HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 30 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Tvoj oblubeny jazyk?
JavaScript 20%  20%  [ 1 ]
CoffeScript 0%  0%  [ 0 ]
Clojure 0%  0%  [ 0 ]
Java 20%  20%  [ 1 ]
Scala 0%  0%  [ 0 ]
Go 0%  0%  [ 0 ]
Python 0%  0%  [ 0 ]
C Sharp 40%  40%  [ 2 ]
PHP 0%  0%  [ 0 ]
C++ 0%  0%  [ 0 ]
ANSI C 0%  0%  [ 0 ]
Ruby 0%  0%  [ 0 ]
Perl 20%  20%  [ 1 ]
ActionScript 0%  0%  [ 0 ]
Celkový počet hlasov : 5
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kedze je tu vela programatorov, tak som sa rozhodol pre mensi kviz. Mozte aj rozviest preco, kludne spomente, v com momentalne pracujete a comu sa venujete vo volnom case :)

Snazil som sa to zostavit, tak aby tam bol co najvacsi prienik, ale maximalny pocet odpovedi bol 14 :(

Preferujete funcionalne alebo imperativne programovanie?


Naposledy upravil Riso dňa Ne. 25. Aug 2013, 22:21, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak ja zacnem. Momentalne programujem hlavne v JavaScripte (v novom jobe budem robit Go). Predtym som pracoval hlavne s PHP a Python a s Objective C.

JavaScript je velmi expresivne mocny jazyk, co ho robi mojim oblubenym. Ked vezmete do uvahy, ze je to jazyk, co bol napisany panom Brendanom Eichom zhruba za 10 dni, tak je to az neuveritelne, kolko revolucnych idei tam stihol zakomponovat (spolu s par hroznymi vecami, ktore ale je mozne obist).

Za najrevolucnejsie vlastnosti JavaScriptu povazujem:

- funkcie su "first class citizens", JavaScript bol prvy jazyk vobec, ktory umoznil pouzivanie closures a lamda funkcii
- prototypove dedenie
- object literals


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
java primarne (a uz sa tesim na closures), lebo ta platforma je uplne monumentalna a neprekonatelna, je tam kopa epickych projektov a tam to zije a klokoce, a kto si mysli inak, toho zjem na obed
groovy, ked sa ponahlam v jave
python sa raz naucim


--------------------------
.NET neni jazyk. Closure sa pise Clojure

javascript hlavne presiel epickym vyvojom k lepsiemu, to co sa napisalo dakedy a to, co je pouzivane dnes, su na kilometre vzdialene veci

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
java primarne (a uz sa tesim na closures), lebo ta platforma je uplne monumentalna a neprekonatelna, je tam kopa epickych projektov a tam to zije a klokoce, a kto si mysli inak, toho zjem na obed
groovy, ked sa ponahlam v jave
python sa raz naucim


--------------------------
.NET neni jazyk. Closure sa pise Clojure

javascript hlavne presiel epickym vyvojom k lepsiemu, to co sa napisalo dakedy a to, co je pouzivane dnes, su na kilometre vzdialene veci


Co si myslis o ludoch ako Douglas Crockford (vynalezsa JSON, architect najprv u Yahoo, momentalne u PayPal), ktory tvrdia, ze JavaScript je omnoho mocnejsi jazyk ako Java (co je podla neho dovod, preco JavaScript porazil Javu na webe, vid Java Applets fail).

"Java was supposed to be a global standard for interactive communication and failed." - Douglas Crockford

Osobne som s Javy trochu sklamany. Pamatam si, ako okolo Javy bol velky hype a Sun slubovali, ze to bude jednotna platforma pre vsetko (hlavne web), co sa nakoniec nenaplnilo, hlavne na webe Java prepadla kolosalne. Zas na druhej strane, Jave sa dari na serveroch a v mobiloch (Android).

Java este stale nema closures? Myslel som, ze uz ma. Bolo by na case!


Naposledy upravil Riso dňa Ne. 25. Aug 2013, 21:04, celkovo upravené 2 krát.

Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mimochodom, JavaScript je momentalne najrozsirenejsi jazyk s najvacsou penetraciou (najviac platforiem ho podporuje, od browserov, cez server - NodeJS, databazy - vid MongoDB queries sa daju pisat v JavaScripte az po embedded devices - vid connected tv). Cize uz aj v tomto ohlade porazil Javu.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
JavaScript narasta a stava sa z neho assembler v browseroch a este o nom budeme pocut.

Co sa tyka mocnosti, to je pojem taky jak "ludsky blahobyt", pokial sa nepovie, co sa tym mysli, tak je blbost sa o tom bavit. (Alebo ideme rozoberat expresivitu? turingovsku uplnost?)

Citácia:
Osobne som s Javy trochu sklamany. Pamatam si, ako okolo Javy bol velky hype a Sun slubovali, ze to bude jednotna platforma pre vsetko (hlavne web), co sa nakoniec nenaplnilo, hlavne na webe Java prepadla kolosalne. Zas na druhej strane, Jave sa dari na serveroch a v mobiloch (Android).

Java je stale #1 jazyk, co sa tyka perspektivy, istoty prace, bezpecnosti a rozvoja. Bezi na serveri, firmy ho maju za de facto standardny jazyk; bezi na Androide, co tomu dava necakany dalsi pilier.

Oracle to supporti jedna radost, este viac nez Sun, vyvoj platformy sa pohol, v januari bude konecne verzia 8, na ktoru sa vsetci tesia a keby aj nie, tak platforma a virtualny stroj je natolko mocny, ze na najblizsich X rokov je tu istota.

Vacsina "lol java failz / iz d3d" ide od ludi, co maju znalosti o nej spred desiatich rokov -- napr. applety boli fail, ale tie uz nikoho dnes netankuju, lebo mame HTML5 a JavaScript :-)

Idea Sunu o Jave na chladnickach sa nakoniec naplnila, aj ked sposobom, ktory by nik nikdy necakal.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Vacsina "lol java failz / iz d3d" ide od ludi, co maju znalosti o nej spred desiatich rokov -- napr. applety boli fail, ale tie uz nikoho dnes netankuju, lebo mame HTML5 a JavaScript :-)


Ved to som vravel, Java Applets boli povodne oslavovane ako spasa interaktivneho webu a mali zabit JavaScript. Nakoniec to dopadlo uplne naopak a zomreli Java Applets :)

No a hej, Douglas Crockford je dost stary clovek, on si pamata veci ako Mosaic, NetScape a podobne skvosty :)

Citácia:
JavaScript narasta a stava sa z neho assembler v browseroch a este o nom budeme pocut.


JavaScript je uz vacsi ako Java nejaku dobu a rastie rychlejsie. JavaScript ma momentalne najvacsi pocet platforiem, na ktorych funguje (viac ako Java). Jobov je tiez velmi vela momentalne, hlavne s prichodom HTML5 (video, canvas, webgl etc) sa o pracu bat nemusim na 10 rokov dopredu ;). Takisto NodeJS je momentalne v oblube, plus TypeScript, CoffeScript, Dart vsetky kompiluju do JS.

EDIT: Plus veci ako Angular (podporovane Googlom) a Ember, alebo Meteor su velmi zaujimave...


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
.NET neni jazyk


Viem, ale nechcelo sa mi fragmentovat. Aj ked vacsina .NET programatorov asi pouziva C Sharp... tak to prepisem n C Sharp

Citácia:
Closure sa pise Clojure


Sorry opravil som.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Inac zaujimava pikoska, Microsoft si po splasnuti dotcom bubliny myslel, ze web skoncil a nahradi ho nieco nove (preto sa vyvoj IE takmer zastavil na niekolko rokov, kedze MS presunul vsetkych inzinierov na projekt nastupcu webu). Az renesancia JavaScriptu okolo roku 2005 MS presvedcila, ze web tu zostava, tak zdroje presunuli spat k IE. Co vysvetluje, preco sme tak dlho museli trpiet IE6 a pod.


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja som IE6 netrepela. Ja mam Firefox.

Mna by zaujimalo, ako sa progamatori dostali k programovaniu. Kedy k vam ta myslienka prenikla? Ako pokracoval vyvoj? V com sa maju deti vzdelavat?

Niekde bol clanok o tom, ci zaklad profesie buducnosti bude programovanie. Som to tusim splasila cez LinkedIn, nepamatam. Deti budu kodit od malicka.

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Kedy k vam ta myslienka prenikla? Ako pokracoval vyvoj? V com sa maju deti vzdelavat?

Niekde bol clanok o tom, ci zaklad profesie buducnosti bude programovanie. Som to tusim splasila cez LinkedIn, nepamatam. Deti budu kodit od malicka.


Suhlasim. Za 20 rokov, ak nebudes vediet programovat, aspon zaklady, tak tvoje vyhliadky na dobru pracu budu zle. Vyvoj nezastavis.

V UK si to vlada uvedomila, dnesne deti od buduceho roka zacnu mat programovanie povinne uz od zakladnej skoly. Zistili, ze to strasne podcenili a dnesni absolventi skol nemaju ziadne IT skilly, co im stazuje najst si pracu. A vztah k programovaniu treba budovat od detstva. Dospeleho tomu nenaucis (mozno nejake zaklady, co stacia na nejaku podpriemernu pracu.... ale ak nekodil od puberty, tak z neho nikdy nebude vynikajuci programator).

Sice 10 rokov neskoro (a dnesnu stratenu generaciu uz neprerobia, ale mozu spravit nieco pre tu nasledujucu), ale aspon si to konecne uvedomili a zacinaju velku skolsku reformu.


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
http://mashable.com/2013/04/30/job-skill-future-coding/

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja som programoval uz velmi maly, urcite uz na zakladke. Mne vtedy pomohli Atari a "programatorske kompendium", teda dvojica skvely kniziek "Skusis programovat" a "Skusis to s mikropocitacom", co bola anglicka ilustrovana vecicka prelozena do slovenciny s veselymi prikladmi v Basicu. [Dnes je to uz dost vyvetrane, ale ten koncept bol mega].

Programovanie uz od zakladky je aj teraz: akurat bezi reforma, uz na prvom stupni sa budu ucit zaklady, potom didakticke jazyky (Baltik a spol), na strednych sa zavadza Pascal/Lazarus. HTML/CSS je na strednych uz myslim standardka.

Ono si nemyslim, ze kazdy musi vediet programovat jak ďas, ale zaklady sa hodia, lebo jednak to bude vsadepritomne, jednak to dava navod riesit problemy postupnou a hlavne exaktnou metodou.

Ale na prakticku notu: podla mna uz je teraz strasna kopa kurzov, kde sa zaklady programovania daju naucit vcelku lahko: napr. pre Python ci Javascript. V clanku sa spomina SQL, co je tiez uzitocna vec, ale pre laika si neviem velmi predstavit, kde to pouzit.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
My sme mali na strednej Pascal, ale Meiling mala daco ine.

HTML som sa naucila s Mei, neviem odkial to vedela ona, mozno od brata, ktory je programator. V skole sme sa HTML ako take neucili, tam nam povedala co to je a co je WYSIWYG editor a hrali sme sa vo Frontpage. Ale s Meiling sme pisali stranky priamo do TXT v HTML a bolo to super. :) Stranka sa sice nikdy nedostala na svetlo world wide webu, ale nakoniec sme obe spachali samostatne stranky a capli ich na wz.cz. :) Ach, to boli casy.

Ani CSS sme v skole nemali, ale dostala som sa k tomu nejako, asi zase cez Mei. A keby ze s tym robim, tak je to lahke, ale ked s tym nerobim, tak akurat scahnem nejaky sheet a potom si v tom viem poukladat veci ako potrebujem.

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pascal na strednych uz nie je. Presnejsie, uz umrelo ten modry editor, miesto neho je Lazarus [= Delphi], kde ostala syntax, ale cele sa to trochu posunulo do 21. storocia. Uci sa v prvom rocniku.

HTML a CSS by sa malo brat v 2. rocniku.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 30 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun