HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 18 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zaujimava sprava z CERNU, experiment OPERA, ktory vystreluje neutrina zo Svajciarska do Talianska zaznamenal pocas poslednych troch rokov konzistentne vysledky, ktore ukazuju, ze neutrina dorazili do ciela o 60 biliontin sekundy skor, ako by tam dorazilo svetlo vo vakuu.

To je vysledok, ktory ak by sa potvrdil, by de facto vyvratil Einsteinovu teoriu relativity.

EDIT: ako o nieco nizsie poukazal Dead Boss, to som com napisal o vyrateni teorie relativity nie je celkom pravda. Citajte dole ak sa chcete dozvediet viac

Zatial to nie je ziadna obrovska senzacia, sami vedci su velmi opatrni a po zverejneni vysledkov poziadali vedecku obec, aby ich analyzovala a pokusila sa identifikovat pripadnu chybu.

V kazdom pripade je to nieco, co sa oplati ockom sledovat, lebo to teoreticky moze postavit na hlavu cele moderne chapanie fyziky.

Clanok BBC: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15017484

Budeme o par rokov stahovat filmy rychlejsie ako svetlo?

Co ak to narusi kauzalitu?

Budeme stahovat filmy este pred tym, nez budu natocene?

Uuuuu.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Naposledy upravil Annun dňa So. 24. Sep 2011, 14:06, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
zaujímavá vec, tiež som sa k tomu dnes dostal :)

ale myslím, že s tým sťahovaním filmov to až také zlé nebude :D


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna je to taky humbug ako toť NP = P, kde bol deravy dokaz.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja osobne to tiez zatial vidim skor na chybu merania, ale stale to je zaujimave.

Minimalne preto, ze som dnes pol dna vdaka tejto novinke stravil diskusiami o teorii relativity, co sa mi nestava kazdy den. A bolo to prijemne. :)

To ze neutrina necestuju rychlejsie ako svetlo celkom dopre potvrdil vybuch supernovy v 1987, lebo vtedy neutrina dosli na zem len o nejake tri hodiny skor ako svetlo, co je vysvetlitelne. Keby cestovali tak rychlo, ako v OPERE, dosli by na zem o stovky rokov skor.

To P == NP mi pripomenulo: http://notch.tumblr.com/post/1052668441 ... g-the-mqsc

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
To je vysledok, ktory ak by sa potvrdil, by de facto vyvratil Einsteinovu teoriu relativity.

Ani nie. Špeciálna teória relativity (v moderných formuláciách) tvrdí, že existuje rýchlostný limit - c. To či sa takou rýchlosťou pohybujú fotóny alebo nejaká iná častica (alebo žiadna) nie je pre ŠTR podstatné. Ak sa neutrína naozaj pohybujú rýchlejšie ako svetlo, tak to znamená, že fotóny musia mať hmotnosť (hocako zanedbateľnú) a to by znamenalo celkom tvrdý úder pre kvantovú elektrodynamiku.

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dead Boss napísal:
Ani nie. Špeciálna teória relativity (v moderných formuláciách) tvrdí, že existuje rýchlostný limit - c. To či sa takou rýchlosťou pohybujú fotóny alebo nejaká iná častica (alebo žiadna) nie je pre ŠTR podstatné. Ak sa neutrína naozaj pohybujú rýchlejšie ako svetlo, tak to znamená, že fotóny musia mať hmotnosť (hocako zanedbateľnú) a to by znamenalo celkom tvrdý úder pre kvantovú elektrodynamiku.

je toto naozaj fakt? nikdy som sa k tomuto nedocital, celkom by ma to zaujimalo, mas k tomu nejaku linku?

vzdy ked som si o tychto veciach cital (ale je fakt, ze moje vedomosti su velmi limitovane), diskutovalo sa o rychlosti svetla a nie len vseobecne o nejakom c. a v momente, ak tuto rychlost prekrocis, rovnice ti zacnu v mnohych pripadoch vracat divne vysledky (napriklad prave ta kauzalita sa ti rozpadne), ktore nie su velmi zlucitelne s dnesnym chapanim sveta a logiky

akceptujem, ze tu je teoria tachyonov, ale to je nieco, co nebolo nikdy nijako experimentalne potvrdene, takze to beriem s rezervou. a pokial viem, aj tam sa hovori o tom, ze su rychlejsie ako svetlo.

neber to tak, ze sa hadam, skor by som sa rad nieco nove naucil :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To, že sa rýchlostný limit označuje ako rýchlosť svetla je historický artefakt. Pokúsim sa načrtnúť situáciu:

Koncom 19. storočia sa novovzniknutá teória elektromagnetizmu dostala do konfliktu s prastarou Galileovou relativitou. Podľa Galilea rýchlosť telesa závisí na rýchlosti pozorovateľa (čo je veľmi známi a intuitívny fakt), avšak podľa Maxwellových rovníc elektromagnetizmu sa elektromagnetické vlny (aka svetlo) šíria vždy a stále konštantou rýchlosťou, nezávisle na rýchlosti zdroja a pozorovateľa (čo bolo následne mnohokrát teoreticky potvrdené). Tento rozpor sa na prelome storočí pokúšali vyriešiť prominentný fyzici ako Lorentz a Poincaré avšak šťastnú kartu vytiahol Einstein, keď v 1905 vysvetlil tento rozpor omnoho elegantnejšie a jednoduchšie. Vyriešil to tak, že dal pa pa Galileovi a povedal, že rýchlosti sú relatívne okrem jednej jedinej hraničnej rýchlosti. Rýchlosti ktorou sa pohybuje svetlo.
Keď nová relativita slávila úspech, pustil sa do nej matematik Minkowski. Minkowski si uvedomil, že Einsteinova relativita je vlastne len dôsledok štvorrozmerného priestoročasu. Takýto Minkowského priestor má rýchlostný limit, ktorý je geometrickým dôsledkom štruktúry priestoročasu.

Historicky sme sa od jednoduchých myšlienok prepracovali k prevratnej novej geometrii nášho sveta. Keby sme chceli zrekonštruovať vesmír, začali by sme konštrukciou priestoročasu a tá by automaticky vypľula rýchlostný limit. Potom by sme vesmír naseedovali časticami. Častice s nenulovou hmotnosťou by sa pohybovali konečnou rýchlosťou menšou ako tento limit. Nemohli by ho nikdy dosiahnuť, potrebovali by na to nekonečnú energiu. Častice s nulovou hmotnosťou by sa museli pohybovať tak rýchlo ako im to limit dovoľuje (jeden z dôsledkov relativity). Nikdy nespomalia ani nezrýchlia. Potom sú tu tie tachyóny. Tie by sa museli pohybovať rýchlejšie ako svetlo a nikdy by nemohli spomaliť na limit, potrebovali by nekonečnú energiu. Tieto tachyóny by ale potrebovali imaginárnu hmotnosť. Čo je to imaginárna hmotnosť? No to práve nikto nevie, keďže jeden z veľkých princípov fyziky je, že merateľné veličiny musia byť reálne.

Neviem presne detaily experimentu a nie som si istý ako merali rýchlosť neutrín. Ide o to, že ak ich porovnávali nejakým spôsobom so svetelným lúčom, tak je možné, že "rýchlosť svetla" (lúča) je vlastne menšia ako "rýchlosť svetla" (limit) a teda, že svetlo sa nepohybuje rýchlosťou svetla. :D

Neviem, či to čo som napísal dáva zmysel. :ikonka06: Netuším ako si na tom s matematikou a celkovo neviem dobre vysvetľovať.

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale nikde si mi nevysvetlil, preco to uz nie je rychlost svetla. A teraz sa nebavime o teorii, ale o aplikovanej fyzike tu v nasom vesmire, lebo to je to, co je relevantne pre nas.

Je znama vec, ze svetlo samotne sa moze pohybovat roznou rychlostou (zalezi od media), ale ak sa bavime o rychlosti svetla vo vakuu, to by este stale mal byt ten horny limit? Ci? (v experimente to porovnavali s rychlostou svetla vo vakuu)

Ak k tomu mas nejaky clanok, tak daj. Kludne nech ma aj rovnice, ja uz si nad tym ten tyzden posedim. :)

EDIT:

po chvile hrabania sa som nasiel toto:
Citácia:
Within the theory of special relativity, the constant c is not exclusively about light; instead it is the highest possible speed for any physical interaction in nature. Formally, c is a conversion factor for changing the unit of time to the unit of space.[2] This makes it the only speed which does not depend either on the motion of an observer or a source of light and/or gravity. Thus, the speed of "light" is also the speed of gravitational waves and any massless particle. So far, the only candidates for massless particles in physics are the photons that light waves consist of, and also the theoretical gravitons which make up the associated field particles of gravity, if a quantum mechanical theory for gravity is ever successfully constructed


Ale ak som hrabal dalej, tak som sa aj tak vsade len docital, ze horny limit v nasom vesmire je rychlost svetla vo vakuu.

Som teraz z toho zmateny, aby som sa priznal.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
Ale ak som hrabal dalej, tak som sa aj tak vsade len docital, ze horny limit v nasom vesmire je rychlost svetla vo vakuu.

Pretože teoreticky aj experimentálne sa svetlo pohybuje (vo vákuu) limitnou rýchlosťou. V časoch keď teória vznikala to bol jediný známi jav, ktorý sa šíri takou rýchlosťou a tak sa proste hraničná rýchlosť označila ako rýchlosť svetla.

V podstate sú tu dve "rýchlosti svetla":
1. Rýchlosť šírenia elektromagnetických vĺn vo vákuu
2. Invariantná rýchlosť, teda limit

Skús toto: http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=478783

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Super, vdaka, myslim, ze som nasiel, co som hladal:

Citácia:
The modern way of looking at this is that c is the maximum speed of cause and effect. Einstein originally worked out special relativity from a set of postulates that assumed a constant speed of light, but from a modern point of view that isn't the most logical foundation, because light is just one particular classical field -- it just happened to be the only classical field theory that was known at the time. For derivations of the Lorentz transformation that don't take a constant c as a postulate, see, e.g., Morin or Rindler.

One way of seeing that it's not fundamentally right to think of relativity's c as the speed of light is that we don't even know for sure that light travels at c. We used to think that neutrinos traveled at c, but then we found out that they had nonvanishing rest masses, so they must travel at less than c. The same could happen with the photon; see Lakes (1998).

Morin, Introduction to Classical Mechanics, Cambridge, 1st ed., 2008


Citácia:
The speed of light is assumed to be a constant, and its speed is designated with the symbol c. The definition of c is based on Maxwell's hypothesis that the speed of light is a constant, and this was taken as postulate for special relativity. Thus c is defined as the speed of light, and in relativity it has also taken the meaning of limit speed (you asked for the book, did you now read the chapters to which I provided the links?).

If the speed of light would turn out to be very slightly less than the limit speed of nature (and probably not a constant), this would impose a redefinition of c in the way bcrowell described.

PS, as an afterthought: c being the speed of light is itself already a secondary meaning, if I'm not mistaken. Originally c stood apparently for a property of vacuum. Maxwell and others proposed that the speed of light is equal to this vacuum constant.
- http://en.wikisource.org/wiki/On_Physic ... s_of_Force

Thus the speed of light was regarded to be a consequence of the electromagnetic properties of space. So, even if the speed of light would turn out to be very slightly less than that, this first meaning of c would remain - together with the additional meaning of speed limit, which may be regarded as a consequence of the properties of space.


Toto je pekne vysvetlenie a podla vsetkeho, ak by sa ukazalo, ze rychlost svetla nie je limitna rychlost, stale by to bol dost velky objav (kedze to podla citatu hore bol jeden z povodnych postulatov specialnej teorie relativity), ale ako si napisal ty, nesposobilo by to, ze sa vsetko rozpadne.

A ja som znova o nieco mudrejsi. :)

Zeditoval som svoj povodny prispevok.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok
(ale cital som so zaujmom vsetko co ste pisali, aby ste si nemysleli ze tu len robim bordel)

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Bezpečnostná manažérka sociálnych zariadení
Obrázok používateľa

Založený: 21.03.2007
Príspevky: 595
Body: 26
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
The bartender says "Hey neutrino, what's the rush?". A neutrino walks into a bar.

_________________
Here am I sitting in a tin can far above the world
Planet Earth is blue and there's nothing I can do


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Phinea napísal:
The bartender says "Hey neutrino, what's the rush?". A neutrino walks into a bar.

hehehe

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
http://technet.idnes.cz/revolucni-itals ... 3_veda_mla

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Dau?ur Stjóri
Obrázok používateľa

Založený: 26.07.2007
Príspevky: 1331
Body: 102
Bydlisko: 48°44'27.99" N 21°15'8.57" E
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ináč tu je oficiálna správa, keby to niekoho zaujímalo: http://arxiv.org/abs/1109.4897
Ako sa zdá, efekt je príliš veľký aby sa dal vysvetliť hmotnosťou fotónu (alebo som fail v matematike :D ).

Stavím euro na to, že je to experimentálna chyba.

_________________
Die, ctfmon, die!


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 18 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun