikto netvrdi, ze za jeden semester sa stihne nieco ine ako zaklady.

Citácia:
Advanced veci typu indexovanie a transakcie su totalne separatne veci -- v Prahe to mali v ramci jedneho overview predmetu a na kazdu z oblasti bol potom samostatny nadstavbovy predmet.


Indexovanie a transakcie povazujem za zakladne veci, nie advanced. Aspon ja som ich v praxi pouzival davno pred tym, ako sa na vyske take nieco okrajovo spomenulo.

Citácia:
Velmi rad by som vedel, ktory absolvent, poťažmo informatik je zbehly v zmienenych pokrocilych veciach -- obvykle ani bezni vyvojari vo firmach nesiahaju za bezne SQL


To je samozrejme smutna pravda. Ale su vynimky, ludia co popri skole pracuju, popripade sa tymto veciam venuju aj doma vo volnom case, pretoze vedia, ze skola im da iba uplne minimum.

Citácia:
a na ladenie a performance databaz su specializovane kurzy.


Ladenie performance databaz by som napriklad povazoval za advanced subjekt, co sa tyka databaz.

Citácia:
XML je uplne mimo dosahu strednej skoly, obvykle je vo volitelnych predmetoch. Dopytovacie a adresovacie jazyky su veselost sama o sebe, tradicne je tiez na to separatny predmet, a masternut XSLT okrem ,,tu mate, takto to vyzera" je zalezitost na tri tyzdne.


Suhlasim. Ja zas nevravim, ze sa taketo veci maju na strednej skole masternut. Na to nie je cas. Ale aspon by bolo dobre, keby prvaci na vyske aspon mali sajnu, ze XML existuje a vedeli po pozreti na nejaky XML markup povedat, ze to je XML. Casto pojem "XML" prvy krat pocuju na vyske.

Citácia:
Rad by som videl toho cloveka-abiturienta, co uz len databazy v takej urovni ako to ponuka kurz ovlada aspon na leveli ,,pocul som o tom a som v stave si to nastudovat" -- takyto clovek ma u nas nalajnovanu karieru a bral by som ho do firmy vsetkymi desiatimi.


Nevravim, ze takych ludi je vela. Ale su take vynimky. Teraz nechcem hodnotit seba, lebo sa obavam, ze som uz v tomto topicu vyznel maximalne arogante a povysenecky.

Citácia:
Ostatne predmety su tiez o nieco vacsi hardcore -- myslim si, ze ked si majster obsahov, tak si mal rovno sa supnut na UIcko na TUKE a bol by z teba sikovny doktorand.


Majster obsahov akych? Ak muslis UI a ML, tak ani zdaleka. Samozrejme, ze si pamatam nejake zaklady zo skoly. Ja len vravim, ze v tych kurzoch nic viac ako zaklady nie su, kedze kazdu vec spomenutu v ich obahoch si aspon matne pamatam zo skoly. Aj keby som ti nevedel presne povedat, ako to funguje, mam nejaku predstavu a viem, kde si to nastudovat, ak by bolo treba.

Citácia:
Tento rant je tu preto, ze som zial, som prilis zvyknuty z univerzity na trollov, ktorym je mnoho veci pod uroven, ale potom sa ukaze, ze koncia na prapodivnych miestach v prapodivnych poziciach.


Posnazim sa byt pokornejsi, ked si po sebe citam svoje predchadzajuce posty, fakt vyzeram ako nafuka. Ale zas si uznajme, ze uroven skol na Slovensku je nizka a zas nemusis byt super genius, aby ti mnoho veci tam bolo pod uroven.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 51 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun