HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 9 ] 
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Helium Vola - Liod (2004)

Obrázok

Stredoveká a renesančná hudba, aj keď sa to nemusí zdať prirodzené, je veľkým zdrojom inšpirácie pre mnoho kapiel. Množstvo sa k nej stavia klasickým úctivým a decentným spôsobom, iné ju posúvajú do okrajových žánrov - či už máme na mysli klasickú Carminu Buranu od Orffa alebo rozveseleno-trieskajúci Corvus Corax.

Helium Vola - nemecký projekt jedného muža a niekoľkých vokalistiek - sa k téme stavia originálne. Charakterizovať ho možno jedným slovom - elektrosancia. Helium Vola je postavená predovšetkým na elektronike a samploch, ktorá je však veľmi originálne prepletená s klasickými vokálmi a občasným výskytom pôvodných nástrojov.

Ich druhý radový album Liod má podľa slov autora byť konceptuálnym dielom predstavujúcim cestu ženy, ktorá prechádza od snov o láske, strasti, ktoré vedú až k nechcenému tehotenstvu až po obavy o dieťa. Ak máte pocit, že to nebude prechádzka ružovým sadom, máte pravdu. To totiž vystihuje už aj samotná nálada na albume, ktorá je ako stredovek, raz rozjasaná, inokedy bohabojná, inde zase strachujúca sa o holý život a niekde zase plná obáv z démonov, temna a chaosu. A presne taká je aj kompozícia albumu.

Kým úvodná starotalianska Lucente Stella je extaticko mystická, akoby vypadla z albumov Dead Can Dance, hneď nasledovná Veni veni je neviazaným klubovým kúskom, na ktorý by nebol problém stvoriť tanečnú kreáciu. Taliančina strieda latinčinu, pomalé balady za sprievodu harfy a anjelských vokálov sú následne surovo zabodávané sterilno-znepokojivým surovým zvukom, ktorý rezonuje v útrobách mozgu až na hranici počúvateľnosti (kde diabolus in musica nie je ničím nezvyčajným). Vo chvíli, keď máte pocit, že uši už nezvládnu viac, opäť nastúpia lahodné hlasy, ktoré dodajú energiu až do ďalších nepríjemností. Typickým predstaviteľom je prostredná nemecká Zur Heilung, kde sa vokalisti prejavia asi najviac, ich hlasy sú tie, ktoré vedia sekať, budiť nanajvýš znepokojivé pocity až tak dlho, že záverečné cherubínske amen príde ako vyslobodenie.

Liod rozhodne nie je album, ktorý sa dá zvládnuť na jedno počúvanie a už vonkoncom sa netreba nechať zmiasť dojmom, že sa pri ňom dá relaxovať. Temnota a smútok sú podmazom, ktorý sa (podobne ako v stredoveku) nevytratia ani z tých najrozjarenejších kúskov. Veď, darkwave je darkwave.

V každom prípade je Liod zaujímavým experimentom a možno priekopníkom v poli elektroniky, ktorá ťaží zo stredovekej tradície a ukazuje, že aj v 21. storočí a v úplne inom žánri majú texty a prvky hudby stále čo povedať.

Ak by sa renesanční anjeli dostali do 21. storočia, hrali by Helium Vola.

--------
Helium Vola - Liod
Vydané: August 2004
Značka: Crome Records

1. Liod-1
2. Lucente stella
3. Liod-2
4. Veni veni
5. Bitte um Trost
6. Printemps
7. Ich was ein chint so wolgetan
8. Chumemin
9. Mahnung
10. Vagantenbeichte
11. Frauenklage
12. Ondas do mar
13. Liod-3
14. Zur Heilung
15. Liod-4
16. Engel
17. Dormi
18. La fille
19. Gegen einen Dämon
20. In lichter Farbe steht der Wald

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nesuhlasim s vyhlasenim, ze sa pri tomto albume neda relaxovat.
k zaspavaniu ako stvoreny

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Neviem, ja som si musel dlho dlho zvykat a nezaspal by som pri nom ani teraz. Hlavne tie intermezza Liod-1, 2, atd. su dost rusive na to, aby sa pri tom rozumne dalo zaspat :-) Ale samozrejme, zvyknut sa na to da.

Inak dostal som sa k tomu velmi zaujimavym sposobom - hladal som spievanu verziu k Veni veni venias, co je text z Carminy Burany. Napodiv ziadny interpret to nema spravene - len Helium Vola - a aj to netradicnym sposobom.

Ale po vynechani tych narocnejsich veci je to velmi pekny album - a oplati sa tiez vidiet texty - napr. Frauenklage je taka spravne melancholicko depresivna (tehotna zena smuti nad tym, ze zhresila a teraz na nu kazdy ukazuje prstom).

Inak ak niekto pozna d20 Engel, tak ako podmaz k tomu by sa to hodilo.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pocuvam to, pocuvam. Z mojich doterajsich skusenosti s darkwave som cakal nieco temnejsie, huste, asi ako Diary of Dreams :) toto je skor prijemne, tie vokaly su lahodne, no paci sa mi to :) naozaj by sa pri tom dalo i spat (po vyhodeni Liodov).

Priznam sa, neoblubujem prilis nemcinu, ale do takejto hudby sa hodi. Najma ta posledna...In lichter Farbe steht der Wald, mi stale rezonuje v usiach.

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano, musim povedat, ze to je jedna z mala veci, kde nemcina neposobi ako militaristicky alebo industrialny jazyk, ale ako nieco, co sa prijemne pocuva.

In Lichter Farben steht der Wald je ano, pekna vec - a inak odporucam tiez Selig z prveho albumu, to je tiez taka vesela optimisticka vec, ktora ostane visiet v pamati.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Selig :shock: :shock: :shock:
tu pesnicku som pocuval pri ceste autom po dllllhej rovinke a nielenze sa mi zapacila, ale ma dostala do totalneho tranzu. Ten refren je proste nieco uplne uzasne a neopakovatelne...
Z albumu Loid si treba nahadzat pod seba do winampu pesnicky s muzskym vokalom a trip moze zacat. Po precitani tejto recenzie som proste neodolal pustit si to este raz a lubi sa mi to este viac ako predtym.

_________________
Obrázok


Naposledy upravil axxis dňa Ut. 06. Máj 2008, 22:22, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Selig, selig sei die Freude,
selig sei die freudenbringende Maienzeit,
selig sei das singen der Vögel,
selig sei die Wiese, selig sei der Wald!

/

Blazeni, blazeni nech su stastni
Blazeny nech je radost nesuci maj
Blazeny je spev vtakov
Blazena je luka, blazeny je les.

Az teraz som si vsimol, ze polovicu spievaju v novej nemcine a zvysok v starej nemcine.
------------------------------------------

Ale ja si teraz pustam Dies Irae... spravit z depresivneho stredovekeho hymnu postapokalypticky hymnus je zaujimave.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Odkial mas ten text? To sa tam vobec nespieva.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pardon. Mysel sa mi zahmlila.

Citácia:
S?lic, s?lic sî diu wunne,
s?lic sî des wunnebernden meien zît,
s?lic sî der vogel singen,
s?lic sî diu ouwe, s?lic sî der walt!
man siht bluomen manicvalt
durch daz grüene gras ?f dringen,
m?r dann ich erdenken kunne.
tanzen springen suln die jungen widerstrît.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 9 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun