HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 42 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
akykolvek technicky challenge prijimam a s prehladom vyhram ;)


Naposledy upravil Riso dňa Ne. 25. Aug 2013, 20:32, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ekosystem znamena, ze vsetko funguje dobre, svizne a spolahlivo nie nutne, ze vsetko je uplne jednotne.

MS sa rozhodol, ze vybuduje ekosystem tresnutim pastou do stola a hlava-nehlava: ale na jednej strane bola snaha o ujednotenie, na druhej nenormalna interna fragmentacia, ktoru nik nepobral. Je vobec niekto extremne nadseny z megaintegracie medzi aplikaciami telefonu a Windowsu?

* na tabletoch Windows RT a zaroven na inych nasich tabletoch velky Windows, co su systemy, co sa zhoduju azda len v nazve
* na desktopoch stare aplikacie (win32) a .NET aplikacie (C#) a Metro aplikacie (neviemvcom), ale uz nie Windows RT aplikacie, lebo to su totalne ine architektury

Na tabletoch, o, ake je skvele spustat stare aplikacie, ale beda, s prstom doobsluhujete velmi rychlo.

Z hladiska user experience by som chcel vediet, co je na Surface take genialne: a ano, tilesy na telefonoch su bez ironie uplne epicky dizajnersky majsterstuk.

Ano, viem si predstavit telkacovy rezim, ale to si kazda aplikacia moze radostne obsluzit aj sama: presne tak, ako to ma Steam, staci jej na to dat rozumne API. Windowsy si aj tak kazdy obsluhuje primarne mysou, lebo to je kompromis. (Esteze podpora pre retiny pride tak v roku dvetisicosemsto, lebo vo Windowse je podpora pre vysoke DPI v starych aplikaciach uplne zabita.)

Co sa tyka failov, tak to je proste dilema vyvojara, kde monopol dava tri disparatne sposoby pre vyvoj veci a kde nie su aplikacie, nie je radost userov.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Z hladiska user experience by som chcel vediet, co je na Surface take genialne: a ano, tilesy na telefonoch su bez ironie uplne epicky dizajnersky majsterstuk.


Prave to, ze konecne elegantne a hlavne FUNKCNE kombinuje tablet a PC. Ako sa tu uz rozobralo, akokolvek revolucny system si stale so sebou vezie obrovsky batoh starych aplikacii ktore este niesu usposobene na novy system a mozno ani nikdy nebudu pretoze by vyzadovali uplne iny sposob ovladania ci uz dotykom, hlasom alebo nejakou kombinaciou. Na kancelarske programy napriklad je toto stale nepouzitelne. Odkedy prisli tablety firmy sa najpr velmi divne snazili napasovat dotykove displaye na regulerne notebooky, neskor pridat k tabletu dock s klavesnicou ktory zase v podstate spravi z tabletu notebook ale to je presne to co z hladiska user experience nefunguje, je to neprakticke a obmedzujuce v mnohych ohladoch. Keyboard cover je presne ta vec ktoru tablet potreboval na to aby to realne fungovalo a aby to prestal byt nejaky divny patvar medzi notebookom a tabletom. No a samozrejme to, ze to je plnohodnotne PC, nie nejake orezane nieco ani Android a pod.

Akonahle v tom mas plnohodnotne PC s plnohodnotnym Windows v hentom form factore tvojou limitaciou je zivotnost baterie. Niekde v kancelarii si ho vies zadokovat a pracovat na velkej obrazovke, mimo to behas s relativne skladnym a lahkym tabletom. Pri vsetkej ucte k rozmachu Androidu a iOS na tu masu kancelarskych PC s Windows stale nemaju ani zdaleka. Napriklad pre moju pracu kde hlavnymi nastrojmi su Office, pobehovanie po meetingoch a cestovanie za klientom je to ultimatny device. Byt student tak sa rovnako vykaslem na vsetky notebooky. Ale to je taky most obvious priklad, bez problemov sa to da aplikovat na takmer kazde odvetvie pokial ta nebude limitovat disk space.

Microsoft spravil nieco co mal spravit uz asi tak 10 rokov dozadu ajked chapem, ze vyvijat takyto device bez dlazdicoveho alebo inac touch based UI v principe nemalo zmysel lebo stale by to bol iba Win s velkymi ikonkami pre pohodlnost ovladania.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Microsoft mal praveze tablet ako prvy :-) len neboli technologie, a hlavne si to predstavoval v inej paradigme: to, co ty hovoris ("manazer bude behat s jedinym systemom") sa v praxi neprejavilo tak, ako si to vtedy Gates vysnival. Prave naopak, tablet je cisto konzumovaci nastroj.

Ako som pisal vyssie, Microsoft sa rozhodol, ze bude jednotne zariadenie s plnym windowsom, co si budes oddokovavat a zadokovavat, ale je to len "dva v jednom bez rebootu", pricom bez klavesnice a mysi si limitovany len na obmedzene Metro aplikacie a s klavesnicou a mysou ti Metro pridu obmedzene, a su to dva odlisne svety, to akosi malokto zo zakaznikov pochopil.

Co sa pozeram po okoli, tak kazdy nahodil rezim, ze ma notebook, s ktorym riesi seriouz sh1t, a ma 300gramovy tablet, s ktorym beha po svete a vdaka synchronizacii cez DropBox im to funguje priamociaro, plus nie su limitovani jednou baterkou jedneho zariadenia, ktore je navyse bud hardverovy kompromis, alebo ma cenu, co leti do neba.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja viem, ze mali tablet ako prvi ale onehda k nemu proste neboli schopni vyvinut pouzitelne UI. Stylus bol samozrejme strasne cool ale nestaci.

To je presne ten obmedzeny postoj, ze tablet je iba na konzumaciu, thak you very fuckin' much Mr. Jobs. Zhor v pekle. Synch cez dropbox a kdejake [vymazané] preboha preco?! Za prve na tablete a ntb mas uplne ine systemy, za druhe a to uplne hlavne musis by stale online. Mozno v ramci jednej krajiny kde mas aj mobilne pripojenie je to kinda realizovatelne. Na behanie po svete absolutne nepouzitelne, ver mi :) stale musis vlacit oba devicy. Dakujem, radsej jeden.

To je presne to co Surface vyriesil totalne elegantne, mas full system na full PC. Ja si myslim, ze uz doba dospela a mozme mat full PC v malej tenkej krabicke kde najhrubsim komponentom bude USB port. Nieje nic otravnejsie nez otvorit si korporate excel sheet plny grafov a [vymazané] na tablete a mat este pol obrazovky zadrbanej input panelom pretoze k tabletu nemas externy input device. Argument s vydrzou baterky je nepodstatny pretoze par hodin ten Surface vydrzi rovnako ako ntb. A ked s nim chces pracovat 7 hodin v kuse tak ajtak musis nabijat je jedno ci mas ntb alebo tablet alebo co. Na vsetky klasicke prestoje typu par hodin v lietadle a na meetingoch to bez problemov vydrzi.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Otazka ale je, ze co je masova poziadavka, a co je market niche. Mnohi synchronizuju tak ci tak, lebo maju este mobil. (Na SME je serial o nasich korporatnych leadroch a ich aplikaciach, celkom poucne citanie.)

Co sa tyka oboch devicov, tak ja to posudit az tak neviem: ako developer potrebujem epicky vykon, a tam su potom strasne kompromisy -- rovno by som si vsak kupil nejaky maly notas max 13 a doplnil ho tabletom. (A videl som viacero ludi s tymi novymi ultrabookmi co vyzeraju jak Air).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No prave a nieje nic otravnejsie nez prist do hotela synchovat aspon tri zariadenia pretoze na kazdom mas nieco ine. Again bavime sa aj o tom cestovani, v zahranici mobil proste ignorujem a pouzivam ho iba ako velmi zalozny device ked nemam pri sebe tablet alebo ntb.

Tuna si dovolim tvrdit, ze [vymazané] market, tu ide o dobro ludstva a dalsi pokrok :) Ultra tenke, lahke neviem jake notebooky su stale iba notebooky. Mas tablet, vies sam, ze user experience tabletu a ntb sa proste neda porovnat v ziadnom pripade. Inac by uz tie dokovatelne tablety davno obladli svet. Device ako Surface ti ponuka plnohodnotny vykon ked ho zadokujes k velkej obrazovke a vsetok komfort ked ho beres do ruky. Ja myslim, ze to chce iba cas kym si toto uvedomi dostatocne vela ludi.

Ono mam totiz hlavne pocit, ze velmi velky showstopper pre Surface je, ze |Microsoft|. Keby takyto device predstavil Google alebo Apple tak ludia budu vypadavat z okien ked okolo pojde supply truck. Nieco ako sucastne opovrhovanie IE pretoze to je stale ten zabugovany pomaly IE v.5.0. Nieje. Momentalne je to z hladiska user experience mozno aj najlepsi browser ktory je. Kazdopadne nijak nezaostava.

Samozrjeme, ze k Surfacu su ododstatnene vyhrady, zvacsa pochadzajuce z faktu, ze na nom bezia tie nestastne Win8 ktore su stale niekde medzi. Ale myslienka ako taka je podla mna spravna cesta ktorou by sa zariadenia mali uberat.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale ved synchronizacia prebieha v pozadi cez cloud.... cize ty sa o to nemusis starat. Proste zapnes hocijaky stroj a mas tam svoj stuff.... lebo vsetko je v cloude.


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cloud mozem [vymazané] do huby. Hlavne firemne dokumenty ziaden cloud nepoznaju.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will napísal:
Cloud mozem [vymazané] do huby. Hlavne firemne dokumenty ziaden cloud nepoznaju.


Akoze nie. Firemne dokumenty funguju na cloude normalne v mojej praci, aj v predchadzajucej.

A aj ked nie, tak nie je problem otvorit email a stiahnut dokument, co potrebujes.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To ste asi nie-az-taka-velka firma.

Bezne korporacie maju problemy typu: a) pravo zamedzuje, aby niektore osobne udaje opustili uzemie danej krajiny b) nezveris data tretim stranam bez suhlasu zakaznika a cloudy sa s tym strasne biju.

Preto sa riesia privatne cloudy, ale to je trosku iny svet.

Je rozdiel, ci si agilny team o piatich ludoch, ktory sychronizuje svoje Google Docsy alebo nadnarodna korporacia, co ma paranoju aj zo Skypu.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pravda. az taky velki nie sme, aj ked par sto ludi pre nas pracuje (UK, USA, Japonsko, Irsko, Spanielsko, Kanada, Australia), a firma bola ohodnotena na niekolko bilionov dolarov tento rok, co je celkom dobre na to, ze startup. Aj ked s velkou korporaciou sa to neda porovnavat.


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Druha vec, na ten cloud sa ti dokument dostane ako? Mail aj SharePoint ... vsetko to vyzaduje pripojenie k netu. Ktore ked nemas tak co s tym spravis? Cez den zmenis subor na notebooku, vecer si ho chces reviewnut na tablete a ako ho tam dostanes?

Cloud urcite nieje standard, to by musel byt nejaky vnutro firemny a na to je SP.

Hlavne preco by niekto chcel mat vsetko na piatich zariadeniach ked moze mat jedno?

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Riso napísal:
Pravda. az taky velki nie sme, aj ked par sto ludi pre nas pracuje (UK, USA, Japonsko, Irsko, Spanielsko, Kanada, Australia), a firma bola ohodnotena na niekolko bilionov dolarov tento rok, co je celkom dobre na to, ze startup. Aj ked s velkou korporaciou sa to neda porovnavat.


startup je to slovo, ktore sposobuje, ze pre vas to problem nie je, lebo beriete z infrastruktury to, co sa najviac oplati a cloudy ocividne vyhovuju

urob si privatny vyskum verejnej mienky medzi znamymi z korporacii a uvidis

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ok, uznavam. Ja som zatial pracoval hlavne v start up firmach (aj ked to boli firmy s par sto zamestnancami uz), cize vo velkej korporacii je to asi ine.


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 42 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun