HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 23 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2
Autor Správa

Rytier

Založený: 29.10.2007
Príspevky: 352
Body: 5
Bydlisko: Kralovstvo hračiek

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ano no ze sa mohla nasnazit ked to uz dala take kratke... hadam nieje problem spravit v siestich vetach niake rymy.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cross napísal:
Ano no ze sa mohla nasnazit ked to uz dala take kratke... hadam nieje problem spravit v siestich vetach niake rymy.

Nemyslim, ze je to o snazeni alebo nesnazeni. Autorka si mohla zvolit akukolvek formu a zvolila si tuto. Ta sa samozrejme nemusi pacit kazdemu.

Neviem, preco sa tie drzis uzu, ze basen bez rymov a rytmu je menejcenna a dodanie rymov by jej dodalo kvalitu?

Tu mi napadla analogia s haiku (japonske trojriadkov minibasne, predpisana forma 5, 7 a 5 slabik), ktore nemaju ani rytmus, ani rym a napriek tomu je to ustalena forma.

Hla, Matsu Bašo, 17. storocie

Citácia:
Do staré tůně
skočila žába
žbluňk


Tuto nie je vobec treba rymy:
Citácia:
Jedné noci
poctil mě návštěvou zloděj
a vzal s sebou rok

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Zelená
Obrázok používateľa

Založený: 09.12.2005
Príspevky: 27
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jeee, som ani netušila, že takáto debata sa vytvorila,pridávam sa k Alefovi, a ešte snáď to, že naozaj ide, Joki, o to, že keď rozdelíš slová do viacerých riadkov, ináč sa rozdelí dôraz a rytmus to má stále, možno nie také to typicke tam-ta-tam, ale má.

_________________
Do you believe in fairies?


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 18.01.2008
Príspevky: 269
Body: 7
Bydlisko: Bill
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
pamatam si uz kdesi rozoberanu kravatu, kde basen bola v tvare obrazka kravaty (myslim, ze je to aj v stredoskolskej citanke, rocnik si zial uz nepamatam).

2. rocnik: Kravata te elegantne skrti svlec ji pokud nechces zemrit smrti ak sa spravne pamatam (2mesiace dozadu, co uz).

V niecom ma aj Joki pravdu. Su sice basne aj bez rytmu aj bez rymu, ale citat to...
Ale to je celkovo problem celeho umenia: co je a co nie je umenie. Minule som prezeral knizku jedneho slavneho vytvarnika: kristalovy luxusny pohar a v nom kefa na zachod a este volake ine dve somariny. Umenie!

_________________
Toogh


Hore
 Profil  

Zelená
Obrázok používateľa

Založený: 09.12.2005
Príspevky: 27
Body: 5
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
trik je v tom, ci na teba ta kefa v tom pohári nejako zaposobil, alebo nie. Niekedy umenie ma ulohu aj poburit, aj ked ja si myslim, ze hlavne by malo tvorit krasu (a ta ma zase rozne formy). Inak mas pravdu, dnes sa vselico tvari ako umenie, ale nemusi nim byt. Aj ked pre mna aj tri cierne ciarky v strede bieleho papiera mozu byt umenim. Vytvaraju harmoniu a pokoj na obraze. Takze co ja viem, je to umenie?

_________________
Do you believe in fairies?


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toogh napísal:
Minule som prezeral knizku jedneho slavneho vytvarnika: kristalovy luxusny pohar a v nom kefa na zachod a este volake ine dve somariny. Umenie!

Toto je veta sta vystrihnuta z Ostapa Bendera.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 18.01.2008
Príspevky: 269
Body: 7
Bydlisko: Bill
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Co je to Ostapo Bendero? Na stole mam dvojo nožničiek, takže vystrihovanie mi celkom ide...

Tá kefa v pohari na mna zaposobila ako samoobdivovanie sa tym autorom - umelcom. Inak sa mi celkom pozdaval, kym robil diela, ktore neurobi za 2 sekundy, a su umenim len preto, ze on je dobry vytvarnik.

Inak, k tym basniam-nebasniam ma napadlo vyborne slovo: Melodia - melodickosť. Tá je ešte veľmi doležita.

_________________
Toogh


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toogh napísal:
Co je to Ostapo Bendero?

Ostap Bender je hrdina sovietskej satiry z 30. rokov, kde su vyroky s kuzlom Stierlitzovych vtipov a absurdnostou podobnou Pratchettovi s tym rozdielom, ze Pratchett je sci-fi a tamto bola kruta realita.

Dalsim prikladom takejto poetiky je napr. dnesny vykrik z diskusie na SME:
Citácia:
Ty duševný maloroľník!

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 23 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun