HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius ma naviedol na uzasnu myslienku - znalci vedia, ze U. Eco zastava nazor, ze knihy hovoria o inych knihach. Urcite sa stretli s momentom, ked autor literarneho diela takpovediac nepriamo naraza na udalosti, deje, ci postavy v uplne inych knihach.

Urcite mate na to nejake priklady, noze sa podelte s nimi.

Pokial mozno to robte inteligentnym stylom, odcitujte kde a na ktorej strane.

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Ut. 12. Dec 2006, 17:58, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius napísal:
Pilipiuk a jeho Jakub Vandrovec je v tomto dobry aj ked hlasky maju zjavny povod
- "palicku dobral takemu pubertakovi v okuliaroch s jazvou tvaru blesku na cele"
- "na rozdiel od nejakeho Geralta nebral za pracu peniaze vopred"

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kulhanek v tusim nocnom klube vravi o hrdinovy ze vyzera ako zaklinac

_________________
Blep


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
OT/ chcete aj intertextualitu v nejakom tom klasicizme, romantizme az realizme??? :lol:  /OT

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Um, cela Dark Tower od Kinga je takych veci plna. Na svoje ostatne knihy a dokonca aj seba sameho naraza v jednom kuse...

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

Dreamer
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 1453
Body: 8
Bydlisko: Trencin/Brno
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
farar_metod napísal:
kulhanek v tusim nocnom klube vravi o hrdinovy ze vyzera ako zaklinac


Kulhanek ma v nocnom klube odkazy (teeda ak sa to tak da nazvat) na nieklko svojich knih...ci...na dve ak sa dobre pamatam. Ale to si asi vsetci vsimli nie len ja  :lol:

_________________
We are the wounds and the great cold death of the earth
http://last.fm/user/vampirequicky


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kulhanek v celom nocnom klube pise cestu krve

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Dreamer
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 1453
Body: 8
Bydlisko: Trencin/Brno
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aj Vladcov Strachu- v nocnom klube nazvanych jednoducho -Upiri-

_________________
We are the wounds and the great cold death of the earth
http://last.fm/user/vampirequicky


Hore
 Profil ICQ Facebook  


Odpoveď s citáciou
zamboch vo svojej kinhe Líheň stale naraza na kulhanka


Hore
   

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No tak podla mna je v tomto prebornik prave Pratchett. Celkovo uz anotacie k jeho kniham vydaju na vlastnu knihu (maju cez 400 stran). Daju sa najst na nete od nadsencov, sam autor cosi potvrdi, no a na vacsinu clovek musi prist postupne sam.Vzdy si stanovi jednu az tri  "nosne temy" :) zrejme na zaklade toho co ho zaujalo v poslednej dobe a masti dokola narazok kolko sa len zmesti. Celkovo ma rad filmy, anticku, klasicku, PC  a fantasy literaturu, obcas dokonca stolove hry (pamatate na Zaujimave Casy a uvodnu scenu, ked na Dunmanifestine hraju bohovia Cluedo?).
Niektore su umyselne skryte a zial bez dodatocneho studia aj nepochopitelne (kym nevysla u nas Narnia, asi malokto pochopil dilaog v Zaujimavych Casoch, ked Mrakoplas najde v satniku schovaneho trpaslika, ktory mu tvrdi, ze nie je zlodej, ale hladal cestu do magickeho kralovstva). Casto sa tratia prekladom (co je pochopitelne, kedze je to narazka na originalnu verziu inej knihy)

Ako priklad - Mam rozrobene anotacie k Svobodnemu narodu. Zatial maju cosi viac ako 4 A4 strany a stracam sa v bludisku narazok na keltske legendy (balada Tam Lin - cosi ako u nas znama Snehova Kralovna), vtipy o skotoch a par filmov (Pan Prstenov okrem ineho - inak vsimli ste si, ze na obale knihy ziaria mece figlov co stoja najblizsie pri zabe na modro? Z pochopitelneho dovodu, zaba bola pravnik :) )
Ale medzi moje majoblubenejsie patria narazky na vtipy a kadejake sialene pesnicky. Dokonca nazov mestecka Sto Lat pochadza z Terryho navstevy Europy, kedy zapocul polsku pesnicku "Sto lat, sto lat, niech zyje, zyje nam"

Celkovo si odkazy autorov na ine diela strasne uzivam, hlavne ked viem o com hovoria.
No zasa som napisal vela, ak sa vam to nechce citat neva. Ja som v tomto strasny ked chytim oblubenu temu

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Napr. pekne narazky boli aj v Good Omens - nadherna scena, ked Azirafal pocuval v aute Queenov a do textu Bohemian Rhapsody (I see a little silhouette of a man, scaramouche, scaramouche, will you do fandango) sa vmiesal hlas pekelnikov (toto v preklade trosku zmizlo).

Okrem toho Umberto Eco je v tom ako semiotik majster - napr. postava Jorgeho z Mena ruze je zjavna narazka na argentinskeho spisovatela menom Jorge Luis Borges. (obaja boli stari, obaja boli ,,riaditelmi" kniznice a obaja boli slepi). Nehovoriac o tom, ze text sa hmyri narazkami na kde-koho (napr. ,,Stojime na pleciach obrov") - ich zoznam by mal asi 20 stran.

V Ostrove vcerajsieho dna je tiez temer spoilerova narazka na rozlustenie zahady Mena ruze.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hehe, celkom to podporuje teoriu K priestoru v knizniciach, ako ju interpretuju magovia na univerzite v Ankh Morporku.

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To je aka?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Fiha, to som necakal ze to budem musiet objasnit. :D

Nuz zaklad tejto teorie spociva v tom, ze vsetky knihy, kdekolvek na svete, ovplyvnuju vsetky ostatne knihy. Zo zjavneho dovodu. Knihy napisane v minulosti su inspiraciou pre knuhy napisane neskor (ktore ich cituju). Vseobecna teoria K vesmiru (L - space) teda hovori (vychadzajuc pritom z viacsmernej podstaty vesmiru a thaumickej matematiky), ze v takom pripade obsah vsetkych nenapisanych knih moze byt odvodeny z knih uz napisanych.

Viac si najdite sami. Najzaujimavejsie je to rozobrate v knihe Sphere (Koule - Veda na Zemeploche II), kde sa tomu autori venuju aj v kontexte nasho sveta nielen thaumickej matematiky :D

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun