HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jeden z porotcov poviedkovej sutaze Ceny Fantazie si povzdychol nad urovnou.

http://dyda.blog.sme.sk/c/168578/Ked-je ... tazie.html

Myslim, ze by to malo byt inspirativne citanie pre nejedneho autora. Jeho uvaha vypichla v podstate tieto body: (pod nimi moje komentare)
1. absencia kritickeho myslenia / sudnosti:
S tym suhlasim, autori casto nemaju sebakritiku / autocenzuru, resp. si myslia, ze ked s nimi suhlasia dvaja kamarati, automaticky je to na Pullitzera a akakolvek realna zdrbavajuca kritika je nimi povazovana za nehanebnu atd.
2. skrtat, skrtat, skrtat
Tiez si myslim, ze nie je umenim napisat vela, ale malo.
3. poviedka ma mat uvod, jadro a zaver
Casto sa stava, ze autor napise mnoho stran textu, ktory ide odnikial nikam,
4. citat, citat, citat
Keby autor mal nacitane aspon zakladne veci, moze sa inspirovat a poucit.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
heh, spytam sa zuzanky (z, kamenska) ze co si o tom mysli, bola tiez v porote a mam s nou vztah :D

by ma to zaujimalo, kedze slavny ferkov komentar na minuloricnom IC k nejakej tusim inej poviedkovej sutazi bol cca podobny :) tak ze ci to je naozaj take ubohe, ide to s literaturou dole vodou a cakame na prichod spasitela, ktory by napisal nieco uber.

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
mam s nou vztah

:!:

-----------------------------
Podla mna to s literaturou nejde dole vodou, akurat s prichodom internetu je ovela viac ludi, ktori maju moznost realne nieco niekde zverejnit pred masami. Cim viac ludi nieco zverejnuje, tym viac balastu je pred ocami a teda okometricky sa moze zdat, ze spejeme k zaniku.

Dakedy vysli v casopisoch len tie najlepsie veci (resp. tie, ktore boli odfiltrovane), teraz ten filter nejestvuje.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ale myslim teraz to, co sa posiela do sutazi.
lebo neviem, ked idem nieco poslat do sutaze tak si rozmyslim najprv, ci na to mam a potom si to zhodnotim este trikrat a nie posielam hocco co zo mna vypadne.
ci myslis ze je to tiez sposobene tym, ze ludia maju pred sebou plno zvastu na nete tak si myslia, ze aj to ich je vhodne a hodne poslania?

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Problem je asi v tom, ze ludia su casto neskuseni. Nemaju sebakritiku (lebo nevedia odhadnut hranicu), nemaju prehlad (precital som Tolkiena => mozem pisat), nie su vypisani a nemaju spatnu vazbu. Vychrlia zo seba text, daju ho posudit kamaratom. Ti od samej radosti a kamaratstva povedia "je tu super". Traja kamarati = tri komentare a autor si mysli, ze je genialne a posle to dalej. Niektori vynechaju aj tu fazu kamaratskeho posudzovania.

Jednoducho nik im nepovie, ze "sorry, toto ani nahodou". Dyda o. i. povedal, ze treba spatnu vazbu. (To je ten jeho komentar o predcitavani kvietkom :-)) Autor sa musi vypisat a musi mat objektivne komentare. Zial, na webe nik nema gule napisat cloveku, ze je to donebavolajuca idiotina (ja napr. nemam :D ).

Ta zodpovednost za filtrovanie sa potom posuva z komentarov na webe na porotcov. Je potom prirodzene, ze sa do sutaze naposiela vsetko a potom porotcovia to musia prehrabavat a "upenlivo grcat" (ako napisal ktosi do diskusie). Inak povedane, nekvalitne dielo dostane nestranny feedback az na sutazi a potom su to porotcovia, ktori trpia.

To, ze niekto pred sutazou uvazuje mesiac, kym nieco napise (a ci posle), je mi uplne srdcu blizke. Ale to je podla mna preto, ze taky autor je uz aspon trochu rozhladeny a vie, co je klise a otrepane a co je originalne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no to hej, ale predtym to bolo tiez tak? tiez predtym bolo vela vela vela zleho az tak, ze potom nemaju z coho vyberat? ci to je len taky momentalny skrat poslednych rokov?
zase predtym zase neboli weby, takze to clovek ak niekomu dal, tak osobne a teraz neviem co je objektivnejsie, ci kamarati do oci alebo niekedy neznami ludia na webe, z ktorych niekolko (napr ja) povie, ked sa im to nepaci (ty nie :P)

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
web a dostupne technologie zapricinili strasnu inflaciu v kreativnych vytvoroch. ci uz je to literatura, kresba, fotka alebo hudba. je to postrehnutelne hlavne na tej amaterskej rovine. je toho tak strasne vela a tak strasne vela je z toho crap az je to znechucujuce, cloveku sa nechce hrabat v hovnach aby nasiel diamant.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no to ano, ale cim to potom je ze aj do tych sutazi sa dostava ten crap?

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
nie kazdy kto nieco tvori ma potrebu posielat svoje veci do sutazi. a mozno to je prave z velkej casti ta skupina co tvori dobre veci.

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja to vidim tak, ze to, ze mam velke moznosti posielat veci na web, tak som motivovany chrlit texty. (Vsak kolko ludi ma blog len kvoli tomu, ze to vidia u inych?).
Cim viac ludi chrli texty, tak tym je vacsia sanca, ze budeme vidiet kopu kvalitnych, ale aj nekvalitnych textov. Cim lahsie sa text produkuje, tym viac balastu vznika.

Na druhej strane, prave ti kvalitni autori nepisu na blogy, ale realne zapadnu do komunity, ktora ich pohana. Ja strelim nevzdelany tip, ze vitazi Nebul, Hugov a cien Karla Capka bud boli z fantasy/sci-fi komunity, ktora mala uz nejaku uroven, alebo obosielali casopisy do nemoty. (Ina moznost asi nebola, ibazeby niekto predcitaval svoje diela pred dedinskym kostolom.) Mohlo sa stat, ze niekto bol zazracne dieta, ale to boli asi vynimky. (spakruky: Howard sa viezol na vlne pulpu a komunikoval s Weirdom, GRRR Martin zapasil s casopismi, Tolkien bol vzdelany). Inak povedane, predtym bolo mozno akesi prirodzene elitarstvo. Autor musel prekonat kadejake administrativne prekazky, aby sa vobec so svojim textom dopracoval do redakcie. Kedysi by sa veldiela typu Plajbasom ani nenapisali na papier a toboz do sutaze. Tym, ze komunikacia je lahka, asi vznika dojem, ze kazdy vie pisat.

Dalej, cim viac potencialu na diela, tym viac potencialu na sutaze vznika. Kolko bolo kedysi sci-fi / fantasy sutazi? Navyse sa vedelo, ze povedzme Cena Karla Capka je naj. Teraz je sutazi milion a kazdy poviedkovy server ma svoju vlastnu.

S vedeckymi clankami je to tak, ze existuju nejake miestne workshopy, kam sa posiela _vsetko_ a existuju brutalne vedecke casopisy, kde sa najvacsim hrdinom podari jeden clanok za zivot a prosty lud ani neuvazuje o tom, zeby tam nieco poslal, lebo vie, ze je strata casu (a zverejnuju sa statistiky filtrovania).
Niekedy je to dokonca aj pokus-omyl. Keby som bol Hvorecky fantasy zanru, urcite neposielam do Ceny Durka Mocika, ale risknem to s Karlom Capkom (ak ma vypoklonkuju, poucim sa).

Ono by to chcelo nazor porotcov, ze ci objektivne vidia pokles kvality v sutazi, a ci sa to iste deje aj v renomovanych sutaziach. A pomer toho, kolko poviedok prislo a kolko sa dalo vybrat.

A navyse zobrat aj do uvahy to, ze aj zaner sa vycerpava.

Citácia:
no to ano, ale cim to potom je ze aj do tych sutazi sa dostava ten crap?

Ja by som nebedakal, ze do sutazi ide crap. Ja by som sa spytal, kde vlastne su tie kvalitne diela. Realne, odkial vyliezaju dobre ceskoslovenske sci-fi a fantasy diela? (Rypalov, ci nejake vobec su, zatial ignorujme.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Arnold for the president!

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 1679
Body: 67
Bydlisko: Piestanska drzava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kazda minca ma dve strany. na jednej strane su crap autori, na druhej strane zas sa nehrajme ze slovenske literarne sutaze (najma tie fantasticke) su na urovni udelovania nobelovych cien. na slovensku je literarna kultura zalezitostou polouzavretych komunit intelektualov a nerdov, nemame ziadnu superstar ala viwiegh (ci jak sa pise) v cechach. takze jedno s druhym


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vsak iste, ale potom sa moze spravit len to, ze bedakanie nad crap autormi sa stane folklorom, bedakanie nad crap sutazami tiez a realne sa bude diat nic.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik

Založený: 11.01.2008
Príspevky: 14
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
problem by som videl hlavne v tom, ze autori v dnesnej dobe maju az prilis vela moznosti publikacie svojich "vytvorov" na nete, kde im uverejnia takmer vsetko (ak to naozaj nie je brak numero uno).... dosledkom toho je vysoka mienka o seba a svojich kvalitach, ktora konci zaslanim svojho diela do sutaze, hlbokym (ocakavanym) sklamanim a klesajucou urovnou kvality diel zaslanych do sutazi...
navyse ak dielo je dostupne na nete, komentare k nemu su zvacsa uplne zbytocne, pretoze autor sa z nich nedozvie nic podstatne, co by mu mohlo pomoct v zdokonalovani svojich kvalit....
takto tu potom mame sameho Tolkiena a Rowlingovu na kazdom rohu... takze sa necudujme aka je sucasna situacia

riesenim by bolo skor spravit poriadny workshop, v ramci ktoreho by autori dostali poriadnu davku objektivnej (a opravnenej) kritiky, ktora by sice asi vo vacsine pripadov nebola pekna, ale bola by poucna a kazdy by si rozmyslel, ci radsej na sebe este popracuje alebo posle do sutaze dalsie bezvyznamne dielo...


Hore
 Profil ICQ  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja si myslím, že taký naozaj dobrý a objektívny workshop je na stránke vimka.sk, Alexandra Pavelková sa vo fachu vyzná a nemá prečo klamať o kvalite/nekvalite poviedok. Sama som jej tam raz niečo poslala a bolo to veľmi prospešné, dosť dobre ma usmernila. Samozrejme, človek si na jej hodnotenie musí chvíľu počkať, ale ono to stojí za to.

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
a realne sa bude diat nic.

ak to znamena, ze uz nebude ziadne povodne slovenske (najlepsie priam slovanske :ikonka06: ) fucktazy, som za :D
nic proti svk pisucim autorom (aspon Pavelkovej diela mam celkom rad) ale ono sa to overal neda moc dobre citat... teda. ako lacne funtazy hej, ale dieru do sveta s tym netoto...
proste je to zle :)))

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun