HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 50 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
axxis napísal:
bohuzial vymyslel. ale uz som si zvykol na to, ze na internetoch nie je mozna pravdivost vlastneho nazoru (nech je akokolvek logicky) bez clanku.
Lebo napr. Aircraft anti-icing systems, Video enhancing and analysis systems, Highway safety, Chemical detection, Firefighting equipment.... (z wikipedia co si sem dal) to vsetko su space-exclusive discipliny, ktorymi by nikoho ani len nenapadlo aa zapodievat nebyt vesmirneho programu. Este dobre, ze bola ta studena vojna inac by sa doteraz chemikalie detekovali spevavcami.

Uplne suhlasim, o kolko by bol zivot jednoduchsi, keby sme si mohli kedykolvek cokolvek vymysliet a nasi debaterski oponenti by to akceptovali bez zavahania.

Ale inak samozrejme, hypoteticky by tieto veci mohol vymysliet niekto iny. Nik iny to ale v danom casovom horizonte nespravil. Mozno by ta zaujimalo, ze vacsina tychto veci nie su priamym produktom NASA R&D. Tieco veci boli vacsinou vyvinute sukromnym sektorom vdaka grantu z NASA.

Prelozene inak, sukromny sektor mal vsetky moznosti na to, aby tieto veci vyvinul sam. Nemal ale dovod sa nimi zapodievat az kym neprisla NASA, nebuchla na stol par milionov dolarov a nepovedala "potrebujeme to do dvoch rokov".

Druhou kategoriou su potom samozrejme vynalezy, ktore povodne sluzili na nieco uplne ine a neboli vobec vyvinute na komercne pouzitie (takzvane nahody). Konkretne tebou citovane poziarnicke vybavenie zacalo svoj zivot ako povrchova uprava rakiet.

axxis napísal:
Pekny clanok, ale ak na seba tie veci naozaj tak dobre zarabaju preco vlastne vobec potrebuju dotaciu od statu? Ja som bol vzdy v domneni, ze technologicke spolocnosti, ktore stoja hlavne na vyvoji a vedia si na seba zarobit nepotrebuju dotaciu od statu...lebo si na seba proste vedia zarobit (IBM).
A vobec, to, ze peniaze(ludi) presunies z NASA do niecoho ineho este neznamena, ze na seba zarobia menej. (zrusis Motorolu - ludi aj patenty si kupi Google, zrusis NASA - doom a oblivion?)

Pozri, tak to jednoducho je.

VZDY bolo obrovske mnozstvo zakladneho R&D financovaneho z federalnych grantov. Dovod je jednoduchy - R&D, hlavne R&D v novych a neznamych disciplinach, je OBROVSKE riziko. Je skoro nemozne presvedcit racionalneho investora, aby 20 rokov sypal peniaze do "niecoho" comu nerozumie, co nevie kvantifikovat, a z coho mozno nic nebude.

Nie je nahoda, ze mnoho revolucnych vedeckych projektov bolo financovanych statnymi peniazmi, alebo, v mensej miere, charitou a az po dosiahnuti nejakych vysledkov to pretieklo do sukromneho sektoru. Ci sa bavime o energiach (atomova energia), o vesmire (Apollo), o fyzike (LHC), o polnohospodarstve (precitaj si nieco o zelenej revolucii 50tych rokov a o Normanovi Borlaugovi), o pocitacoch (Apollo, Bletchley Park, WWW, Internet) vsade skor ci neskor najdes grant. A to ani nehovorim o tom, ze za skutocne velkymi projektami vacsinou najdes okrem statneho grantu aj vojnu, alebo aspon armadu. Az tak vela treba k tomu, aby sa ludia pustili do naozaj revolucneho vyskumu. Neviditelna ruka trhu je na toto trochu kratka.

Ak chces priklad zo sukromneho sektora, pozri sa na to, ako funguju farmaceuticke spolocnosti. Tie sa pohybuju presne na hrane medzi tym, co uz je skoro neunosne riziko R&D a tym, z coho sa este da garantovat, ze to zarobi nejake peniaze. Big pharma ma to stastie, ze moze s istotou povedat, ze tu choroby budu vzdy a ze ked naleju bilionik-dva to vyskumu, do 5 rokov budu mat aspon prospekt nejakeho konkretneho lieciva (cely cyklus od prvotnej zluceniny az do predaja na trhu vacsinou trva viac ako 20 rokov). To je bohuzial istota, ktoru ti taky astronom, alebo casticovy fyzik urcite neda.

Ja chapem, ze sa ti to nepaci a odmietas to, ale je to zivotna realita. Poskytol som ti linku na konkretnu ekonomicku studiu, to ze s jej zavermi nesuhlasis, alebo im neveris, lebo sa nezhoduju s tvojim svetonazorm, je len a len tvoj problem.

Toto je moj posledny post na tuto temu, nechce sa mi absolutne sa s tebou natahovat na temu verejny vs sukromny sektor, myslim ze kazdemu je tu jasne aky je v tomto tvoj nazor rovnako ako je mne jasne, ze by s tebou takato diskusia nemala ziaden zmysel. Povedzme, ze ja mam svoju pravdu a ty mas svoju. :)

axxis napísal:
Fakt ten science-butthurt, ktory mate zo zrusenia spaceshipov nechapem. Ludia, ktori na tych veciach pracovali sa nevyparili do vzduchu a nemyslim, ze byvali zamestnanci NASA trpia hladom a smadom. Ak mal niekto na triku nejaky solidny vyskum tak si ho s velkou radostou zaplati hned cela seria firiem aby v nom pokracoval.

Rad by som upozornil, ze tento post nemal povodne nic spolocneho so zrusenim Space Shuttle programu, s ekonomiou, ani s NASA ako takou. Ja viem, ze ty mas na toto slabost a specialne NASA ako vladna organizacia ti musi byt aspon malym trnom v oku, ale povodny post bol cisto o tom, ako sa za posledne polstorocie odvratil pohlad ludi od hviezd.

Ludia stratili zaujem o astronomiu ako vedny odbor a zda sa mi ze kustok opadla fascinacia vesmirom. Kedysi bol astronaut detsky hrdina, dnes musi NASA nahravat pesnicky vo vesmire, aby vobec zaujala. Curiosity sa ledva dostala na par dni do novin, a to to bol uzasny technologicky uspech tejto generacie. Nikoho to nezaujima.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Axxis ty si trdlo ale to uz sme si zvykli. Zrusenie shuttles bol prave jeden z krokov ktore mohli (mozu) ozivit space program pretoze shuttles su najneefektivnejsia forma dopravy do vesmiru (z toho co momentalne mame).

Pri vesmirnom vyskume ide tak trosku o smerovanie lidstva nie o to ci deicing vymyslia skor letecki alebo raketovi inzinieri. Hlavne ze hravas civilizaciu.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Uplne suhlasim, o kolko by bol zivot jednoduchsi, keby sme si mohli kedykolvek cokolvek vymysliet a nasi debaterski oponenti by to akceptovali bez zavahania.
tu je hlavny problem v tom, ze clanok sa berie ako explicitny dokaz obycajne bez dalsej nutnosti dokazovania. a dokonca uz aj tuna na fore som sa parkrat vyjadroval stylom parafrazovania clanku s tym, ze sa mi ho nechcelo dohladat, ale mnou prezentovane nazory boli automaticky a kategoricky odmietnute. ale to je uplne ina debata.

Citácia:
Ja chapem, ze sa ti to nepaci a odmietas to, ale je to zivotna realita. Poskytol som ti linku na konkretnu ekonomicku studiu, to ze s jej zavermi nesuhlasis, alebo im neveris, lebo sa nezhoduju s tvojim svetonazorm, je len a len tvoj problem.
Mam pocit, ze som sa zle prezentoval. Ja nemam problem s akceptovanim toho, ze veci financovane statnym sektorom mozu byt prospesne. (dokonca to povazujem za jedno z tych rozumnejsich vyuziti danovych penazi) To co ja odmietam je argument: nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli. NASA nie je jedina, ktora vedie grantove vyskumy a na to aby sa v nich pokracovalo ziadnu NASU nepotrebujes. Kludne to mozes dat univerzitam a mas to to iste, so space programom alebo bez neho.


Will napísal:
Hlavne ze hravas civilizaciu.
Nikdy som ju nehral

_________________
Obrázok


Naposledy upravil axxis dňa Ut. 14. Máj 2013, 23:52, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
axxis napísal:
Ja nemam problem s akceptovanim toho, ze veco financovane statnym sektorom mozu byt prospesne. To co ja odmietam je argument: nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli.

No ale uznaj, ze aj tento argument si si sam vymyslel, lebo nik iny tu taky nepouzil. :) Moj post reagoval cisto na to, ze podla teba vemirna veda "nic nepriniesla" a nemal nic spolocne s rusenim niecoho.

Ako pisal Will, to, ze Space Shuttle nebola prave najekonomickejsia alternativa, nie je ziadne tajomstvo. Je fakt, ze momentalne za neho nemame adekvatnu nahradu, ale mame na ceste hned niekolko potencialnych kandidatov.

Space program samotny (e.g. NASA) sa nerusi, takze fakt neviem o com hovoris.

Odmietas myslienku, ktora ocividne vykvitla len v tvojej hlave.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
axxis napísal:
Ja nemam problem s akceptovanim toho, ze veco financovane statnym sektorom mozu byt prospesne. To co ja odmietam je argument: nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli.

Moj post reagoval cisto na to, ze podla teba vemirna veda "nic nepriniesla" a nemal nic spolocne s rusenim niecoho.
.
Ty mi stale vycitas nieco co som nikdy nepovedal. Ja som nikde neprezentoval, ze space veda nic nepriniesla. Samozrejme, ze priniesla, rovnako ako priniesla vojna. Idem sa este raz odcitovat a tentokrat si to precitaj aj niekolkokrat kym nieco odpises
Citácia:
To co ja odmietam je argument: nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ad spievajuci astronauti: ono je to aj o prekonavani hranic, frontiers. Doma mi padol zrak na publikaciu Everest 1984, kde ti najvacsi ceskoslovenski horolezci isli na Mount Everest, co bola na dane pomery este celkom heroicka vyprava. Dnes to uz nikoho nezaujima, maximalne vyjde kratka sprava, ked na Everest vyjde nevidiaci beznohy pes, ktory ma na chrbte zonglujucich Kenanov a analogicky zaspieva pesnicku na YouTube a uploadne ju rovno satelitnym telefonom.

Co sa tyka vedy a vyskumu: ako som pisal vyssie: za normalnych okolnosti si vyskum ide svojim neriadenim trpaslicim tempom sirom-sarom, co je tradicne velmi dobre, lebo nie je to obmedzene kreativitou. V momente, ked nastane nejaka kriza alebo hrozba, vyskum sa nakopne raketovym tempom, lebo je treba vyvinut
a) niekolko malo jasne definovanych veci,
b) s praktickymi aplikaciami
c) s najvacsimi mozgami
d) s penazovodom

Prikladov je legia: relacne databazy (kvoli evidencii suciastok v Apolle), Bell Labs vypluli nobelovkarov v casoch, ked ficalo Apollo (aj ked boli sukromna firma), analogicky cely CERN generuje milion vedy len preto, ze primarne nahanaju neutrina, a fernetrina a leje do toho peniaze Europska mumia, co je analogia federalneho vyskumu v USA. Tiez nepochybujem, ze by sa to vyresearchovalo aj nezavisle od toho, ale ak neexistuje dramaticka potreba, research sa tiahne cez desatrocia: staci porovnat GPS vs Galileo. (A vs. Glonass, kde musel bicom praskat Putin, lebo prestiz). Alebo spat do vesmiru: kolko veci sa udialo v sestdesiatych rokoch voci veciam, ktore sa udiali v nultych rokoch tohto storocia

Velka komercna IT firma si dovoli R&D len v momente, ked ma bazilion penazi a vidi aspon ake-take uplatnenie a vie, ze moze peniaze stratit, ked sa projekt nepodari.. Opat IT: Google je epicky priklad, ale len preto, ze maju nekonecny penazovod z reklamy a teda si mozu dovolovat svoje BigData a kadejake bludy. IBMka je ako basta vyskumu samozrejme velka, ale to len preto, ze je to megamoloch, kde sa kde-co postraca.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Omg.

Argument "nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli." nikto iny okrem teba nepouzil.

Moj post reagoval na toto:
Citácia:
resp. som sa snazil poukazat na to, ze vesmirna veda nepriniesla nic co by inak niekto nevyskumal s trochu odlisnym zamerom (nove materialy, komunikacne technologie etc).


A nie na rusenie Space shuttle / NASA.

Asi preto som to v svojom poste citoval?

Ty si si vymyslel argument a nasledne si sa proti nemu ohradil bez toho, aby to povedal ktokolvek iny. Si ultimatny debater. :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Prikladov je legia: relacne databazy (kvoli evidencii suciastok v Apolle), Bell Labs vypluli nobelovkarov v casoch, ked ficalo Apollo (aj ked boli sukromna firma), analogicky cely CERN generuje milion vedy len preto, ze primarne nahanaju neutrina, a fernetrina a leje do toho peniaze Europska mumia, co je analogia federalneho vyskumu v USA. Tiez nepochybujem, ze by sa to vyresearchovalo aj nezavisle od toho, ale ak neexistuje dramaticka potreba, research sa tiahne cez desatrocia: staci porovnat GPS vs Galileo. (A vs. Glonass, kde musel bicom praskat Putin, lebo prestiz). Alebo spat do vesmiru: kolko veci sa udialo v sestdesiatych rokoch voci veciam, ktore sa udiali v nultych rokoch tohto storocia
Ale vsak toto som sa tu snazil cely cas prezentovat. Akurat veduci to otocil na spor "axxis vs. verejny sektor"
Ako si prave sam napisal bagilion vedy sa robi aj bez vesmirneho vyskumu (nech uz ho financuje kto chce). Space program nie je nenahraditelny motor vyvoja, ktory priansa mega veci a bez neho ludstvo bude behat po lesoch s palicami.

GPS v Galileo je mimochodom velmi zly priklad. Vyskum a vyvoj celeho systemu nebol ani taky dlhy a ani taky drahy a keby sa chcelo tak do konca roka je Galileo na orbite aj so zaloznymi druzicami. Jeho skutocny problem je byrokracia resp. hadanie sa krajin o tom ako sa to bude robit. Kto da kolko penazi, odkial sa budu posielat rakety etc. Analogicky si to preved na stavbu dialnic na Slovensku - to, ze su drahe a dlho nie su hotove nie je problem toho, ze by sa nevedelo ako na to, ale ze je okolo toho vela shitu.

Citácia:
nemali sme rusit space program, lebo vdaka nemu vzniklo X veci, ktore by inac nikdy nevznikli." nikto iny okrem teba nepouzil.

Citácia:
resp. som sa snazil poukazat na to, ze vesmirna veda nepriniesla nic co by inak niekto nevyskumal s trochu odlisnym zamerom (nove materialy, komunikacne technologie etc).

tieto dva vyroky su IMO identicke. Asi mi nie je uplne jasne kde sa ohradzujem sam proti sebe.


Annun napísal:
Omg.
Moj post reagoval na toto:
Citácia:
resp. som sa snazil poukazat na to, ze vesmirna veda nepriniesla nic co by inak niekto nevyskumal s trochu odlisnym zamerom (nove materialy, komunikacne technologie etc).

A nie na rusenie Space shuttle / NASA.
Asi preto som to v svojom poste citoval?
Rusenie space shuttle = rusenie vyvoja s nimi spojeneho (zrejme). Ty si tvrdil, ze NASA je uplne mega, robi veci co by inak nie a dobre vplyva na ekonomiu = nerusit. Ja tvrdim, ze ked zrusis nic tym nestratis, lebo bude inde. Clear?

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Ja tvrdim, ze ked zrusis nic tym nestratis, lebo bude inde. Clear?

To je vysoko diskutabilne.

Napr. ked dnes zrusis NASA, zrejme zarezes lety na Mars + ked sa to seriozne zacne riesit, budes musiet po rokoch dopravovat ludi na strasne vzdialenosti a prelamovat hranice, ktore nikdy neboli prelomene. (Think The Moon.) Mars je dnes samozrejme uz nekriticka vec, to nikoho nepali.

Analogicky: ked ten zrusis, ono sa k tym casticiam dostaneme, ale namiesto horizontu 10 rokov mozno o patdesiat, a velky Gral, fuzny reaktor, bude o 70 rokov miesto o 30.

Je to o tej premlke.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Asi by bolo jednoduchsie sa dohodnut, ze vsetci suhlasime s Axxisom a bude pokoj.

axxis napísal:
Rusenie space shuttle = rusenie vyvoja s nimi spojeneho (zrejme). Ty si tvrdil, ze NASA je uplne mega, robi veci co by inak nie a dobre vplyva na ekonomiu = nerusit. Ja tvrdim, ze ked zrusis nic tym nestratis, lebo bude inde. Clear?

Fakt som toto tvrdil?

To je zaujimave, ze nikde ani v jednom mojom poste slovko "rusit" nie je pouzite, rovnako ako ani v jednom poste nikoho ineho okrem teba. Celu ideu rusenia vesmirneho programu si vniesol do diskusie ty. Tato tema nebola vobec o tom.

Budem sa opakovat, ale to, ze konkretne Space shuttle bol v dnesnej dobe uz neekonomicky program, je vseobecne znama vec a nik sa proti nej neohradzuje. Samostatny vesmirny vyskum na nerusi, nie su ziadne znamky toho, ze by sa rusit mal, tak preco kriste pane by som sa voci tomu ohradzoval.

Ak sa chces hadat, kludne sa hadaj, ale prosim, skus si vybrat argument, ktory aj pouzil niekto iny, bude to menej zvlastne.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak ked mu vsetci tvrdime to iste, vybral si teba ako nasho zastupcu :D


On the other hand, spievajuci papajuci astronauti nam ukazuju, ze to uz nieje len o skafandroch a strachu z akejkolvek mikrocastice ktora hned prederavi plast lode a vsetci zomru.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ohladom statu financovanej vedy, space programov atd.

https://mises.org/daily/5937/
http://mises.org/daily/5454/Was-the-Spa ... -Worth-Itu
http://mises.org/preview/6225/The-Priva ... n-of-Space

Citácia:
According to Zimmerman, "the shuttle operational budget has never, ever been that low." Using the more reasonable figure puts the shuttle per-pound cost at $28,357, higher than the $26,770 private contractor's cost. Furthermore, as Zimmerman notes, the numbers do not take into account the fact that private companies are likely to lower their costs as their technology becomes less experimental, and as they enjoy greater economies of scale. The space shuttle, however, was not going to get any cheaper.


celkovo vsak ide o jednu z pozicii, ktora sa asi najtazsie argumentuje z anarcho/libertarianskeho uhla pohladu. pretoze, ak si niekto mysli, ze peniaze na space musia ist a hotovo tak ho nepresvedci ani boh. zvycajne to teda zklzava k argumentu v style - ak by sa tie statky nasilne nezobrali ludom a nasilu nenacpali napriklad do Apolla, o niekolko desatroci by volny trh mohol prijst s niecim, co by bolo efektivnejsie a lepsie prakticky vyuzitelne. pretoze nech sa na to pozrieme akokolvek, to ze bol clovek na mesiaci je sice pekne...ale v konecnom dosledku uplne na nic. na mesiaci nieje nic o co by ludia mali zaujem. apollo program bol teda v podstate ukazkovym plytvanim so statkami, ktore sa dali vyuzit inak a produktivnejsie.

+ je uplne zcestne tvrdit, ze ak skonci nasa, skoncia aj lety do vesmiru. ale ak stat prestane dotovat vedu, veda skonci. atd.
http://www.extremetech.com/extreme/1499 ... -shielding
http://spaceflightnow.com/news/n1302/27tito/

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sukromne spolocnosti nepohnu prstom dokym nevidia zisk. Keby nebolo statom financovaneho R&D tak doteraz mozno lietame vrtulovymi lietadlami a cez ocean plavaju parniky. Komu by kedy napadlo vytvorit napriklad satelitny prenos signalov ked sa to prakticky neda predat pokial okolo toho neexistuje cela infrastruktura? A tu postavila iba vlada a iba preto, ze to potrebovala pre armadu and other stuff.

Trosku si uvedomte co vsetko vzniklo pre necivilny sektor s tym, ze pouzivanim technologii a zefektivnovanim vyroby sa umoznilo civilne pouzitie pretoze to prestalo stat miliardy. Ano dnes si uz moze aj sukromna spolocnost dovolit vyvinut raketovy motor, v 60.tych rokoch by to bez vladneho programu neslo. Pretoze by to nikoho ani nepadlo a tym padom by ten motor proste nebol. Ved este aj ten hlupy Concorde muselo postavit vladne konzorcium.

Nehovoriac o takej "drobnosti" ako su patenty ktore by v rukach sukromnych spolocnosti asi v mnohych pripadoch znamenali exkluzivne pravo nieco vyrabat = uplne plytvanie peniazmi na dalsie R&D, drahe produkty, kdejake napodobeniny a celkove pozdrzanie vyvoja na dlhu dobu. Historia elektroniky je tohoto celkom plna.

Dost si idealizujete rozdiel medzi vyvojom a praktickym uplatnenim.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
wormwood,

cela debata je o tom, ze z rydzo teoretickeho vysledku casom vyplava prakticka aplikacia: ci uz ide o Holy Grail, typu mesiac, alebo vyskum bozonov, z ktorych tiez pivo nebude lacnejsie, ale navesia sa na to milion veci. (Kolateralne je skvela historka o tom, ako kedysi krivo pozerali na algebraikov, co riesili blbosti typu kongruencie; dnes na tom funguje kryptovanie.)

plus, nik netvrdi, ze veda skonci, len to, ze tempo vyvoja sa uberie inym, vcelku nedefinovanym smerom -- dokonca takym nedefinovanym, ze kriky o plytvani statu a o ukazkovom plytvani pri apolle su pre mna viacmenej blakot od ludi, co Teraz Vedia Lepsie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 1779
Body: 213
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
co tam po kryptovani ... ale pocitace vznikali ako ? neverim, ze bez statnych (vojenskych) penazi by bol ich porod mozny ... tusim pouzitelny prvy vznikol ako pomocka na vytvaranie delostreleckych tabuliek a pochybujem, ze vtedy plne chapali potencial danej technologie aby sukromnikom prislo zaujimave do toho investovat tolke prachy

_________________
"Si vis pacem, para bellum" ("If you wish for peace, prepare for war") -"Publius Flavius Vegetius Renatus"

hell yeah


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 50 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun