HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Ďalšia
Autor Správa

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak, ty to beries ako top nerozhodnosti (wtf? ja by som hadam aj rad bol veriaci, akurat mi to nejde, lebo proste nedokazem len tak uverit a nevidim tie dokazy boha :D tak ake rozhodovanie) a zbabelosti (co je zbabele na tom, ze nie si ochotny podporit ani jednu skupinu, lebo ani s jednou nesuhlasis?); niekto iny to berie ako top otvorenosti a tolerancie. Zi a nechaj zit, agnosticizmus ma k tomu najblizsie a je najmenej konfliktny a najmenej ochotny bit sa za nejaku pravdu, taku ci onaku (necest vynimkam). Ak je toto zbabelost a nerozhodnost, nech je taka prosim cela planeta

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
a zabijam ich ja?
zi a nechaj zit nema s agnostikom nic spolocne
to mozem aj ja. a moze byt agnostik, co hateuje hare krisnakov
tolerancia a otvorenost s tym nemusi mat nic spolocne omg.

je to zbabelost a nerozhodnost zaujat jasny postoj.
bud ano, alebo nie

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
velakrát je aj "neviem" jasný postoj


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
-" Nevím kudy kam, jsem vším, co neví kudy kam" - vzdychá moderní člověk...
Touto moderností jsme stonali - shnilým mírem, zbabělým kompromisem, vší ctností moderního Ano a Ne. Tato
tolerance a largeur srdce, která všechno "odpouští', protože vše "chápe", je pro nás scirocco. Raději žít v ledu
nežli mezi moderními ctnostmi a jinými jižními větry! ...Stateční jsme byli dost, nešetřili jsme sebe ani jiné: ale
dlouho jsme nevěděli, kam se svou statečností. Zachmuřili jsme se, říkali nám fatalisté. Naše fátum - to byla
plnost, napětí, nadržení sil. Žízníme po blesku a činech, nikdy jsme se nepřiblížili k štěstí hochů,
"oddanosti"...Bouře byla v našem vzduchu, příroda - a my jsme příroda -, se zatměla - neboť jsme neměli cesty.
Formule našeho štěstí: jasné Ano, Ne, přímá linie, cil...


:)
to skor na pobavenie, ako na realitu mojeho postoja
ale stale si myslim, ze premyslat a uvedomit si ano/nie je prvotnou podmienkou sirenia nazoru
navyse ak sa jedna o veci very, respektive abstraktnej veci, ktora sa neda uchopit.

nevediet mozem to, ci je burizón rýchlejší než svetlo. lebo to vedecky - mozgom - premýšlaním neviem posudit.
nevediet ale nemozem to, ci je alebo nieje boh / reinkarnacia nakolko tento fakt nieje ani premyslanim dosiahnutelny
je dosiahnutelny vierou, postojom. ale nie myslenim, vedeckymi postupmi

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Idem cestou vedy a darwinismu..ale nejdem slepo za dogmami nech su akekolvek
uvedomujem si ze neviem ako to je a ze vsetky smery maju svoje uskalia
mam otvorenu mysel a pozeram sa naokolo co tvrdia oponenti
pod tiahou tazkych argumentov som ochotny zmenit nazor..ale nepojdem slepo za dogmami a obzeram sa dalej
Nikdy nebudem tvrdit ze mam absolutnu pravdu....mozno
a je rozdiel ci zaujimam postoj k tomu ci si dam kavu s mliekom alebo bez mlieka
alebo k tomuto
A nezabudaj ze agnosticismus len v podstate nevyvracia creatora lebo sa este neda vedecky vyvratit chapes?
lebo vela vedeckych tvrdeni a vypoctov bude fungovat ci to stvoril boh alebo nie
Citácia:
Druhy agnosticismu

Australský filosof a religionista Graham Robert Oppy (* 1960) uvádí dva základní typy agnosticismu:
1. Silný agnosticismus
„Rozumný člověk je povinen odmítnout řešení otázky Boží existence.“
Silný (nebo též striktní, přísný, tvrdý, uzavřený, pozitivní nebo absolutní) agnosticismus v zásadě popírá jakoukoliv možnost poznání Boha, bohů nebo jiné nejzazší jsoucnosti, protože jakoukoliv osobní zkušenost je možné potvrdit nebo vyvrátit zase jenom další subjektivní zkušeností.
2. Slabý agnosticismus
„Rozumný člověk nevidí důvod, proč by se otázka Boží existence neměla řešit, i když ji zatím za vyřešenou nepovažuje.“
Slabý (nebo též empirický, mírný, měkký, otevřený, negativní nebo dočasný) agnosticismus připouští, že otázka existence nebo neexistence Boha dosud nebyla zodpovězena, ale že je teoreticky ověřitelná, pokud se objeví další důkazy.

V mírném rozporu s Oppym i Huxleyem (tj. bez důrazu na důkaz), ale „lidověji“ bývá silný a slabý agnosticismus charakterizován výpověďmi:[15]

1. Silný agnostik: „Já to nevím a ty to také nevíš.“
2. Slabý agnostik: „Já to nevím, ale ty to možná víš.“

Americký biolog a evolucionista Richard Dawkins (který ovšem jinak agnosticismus kritizuje z ateistických pozic, viz níže), rozlišuje několik druhů agnosticismu a člení je dvěma způsoby:

Členění TAP a PAP [25]

1. TAP - dočasný agnosticismus v praxi („Temporary Agnosticism in Practice“)
„legitimní nerozhodnost v situaci, kdy odpověď existuje, ale zatím jsme k ní nedošli (nemáme dostatek důkazů, nerozumíme jim, nemáme dostatek času na jejich rozluštění“
- odpovídá v podstatě slabému agnosticismu
2. PAP - trvalý agnosticismus z principu („Permanent Agnosticism in Principle“)
„přesvědčení, že některé otázky nelze nikdy zodpovědět bez ohledu na množství shromážděných důkazů, protože u některých otázek důkazy nelze aplikovat (např. otázka, zda skutečně vidíte stejnou červenou jako já)“
- odpovídá v podstatě silnému agnosticismu

Členění na škále teista/ateista (dle pravděpodobnosti, jakou přisuzuje existenci Boha) [14]

1. Vyšší než 50 % Prakticky vzato agnostik, který tíhne k teismu
„Jsem velmi nerozhodný, ale spíš bych v Boha věřil.“
2. Přesně 50 % Zcela nestranný agnostik
„Existence a neexistence Boha jsou přesně stejně pravděpodobné.“
3. Nižší než 50 % Prakticky vzato agnostik, který tíhne k ateismu
„Nevím, jestli Bůh existuje, ale spíš bych byl skeptický.“


_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
zi a nechaj zit nema s agnostikom nic spolocne
to mozem aj ja. a moze byt agnostik, co hateuje hare krisnakov
tolerancia a otvorenost s tym nemusi mat nic spolocne omg.

samozrejme ze mozes, a samozrejme ze aj agnostik moze hatovat :) preto som nenapisal, ze to ze je niekto agnostik zarucuje ze bude tolerantny, ale ze agnosticizmus ma k tomu najblizsie. Agnostik-ateista ma mensiu pravdepodobnost konfliktu s veriacim ako presvedceny ateista, pretoze je ochotny priznat ze veriaci moze mat kludne pravdu :) tak ako je ochotny to priznat ateistovi

Warrior napísal:
je to zbabelost a nerozhodnost zaujat jasny postoj.
bud ano, alebo nie

nechapem, ved agnostik je rozhodnuty a ma jasny postoj :) neexistuje nejaky "cisty agnostik" alebo co, clovek ktory stoji na hranici medzi vierou a nevierou. Vzdy je to agnostik-ateista alebo agnostik-teista. Ja neverim v boha, pretoze som asi bol tak racionalne vychovany a potrebujem na tvorbu takychto nazorov mat viditelne a hmatatelne dokazy. To mi vsak nebrani pripustit ze boh moze existovat a mozno mam tie dokazy cely cas pod nosom, len ich nevidim :) co sa mi stalo v milion inych nazoroch, kedy som odmietal vidiet argumenty (a vola sa to confirmation bias)

to, ze som sa rozhodol nepodporit ziadnu stranu, pretoze si myslim ze ani jedna nema dostatocne dokazy, resp. ani jedna z principu nemoze dokazat svoju pravdu, to je zbabelost? Priznat si, ze nieco neviem a asi nikdy nebudem vediet, a preto radsej riesit realnejsie veci (ako napr. konkretne ciny jednotlivcov), to je zbabelost? A nerozhodnost? Ja som bol presvedceny ateista a bashoval som na forach veriacich este na strednej a potom som sa zamyslel a rozhodol, ze toto mi pride spravnejsie a pozitivnejsie. Ci to som len upadol do zbabelosti? :D

edit: pribudli dake nove prispevky, idem precitat

Citácia:
nevediet ale nemozem to, ci je alebo nieje boh / reinkarnacia nakolko tento fakt nieje ani premyslanim dosiahnutelny
je dosiahnutelny vierou, postojom. ale nie myslenim, vedeckymi postupmi

skoro zaklad mojho agnosticizmu :) tak ked to nie je premyslanim a vedeckymi postupmi dosiahnutelne, preco k tomu zaujimat postoj, vieru? preco radsej neostat v co najvacsej neutralite a akceptovat vsetko? (nehovoriac o tom ze ja na to nazor mam - ateisticky - akurat nie som ochotny zanho bojovat alebo ho presadzovat)

Citácia:
ale stale si myslim, ze premyslat a uvedomit si ano/nie je prvotnou podmienkou sirenia nazoru

a preco ho mam chciet sirit? nech si kazdy spravi nazor na tieto veci podla seba. a ak sa ma opyta, rad mu skusim vysvetlit ako to vidim ja alebo preco zhruba v boha neverim a preco som agnostik, ja v tom mam jasno

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Juro, aký agnostik - teista a agnostik - ateista? zadefinuj si pojmy :)

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kde vidis problem? :)

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
verím - teista
neverím - ateista
cant tell - agnostik

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hm, mozbyt, ale ja to chapem trochu inak :)

agnostik hovori, ze nevie, ci existuje Boh alebo nie, pripadne, ze sa to ani neda poznat, a preto nema zmysel to riesit (a-gnosis, ne-vedomost, nemoznost vedenia). Pripadne clovek, ktory vidi rovnako dobre a presvedcive argumenty za aj proti. V teorii i v diskusii ti potom odpovie na otazku ci existuje Boh "neviem" alebo "to sa neda povedat", lenze myslim si, ze v praxi si aj agnostik dobre uvedomuje ci si mysli ze boh (entita, nadprirodzeno...) existuje alebo nie. Rozdiel je v tom, ze to tak nebude prezentovat a nie je ochotny jednu ci druhu stranu obhajovat zo svojho presvedcenia. Jednoducho, bral by som presvedceny ateizmus ako jednu polos, teizmus ako druhu polos, a ked sa blizis z jednej alebo druhej strany smerom k 0, tak sa prehlasujes za agnostika, s tym ze presne na nule sa stat neda. Uz len preto, ze malokto je "vychovany v agnosticizme" a zvacsa dospeje k takemu nazoru z niektoreho z polov

Samozrejme, traja ludia = pat nazorov a niekto ma mozno naozaj pocit, ze sam nepozna svoj nazor na to ci nieco nadprirodzene existuje, aj ked mne samemu sa to tazko predstavuje. Takisto priznavam ze encyklopedicke alebo nejake widely-accepted definicie som necital a mozno to cele chapem zle :)

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja tiez niesom predseda zvazu agnostikov na slovensku
ale ja by som nezaradoval agnostikov ku ....cant tell
Skor ako podskupina ateistov..teda skor k ateistom
ale skupina cant tell urcite existuje :lol:

btw : http://www.chicagonow.com/an-agnostic-i ... nosticism/

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
myslim ze nie je realne mozne aby clovek bol presne 50/50 v tom, ci Nieco existuje alebo nie. potom su tu taki, ktorym je to uplne sumafuk, ale aj ti podla mna su k niecomu nakloneni.

tusim inak ze aj na wikipedii sa presne pise o 'veriacich' a 'neveriacich' agnostikoch. nechce sa mi to na mobile hladat a citala som to davnejsie.

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
veľmi správe si povedal, že "presvedčený teista" a "presvedčený ateista". LEbo v otázkach viery máme iba presvedčenie, nikdy nie istotu. Ak poznanie zadefinujeme ako pravdivé zdôvodnené presvedčenie, čo je momentálne asi najideálnejšia definícia (áno, Gettier, viem, pre hnidopichov) pri viere chýba práve to zdôvodnenie. Takže nutne musím nevedieť či Boh jestvuje, alebo nie. A teda každý racionálne uvažujúci človek, teista aj ateista povie, že určite je polpercentná šanca, že jeho presvedčenie nie je pravdivé, nemusí byť agnostik. Agnostik je práve ten, ktorý metafyzické otázky považuje za tak špekulatívne a ľudským ratiom nepostihnuteľné, novopozitivisti by povedali, že zmysluprázdne, že ich proste nebude riešiť. to je rozdiel, v mojom ponímaní agnosticizmu.

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
je to definitívne, som zabijak diskusií :(

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 126 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun