HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 50 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will: ano, samozrejme, ze vlada stoji za financovanim rozlicnych projektov. vcetne internetu, gps siete atd.; lenze, ak by to zostalo cely cas pod kontrolou vlady, tak by sa z toho nikdy nestal sucasny fenomen. to, ze maju sucasnu popularitu je v podstate len vedlajsi ucinok, na ktory samotny vladny program nikdy necielil a vzdy rozvoj nastal az vdaka sukromnikom a volnemu trhu +dopustame sa tu klasickej "broken windows fallacy", kedy sa pozerame na urcity vysledok XY ale pri tom zabudame na to, ze ak by tie peniaze nesli do tohto konkretneho projektu, mohli byt vyuzite nejako inak. statky by ostali v sukromnych rukach. a myslim, ze nikto z vas nebude namietat, ked poviem, ze vlada nieje financne ani zdaleka taky efektivny hospodar ako sukromna osoba;

inymi slovami, zostaneme pri tom,ze vsetky tieto vymysli, su tu preto, - lebo military sector. lenze, military sector predsa moze byt kludne v rukach sukromnej organizacie, sukromne organizacie mozu formovat spolu nejake kartely atd. poolovat zdroje dokopy, nevidim ziadny dovod preco nie; urcite by bol finalny produkt lacnejsi atd.; podstatne je vsak to, kto by to kupoval, ak by neexistoval tento warmongering na svetovej urovni, ja osobne si len myslim, ze trh by si nasiel cestu, velke objavy su vzdy nejakym sposobom "anomalie"; a vyhlasit, ze vsetky nakladne projekty su len vysledkom financovania vojenskeho sektora je pritiahnute za vlasy...

dalsia vec je to, ze za kazdy takyto objav, ktory existuje preto, ze ho financovala vlada, si mozme spomenut XY objavov, ktore sa vynasli aj napriek tomu, ze ich vlada vysoko zdanuje;) + ten tvoj argument s lietadlami a parnikmi je celkom scestny, nakolko vsetky najvacsie uspechy v doprave su vysledkom sukromneho sektoru - uplne z brucha ma napada zeleznica, standard oil atd....

alef0 prepac, je pravda, ze som to cele necital a len tak som skoncil na bandwagon z dlhej chvile :lol:

illiathan pocitace by neexistovali bez vladneho vojenskeho programu? preto ho mas doma teraz, za 500 euro, lebo ti ho dal vladny program do izby? rozdiel medzi verejnym a sukromnym sektorom je giga pocitac cez celu miestnost a moj notebook. to je ten najpodstatnejsi rozdiel. to, ze niektore vynalezy sa udiali pod vlajkou statu, je len logicke, kedze uz idu do toho take obrovske peniaze. moj argument je cisto zalozeny len na tom, ze to stat financovat nemusi, ak by tie peniaze zostali v rukach jednotlivych podnikatelov, namiesto toho, aby sa cpali do vojenskeho leviathana, stale by sme sa mali velmi dobre, dokonca si myslim, ze ovela lepsie. :wink:


EDIT: hodim aj nejaky reading, ak mate chut

http://mises.org/daily/2211
http://mises.org/rothbard/science.asp

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Wormwood> I say again Concorde. Takze ano aj nie, sukromne spolocnosti idu iba po nejaku hranicu potom sa pre nich vyvoj stane nerentabilny alebo prilis riskantny a zastavi sa. Zober si aj taku malickost, ze sukromne firmy ktore teraz pretekaju o komercny let do vesmiru riesia byvali astronauti a kdejaki "geekovia" ktori chcu lietat do vesmiru. Cize presne to co Axxis hned odsudil ako mensinovu skupinu pre ktoru sa to neoplati vyvijat.

Nehovorim, ze aj zubna kefka vznikla pre potreby armady ale rec je o space techu a ten teda koli sledovaniu migracie medveda hnedeho nevznikol. Vlada je neefektivna iba v tom, ze vojde aj do slepej vyvojovej ulicky ale nie v tom, ze by vyvijala nepotrebne alebo veci ktore inac vie vyvinut kazdy ako sa to tu par ludi (pun intended) snazi podat.

Ad pocitace, to je dalsi pekny priklad ked svojho casu este aj CEO IBM nevidel potencial pocitaca pre domace vyuzitie. Keby bolo na nom tak dnes proste nemas ten svoj 500 eurovy laptop. Nehovorim, ze technologia by nesla dopredu a neboli by dnes male prenosne laptopy ale mozno by to boli vsetko corporate stroje za minimalne 3000 eur. A zas este 10 rokov dozadu ani tych 500 eur za laptop nebola bezna cena.
Ja viem, ze dnes sa ti to tazko predstavuje ale zober si aky problem uchytit sa mali tablety. Ta idea nieje nijak nova ale dokym ju niekto neprerobil tak v podstate zakapala a pritom tablet je awesome a zaroven uplne prakticke zariadenie. A stale je jeho vyuzitie podla mna zbytocne prisobene komercii pretoze to bol prvotny impulz ho vobec vyrobit. Jeho poriadne praktice vyuzitie v oboroch ako napriklad letecka doprava stale na seba iba caka. Ver, ze keby tablet vyvinuli pre astronautov tak je to naopak a najprv ho budu mat piloti a az potom ty.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
ak by tie peniaze zostali v rukach jednotlivych podnikatelov, namiesto toho, aby sa cpali do vojenskeho leviathana, stale by sme sa mali velmi dobre, dokonca si myslim, ze ovela lepsie.

vies dat oporu pre tento argument? lebo opat, ako som pisal vyssie, to je extremna hypoteza, s bonusom, ze sa skritizuje minulost ako mrhajuca peniaze. inak povedane, stale neviem ako to mam odlisit od hore spomenuteho "now we now better"

pocitace su exemplarny priklad: mr. Babáž mal nejake projekty, ale chudak nebol v steampunku. Prve stroje, Hollerithy, boli kvoli americkej (!) vlade (!), ktora chcela scitavat obyvatelstvo.Kondar Zuse si sice sam v garazi nerdil svoj prototyp, ale az ked ho povolali do armady, tak dostal zdroje na turbo vyskum a bol v stave vyrobit normalne veci, ENIAC bol na armadne ucely, Apollo boostlo milion projektov okolo toho a navesalo sa na to milion univerzit a z univerzit geniov a uz sa to valilo. Sovieti zase cosi ukradli od USA, a este viac vymysleli v statnych institutoch pre armadne ucely.

firmy maju svoj zmysel vtedy, ked uz existuje technologicke riesenie vyresearchovane niekym inym a oni vidia potencial ho skombinovat, predat a vykešovat; ak je to velka firma, tak ma tolko penazi, ze ich natlaci do vlastneho R&D (co bolo vyssie)

ale aby to nebolo idealne: existuje niekolko Odvaznych Muzov S Pajkovackou, ktori vlastnymi rukami cosi vynasli a nemali stastie ako pan Zuse: Bill Mensch (ktory zalozil vlastnu firmu na procesory, ktore si takpovediac sam vynasiel a napajkoval).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 1779
Body: 213
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
illiathan pocitace by neexistovali bez vladneho vojenskeho programu? preto ho mas doma teraz, za 500 euro, lebo ti ho dal vladny program do izby? rozdiel medzi verejnym a sukromnym sektorom je giga pocitac cez celu miestnost a moj notebook. to je ten najpodstatnejsi rozdiel. to, ze niektore vynalezy sa udiali pod vlajkou statu, je len logicke, kedze uz idu do toho take obrovske peniaze. moj argument je cisto zalozeny len na tom, ze to stat financovat nemusi, ak by tie peniaze zostali v rukach jednotlivych podnikatelov, namiesto toho, aby sa cpali do vojenskeho leviathana, stale by sme sa mali velmi dobre, dokonca si myslim, ze ovela lepsie. :wink:


iste, ved je to aj vidiet na priklade modernych sukromnych firiem, ktore su zhave investovat do novych zdrojov alternativnych energii namiesto investovania do umierajucej tazbe ropy, ze ano
tazko sa stebou argumentuje, pretoze tak ako pise alef hore, argumentujes hypotetickymi argumentamy ... za cely cas si nedal konkretny priklad, alebo aspon vysvetlenie co je teda taka vyhoda sukromneho sektora oproti vladnym investiciam, resp. co ta vedie k tvojmu nazoru, ze by sa bez vladnych penazi mal clovek lepsie (len mi nenapis, ze vyhoda sukromneho sektora je konkurencia, lebo to ta hned vysmejem)

_________________
"Si vis pacem, para bellum" ("If you wish for peace, prepare for war") -"Publius Flavius Vegetius Renatus"

hell yeah


Hore
 Profil ICQ  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hmm no co ja viem
ked sa pozriem na minule storocia kde nebola ziadna americka vlada co dotuje vyskum
a daj sa mi svete civilizacia fungovala a veselo si napredovala
kde velkopodnikatelia a investori vystavali zeleznice vyrabali lietadla robili infrastrukturu
kde bajecny ludia na lietajucich strojoch a zo spajkovackami a invenciou ziskali peniaze od investorov a istli do toho a mali vyziu a nezastavil ich ani neuspech a bankrot
(ja len na margo toho mindblock tvrdenia ze sukromne firmy neriskuju...ano velke sukromne firmy neriskuju ..ale velmi bohaty pre vec zapaleny jednotlivci ano :wink: )

a keby sa svet uberal uplne inymi cestami (cisto hypoteticky)
napriklad keby nebola oktobrova revolucia a v amerike by vyhrala konfederacia
alebo nieco podobne a vlady by dali ruky prec od space vyskumu tak by space vyskum uplne bez problemov zatupili bohaty vizionari podnikatelia s invenciou v amerike a osvietena vyssia slachta v europe
s ktorych by sa asi casom vyprofilovalo niekolko velkych space korporacii
v krajinach kde by bol policajny stat alebo despotismus by pravdaze musel financovat vyskum stat
a kludne by sa mohlo stat ze by uz dnes lietali vesmirne lode na mars
mozno by mali znacku HENKEL EMMERSON alebo GENERAL MOTTORS ci FORD ale to by asi bolo jedno

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ach ano, zeleznicu financovali investori a podnikatelia a ziadna americka vlada.

Citácia:
Two railroad companies, the Union Pacific Railroad and Central Pacific Railroad, were chosen for the first transcontinental railroad and supported by 30-year U.S. guaranteed government bonds (at 6% interest). The bonds were to be issued at $16,000/mile for track laid at level grade, $32,000/mile for track laid in foothills and $48,000/mile for track laid in mountains. In addition, a 400 feet (120 m) right-of-way grant and land needed for all sidings, stations, rail yards, maintenance stations, etc. on which to build the railroad were granted. Extensive land grants of alternate sections of government-owned lands along the tracks for 10 miles (16 km) on both sides of the track--6,400 acres (2,600 ha) per mile (1.6 km) of track were granted.


Holt ani Kolumba a Magalhaesa vobec nefinancovala spanielska koruna, ani oboplavanie Afriky vobec nebolo financovane Portugalskom.

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja som si myslel, ze zeleznice boli ako za Atlasa Šrugnutého :(

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Otazka je co by sa stalo keby nebola N.A.S.A
a zopar individuii tu tvrdi ze keby stat nerobil vyskum tak sme este v jaskyniach
Ta zeleznica by sa postavila aj bez zasahu statu a amerika by sa objavila a svet by sa oboplaval aj bez penazi kralovskej koruny

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jasne, a financoval by to duch svaty, a proof is in the pudding.

Nieje dovod pre sukromny sektor financovat vyskum ktory nie je rentabilny v rozumne kratkodobom horizonte. Uz vidim tu sukromnu firmu co by financoval Amundsena namiesto norskej vlady.

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
buči napísal:
hmm no co ja viem
ked sa pozriem na minule storocia kde nebola ziadna americka vlada co dotuje vyskum
a daj sa mi svete civilizacia fungovala a veselo si napredovala
kde velkopodnikatelia a investori vystavali zeleznice vyrabali lietadla robili infrastrukturu
kde bajecny ludia na lietajucich strojoch a zo spajkovackami a invenciou ziskali peniaze od investorov a istli do toho a mali vyziu a nezastavil ich ani neuspech a bankrot
(ja len na margo toho mindblock tvrdenia ze sukromne firmy neriskuju...ano velke sukromne firmy neriskuju ..ale velmi bohaty pre vec zapaleny jednotlivci ano :wink: )

Ak "investormi" myslis roznych mecenasov z radov slachty, cirkvi a svetovych panovnikov (ergo vlada vo feudalnom ponimani), mas uplnu pravdu.

Plus, technologicku exploziu zazivame posledne 2 storocia, teda presne odvtedy, odkedy sa zacali formovat stabilne vlady a do R&D sa zacali liat stabilne velke peniaze. Techonologicky rast dnesnej doby nema precedens.

Nik netvrdi, ze sukromne firmy neriskuju. Samozrejme ze aj sukromne firmy riskuju, ze robia R&D a podobne. My len tvrdime, ze je absurdne povedat, ze bez dotacie vyskumu od vlad by nam bolo urcite lepsie. Obe strany maju aj svoje silne aj slabe stranky a podla mna by bolo nemudre jednu stranu zahodit len z ideologickych dovodov. Peniaze nie su vsetko. :)

My tu nie sme ti, co prezentuju absolutny argument.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
buči napísal:
a zopar individuii tu tvrdi ze keby stat nerobil vyskum tak sme este v jaskyniach

aj by som poprosil citat (kedze nik nic take nepovedal), ale tak sa mi zda, ze zase len trolis pre zabavu ako minule, tak neviem, co to ma zmysel

asi nie

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Iliathan napísal:
iste, ved je to aj vidiet na priklade modernych sukromnych firiem, ktore su zhave investovat do novych zdrojov alternativnych energii namiesto investovania do umierajucej tazbe ropy, ze ano
nezdá sa mi, žeby ťažba ropy umierala http://www.wtrg.com/rotaryrigs.html#Monthly
skorej sa zvyšuje produktivita ťažby. Ako altrernatívny zdroj sa ukazujú napríklad bitumenové bridlice a pieskovce, bol aj velký projekt na ich využívanie (U.S. Department of Energy - čiže vládny), ktorý bol zrušený kôli predraženiu, súkromné firmy sa do alternativných zdrojov hrnúť nebudú, kým ich využívanie nie je výhodnejšie ako klasická ťažba ropy. Toto som uviedol len ako príklad, ale neviem o žiadnej lacnejšej alternatíve ako je ropa.


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nakolko ste toho popisali celkom dost a je nad moje casove moznosti odpisovat kazdemu individualne tak to skusim vsetko nejako sklbit a odpisat postupne na tie jednotlive argumenty:

1.Prva vec - sukromny sektor a jeho efektivita v porovnani s vladnym sektorom

Pride mi troska absurdne (myslim, ze to niekto z vas tu aj ekonomiu studoval, alebo sa mylim?) , ze to vobec musim argumentovat ale budiž. V prvom rade sa treba pozriet na tie odvetvia, v ktorych mala vlada monopol a v ktorych ho este doteraz ma. To je sudnictvo/armada/policia ale tiez velka cast dopravnej infrastruktury/pošta atď.; (Nechcem to zvrtnut na debatu v style - vsetko ma byt privatne, pretoze by sme tu boli do vecera - odporucam precitat si Rothbardove For a New Liberty, Murphyho Chaos Theory alebo Machinery of Freedom od Davida Friedmana, v ktorych vysvetluju fungovanie anarcho-kapitalistickej spolocnosti po jednotlivych odvetviach, nieje problem to vygooglit...) Kazde z tychto odvetvi funguje neskutocne neefektivne, vytvara mega deficity, funguje na dlh, ich zamestnanci su spravidla neochotní a ich incentive je zakaznika sa zbavit a nie ho prilakat. Kazdí z vás ma predsa skusenosti so slovenskou zeleznicou, slovenskou autobusovou dopravou, slovenskou policiou, slovenskym zdravotnictvom atď.; Ako nahle tam vpustime konkurenciu - klesa cena, zvysuje sa kvalita atď.; ak chcete niekto argumentovat, že statny priemysel je efektivnejsi - prosim vas precitajte si nejaku zakladnu primitivnu ekonomicku literaturu, lebo hento snad ani Krugman tvrdit nebude). Illiathan - cakam na to, ako ma chces vysmiat tym, ze vyhodou sukromneho sektora je konkurencia. Kedze toto je JADRO celeho ekonomickeho vyvoja, bez konkurencie neexistuje ziadny ekonomicky pokrok - vid. vsetky totalitne staty, vid sovietsky zvaz. Severna Korea sa isty cas buchala do prs, ze maju autarchiu a teda ekonomicku sebestacnost, myslim, ze to je priklad sam o sebe.

2. Vlada je potreba na zacatie vedeckeho vyskumu, pretoze je to drahé

Samozrejme, ze mame vynalezy, ktore vznikli za pricinenia statu. Ved idu do toho nepredstavitelne peniaze. Lenze (a toto sa snazim cely cas tvrdit) velky kapital nerovná sa predsa automaticky super úspesný vynález. Ako priklad ste doteraz spominali Concord, počitače, internet. Pri kazdom som priznal, ze boli síce vynájdené v statnom sektore, ale k ich popularizácii prispel az sukromny sektor. Az vtedy sa dostali k ludom.

Will vobec nechapem tvoj argument s tabletmi, Apple predsa nieje statna firma. Az Apple ho spopularizoval v dostatocnej miere. To, ze ho vyuziva hrstka astronautov alebo nejaky letecky dispečeri. Nechapem co tym chces povedat...detto to s pocitacmi, akym sposobom sa vlada podielala na tom, ze mam doma ten lacny pocitac? Az ked sa dostal do ruk verejnosti, ktora ho masivne zacala chciet, boli podnikatelia schopní stlacit cenu a naklady tak, aby ho mohli dostat. Co ma s tymto spolocne stat? Ako stat prispel k znizeniu ceny mobilov, tabletov, pocitacov, internetu? Okrem toho, ze dava na firmy vysoke dane a vsemozne regulacie?

Nepriamo totizto vsetci tvrdite, ze na to - aby sme mohli vynajst velky objav, potrebujeme velky kapital. Ktory sukromny sektor, nieje ochotny donho dat, pretoze to nieje okamzite rentabilne. Preco teda google momentalne cpe miliony dolarov do google glass, automobilky dotuju vo velkom F1, redbull platil ten skok atd? Cely argument je zcestny uz len kvoli tomu, ze firmy predsa mozu dat zdroje dokopy zdroje (ako som uz napisal vyssie), sformovat kartel atď.; Ano, su velmi dobre objavy, ktore idu zo statneho sektora (ako napisal Alef0); lenze zaroven mame hrbu dalsich objavov, ktore s nim nemaju nic spolocne. Kde je teda fundamentalny rozdiel? Do jedneho su peniaze nacpate nasilu a nasilim vybrate od danovych poplatnikov, druhe ludia kupia dobrovolne. Ja tam vidim hodne velky rozdiel. Ci ma niekto nuti financovat novy tank alebo si dobrovolne kupit tablet.

Neviem uz co viac k tomuto napisat, sameho ma obvinujete z toho, ze davam "hypoteticke argumenty", pricom kazdy z vasich doterajsich argumentov je zalozeny na "dojme", ze keby stat nefinancoval vedu a vesmir a neviem co, nemame pocitace a concord.

3.Umierajuca ropa a "hlúpi" podnikatelia

Ropa ani zdaleka neumiera tak ako sa pise v mainstream mediach. Ak by boli alternativne energie taky super vynosny biznis, tak by vlada nemusela schvalovat rozlicne kvoty na to, kolko penazi pojde na alternativny vyskum dobrovolne. Alternativne energie su v sucasnosti neefektivny a predrazeny biznis, ktory ani zdaleka nieje taky environment friendly ako sa nam snazia politici vtlacit do hlav. Odporucam googlit illiathan, zase raz na mna davas emotivne dojmy namiesto argumentov.

4.Zeleznicu postavil stat a keby nebol stat, neobjavili by sme ameriku

Silverbow precitaj si to po sebe:D Prave ides totizto tvrdit, ze by sme neobjavili ameriku, ak by tie vypravy nefinancovala lokalna monarchia. A fakt neviem ci to mam brat vazne...

K železniciam:
http://mises.org/journals/scholar/internal.pdf

5.My tu nie sme ti, co prezentuju absolutny argument.

Annun, tvrdite, ze stat TU MUSI BYT, inak nebudeme schopny financovat vysoko nakladove projekty. Tento argument, je rovnako absolutny ako ten moj, v ktorom tvrdim, ze stat ich vobec financovat nemusi a bude nam dobre aj tak.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
wormwood napísal:

Toto je zaujimave citanie, dakujem.
wormwood napísal:
5.My tu nie sme ti, co prezentuju absolutny argument.

Annun, tvrdite, ze stat TU MUSI BYT, inak nebudeme schopny financovat vysoko nakladove projekty. Tento argument, je rovnako absolutny ako ten moj, v ktorom tvrdim, ze stat ich vobec financovat nemusi a bude nam dobre aj tak.

Okej, poopravim svoj povodny post: JA tu nie som ten, co prezentuje absolutny argument. Za ostatnych hovorit naozaj nemozem. :)

Dokonca aj alef naznacil, ze otazka nie je "ci nieco bude", ale "kedy nieco bude".

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Profesionálny flákač školy
Obrázok používateľa

Založený: 06.06.2005
Príspevky: 1833
Body: 0
Bydlisko: Somewhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
wormwood napísal:
2. Vlada je potreba na zacatie vedeckeho vyskumu, pretoze je to drahé

Samozrejme, ze mame vynalezy, ktore vznikli za pricinenia statu. Ved idu do toho nepredstavitelne peniaze. Lenze (a toto sa snazim cely cas tvrdit) velky kapital nerovná sa predsa automaticky super úspesný vynález. Ako priklad ste doteraz spominali Concord, počitače, internet. Pri kazdom som priznal, ze boli síce vynájdené v statnom sektore, ale k ich popularizácii prispel az sukromny sektor. Az vtedy sa dostali k ludom.

Will vobec nechapem tvoj argument s tabletmi, Apple predsa nieje statna firma. Az Apple ho spopularizoval v dostatocnej miere. To, ze ho vyuziva hrstka astronautov alebo nejaky letecky dispečeri. Nechapem co tym chces povedat...detto to s pocitacmi, akym sposobom sa vlada podielala na tom, ze mam doma ten lacny pocitac? Az ked sa dostal do ruk verejnosti, ktora ho masivne zacala chciet, boli podnikatelia schopní stlacit cenu a naklady tak, aby ho mohli dostat. Co ma s tymto spolocne stat? Ako stat prispel k znizeniu ceny mobilov, tabletov, pocitacov, internetu? Okrem toho, ze dava na firmy vysoke dane a vsemozne regulacie?

Nepriamo totizto vsetci tvrdite, ze na to - aby sme mohli vynajst velky objav, potrebujeme velky kapital. Ktory sukromny sektor, nieje ochotny donho dat, pretoze to nieje okamzite rentabilne. Preco teda google momentalne cpe miliony dolarov do google glass, automobilky dotuju vo velkom F1, redbull platil ten skok atd? Cely argument je zcestny uz len kvoli tomu, ze firmy predsa mozu dat zdroje dokopy zdroje (ako som uz napisal vyssie), sformovat kartel atď.; Ano, su velmi dobre objavy, ktore idu zo statneho sektora (ako napisal Alef0); lenze zaroven mame hrbu dalsich objavov, ktore s nim nemaju nic spolocne. Kde je teda fundamentalny rozdiel? Do jedneho su peniaze nacpate nasilu a nasilim vybrate od danovych poplatnikov, druhe ludia kupia dobrovolne. Ja tam vidim hodne velky rozdiel. Ci ma niekto nuti financovat novy tank alebo si dobrovolne kupit tablet.

Neviem uz co viac k tomuto napisat, sameho ma obvinujete z toho, ze davam "hypoteticke argumenty", pricom kazdy z vasich doterajsich argumentov je zalozeny na "dojme", ze keby stat nefinancoval vedu a vesmir a neviem co, nemame pocitace a concord.

cital si, co Ti vobec pisali? nespominali, ze stat moze za masivne znizenie cien
spominane bolo,z e stat to najprv vymyslel, a az potom, ked to bolo vynajdene, prisiel sukromny sektor a dokazal dalej na tom stavat...

prirovnal by som to k stavaniu hrstke domov v prdeli sveta
nikto Ti tam nebude stavat (nikto Ti nieco nebude vynaliezat), elbo nie je infrastruktura a ak by si ju mal kazdy platit sam, tak naklady su obrovske a je to nerentabilne
dojde stat, natiahne elektrinu, kanalizaciu, cesty (vynajde prve pocitace, internety,...)... naleje do toho strasne prachy, ktore by sa inac nenaliali
potom pridu uz jednotlivy ludia, ktori si, postavia domy, elbo je infrastruktura (pridu firmy, aha internety, to by mohlo byt zaujimave pre koncoveho pouzivatela)...

Vlada sa proste na tvojom lacnom pocitaci podielala tym ze vyskumala pocitace ako take... vyskum nie je ako v civke, ideme teraz vyskumat pocitace, lebo to bude zaujimave za 30 rokov a bude sa to fajne predavat... 50 rokov dozadu by sukromna spolocnost nemala zaujem liat do toho desne prachy, lebo v tom nevidela potencial (jeden z najznamejsich scifistov Asimov si nevedel predstavit pocitace ako nieco, co by bolo v kazdej domacnosti a bolo by to lacne a lahko dostupne [hocjake poviedky s pocitacmi - obrovske stroje casto o velkosti budovy) , nieto este nejaka firma)

a casom by sa to vyskumalo, ale nie v casovom horizonte, v akom to vyskumane bolo - proste si zober, ze by si s cenami i vykonmi strojov bol tak 20-30 rokov dozadu
to je to, co sa Ti uz tretiu stranu podla mna ostatni snazia vysvetlit

_________________
"You're welcome on my boat. God ain't."


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 50 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun