HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
https://medium.com/p/892b57499e77/

http://www.wired.com/wiredscience/2013/11/end-abx/

Medicina sa zacina vazne zaoberat otazkou, ako bude vyzerat svet potom, co antibiotika prestanu fungovat - infekcie s odolnostou voci antibiotikam su na vzostupe, kazdy rok su hlasene nove, zatial co pocet novych antibiotik na trhu vyrazne klesa, rovnako ako doba ich ucinnosti (doba dokial sa neobjavi bakteria, ktora je voci nemu odolna). Mame uz zdokumentovane pripady umrti na infekcie bakteriami, ktore boli odolne na vsetky dnes zname antibiotika.

80% antibiotik sa v dnesnej dobe vyuziva v chove zvierat, najme na produkciu masa, kde sa pouzivaju v obrovskych mnozstvach a najvacsim podielom tym prispievaju k evolucii novych, odolnych infekcii. Bez pristupu k tymto antibiotikam by produkcia masa na svete musela prejst drastickymi a drahymi zmenami.

Antibiotika modernej medicine umoznili vo velkom praktikovat mnoho z toho, co dnes povazujeme za bezne (transplantaty, vacsinu invazivnych operacii, dializy, chemoterapiu, plasticku chirurgiu, atd). Bez nich by sa vacsina tychto veci stala natolko rizikova, ze by sa s velkou pravdepodobnostou prestala praktikovat vo velkom meritku a prestala byt dostupna sirokej verejnosti.

Caka nas antibioticka kriza?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Znie to dost strasidelne. Ked si predstavim, ze za 10 rokov by prestali fungovat antibiotika proti angine alebo zapalu pluc... kopec ludi by na taketo pre nas v dnesnej dobe banalne choroby zomieralo.

Nevyznam sa do tejto problematiky ale.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dakde som cital, ze stare antibiotika vstavaju, lebo bakterie na ne zabudli, takze mozno penicilin ftw

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Na penicilin som alergicky :D


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
80% antibiotik sa v dnesnej dobe vyuziva v chove zvierat, najme na produkciu masa, kde sa pouzivaju v obrovskych mnozstvach a najvacsim podielom tym prispievaju k evolucii novych, odolnych infekcii.

O dovod viac stat sa vegetarianom (= znizit dopyt po masovych vyrobkoch a zvieracich produktoch). Ja uz som asi rok, ci kolko... taktiez produkty zvieracie malokedy konzumujem, Sojove mlieko mi aj viac chuti nez kravske, maslo som vzdy neznasala, akurat tak syry mi obcas chybaju... ale to sa da prezit.

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nage napísal:
Annun napísal:
80% antibiotik sa v dnesnej dobe vyuziva v chove zvierat, najme na produkciu masa, kde sa pouzivaju v obrovskych mnozstvach a najvacsim podielom tym prispievaju k evolucii novych, odolnych infekcii.

O dovod viac stat sa vegetarianom (= znizit dopyt po masovych vyrobkoch a zvieracich produktoch). Ja uz som asi rok, ci kolko... taktiez produkty zvieracie malokedy konzumujem, Sojove mlieko mi aj viac chuti nez kravske, maslo som vzdy neznasala, akurat tak syry mi obcas chybaju... ale to sa da prezit.


Nie. O dovod viac zamysliet sa nad tym kolobehom a dbat na poriadnu pripravu jedla. V minulosti neboli antibiotika a ludia neboli vegetariani, napriek tomu sme prezili.
Vegetarianstvo riesi akurat tak to, ze ked z toho vsetkym prepne a zacnu sa vo velkom geneticky modifikocat rastliny atd. tak sa objavia nove bakterie tam a zas sa bude riesit to iste len na rastlinach.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will napísal:
Nie. O dovod viac zamysliet sa nad tym kolobehom a dbat na poriadnu pripravu jedla. V minulosti neboli antibiotika a ludia neboli vegetariani, napriek tomu sme prezili.

Konzumacia masa sa za poslednych 40 rokov vo svete strojnasobila (!).

Ak to porovname s davnejsiou minulostou, kedy jednak na zemi zilo podstatne menej ludi a jednak bolo maso ako potravina de facto luxus, boli ludia zo statistcikeho pohladu viac menej naozaj vegetariani.

http://www.worldwatch.org/global-meat-p ... nue-rise-1

Obrázok

Maso je najmenej ekonomicka forma potravy pre tych nasich desat miliard ludi.

Pre produkciu masa takychto rozmerov je taktiez potrebna enormna siet fariem, ktore produkuju zradlo urcene len a len pre chovne zvierata. V dnesnej dobe sa na svete produkuje viac obilnin urcenych na konzumaciu zvieratami, nez ludi.

http://indianapublicmedia.org/eartheats ... rld-crops/

Kratky uvod do problematiky:
http://forages.oregonstate.edu/nfgc/eo/ ... ontroversy

Toto pisem ako clovek, ktory si myslel PRESNE TO ISTE, co si ty teraz napisal vacsinu svojho zivota.

Bol som vyvedeny z omylu.

Will napísal:
Vegetarianstvo riesi akurat tak to, ze ked z toho vsetkym prepne a zacnu sa vo velkom geneticky modifikocat rastliny atd. tak sa objavia nove bakterie tam a zas sa bude riesit to iste len na rastlinach.

Najvacsie percento pesticidov, GM rastlin a antibiotik v polnohospodarstve sa pouziva na rastlinach pestovanych pre zvierata.

Vyssia globalna konzumacia masa ma priamy dopad na vsetkych tieto negativne prvky.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
Ak to porovname s davnejsiou minulostou, kedy jednak na zemi zilo podstatne menej ludi a jednak bolo maso ako potravina de facto luxus, boli ludia zo statistcikeho pohladu viac menej naozaj vegetariani.

To mi pripomina, ze masovy obed moji stari rodicia jedli/jedia iba v nedelu. V ostatne dni je na obed/veceru bezmasite jedlo. Na ranajky mozno niekedy bola sunka a salama, ale to nebolo extra casto. Predsa len, maso bolo a je drahe.

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun