HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 94 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Autor Správa

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ten dotazník je iste sarkastický, ale aby bolo jasné, nemyslím si, že priemerný metalista spĺňa všetky z nich.

A túto tému som naozaj založil preto, aby som zistil, čo si myslia ostatní, lebo ja sám neviem. POZOR: Nasleduje nudná introspekcia. Metalovú hudbu počúvam (ak nerátam Led Zeppelin v predškolskom veku a AC/DC a Slobodnú Európu na základnej) 14 rokov. Je to hudba, ktorú počúvam najčastejšie. Časť je viac komerčný metal*, teda metal vydávaný na väčších vydavateľstvách ako napr. Roadrunner, Relapse a Nuclear Blast, časť je nezávislá hardcore scéna na menších vydavateľstvách ako napr. Revelation, Equal Vision, Lifeforce alebo Trustkill, a ešte úplne malinkých vydavateľstvách, ktoré nejdem vypisovať (rozdiely sú podobné ako medzi komerčnými a indie RPG). Mám doma niekoľko stoviek originálnych CD.

Na prvom type som de facto vyrastal a v ňom som sa našiel hudobne a baví ma aj destroy/evil imidž a lyrika. Necítim sa ale byť príslušníkom subkultúry metalistov a na také koncerty chodím veľmi zriedka, aj keď občas nosím tričká týchto kapiel. Nesledujem časopisy ako Spark, nečítam recenzie, o hudbe sa často dozvedám úplne náhodne.

S hardcore komunitou je to zložitejšie. V druhom type som sa našiel politicky a hodnotovo, sociálne a samozrejme dosť aj hudobne. Som dlhoročný veterán, ktorý mal na scénu v Bratislave nejaký vplyv. Mám v scéne spústu známych, s ktorými mám spoločné mnohé hodnoty. Nosím tričká kapiel a deklarujúce hardcore hodnoty. Občas sa objavujem na koncertoch alebo drobne pomáham kapelám či vydavateľstvám. Ale veľa môjho života je niekde inde (hry, veda, šport, literatúra, iná hudba), nezaujímajú ma veľmi recenzie, nie som nadšený do novej hudby, a aj keď čítam texty kapiel, nečítam ziny s interview. Mimo koncertov mám s ľuďmi zo scény len veľmi obmedzený vzťah. Cítenými a žitými hodnotami a voči ľuďom mimo scény sa považujem za hardcore, ale z hľadiska ľudí zo scény som tam len jednou nohou.**

Čiže necítim sa ako aktívny príslušník metalovej scény, som len konzument. Necítim sa preto byť metalistom. Čo sa týka hardcore scény, tam som trocha aktívnejší a moja hardcore identita kolíše podľa kontextu - od "nie som v scéne" po "som 100% hardcore".

_____________________________
* Nie úplne komerčný metal typu Nightwish, aký chodí bežne na MTV, má koncerty pre "75 000 metalových ľudí" a je vydávaný Sony.
** Čo je tiež zaujímavý postreh - voči ľuďom mimo scény/žánru/odboru si nárokujem identitu napr. hardcore, ale voči ľuďom, ktorí sú hlboko v nej, som len taký príštipkár a povaľač.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Kráľovná
Obrázok používateľa

Založený: 09.01.2008
Príspevky: 732
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A. Počúvaním metalovej hudby:

1. tým ako veľmi má človek rád práve metal** v pomere k inej hudbe?
Ako som už hovorila áno, s možnou výhradou k "v pomere k inej hudbe", zase aspoň polovica by to asi mala byť.
2. tým, ako často človek doma počúva metal** v pomere k inej hudbe?
Áno, predpokladám, že ak má rád metal, tak ho aj počúva.
3. tým, či vôbec doma počúva metal**?
Keď si raz za pol roka pustím metalové cdčko, nepokladám sa za metalistu, takže nie.
4. tým, ako dlho už doma počúva metal** (roky)?
Záleží na tom, v akej frekvencii (počúvam metal už 10 rokov pravidelne každý pol rok - to asi s metalistom nemám veľa spoločného).
5. tým, že má veľa originálnej hudby, teda podporil scénu?
Toto je znak "zodpovedného" metalistu, ktorý okrem hudby chápe aj ekonomickú stránku veci.

B. Chodením na koncerty:
1. tým, ako často chodí na metalové** koncerty v pomere k inej hudbe?
Koncert má inú atmosféru ako nahrávka, nemyslím si však, že je to podmienka.
2. tým, či vôbec chodí na metalové** koncerty?
Podobne ako B1
3. tým, ako dlho už chodí na metalové** koncerty (roky)?
B1

C. Dobrovoľným označením sa:
1. tým, že patrí do skupiny, označujúcej sa za metalistov?
Podľa mňa toto nie je smerodatné.
2. tým, že sám sa označuje za metalistu (na základe iného kritéria zo zoznamu)?
Podľa mňa toto nie je smerodatné.

D. Označením niekým iným:
- tým, že o ňom niekto iný vyhlási, že je metal/metalista/metlák?
Podľa mňa toto nie je smerodatné.

E. Výzorom:
Vyjadrím sa ako k celku - metalista môže byť aj človek, ktorý nosí ružové tutu - oblečenie je skôr vec osobných preferencií (teda aj nemetalista behať v čiernom s vybíjanými doplnkami etc.)

F. Srdcom:
- tým, že má temnotu, smútok a studený severský vietor v duši, kombinovaný s aspoň minimálnou mierou agresivity a FTW postoja?
Irelevantné - v každej komunite alebo smere existujú ľudia s rôznymi povahami, pravdou je, že toto sa zrejme považuje za archetyp.

G. Politickými názormi:
- tým, že je pravičiar, konzervatívec, s minimálne latentným rasizmom alebo protižidovským postojom, homofób?
Podobne ako F, toto podľa mňa nie je podstatné, podobne však sa vníma pravicové jemne rasistické ladenie ako prototyp

H. Presvedčením:
Ako F, spája sa presvedčenie s metalizmom, ale nie je nutne indikátorom (teda nie každý satanista/pohan/... je metalista a vice versa)

I. Úspechom:
1. tým, že nie je bohatý, najlepšie nejaký low-class zo sociálne bohatého štátu?
2. tým, že nemá VŠ?
3. tým, že je nezamestnaný alebo robí nejakú podradnú robotu?
4. tým, že má motorku?
Tu poviem príklad - Corvus mi nepripadá ako low class, pravdepodobne má VŠ a je zamestaný (verím, že nie podradne), a je metalista. Motorka je snom prevažnej väčšiny mužskej populácie (ak nie motorka, tak mocné auto alebo super teleskop - proste niečo top, to súvisí s testosterónom, nie metalom)

J. Znalosťami:
1. tým, že číta metalové ziny - také tie underground, kopírované, black and white evil ziny?
2. tým, že číta profesionálne časopisy pre metalistov?
3. tým, že sleduje recenzie a vie, čo dobré kde vychádza?
4. tým, že sleduje rozhovory s kapelami a texty piesní a má prehľad o ich názoroch?
5. tým, že sleduje rozhovory s kapelami a má prehľad o tom, kto kde hrá, kto má aké vydavateľstvo a čo to vydavateľstvo vydáva?
6. tým, že vie podrobnosti z života členov kapiel, ktoré nesúvisia priamo s produkciou hudby?
Bod 3 mi pripadá najbližšie mojej predstave. Po prečítaní Bifiho príspevku poopravím - nemusí recenzie nutne čítať, ale prehľad zjavne má (kto nemá prehľad, v akejkoľvek šírke, asi by nedokázal vymenovať vydavateľstvá) - opravte ma, ak si protirečím.

Ak som v nejakom bode nezdôraznila, že je to môj názor, zdôrazňujem to teraz, takže ma prosím nemlátte :)

_________________
Thinking isn't sufficient. I want to know. -- J. Bristow
"I am free, no matter what rules surround me. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do."


Hore
 Profil ICQ  

Lord of the flies
Obrázok používateľa

Založený: 19.06.2005
Príspevky: 5195
Body: 37
Bydlisko: Under the moon
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
V druhom type som sa našiel politicky a hodnotovo, sociálne
to jest ako? ake su politicke hodnotove a socialen zaklady HC?

_________________
"There isn't anyone to help you. Only me. And I'm the Beast."


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
V istej miere hodnoty starej ľavice, týkajúce sa sociálnej solidarity a ľudských práv (veľa ľudí zo scény si zvolilo prácu s deťmi, postihnutými alebo starými ľuďmi, niektorí organizujú popri svojej práci charitatívne aktivity, napr. rozdávanie jedla bezdomovcom, alebo osvetu v podobe premietania filmov o rozvojových krajinách, šírenia podpory politickým väzňom a pod.).

Vypuklo niektoré hodnoty novej ľavice, dominuje predovšetkým silný antifašizmus a antirasizmus (bežné je organizovanie koncertov a demonštrácií, prípadne priama akcia), potom práva zvierat (asi polovica scény sú vegetariáni/vegáni, niektorí podporujú útulky, niektorí robia priame akcie), životné prostredie (voľba environmentálne priateľského životného štýlu), protivojnový postoj a komunita (niektorí sa angažujú vo veciach verejných a vyjadrujú k problémom komunálnej politiky). Postoj k násiliu kolíše od osobného pacifizmu k miernej militantnej pripravenosti. Veľmi veľa z nich má kvôli svojim aktivitám silné väzby na mimovládky.

Potom je to ešte subkomunita straightedge, čo sú ľudia odmietajúci akékoľvek drogy a iné správanie ubližujúce ľudskej dôstojnosti. Väčšinou sú vegetariáni/vegáni a často sú aktívni v iných oblastiach (keďže nezabíjajú čas vysedávaním v krčmách). Existuje aj militantné hardline/pro-life krídlo, ale nie u nás.

Preto je hardcore dosť vzdialený od priemerného obrazu metalistu.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hardcore je proste tvrdsi punk trocha reznuty trashom a ako taky nemal na metalovu scenu ziadny vplyv skor naopak imho...

kedysi som hodne pocuval grind a crust ktory ma k HC blizko minimalne ideovo ale ludia zdruzeny okolo toho mi to dokazali tak nejako znechutit...

inak k tomu metalistovi a k radeniu sa k metalistom a neviem co...
to ma drzalo tak do 15 rokov :|
v tejto dobe uz nemam proste potrebu sa k niekomu riadit a ked mi niekto povie ze "juro hej ty si metalista" lebo mam dlhe haro od 13 rokov tak si pomyslim svoje, všetky tieto hudobne vplyvy však vo mne niečo zanechali a som tak povediach schopny počuvat čokolvek od psy-trancu po nsbm...
iste však je že jedine originalne cd ktore mam doma su blackove a rovnako aj bm/nsbm/pagan tvori 70% hudby na mojom harddisku tož cca 54gb, takže z tohto hladiska som metalista jak riť, ehm, tiež dakedy sa pristihnem že čumim do skrine s oblečenim s tym že
"omg ved ja nemam pomaly ine trika ako cierne, toboz trika so skupinami"...

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
hardcore je proste tvrdsi punk trocha reznuty trashom a ako taky nemal na metalovu scenu ziadny vplyv skor naopak imho...


*och och beware of musicstyle-flame*

si dost mimo. HC a metal sa ovplyvnuju navzajom. cely thrashmetalovy zaner vznikol z heavy metalu a hardcoru (opytaj sa metallicy, anthraxu a slayeru). a hardcore vysiel z punku nie z metalu. a to nehovorim o metalcore ktore je cisto pokrizeny metal s HC.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corvus napísal:
Citácia:
hardcore je proste tvrdsi punk trocha reznuty trashom a ako taky nemal na metalovu scenu ziadny vplyv skor naopak imho...


*och och beware of musicstyle-flame*

si dost mimo. HC a metal sa ovplyvnuju navzajom. cely thrashmetalovy zaner vznikol z heavy metalu a hardcoru (opytaj sa metallicy, anthraxu a slayeru). a hardcore vysiel z punku nie z metalu. a to nehovorim o metalcore ktore je cisto pokrizeny metal s HC.


to akoze povazujes metallicu,anthrax a slayer za HC? :roll:
ved ja tvrdim ze hardcore " je proste tvrdsi punk trocha reznuty trashom" kde tvrdim ze vznikol z metalu? len tvrdim ze urcite mal vacsi vplyv metal na HC ako naopak....
skoncime to radsej uz teraz nechce sa mi zase hadat o skatulkovani :roll:

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
metallica, anthrax a slayer ti povedia ze odkial vzali inspiraciu na styl ktory zalozili.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Dobre že si skončil, lebo by sme sa museli vykašľať na škatuľky a začať riešiť konkrétne kapely a ich vplyv - či už to bol Minor Threat, GBH, Bad Brains, Black Flag...

A k tomu, že hardcore je "tvrdsi punk trocha reznuty trashom": si mimo, asi od 1994. Áno, stále sú kapely, ktoré hrajú to, čo si popísal (napr. Sick of It All). Ale dnes je hardcore scéna, nie hudobný žáner, a nájdeš v nej sladký emo-pop, punk, mosh, screamo, dirty rock, thrash metal, deathcore, grind, dirge, crust, power-violence, sludge, stoner rock, beatdown, industriál, dokonca aj black metal. Porovnaj si napr. poslednú tvorbu Refused s Unsane, českými Action, českými Sunshine, Freya, Bury Your Dead, Cult of Luna, Rise Against, The Architects, Get Up Kids, Converge, Twelve Tribes, Tribes of Neurot či Siren... všetko úplne odlišné. A to si stále iba na povrchu.

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
omg taku frekvenciu pouzitia slova "metal" aka sa vyskytuje v tejto teme nemaju ani texty Manowar :lol:

btw: Dovolil som si temu presunut do Hudby, aby sa casom nezmazala. Bola by to skoda.


Hore
 Profil ICQ  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
metalista je ten co pocuva metal, ako uz bolo povedane
inak mam pocit ze medzi ustrasenym pohladom a poctom triciek s veeelkymi lebkami a klikatymi pismenami na sebe je silna korelacia :P


Hore
 Profil  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2008
Príspevky: 122
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
A čo poviete na dajme tomu 13 ročnú babu, ktorá sa posledný rok dosť aktívne "venuje" (čítaj počúva takých 6 hodín denne) metalu (pod tým sa z môjho krátkozrakého pohľadu rozumie Nightwish, Sonata Arctica, myGRAIN, Winterborn, Tristania, Epica, Sepultura, Amberian Dawn, Anorexia Nervosa, Apocalyptica, Leaves´ Eyes, Amon Amarth, Dimmu a iné fínofilné a pridružené záležitosti)...??Okrem toho má spomínaná a nemenovaná nárazuvzdorná Košičanka silne rozvinutú slabosť pre Jarka Nohavicu, Poets Of The Fall (znova fínofília), Mikea Oldfielda a ešte zopár mainstreamových záležitostí (kde by sa dalo hovoriť skôr o konkrétnych piesňach než interpretoch).Vyššie spomenuté indivíduum je v dave nemožné rozoznať a nikto by si o ňom neodvážil pomyslieť, že má rado natoľko psychopatickú hudbu :P Ďalej sa spomínané indivíduum nezúčastňuje na koncertoch z dôvodu nízkeho veku (ostatní zúčastnení vlasáči by asi podľahli zraneniam spôsobeným záchvatom smiechu) a jeho vzhľad nijako nenapovedá o žánrovej orientácii (okrem iného preto, že sa na tú stelesnenú ohyzdnosť ešte nikto neodvážil detailnejšie zadívať) :D
Ja osobne sa k metalistom určite neradím, keďže nejak dlho na metale rozhodne nefičím a správanie niektorých jedincov hlásiacich sa k metalistom mi príliš neimponuje :ikonka23:

_________________
I eat my peas with honey,
I've done so all my life.
It makes the peas taste funny.
But it keeps them on the knife.


Hore
 Profil ICQ  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak ja by som strašne chcela vidieť fotku daného indivídua, keďže je podľa vlastných slov také v dave nerozoznateľné :D

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2008
Príspevky: 122
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Iluviel of Darnassus napísal:
tak ja by som strašne chcela vidieť fotku daného indivídua, keďže je podľa vlastných slov také v dave nerozoznateľné :D


nechcela, tomu ver :wink: dané indivíduum by nerado ohrozovalo zrak a duševný stav ostatných používateľov internetu tým, že by zverejnilo svoj odstrašujúci zjav :ikonka17:

EDIT: ale indivíduum bolo vlastne ešte pred pol rokom značne nápadné sedemdesiatimi centimetrami vlasov :ikonka09: v súčasnosti s odľahčenou gebeňou je už indivíduum absolútne nerorzoznateľné :P

_________________
I eat my peas with honey,
I've done so all my life.
It makes the peas taste funny.
But it keeps them on the knife.


Hore
 Profil ICQ  

Temnota a zloba

Založený: 26.03.2007
Príspevky: 1122
Body: 44
Bydlisko: temný Staroles
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nárazuvzdorná napísal:
Iluviel of Darnassus napísal:
tak ja by som strašne chcela vidieť fotku daného indivídua, keďže je podľa vlastných slov také v dave nerozoznateľné :D


nechcela, tomu ver :wink: dané indivíduum by nerado ohrozovalo zrak a duševný stav ostatných používateľov internetu tým, že by zverejnilo svoj odstrašujúci zjav :ikonka17:

EDIT: ale indivíduum bolo vlastne ešte pred pol rokom značne nápadné sedemdesiatimi centimetrami vlasov :ikonka09: v súčasnosti s odľahčenou gebeňou je už indivíduum absolútne nerorzoznateľné :P



je to tvoja sestra? alebo kto ze ju tak dobre poznas....

_________________
I would rather fly with eagles, to the snow hills
I would rather run with wolves, between the trees
I would rather be with trees, than in the middle of noisy streets


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 94 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun