HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 75 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia

Bol Mohamed pedofil?
Ano 46%  46%  [ 6 ]
Nie 54%  54%  [ 7 ]
Celkový počet hlasov : 13
Autor Správa

Ja XXII.
Obrázok používateľa

Založený: 02.03.2011
Príspevky: 2155
Body: 21
Bydlisko: Pressburg
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A to sa tam zmestil? Jeho... polobožský... ?


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jezisi kriste svata ty dobroto, ja som na forach pospolitosti?
ked uz odliadneme od toho, co napisal Buci, ze pedofilia je nemoc / uchylka a tou asi netrpel, kedze je to jeho jedina sukajda maloleta..
ked odhliadneme od eskynej VELMI trefnej pozname o inej kulture, na ktoru sa nemozes divat 21.storocim a postavenie Aise, ktora bola dcerou mocneho - ergo sa jednalo o politicku svatbu

tak co tym chces dokazat?
ze ked on fikol v roku jedna dva maloletu a kedze on je neco ako prorok boha je cely islam napikacu?
fuha, potom by som rad vediet, na co je krestanstvo a judaizmus, ked samotny boh lažo plažo vyhladzoval mesta (enola gay sodoma & gomora), daval ludom jeble prikazy a nasledne ich trestal (obetuj mi to, co najviac milujes.. ach ty si mi obetoval brata? zly zly kain!)

wake up, toto je proste zle rozmyslanie od zaciatku po koniec.
a tak ako v krestanstve, aj v islame je toho hafo, za co don bušiť.
len pre boha svateho nebashujte nabozenstva za veci, co sa stali v diametralne odlisnych dobach a spolocenstvach

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
jezisi kriste svata ty dobroto, ja som na forach pospolitosti?
ked uz odliadneme od toho, co napisal Buci, ze pedofilia je nemoc / uchylka a tou asi netrpel, kedze je to jeho jedina sukajda maloleta..
ked odhliadneme od eskynej VELMI trefnej pozname o inej kulture, na ktoru sa nemozes divat 21.storocim a postavenie Aise, ktora bola dcerou mocneho - ergo sa jednalo o politicku svatbu

tak co tym chces dokazat?
ze ked on fikol v roku jedna dva maloletu a kedze on je neco ako prorok boha je cely islam napikacu?
fuha, potom by som rad vediet, na co je krestanstvo a judaizmus, ked samotny boh lažo plažo vyhladzoval mesta (enola gay sodoma & gomora), daval ludom jeble prikazy a nasledne ich trestal (obetuj mi to, co najviac milujes.. ach ty si mi obetoval brata? zly zly kain!)

wake up, toto je proste zle rozmyslanie od zaciatku po koniec.
a tak ako v krestanstve, aj v islame je toho hafo, za co don bušiť.
len pre boha svateho nebashujte nabozenstva za veci, co sa stali v diametralne odlisnych dobach a spolocenstvach


Zbytočne do toho vnášaš priveľa emócií. Ako som už spomenul, nejde o to, že sa muckal s "maloletou" (taký koncept vtedy nepoznali), ale o to, či sa muckal s predpubertálnou (deväťročnou či ako). Lebo aj 15tka je podľa platnej legislatívy maloletá, ale už to nie je dieťa (telesne). (Väčšinou :o )
Vzal si ju ako šestku, tak myslím je to písané. A v deviatich (dobre pamätám?) mal "konzumovať" manželstvo (uplatňovať si nároky; ale nároky na čo? A toto je otázka.)
V názve threadu je "bol Mohamed pedofil"? Což nemá s náboženstvom veľa spoločné. To, že tu niekto niekde bashoval nejaké náboženstvo, je už OT a teda k diskusii irelevantné :D


Hore
 Profil  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Felix von Kaschau napísal:
Lebo aj 15tka je podľa platnej legislatívy maloletá,


Ani nie. Teda z pohladu trestneho prava a v tomto pripade ide o trestne pravo. Od 15tich si sexuj kolko chces, resp. s tebou, legalne.Mladistvy.
Felix von Kaschau napísal:
A v deviatich (dobre pamätám?) mal "konzumovať" manželstvo (uplatňovať si nároky; ale nároky na čo? A toto je otázka.)


Konzumacia bola a vzdy bude len to jedno.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mohamed by bol pedofil, keby ich sukal pravidelne a v mnozstve. alebo keby mal dokazatelny lekarsky profil. inak ne

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Felix> Aky je rozdiel s maloletou a pred-pubertalnou ked nepoznali ani pojem maloleta? Myslis, ze pojem puberta je univerznalne znamy uz od starovekeho Egypta?

Felix von Kaschau napísal:
V názve threadu je "bol Mohamed pedofil"? Což nemá s náboženstvom veľa spoločné. To, že tu niekto niekde bashoval nejaké náboženstvo, je už OT a teda k diskusii irelevantné

Riso napísal:
Podla mna je to o to horsie, ze Mohamed ma byt poslednym prorokom Boha a Boh by mal byt absolutnym zakladom ludskej moralky (podla Islamu).


Prvy prispevok od zakladatela Felix ...

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Tommy
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1560
Body: 46
Bydlisko: Somewhere far beyond reality...
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

_________________
meh.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pomýlil som si "maloletý" a "neplnoletý", sori :D Ale OK, aj tak nemôžeš porovnávať 15tku, či 14tku s 9tkou. Totiž jedna vec je Trestný zákon SR a druhá je zdravý rozum. Niekedy sú slová "zákon" a "rozum" v opozitnom vzťahu, všetci to vieme.

No, myslím, že už v časoch Egypta si mohli ľudia všimnúť obdobie vo vývoji človeka, ktoré my nazývame puberta. Asi si uvedomovali, aký je u žien rozdiel pred tým a po tom.
A že to pred tým ešte nono, potom už to začínalo byť "lepšie"...

V Koráne asi nie je použité slovo "konzumovať" - keďže Korán je písaný staroarabsky, myslím. Tam skutočne ide o preklad, respektíve výklad - za tých 1400 rokov mohlo dôjsť k významovému posunu daného slova.

P. S. To, že podľa prvého postera "je to o to horšie" ešte predsa nie je bashovanie náboženstva. Proste to uňho dotvára obraz Islamu taký, aký si vytvoril. U mňa majú všetky monoteizmy taký všelijaký obraz, ale to už je OT.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Otcom Aise bol Abu Bekr, ktory bol z bohatej rodiny, povodne obchodnik s latkami, ktory lietal kade-tade po celom Arabskom poloostrove. Stal sa prakticky pravou rukou Mohameda, bol dovernikom, spolu bojovali, po smrti prave Abu Bekr nechal spisat Koran (kym este zili sucasnici, lebo v tych vojnach zacali mriet). Aisa bola povodne slubena komusi inemu, ale potom, co Abu Bekr prestupil na islam, otec zenicha zasnuby odvolal. Kedze Mohamedova prva manzelka medzicasom zomrela, nebolo nic divne, ze Aisina svadba len specatila vztahy medzi Abu Bekrom a Mohamedom. Po smrti Mohameda sa Abu Bekr stal na rok a pol kalifom celeho arabskeho poloostrova, potlacil par vzbur, a prakticky nacal seriu kampani voci susedom (napr. sa vydal do Sirie, jeho nastupca o tri roky dobyl Jeruzalem).

Mne uplne dava zmysel, ze v deviatich (plus minus, tie roky sa pocitali krizom-krazom) rokoch bola Aisa po prvej menstruacii a teda suca na vydaj, co dava zmysel v mnozstve kultur. (Btw. v Irane spokojne moze byt devatrocne dievca vydane za muza, ak suhlasia jej rodicia.) Vlastne to bolo velmi logicke: zasnubili ju ako dieta, tym mali garantovane, ze je panna a ked doslo k prvej menstruacii, mohlo byt manzelstvo naplnene prvym sexom -- tie tri roky su presne doba cakania Mohameda.

Historicke pramene udavaju, ze Aisa bola naozaj len dieta, hrala sa s hrackami a Mohamed sa k nej nebal pridat (a jej kamaratky sa Proroka bali), dokonca ju raz udrel (oh heresy!)

Felix napísal:
v deviatich (dobre pamätám?) mal "konzumovať" manželstvo (uplatňovať si nároky; ale nároky na čo? A toto je otázka.) [...] V Koráne asi nie je použité slovo "konzumovať" - keďže Korán je písaný staroarabsky, myslím. Tam skutočne ide o preklad, respektíve výklad - za tých 1400 rokov mohlo dôjsť k významovému posunu daného slova.

Konzumovat manzelstvo je nic ine nez eufemizmus pre prvy manzelsky sex. Vyklad / preklad / absencia pojmu v korane je v tomto pripade zbytocne mlzenie niecoho, co je uplne jasne. (Napr. v krestanstve moze papez rozviazat manzelstvo, ak este nebolo konzumovane. Koluje vela legiend o tom, ako v svadobnu noc prisli svedkovia kontrolovat, ci nenastane nejaky problem, kvoli ktoremu by mohlo byt manzelstvo neplatne).

Rovnako by som neplietol pravnicke pojmy s lekarskymi. Malolety = do 15 rokov (kym nemas obcianku). Sex s maloletym je automaticky trestny cin (3-10 rokov), sex s mladistvym po donuteni (,,pohnuti") tiez. Predpubertu ani podobne medicinske zalezitosti zakon neriesi.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

holografický odraz
Obrázok používateľa

Založený: 16.06.2005
Príspevky: 3754
Body: 132
Bydlisko: urban space
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
čo sa týka jazyku koránu tak cca od roku 651 sa vôbec nezmenil.
a je pravda, že už mohamed dal spísať niektoré svoje zjavenia, ucelená verzia vnikla až za ummara okolo 651

nie som si istá kedy mal muhammad s aišou sex, ale čo viem tak nemal iný takýto vzťah s dievčatkami/chlapcami a vtedy to bol pre neho veľmi dôležitý politický ťah. ale keďže aiša mala vraj 19 rokov keď muhammad umrel a mali spolu štyri deti, tak bohvie. ale vlastne je to jedno.


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
eskarina napísal:
o sa týka jazyku koránu tak cca od roku 651 sa vôbec nezmenil.
ale čo sa týka prekladu, tam si myslím že sa mohlo kdečo pomeniť, ale tento prípad to nebude

zaujímavá je alefova úvaha o troch rokoch


Hore
 Profil  

holografický odraz
Obrázok používateľa

Založený: 16.06.2005
Príspevky: 3754
Body: 132
Bydlisko: urban space
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
moslimovia preklad koránu nepovažujú za korán. Korán je Korán len v arabčine, pretože arabčina je jazykom allaha, i'džáz = božský zázrak.

preklady sú v podstate literárne diela, nemajú náboženskú hodnotu pre nich


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ale to slovo konzumovať je v preklade...ale to je vlastne jedno


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 28.05.2011
Príspevky: 298
Body: 1
Bydlisko: valal na kopcu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No lenže ak sa tu o tom chceme baviť po slovensky, tak to slovo jednoducho preložené byť musí. A význam slova sa skutočne zmeniť za tie tisícročia môže. Preto sa môže stať, že pri interpretácii a prekladaní (lebo pri prekladaní musíš slovám rozumieť) dôjde k omylu. To napríklad býva problém pri Biblii.

Odkedy som o týchto veciach čítal naposledy, Aiša mala byť vydaná v šiestich a manželstvo malo byť konzumované v deviatich, či sa mýlim?
Lebo aj keby hypoteticky tú menštruáciu v deviatich mala, čo je kúsok priskoro, stále by bola kúsok málo vyvinutá na sex. Či som vedľa jak tá jedľa?

edit: jo to som myslel tiež, že to mohlo byť myslené napr. "začal uplatňovať výhody manželstva voči jej rodine/otcovi/whatever". Možno len prekladatelia to zle pochopili a my sa bavíme o pointless veciach.


Hore
 Profil  

holografický odraz
Obrázok používateľa

Založený: 16.06.2005
Príspevky: 3754
Body: 132
Bydlisko: urban space
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
čo som zatiaľ mala možnosť zistiť o arabčine je, že tam existuje strašne veľa synoným a jednotlivé slová majú množstvo významov oddelených najmenšími nuansami.
ako to bolo vskutočnosti sa asi nikdy nedozvieme.
taktiež prvé zápisky mali úbohú diakritiku a keďže v arabčine stačí jedna bodka aby zmenila význam slova, tak fakt je to ťažko interpretovať. sranda je už len, že v islame existuje takzvaných 7 čítaní koránu - líšia sa vo význame slov, výslovnosti, interpretácii.

ale ja si myslím, že vek aiši počas jej prvého sexu fakt nie je dôležitý v celkovom kontexte


samozrejme že by bla málo vyvinutá, možno mali sex len vtedy, aby bolo všetko košer (hehe) podľa tradícií a potom čakali, kým dloží bábiky. ale bola to iná doba, inak sa brali tie veci vtedy, príde mi úplne scestné hodnotiť to z hľadiska našich názorov.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 75 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun