HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.07.2008
Príspevky: 131
Body: 2
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak mi napadlo... má Tolkien na hobita (postavu) copyright? Teda, keby niekto (XYZ) napísal dajaký román, kde by vystupovali elfovia, škreti, hobiti,... tak by ho za to mohol niekto iný (WXYZ) zažalovať? Aj keby to nebolo ako v anglickom origináli (nie HOBBIT ale HOBIT s jednym B po slovensky)


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mohli by ťa žalovať len v prípade ak by si použil konkrétne postavu Bilba Bagginsa. Hobit ako taký je už súčasťou nejakej kvázi fantasy mytológie. Objavuje sa v mnohých knihách a počítačových hrách (keď nie ako hobit, tak ako halfling, ale všetci vieme o koho ide). Takže nie, ak by si napísal knihu o "nejakom" hobitovi, tak ťa žalovať nemôžu. Ak by si písal o Bilbovi alebo Frodovi atď, tak môžu. Na tieto konkrétne postavy má totiž autorské právo Tolkien(ova rodina).

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.07.2008
Príspevky: 131
Body: 2
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
veď hej :) ale dalšia otázka: prečo halfling (áno, viem, že je to "pseudohobit") ale pokiaľ viem, tak tolkien vymyslel hobita ako takého (povahu, črty, pôvod...)
nemyslím, že to je ako keby sme my povedali "kto vytvoril pojem*víla*", pretože hobit pred tolkienom nebol (a keď v nejakej rozprávke bol, neviem, asi nie pod týmto menom)
teda, prečo namiesto halflinga nie je hobit. musel tam byť nejaký spor. Pochybujem, že tvorcovia DnD (alebo kto to robil) iba chceli prejaviť originalitu.


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no neviem o nijakom spore a túto problematiku som študovala keďže som o tom mala bakalárku. Ide o to, že moderný fantasy žáner funguje (alebo minimálne fungoval) na princípe nasledovania jediného autora. To čo vytvoril Tolkien sa stalo akousi relevantnou meta-realitou pre fantasy príbehy. Relevantnou preto, že nepôsobila ako fikcia, pôsobilo to ako komplexný samostatný svet, ktorý neboli ostatní autori schopní nijako "presiahnuť", a tak prebrali jeho prvky (v našom prípade sú zaujímavé rasy). A ako sa preberali rasy (elfovia, orkovia etc.), tak sa prebrali aj hobiti ako súčasť tohto celistvého sveta. Je všeobecne známe, že rasu hobita vymyslel Tolkien, napriek tomu sa hobit vo všeobecnosti nepovažuje za niečo, na čo si musíš kúpiť práva len preto, aby si ho mohol zakomponovať do svojho príbehu. Rovnako si nikto nekupuje práva na rasu vysokých štíhlych vznešených elfov, tak ako ich popísal Tolkien (a ver mi, že jeho elfovia sa nikdy do bodky nezhodujú s mýtickými elfmi).

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.07.2008
Príspevky: 131
Body: 2
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
aha :) verím, vďaka


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
za málo :) položil si naozaj veľmi dobrú otázku :)

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
popravde, podla mna ziadne prava ani nepotrebujes, aby si pouzil froda - ved je XY poviedok, encyklopedii, pesniciek a neviem coho, kde sa pouzivaju ich mena postavy a cely tolkien svet. nad tymto som uz viac krat uvazoval ako to funguje po pravnej stranke - nejake napady anyone?


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
halfling je hobit, nie pseudophobit, halfling je pulcik outsidersky nazov pre hobita

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Wlacho: no je to ošemetná otázka, pretože sa podľa mňa strašne ťažko kontroluje kto v akom štáte použil Frodove meno v spevníčku (viď ten český, mám to doma, môžem checknúť). Ale ak by sme si pozreli autorské právo, tak:

Autorské právo sa vzťahuje na dokončené dielo, na jeho jednotlivé vývojové fázy a časti vrátane názvu diela a mien postáv, ak spĺňajú pojmové znaky diela a sú ako predmety autorského práva v ňom obsiahnuté.

Preto si myslím, že postavy z PP si nemôže hocikto len tak použiť kde sa mu zachce, na druhej strane pripúšťam, že zákon sa môže často porušovať a je ťažko kontrolovateľný, pretože PP je príliš veľký fenomén na to, aby to niekto ustriehol. Najmä v prípade malých, komerčne takmer nezaujímavých projektov. Strašne ma mrzí, že tu v BA nemám žiadnu kópiu PP, dozvedela by som sa viac. Doma mám jednu anglickú zo 60. rokov kde boli informácie o copyrighte zdôraznené, pretože to bolo čerstvo po afére s Ace Books. No nič, pozriem sa na to doma.

Edit: Jo a ešte by som dodala, že disponenti s týmito právami nie sú hlúpi. Nebudú pýtať strašné peniaze za použitie Frodovho mena v spevníčku. V takýchto prípadoch podľa mňa v 99% stačí autorov súhlas a je to výhodné pre obe strany. Spevníček šíri "popularitu" a fenomén Pána prsteňov, ktorý mnohých ľudí zavedie späť ku knihám alebo iným produktom spojenými s PP. Preto je dobré získať súhlas na použitie, lebo ak sa človek spoľahne na to, že mu na to aj tak nikto nepríde, tak je to v podstate nelegálne. A bola by to pre dotyčného škoda, keď by to mohol vyriešiť trochou korešpondencie...

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ma capek prava na robota?

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.07.2008
Príspevky: 131
Body: 2
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
:D podla mna by mal mat... ale "robot" je rozhodne znamejsi nez hobit a to nielen v kruhoch literatury... a robota najdes v slovnikoch :) hobita tazko

edit: a halfling sa mozno podoba na hobita, ale hobit to nemoze byt; potom by "halfling" vobec nemusel existovat


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
prosim ta o com to hovoris? halfling a hobit je predsa to iste hobit je nazov familiarny a nazyvaju sa tak sami hobiti, halfling je v preklade pulcik a je to pomenovanie hobitov ostatnymi narodmi

vsimni si prosim priponu ling ktora urcuje zdrobneninu alebo naznacuje slabost, manling, weakling...

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
iluviel: je predsa kopa "fanfiction", nehovorim teraz o profi autoroch, ako timothy zahn co pise star warsy, to je asi dohodnute, ale ked si annun vyhlasi sutaz "o najlepsiu sado maso poviedku z prostredia pana prstenov" tak tych autorov asi nebude mozne sudne popotahovat. alebo ano?


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.07.2008
Príspevky: 131
Body: 2
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak fajn :? rezignujem...


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Wlacho: to určite nie :) Z fanfiction predsa nemá nikto nijaký zisk :) Ale keby to malo vyjsť v nejakej zbierke poviedok, tak ten súhlas by už asi mal byť.

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 20 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun