HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 28 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Precital som si par tunajsich basni a celkom ma zaujala ich forma. Rozlicnost pohladov na poeziu. Tak sa vas chcem opytat co pokladate za skutocne umenie. Ratanie stop a slabik pomaly cez matematicke vzorce alebo volny vers? Dekadancia a odpad alebo zivot, krasa a laska? Mate pocit, ze basnik ma nejaku ulohu v spolocnosti alebo pisete svoje basne skor pre seba? Vyjadrite sa.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ked sa nebudem ucit na skusku, tak napisem viac, v kratkosti len tolko...
pre mna je poezia nieco, co ma dokaze prinutit zamysliet sa, ci uz je to napisane versom volnym alebo aj v casomiere...
obdivujem ludi, co dokazu volny vers napisat tak, ze sa ani nezda ze to volny je...
obdivujem ludi, co dokazu do kratkej basne vtesnat milion nadhernych myslienok..
a co sa tyka tem, neviem, podla nalady... ked mam naladu na oslavnu basen, tak aj keby som mala neviemako rada depresivne, nebudem si citat take...

kazdopadne, primarne kriterium je pre mna v obsahu, nie vo forme...

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
The Moving Finger writes; and, having writ,
Moves on; nor all your Piety nor Wit
Shall lure it back to cancel half a Line,
Nor all your Tears wash out a Word of it.
-- The Rubaiyat of Omar Khayyam


Podla mna tu je viacero rovin - rovina toho, co je to skutocne umenie, je na dlhu diskusiu.

Podla mna neexistuje jedine spolocne nemenne hladisko na to, co je pekna poezia - u mna je to vacsinou tak, ze viem povedat, ci sa mi dana vec pacila alebo nie (musim povedat, ze poeziu nevyhladavam) a to bez ohladu na rozsah, styl ci temu. Je Omar Chajjám krajsi nez Edgar Allan Poe? A nez Jan Kostra?

Po precitani andelikinho postu tiez musim povedat, ze v poezii je ta jedinecna prilezitost zasadit do troch slov tolko, co by inde vydalo za roman a to je niekedy nadherne.

------------------
Ale nemozem sa nevyhnut narazke na matematicke vzorce: dost casto musim bojovat s tym, ked autor poezie aspiruje na nieco, co z "remeselneho hladiska" nakoniec vypadne pokazene. Basen nemusi mat nutne volny vers, ani nemusi mat patstopovy (kde je naozaj umenim najst vhodne slova, aby to pekne sadlo), len dost casto sa stava, ze dielo chce mat rym a nedari sa, alebo ze chce mat rytmus a nevychadza.

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Št. 24. Máj 2007, 17:54, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ty ma mas precitanu? :lol:

a presne...niekedy sa clovek snazi dat formu taku, ktora mu nejde, a cela basen je potom nahovno. a niekdy sa ani nesnazi a aj tak je, lebo mu nejako nejde tu prirodzenu formu najst

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
andelika napísal:
ty ma mas precitanu? :lol:

Pardon, to bol _zamerny_ (ehm ehm) pokus o ten poeticky utvar, na ktoreho meno si nespomeniem.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hmmm, mne o obsah basne ani velmi nejde, lebo som sa naucil, ze len malokedy ju dokazem pochopit. Povedal by som, ze len sam autor rozumie svojej basni a preto velmi neread rozoberam obsah basne. Vzdy mam len take tusenie z nej, o com to mohla byt. (aj ked sa zda byt tema na prvy pohlad jasna, najde sa milion dalsich veci na ktore obrazy sedia).
Co sa samotnej formy tyka znesiem takmer vsetko. Jedine co nechapem si tie "graficke" akozebasne, ktore maju tvar bludiska alebo kravaty a pri tom su poskladane z nezmyselnych slov, alebo napr. len z mien.
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/824 ... .92KB.html
(imageshack mi nefunguje :( )


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 30.09.2004
Príspevky: 73
Body: 5
Bydlisko: Spodne vrstvy spolocnosti

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
myslis kaligramy asi..ale aj v tom je umenie a nie kazdy kaligram je zly..ta kravata je v citanke 3. rocnika a vsetci vieme ze v citanke sa malokedy najdu dobre kusy..

_________________
"Mors principum est..." Smrť je len začiatok....


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
axXis napísal:
Tak sa vas chcem opytat co pokladate za skutocne umenie.
Mate pocit, ze basnik ma nejaku ulohu v spolocnosti alebo pisete svoje basne skor pre seba? .


za seba možem povedať, že umením je všetko to, čo umelec povie svetu
možme diskutovať o kvalite umenia  (python vs pročko/ja vs ginsberg) ale v zasade je to všetko umenie

ako ktorý basnik. mnoho ludi piše basne pre seba, ale tí ich zasa až tak moc nepublikuju (never myspace kidom že: tato baseň je len pre mňa a moju priatelku a vylepí ju na net)
osobne píšem basne pre užší okruh ludí a čiastočne na vyflusnutie nejakeho tlaku. niekedy len tak, že som dostal inšpiráciu.
popravde, nezaujíma ma čo s nimi bude, zakial si ich aspoň niekto prečíta. niektoré.
a s niektorými sa chcem len pochváliť (nie že by bolo čím, ale ten pocit človeka niekedy opantá, pocit dokonalosti) :ikonka01:

a sú básnici čo písu tak povediac na objednávku.
tu môžeš diskutovať o tom, či je pisanie na objednavku (akekolvek, aj knižky diablo warhammer, DL, FR) umenie, ale ja si myslim že hej... sice také, priemyselné, ale je.
pokial to vyšlo z danehho človeka

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Jedine co nechapem si tie "graficke" akozebasne, ktore maju tvar bludiska alebo kravaty a pri tom su poskladane z nezmyselnych slov, alebo napr. len z mien.

Ale podla mna to muselo byt vtedy ake originalne! Podla mna tak ako mozes experimentovat do nemoty s obsahom, mozes robit pokusy aj s formou - a toto je jedna z extremnych vetiev - az do takej miery, ked zacnes demolovat zakladne principy poezie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Michael napísal:
myslis kaligramy asi..ale aj v tom je umenie a nie kazdy kaligram je zly..ta kravata je v citanke 3. rocnika a vsetci vieme ze v citanke sa malokedy najdu dobre kusy..

To sa vola kaligramy? Myslel som, ze len jedna konkretna Apolinairova basen sa tak vola.
A s tym, ze citanka neponuka dobre kusky nesuhlasim. Je tam niekolko skvostnych basni.


Naposledy upravil axxis dňa Pi. 25. Máj 2007, 14:48, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
Jedine co nechapem si tie "graficke" akozebasne, ktore maju tvar bludiska alebo kravaty a pri tom su poskladane z nezmyselnych slov, alebo napr. len z mien.

Ale podla mna to muselo byt vtedy ake originalne! Podla mna tak ako mozes experimentovat do nemoty s obsahom, mozes robit pokusy aj s formou - a toto je jedna z extremnych vetiev - az do takej miery, ked zacnes demolovat zakladne principy poezie.

Ja pokladam za zakladny princip poezie estetickost. Basen beriem tak, ze ma vyvolavat nejake pocity alebo ma citatela priviest k zamysleniu. Tento princip sa da dosiahnut aj ked nedodrziavam ziadny styl alebo rym (dadaisti). Ked sa niekto snazi zakomponovat do basne maliarstvo na ukor jej estetickosti je to pre mna krok spat.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 30.09.2004
Príspevky: 73
Body: 5
Bydlisko: Spodne vrstvy spolocnosti

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
maliarstvo je pre teba krok spat???!! ved praveze poezia je tak spojena s maliarstvom az to krici- rozne zvukomalby, poetizmy..ved ked si citas basen, nevidis film alebo nieco, ale v hlave sa ti formuje obraz, aspon u mna to tak je...ved spolocnym znakom je imaginacia- pre mna je ten isty pocit pozerat sa na obraz a vnimat v nom tie rozne symboly a nalady, ako citat basen-ved to je v podstate obraz s pismen

a nevidim v skladani umeleckych zanrov dekadenciu - predsa si vezmi taky film- je to druh umenia, ale len ked sa sklbi s hudobnym a maliarskym umenim, piesen by bola tiez nic bez basnickeho dobreho textu, a o Gigerovi a spojeni bytovej architektury a maliarstva ani nehovorim..

_________________
"Mors principum est..." Smrť je len začiatok....


Hore
 Profil  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cahir: Ze je maliarstvo krok spat som nenapisal.
Ale suhlasim s tym co hovoris. Basen ma vyvolavat pocit skutocneho zvuku a obrazu. Ale tieto pojmy by mali ist zo samotnej basne a nie z jej vyzoru. Co v tebe vyvolava toto:

MichalSlavoPeterJanoFeroJozoRadoMichal
Slavo                                                  Slavo
Peter                                                   Peter
Jano                                                    Jano
Fero                                                     Fero
Jozo                                                    Jozo
Rado                                                   Rado
MichalSlavoPeterJanoFeroJozoRadoMichal

A presne takato je basen Kaligramy, pre niekoho mozno uzasne umenie, ale pre mna len za sebou nasledujuce mena, nic viac nic menej


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
MichalSlavoPeterJanoFeroJozoRadoMichal
Slavo                                                  Slavo
Peter                                                   Peter
Jano                                                    Jano
Fero                                                     Fero
Jozo                                                    Jozo
Rado                                                   Rado
MichalSlavoPeterJanoFeroJozoRadoMichal


Toto? Nic. Pretoze viem, ze si to tu vlozil preto, aby si sa nahodnym zhlukom mien snazil dokazat, ze kaligramy su o nicom :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Pi. 25. Máj 2007, 15:11, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 30.09.2004
Príspevky: 73
Body: 5
Bydlisko: Spodne vrstvy spolocnosti

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
toto nieje kaligram, toto je excelova tabulka..kaligram je nieco trochu ine, nezastavam sa tohoto druhu umenia, nieje pre mna vaic ako cosi ine, len som reagoval na tvoj prispevok, ze pridanie do basne prvkov maliarstva je krok spat..

mmch. kaligram, uz vo svojej podstate slova je podobny aj klaigrafii- a aj ked niesom velky znalec, tomuto neodskriepis ani maliarsku hodnotu ani basnicku

_________________
"Mors principum est..." Smrť je len začiatok....


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 28 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun